سامسونگ گلکسی استور و بیکسبی توسط سامسونگ به‌نفع گوگل حدف می‌‌شوند؟

دستیار هوشمند سامسونگ

سامسونگ گلکسی اپ استور و دستیار هوشمند بیکسبی در صورت حدف به خواست گوگل، موجب پرداخت بسیار زیادی پول از جانب گوگل به سامسونگ خواهد‌شد.

خبر‌های بلومبرگ و رویترز حاکی از فشار گوگل بر سامسونگ برای عدم تکراری کردن و کپی از دستیار هوشمند گوگل است. گوگل خواستار مشارکت سامسونگ در توسعه اپلیکیشن های اندرویدی است، که دستیار هوشمند گوگل(Google Assistant) و پلی استور (Play Store)را شامل می‌شود. مکاتبات بین 2 شرکت همانطور که در گزارش های 2 خبرگزازی آمده‌بود, حاکی از خواست گوگل برای ارجحیت دادن پلی استور و گوگل اسیستنت به گلکسی اپ استور و بیکسبی است.

گزارش بلومبرگ از توافق بین 2 شرکت مبهم است، در ابتدا از توافق برای توسعه گوگل پلی استور و اسیستنت بر روی گوشی های گلکسی خبر داد. درحالیکه گزارش رویترز ، از تصمیم سامسونگ برای حذف گلکسی اپ استور و دستیار هوشمند بیکسبی بر روی گوشی های سامسونگ حاکی ‌بود. در ادامه گزازش رویترز از پپیشنهاد سودآور گوگل به سامسونگ در صورت عقب نشینی سامسونگ  از تصمیم برای تولید برنامه‌های خود خبر داد.

حال اینکه سامسونگ تمایل برای توقف توسعه و از بین بردن برنامه هایی همچون بیکسبی و گلکسی اپ استور را داشته باشد در ابهام است. سامسونگ از آغاز معرفی بیکسبی تاکنون پول بسیار زیادی را برای این اپ سرمایه گذاری کرده است، اما بیکسبی موفقیت بسیاری نصیب سامسونگ نکرده است. سامسونگ از استارت‌آپ ویو لبز (startup Viv Lab) که توسط پدیدآوران دستیار هوشمند سیری شناخته شده‌بود به خدمت گرفته شد، اما فعالیت آنها برای  ارتقا توانایی دستیار هوشمند بیکسبی در مقایسه با بهترین دستیار های هوشمندی چون سیری اپل، گوگل اسیستنت و حتی الکسای شرکت آمازون تاثیری نداشته است.

بیشتر بخوانید: گوشی Galaxy A32 5G سامسونگ ارزان تلفن هوشمند 5جی در راه است

دستیار های هوشمند توانایی ایجاد ارتباط بین خواسته های کاربر از طریق گفتاری و نتایج اینترنت را دارند، گرچه سامسونگ برای بهبود عملکرد بیکسبی در این موارد سرمایه گذاری کافی نکرده‌است. به همین علت، پروژه توسعه بیکسبی تاکنون موفق نبوده‌است.

سامسونگ بیکسبی را بر گوشی‌های گلکسی, ساعت‌های هوشمند با سیستم تیزن (Tizen)و یخچال های هوشمند سامسونگ(بعید است!) بارگیری می‌کند.سامسونگ در سال 2018 از دستیار هوشمند بیکسبی رونمایی کرد، اما با وجود گذشت 2 سال از آن زمان، آینده این دستیار در ابهام است! مشکلی اصلی در صورت حذف بیکسبی توسط سامسونگ، بی دستیار ماندن ساعت های هوشمند سامسونگ است که بعید به نظر می‌آید که گوگل برنامه‌ایی برای بارگیری گوگل اسیستنت برای ساعت های هوشمند دارای سیستم تیزن داشته‌ باشد!

بیشتر بخوانید  انتشار آپدیت One UI 5.1 برای Galaxy A12 Nacho

آیا سامسونگ گلکسی اپ استور می‌تواند مفید واقع شود؟

گلکسی اپ استور و چین

امکان به‌روز رسانی برنامه نصب شده گوگل در گوشی‌های سامسونگ توسط گلکسی اپ استور وجود دارد. استفاده از گوگل پلی استور (Google PlayStore) در همه کشور ها از جمله “چین” امکان پذیر نیست. پس بودن همچین اپ استوری در آن کشور می‌تواند مفید باشد، گرچه طبق گزارش AppInChina App Store Index، اپ استور این شرکت نیز در چین موفق نبوده و رتبه 15 از بین بهترین اپ استور های موجود را دارد!

گوگل پلی در سامسونگ گلکسی اس20

هم‌اکنون برنامه های گوگل در گوشی های سامسونگ پیش‌فرض نصب شده‌اند. هم گوگل پلی و هم گوگل اسیستنت در صفحه هم اسکرین (home sceen) گوشی‌های سامسونگ جای دارند و گوگل موتور جستجو‌گر پیش فرض نصب شده  است. طبق لایسنس گوگل؛ آیکون پلی استور و سرچ بار باید در صفحه اول قرار بگیرد. لایسنس های گوگل مانع از توسعه اپلیکشن ها توسط شرکت‌ها نمی‌شود. سامسونگ می‌خواهد گلکسی استور در صفحه نخست قرار بگیرد و بیسکبی آیکون خود را داشته باشد. گرچه بیکسبی توانایی ارتباط با سایر اپ ها را دارد، اما امکان ارتباط برقرار کردن با گوگل اسیستنت از طریق بیکسبی وجود ندارد.

منبع: arstechnica

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : سامسونگ گلکسی استور و بیکسبی توسط سامسونگ به‌نفع گوگل حدف می‌‌شوند؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *