عمر مفید لپتاپ چقدر است؟

عمر لپتاپ (3)

به خاطر سادگی حمل و نقل، استفاده از لپتاپ ها به طور روز افزونی در حال گسترش است.اما، همین ظرافت در طراحی که جابجایی راحت آن ها را سبب شده، کاربران را در مورد حفظ سلامت و میزان عمر آن ها نیز نگران کرده است.لپتاپ ها به طور معمول به خاطر ظرافت در طراحی در مقایسه با کامپیوترهای خانگی، عمر کمتری نسبت به آن ها دارند، اما این تفاوت دقیقا چقدر است؟

همانطور که می دانید عمر مفید قطعات الکترونیکی، در شرایط یکسان و زمانی که قطعات به صورت سالم و بدون ایراد کارخانه ای عرضه شده اند، به نحوه استفاده از آن ها بستگی دارد.مطمئنا نمی توان زمانی یکسان برای کاربری (مانند نویسنده!) که از صبح تا ظهر به کار با لپتاپ پرداخته و مابقی زمان تا شب را به اجرای بازی های سنگین بر روی لپتاپ و تماشای فیلم اختصاص می دهد و یک کاربر با استفاده عادی در نظر گرفت!
اما در حالت کلی می توان برای قطعات مختلف لپتاپ ها تخمین عمری حدودی داشت.

عمر لپتاپ (2)اولین قطعه ای که معمولا برای تمامی کاربران لپتاپ با خرابی مواجه می شود، باتری آن است.لپتاپ ها قابلیت جابجایی و استفاده در مکان هایی که دسترسی به برق مستقیم وجود ندارد را دارند.حال، استفاده مداوم از باتری آن ها، نوسانات برق شهری، عدم استفاده از باتری برای مدت زمان طولانی و… دست به دست هم می دهند تا طول عمر باتری شما را کاهش داده و آن را زودتر از بقیه از دور خدمت رسانی حذف کنند!
اگر لپتاپ شما از سری های معروف و پر فروش بازار باشد، برای تهیه باتری آن به زحمت نخواهید افتاد و بسته با 6 سلولی و یا 9 سلولی بودن آن می توانید با پرداخت هزینه ای بین 80 تا 130 هزار تومان منبع تغذیه دیگری برای لپتاپ خود تهیه کنید.
نکته مهمی که در مورد این قطعه وجود دارد این است که درصد بالایی از گارانتی های موجود، از باتری پشتیبانی نمی کنند.

مادربورد لپتاپ ها از دیگر قطعات ضعیفی (در مقایسه با کامپیوترهای شخصی) است که احتمال سوختن آن ها زودتر از سایر قطعات بالا است.اگر هنوز زمان گارانتی دستگاه شما به پایان نرسیده، می توانید با مراجعه به شرکت مربوطه تعمیر قطعه را طلب کنید، چون در مدت زمان گارانتی که معمولا بیشتر از 2 سال نیست، بعید به نظر می رسد که نحوه استفاده شما منجر به سوختن قطعه یاد شده بشود و باید دلیل را در نقص قطعه تولیدی جستجو کرد.

بیشتر بخوانید  نکاتی برای افزایش عمر لپتاپ

عمر لپتاپ (4)اما اگر زمان گارانتی دستگاه به پایان رسیده، به احتمال زیاد این قطعه پر هزینه ترین برای شما خواهد بود و اگر قیمت لپتاپ شما در رنج یک و نیم تا دو ونیم میلیون تومان فرض شود، این قطعه حدود 300 تا 500 هزار تومان برای شما آب خواهد خورد.

کارت گرافیک از جمله قطعاتی است که مانند رم احتما خراب شدن در آن پایین است، اما در مقایسه با رم احتمال سوختن آن محتمل تر است.اگر به دلایل مختلف کارت گرافیک لپتاپ از کار بیفتند، بسته به مدل دستگاه، هزینه ای که کف آن 200 هزار تومان است بر گردن شما خواهد افتاد.

نوبت به هارد دیسک می رسد که تنها عضوی است که فرآیندهای فیزیکی نیز در آن دیده می شود.طی تحقیقی که بر روی 25000 هارد دیسک انجام شد، حدود 90 درصد از قطعات مورد آزمایش به عمر 3 سال رسیدند و با ادامه تحقیق مشخص شد که حدود 80 درصد از هارد دیسک ها به عمر بالای 4 سال خواهند رسید.هارد دیسک هایی که زیر یک یا دو سال از کار افتادند، اکثرا ایرادات کارخانه ای داشتند.
پس بهتر است زمانی که حدود 2 سال از عمر لپتاپ شما گذشت، با تهیه یک هارد اکسترنال از فایل های مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.در هر صورت اگر این قطعه بعد از گذر زمان خراب شود، هزینه ای حدود 150 تا 250 هزار تومان برای جایگزینی آن طلب می شود.

نوبت به قسمت بصری می رسد.اگر صفحه نمایش به دلایل مختلف از کار بیفتد، بسته به نوع آن از قیمت پایه ای 250 هزار تومان به بالا هزینه نیاز خواهد بود.

عمر لپتاپ (1)با در نظر گرفتن این موارد، شاید به فکر افزایش عمر لپتاپ خود برای به تعویق انداختن هزینه های تعمیر دستگاه گرفته اید.این موارد را در مطلبی دیگر بررسی خواهیم کرد.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : عمر مفید لپتاپ چقدر است؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *