نقد و بررسی سریال بازی تاج و تخت Game Of Thrones ( قسمت سوم گیم آف ترونز )

Game Of Thrones

انتظارات از این فیلم بیش از حد معمول بود، اما فصل نهایی سریال Game Of Thrones (بازی تاج و تخت)در حال پخش بوده و ما تا حدودی در نیمه های راه هستیم. قسمت 3 – “The Long Night” – یکی از داستان های اصلی این نمایش نامه را به تصویر می کشد و زمان را به عقب بازگردانده و قسمت اول را مرور می کند، ولی هنوز بخش زیادی از فیلم در فصل هشتم می باشد. بسیاری ار دنبال کنندگان این فیلم از قسمت سوم آن رضایت نداشتند و رغبتی برای دنبال کردن آن از خود نشان نمی دادند. اکنون شما می توانید در زیر این مقاله ی نقد و بررسی دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

نقد و بررسی گیم اف ترونز (بازی تاج و تخت ) قسمت سوم از فصل هشت

برای افرادی که تمامی قسمت های این سریال را مشاهده کرده اند و به عنوان دنبال کنندگان آن هستند تصمیم گرفتیم تا در این بخش کمی اطلاعات بیشتر در اختیارشان قرار بدهیم. تخم مرغ های عید پاک و ارجاعات زیادی در تاریکی وجود داشت که ممکن است برخی از صحنه ها از دست رفته باشد، همانطور که شاهد انتشار صحنه های تقریبا عمیقی بودیم. این قسمت به نام فصل سوم مکالمات میان Arya و Melisandre نیز شناخته می شود که شما ممکن است در شش سال گذشته آن ها را مشاهده کرده باشید. شما همچنین می توانید در ابن قسمت ببینید که چرا مرگ و میر این جنگ بزرگ ناامید کننده بود و چطور ممکن است که کمان فولادی در قسمت 4 و یا بالاتر دوباره باز گردد. ما همچنین می توانیم به شما بگویم که چه اتفاقی برای اژدها جان هافبک Rhãgal و چه اتفاقی برای Ghost افتاده است. در صورتی که نگاه عمیقی به قسمت های مختلف فصل هشتم داشته باشیم، هر هفته می توانیم بازی GameSpot of Thrones با Westeros superfans Lucy، رایان، تامور و Dave را بررسی کنیم در حالی که شمارش معکوس برای اتمام سه قسمت Game Of Thrones آغاز شده است. در حالی که نه تنها این قسمت بلکه تمامی این سه قسمت فوق العاده در حدود 80 دقیقه پخش می شوند، بنابراین هنوز هم مدت زیادی مانده است.

Game Of Thrones بازی تاج و تخت

در شرایطی که هیچ از اتفاقات صورت گرفته در هفت و نیم فصل گذشته ی این فیلم هرگز شفاف نبوده است. اما همواره مکانیسم ها، پیچیدگی ها، موضوعات و پیشرفت های غیر منتظره ولی برنامه ریزی شده ای وجود داشته است. فصل 8 از قسمت 3، “The Long Night”، یکی از داستان های اصلی Game Of Thrones را به نتیجه نهایی خود رساند، اما این موضوع قطعا به این سادگی ها هم نبود. نبرد با Dead به پابان رسیده و Night King شکست خورده است و forces of the living پیروز شده اند. این موضوع در کمترین حالت، به صورت خوش بینانه قابل تصور بود.

این دیدگاه ما از Game Of Thrones ممکن است به این دلیل باشد که تا در گمانه زنی ها و پیشگویی ها طولانی مدت از این سریال جنجالی فرو رفته ایم. اما این کار بخش بزرگی از سرگرمی طرفداران Game of Thrones می باشد: کتاب ها و گاهی اوقات نمایش نامه ها، به طرز وحشتناکی، با لایه هایی تو در تو و لایه هایی پر معنا و نشانه گذاری های مختلف ساخته شده اند، که اگر بتوانید خط ارتباطی میان معماهای مختلف را بدست آورید نشان از هوش و ذکاوت شما دارد و سبب رضایت می گردد. جوامع طرفداران فیلم ها و سریال های مختلف در سراسر فضای وب از نظر بررسی تئوری ها به مدت ده سال به معنای واقعی کلمه حضور داشتند، حتی در این مدت سرعت انتشار کتاب ها نیز به شدت افت کرد (و ظاهرا در برخی از موارد نیز به طور کامل متوقف شد).

بازی تاج و تخت فصل هشتم Game Of Thrones

در حال حاضر، با اینکه سه قسمت از این سریال منتشر شده است، تهدیدهای نهایی با مرگ whimper به پابان رسید، وبسیاری از شخصیت های ضعیف این سریال به درستی از آن خارج شده اند و اکنون خودخواهی آن ها نیز توجیه شده است. همانطور که در پیش نمایش قسمت های بعدی دیده می شود، بازماندگان این داستانبه سمت چالش های خود بازگشته اند. آن ها در جنگ بزرگی پیروز شده اند، اما خط مشی موضوعی را از دست داده اند. دلیل اتفاق افتادن هر یک از این مشکلات چه بود؟ آیا تنها تمامی این چالش ها به منظور تحویل دادن Arya به عنوان یک قهرمان ساده لوح بود؟ بنابراین Bran اکنون نمی توان هیچ کاری را به طور کامل انجام بدهد؟ و Theon اکنون باید بدون هیچ دلیلی بمیرد؟

چشم انداز پش روی این “چراها “، “چطورها” و “چگونه ها” نه تنها در ذهن من بلکه در ذهن هیچکس متوقف نخواهد شد. از سال گذشته تا به امروز، Melisandre و Volantis چه کارهایی انجام داده اند؟ Rickon Stark (یا هر کاراکتر مشهور دیگر) زمانی که اجساد Starkها در crypts زنده بودند، در کجا به سر می بردند؟ چرا در مورد crypts ها پیش بینی های بسیاری شده بود اگر هیچ کس برای کشتن آن ها به محل استقرارشان نمی رفت؟ چرا این نمایش مورد تایید Ghost قرار نگرفت و یا به هر دلیلی direwolf را شامل نشد؟ چرا افشای Jon به Dany- یکی از مهمترین خطوط قرمز در سرتاسر فصل ها- درست قبل از این نبرد اتفاق افتاد؟ اگر این اتفاق نمی افتاد، وقایع این قسمت رخ می داد؟

بازی تاج و تخت فصل هشتم قسمت سوم Game Of Thrones

صحبت در خصوص اتفاقاتی که در “The Long Night” اتفاق افتاده است، هیچ سودی ندارد و به عنوان تلاشی بیهوده می باشد. بله، جالب بود که Jon و Dany با از بین رفتن اژدها که به دست سربازان عجیب و غریب شعله ور شدند، از بین رفتند. اما این قسمت کمی عجیب و غریب به نظر می رسید، مانند تمامی اتفاقاتی که تاکنون افتاده است و به همین شکل بوده است. تمامی تئوری هایی که ما از طرفداران درخصوص جنگ با مرده ها دیده ایم – چه تئوری کتاب های 20 سال قبل و چه مطالبی که هفته گذشته در Reddit منتشر شده اند- بی نظیر بوده و جالب تر از آن چیزی است که واقعا اتفاق افتاده است.

یکی از موردعلاقه ترین اتفاقات ما این بود که Night King در این جنگ حضور پیدا نمی کند – در حمله به Winterfell به طور دروغین حضور داشت، ولی با پرواز به سرزمین پادشاهان بر تخت سلطنت roast Cersei نشست. سندهای بسیاری برای آن وجود داشت، اما هنوز به عنوان یک شوک بود. و حتی بهتر از این، این بخش به نحوی بود که کارگردان می توانست آن را در قسمت آخر سریال بکار ببرد – اکنون یک مبارزه ی زیبا برای تخت سلطنتی را شاهد بودیم، و اشخاصی که نمی توانستند تصویری بزرگ از آن را مشاهده کنند (یعنی Cersei) هزینه ی بسیار زیادی را پرداخت کردند. در عوض، King Night طعمه را در Winterfell گرفت و مانند یک شخص ساده لوح مرد. او به طور کامل تمام بحث را در اختیار گرفت و ما هرگز در مورد آن ها چیزی به جز “White Walkers = bad” نیاموختیم.

به همین ترتیب، هنوز هم پیچیدگی های بسیاری وجود دارد که هرگز نمی توان به فلسفه ی آن ها پی برد. Dany در این قسمت Dothraki tribes را متحد کرد و آن ها را به Westeros تبدیل کرد تا اینکه بمیرند (آیا واقعا استراتژی خاصی در این بخش وجود داشت؟). نکته ای که در مورد Melisandre’s در کل داستان وجود داشت – خدای نور، رستاخیز و شاهزاده ای که وعده داده شده بود چه شدند؟ آیا واقعا همه ی موارد به این شکل بود؟ آیا او می توانست شمشیرها را در آتش بسوزاند و به Arya دستور دهد تا شخص موردنظر را بکشد؟

حتی در بخش داستانی این نمایشنامه – King Night تنها شخص لال با چهره ای منفور بود که پس از همه به Winterfell می آید و کشته می شود – بخش های بی پایان بسیاری در این قسمت وجود داشت که به آن ها پرداخته نشد. آیا به خاطر دارید که Dany در فصل اول با استفاده از جادو سبب شد که Khal Drogo’s جان سالم به در ببرند و زنده بمانند؟ هم اکنون تصور کنید که Jon به Dany در مورد هویت واقعی خود در فصل گذشته چیزی نمی گفت ولی در عوض متوجه این موضوع می شد که توانایی تصمیم گیری بالاتری دارد؛ البته این اتفاق زمانی رخ می داد که او وارد dragonfire می شد و به شکل بی رحمانه ای خنجر را در پشت او فرو می کرد. یا Arya- می توانست خنجر را به شکل بی رحمانه ای در پشت Night King فرو ببرد و با استفاده از سحر و جادو مردان فاسد خود را برای کشتن Bran بکار می گرفت. در این میان Bran خنجر را در پشت Night King فرو کرد و چهره ی او را از بین برد ولی در واقع Bran بود که از داستان خارج شد.

Game Of Thrones

به هر حالب این نبرد آنقدرها سرد و بی روح نبود که سازندگان این نمایش نامه تصمیم بگیرند که آن را حذف کنند. شاید در طولانی مدت، اینطور باشد، اما آنقدر مبهم بود که بینندگان نتوانند حرکت بازیگران را از قبل پیش بینی کرده و بدانند که چه اتفاقی خواهد افتاد. البته باید بگوییم که استراتژی های آن ها بسیار وحشتناک بود: آن ها Dothraki را یک دفعه و بدون دلیل هدر دادند، Jon و Dany به سرزمین های اطراف ابرها پرواز کردند و ابرها برای مدت کوتاهی هیچ کاری انجام ندادند و آسیب پذیر ترین افراد موجود در روی زمین با ده ها زامبی منتظر هستند تا Night King آن ها را به طرز وحشتناکی بسوزاند. در یک صحنه Dany بر روی زمین نشسته و بدون هیچ دلیلی متوجه شد که گروه ترکان و مغولان و ارواح خزنده بر پشت Drogon و King Night و تمام ژنرال های او خنجر فرو کرده اند و متوجه حضور زن جوان در پشت برف ها نشد. هر شخصیت، زنده یا مرده، به طرز حیرت انگیزی در این بخش عمل می کنند. برای من باورنکردنی است که این قسمت توسط نمایشنامه نویسان این فیلم یعنی David Benioff و Dan Weiss نوشته شده باشد، زیرا احساس می کنیم، این نمایشنامه توسط شخصی نوشته شده است که هرگز این نمایش را ندیده و هیچگونه درکی از منبع و مطالب موجود در فصل های قبلی ندارد.

در این سه قسمت گذشته، Game of Thrones پیچیدگی های نهایی خود را گذرانده است: همه ی انتظارات ما را در بدترین حالت ممکن از بین می برد. ما انتظار داشتیم برخی از مرگ و میرهای واقعی شخصیت های اصلی و تاثیرگذار داستان در این قسمت اتفاق بیوفتد ولی مشخص شد که آنقدرها هم که فکر می کردیم خوش بینانه نبود. با مشاهده ی برخی از سکانس ها انتظار می رفت که سازندگان Game of Thrones هفت فصل را تنظیم کرده اند و واقعیت این است که بیشتر از هفت فصل صرفا بی فایده است. و بدتر از همه، ما انتظار داشتیم که مهم ترین بخش Game of Thrones – نبرد میان زندگی و مرگ – باشد.

ما انتظار داشتیم این سریال بهتر از این ها باشد ولی متاسفانه نشان داد که سیاست های قبلی را در پیش گرفته بود: این انتظارات سبب شد تا کمی به عقب باز گردیم و از مشاهده ی چنین سریال هایی پا پس بکشیم. اما باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که به هیچ عنوان Game Of Thrones در رده ی سریال های بد قرار نمی گیرد.

تریلر سریال بازی تاج و تخت فصل هشتم

بیشتر بخوانید

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

 

منبع: gamespot

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نقد و بررسی سریال بازی تاج و تخت Game Of Thrones ( قسمت سوم گیم آف ترونز )

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *