آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه

ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی

آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه : گاهی وقت ها وضعیت های پیش می آید که ما نیاز داریم تا به آب تمیزی دسترسی داشته باشیم. امروزه خوشبختانه دستگاه های تصفیه آب زیادی تولید شده اند که می توان آن ها را در منزل نصب کرد و به آسانی به آب تصفیه شده دسترسی داشت و از آن استفاده نمود.

اما گاهی ما دستگاه تصفیه شده نداریم ولی می خواهیم آب تمیزی را برای مصرف آماده نماییم. در چنین شرایطی این سوال پیش می آید که چگونه می توانیم این کار را به وسیله وسایل ساده در خانه اماده نماییم. در ادامه این پست شما می توانید آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه را مطالعه نمایید. با زوم تک همراه شوید….

ویدئو آموزشی ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی

برای راحتی شما عزیزان یکی از راهکار های ساده برای ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی هم برای شما عزیزان ارائه شده است که امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.

 

ساخت دستگاه تصفیه آب ارزان و ساده

آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه : روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید برای ساخت دستگاه تصفیه آب از آن ها استفاده کنید. از ساده ترین روش ها این است که از فیلتر سرامیکی برای ساخت دستگاه تصفیه آب استفاده نمایید. در بسیاری از کشورهای افریقای و فقیر چون آب اشامیدنی سالمی وجود ندارد و همچنین عدم امکانات لازم از فیلترهای سرامیکی استفاده می کنند و آب شرب مورد نیازشان را تامین می نمایند که البته توانسته اند این مشکل را تا حدودی به خوبی برطرف کنند و برای تامین آب سالم گامی موثر بردارند.

شما هم می توانید به سادگی خودتان در منزل این کار را انجام بدهید به این صورت که از یک سطل و گلدان سرامیکی که ته آن سوراخ نیست استفاده کنید. البته حتما باید گلدانی که استفاده می کنید سرامیکی باشد و سفالی و گلی نباشد و دارای کیفیت قابل قبول و خوبی نیز باشد. گلدان را روی لبه سطل بگذارید و درون آن را پر از اب نمایید.

مشاهده می کنید که بعد از چند دقیقه ، آب از جداره بیرونی گلدان سرامیکی به صورت قطره قطره به درون سطل ریخته می شود. این آب نسبت به آب اولیه سختی کمتری داشته است چون از سرامیک که منافذ آن بین 0/3 و 0/1 میکرون بوده عبور کرده است اما این نکته را در نظر داشته باشید که حذف میزان املاح و سختی و همچنین میکروبهای درون آب به میزان کیفیت سرامیکی وابسته است که شما استفاده کرده اید.

برای اینکه میکروب های درون آب تا حد زیادی گرفته شوند باید از فیلتر سرامیکی استفاده نمود که کارخانجات معتبر آن را ساخته اند. این فیلترها در شکل های متفاوت و اندازه های مختلفی تولید می شوند و می توان از آن ها در دستگاههای تصفیه آب خانگی نیز استفاده نمود زیر نسبت به فیلترهای PP دارای عمر طولانی تری می باشند.

آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه

چگونه آب را ضد عفونی کنیم؟

برای اینکه آب را تصفیه کنید به یک ظرف تمیز نیاز داشته اید که ظرف باید درب نیز داشته باشد و به صورت محکمی بسته شود. برای نگهداری آب به چند عدد بطری نیز نیاز داشته اید. شما میتوانید از بطریهای نوشابه نیز استفاده کنید ولی نباید از بطری آبمیوه یا شیر استفاده نمایید چون قندی که در شیر وجود داشته است سبب می شود باکتریهای در آب رشد داشته باشند. بطریها را به صورت تمیز بشویید و سپس آنها را با یک قاشق چایی خوری کلر ضدعفونی نمایید. زمانی که شما آب را بیشتر ضدعفونی کنید میکروارگانیسم های زیادتری را کشته ولی نمکها ،فلزهای سنگین و مواد شیمیایی دیگر را از بین نمی برد.

پیش از اینکه آب را تصفیه نمایید به واسطه پارچه آب را رد کنید تا از میزان آلودگی های آن کم شود. شما می توانید چند ساعت قبل از اینکه تصفیه را انجام بدهید آب را درون بطری ریخته تا ذرات سنگین آن ته نشین گردد و از آبی که بالای بطری است برای تصفیه آب استفاده نمایید.

ظرفتان را از آب پر نمایید و سپس آن را بجوشانید. صبر کنید که حداقل آب یک دقیقه و حداکثر پنج دقیقه جوشانده شود و اندکی از آن تبخیر گردد. آب ژاول میکروارگانیسم های که در آب هستند را می کوشد و شما از آب ژاول هایی استفاده نمایید که دارای ۵٫۲۵ تا ۶ درصد هیپوکلریت سدیم می باشند. آب ژاول نباید هیچ نوع مواد شیمیایی یا پاک کننده را داشته باشد. شانزده قطره را به ۳٫۸ لیتر آب بیفزایید و سپس اجازه دهید تا برای سی دقیقه بجوشد. در صورتی که آب بوی خاصی داشته است برای 15 دقیقه دیگر نیز آن را بجوشانید.

آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه

ضد عفونی کردن آب با نورخورشید

در صورتی که شما نمیتوانید آب را بجوشانید یا اینکه به آب ژاول دسترسی ندارید میتوانید برای ضدعفونی کردن آب از نورخورشید استفاده نمایید. همه ی چیزی که شما به آن نیاز داشته اید بطریهای نوشابه درب دار می باشد. بطری ها را پر از آب کنید و درب آن را به صورت محکم ببندید و سپس اجازه دهید که برای شش ساعت مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. دقت داشته باشید که تنها این روش میتواند برای بطری های PET بکار برده شود.

تصفیه آب دستی

آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه : اگر برای شما مقدور نیست که از روش های فوق استفاده کنید و به دنبال روش های ساده تری هستید می توانید یک دستگاه تقصیر ساده در خانه درست کنید و آب تصفیه شده در اختیار داشته باشید به این صورت که در ادامه برای شما توضیح داده شده است.

یک ظرف بزرگ و یک فنجان و مقداری نخ کار اماده کنید. نخ شما باید به صورتی باشد که در برابر رطوبت خراب نشود و همچنین به میزان کافی محکم و ضخیم باشد. به وسیله نخ فنجان خود را به درب ظرف وصل کرده و آن را در ظرف بگذارید. شما باید به نوعی این فنجان را در ظرف بگذارید که زمانی که درب را وارونه میکنید فنجان زیر دسته قرار داشته باشد.

آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه

با توجه به عمق فنجان خود درون ظرف آب بریزید ولی توصیه می شود نصف ظرف خود را پر از آب کنید. اجازه دهید آب به جوش بیاید تا آب تقطیر گردد و قطره های آب در فنجان جمع گردند. حداقل آب باید برای بیست دقیقه بجوشد. همان طور که تبخیر آب ادامه دارد همه ی میکروارگانیسم ها از بین می روند و کشته می شوند. نمکها و فلزهای سنگین و دیگر مواد شیمیایی هم از بین خواهند رفت.

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی با وسایل ساده در خانه

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *