پادویش

مرورگر اینترنت اکسپلورر 25 ساله به زودی برای همیشه کنار گذاشته می‌شود!

مرورگر اینترنت اکسپلورر

مرورگر اینترنت اکسپلورر؛ برای همیشه خداحافظ، کسی دلش برایت تنگ نمی‌شود! مایکروسافت یک مرورگر جدید جایگزین مایکروسافت اکسپلورر کرده است.

از زمان معرفی مرورگر اینترنت اکسپلورر تا به امروز 25 سال می‌گذرد؛ سال‌هایی نه تنها نتوانست بین کاربران ویندوزی محبوب بماند، بلکه شاید کاربران از آن به عنوان بدترین مرورگر یاد کنند!

مرورگر قدیمی مایکروسافت در این سال 25 سالگی خود را جشن گرفت، در حالیکه سال بعد، باید جشن خداحافظی خود را همراه با جشن 26 سالگی‌اش نیز بگیرد! در سال  سال 2021 میلادی، رسما مایکروسافت مرورگر نه چندان محبوب خود را برای همیشه کنار خواهد گذاشت. خبر خوش یا ناراحت کننده برای کسانی که هم اولین تجربه‌ی وبگردی خود را با مرورگر اکسپلورر شروع کردند و با آن خاظرات خوش و بد بسیاری را داشته‌اند، و هم خبر بسیار خوب برای کاربرانی که از سرعت کند و ضعف مرورگر قدیمی مایکرسافت همیشه اذیت شده‌اند!

طبقه گفته‌ی مایکرسافت، به روز رسانی مرورگر اینترنت اکسپلورر تا زمان 17 آگوست سال 2021 توسط این کمپانی برای همیشه قطع می‌شود و از آن زمان بعد، برای همه دستگاه‌ها آپدیتی مبنی بر دانلود مرورگر جدید Chromium-based Edge فرستاده می‌شود.

در حقیقت هم الان نیز، مرور اکسپلورر مایکرسافت هم از بین رفته تعبیر می‌شود.

تاریخ دقیق برای همیشه ناپدید شدن مرورگر اکسپلورر مایکروسافت 17 آگوست سال 2021 میلادی است، اما همین الان نیز امکان دانلود مرورگر جدید مایکروسافت و جایگزین‌ کردنش وجود دارد.

خبر بازنشست شدن مرورگر اکسپلورر در سال 2021 با توجه به امکان دانلود نسخه‌ی جدید مرورگر مایکروسافت در حال حاضر، توسط برخی رسانه‌های معتبر در عرضه تکنولوژی رد شده است و آن‌ها آن زمان را 30 نوامبر همین سال حاضر  “2020 ” پیش بینی کرده‌اند.

مرورگر اکسپلورر مایکروسافت، مرورگر پیش فرص لینک شده به آفیس 365 است و در صورت حذف شدن، آفیس 365 مایکروسافت بدون مرورگر پیش فرض لینک شده می‌ماند.

حذف مرورگر اکسپلورر مایکروسافت برای بعضی‌ها خبر خیلی خوبی است و برای بعضی دیگر که سایت تجاری خود را در مررورگر اکسپلورر حک کرده‌اند، آن‌چنان هم خبر خوبی به نظر نمی‌آید.

تصمیم برای حدف مرور اکسپلورر توسط مایکروسافت به زمان 2015 باز می‌گردد که در آن زمان نیز مایکروسافت از مرورگر جدید Edge  رونمایی کرد و از تصمیمش برای حذف همیگشی اکسپلورر و جایگزینی آن با مرورگر Edge خود خبر داد، که تا به امروز جایگزینی یا حدف همیشگی مرورگر اکسپلورر صورت نگرفته است!

بیشتر بخوانید  رونمایی مایکروسافت از لپ تاپ های ارزان قیمت برای محیط های آموزشی

عدم حذف مرورگر اکسپلورر در آن زمان، به دلیل سیاست‌های مایکروسافت بود که مایکروسافت از تصمیم خود برای به روز رسانی و بهبود عملکرد دو مرورگر تا حد ممکن خبر داده بود. هم‌چنین مایکروسافت از تصمیم نهایی‌اش برای جایگزنی و یا حذف یکی از آن 2 مرورگر در صورت عدم رشد محبوبیت انتظار رفته، گفته بود. که مطمعنا مرورگر قدیمی اکسپلورر گزینه حذف یا جایگزینی توسط مایکروسافت به شمار می‌آید.

نسل پیشرفته‌تر شده اینترنت اکسپلورر در سال 2013 رونمایی شد، که آن هم نتوانست رضایت کاربران را کسب کند.

بعد از آن، توجه مایکروسافت بیشتر برو روی مرورگر Edge خود متمرکز شد؛ مرورگر Edge قابلیت‌های بیشتر و خلاقانه‌تری دارد که تجربه وبگردی بهتری را برای کاربر فراهم می‌کند. احتمالا مرورگر جدید Chromium مایکروسافت تحت مروگر Edge است.

 

شاید دلیل اصلی از دست رفتن محبوبیت مرورگر اکسپلورر به ورژن 6 برگردد. در آن زمان امنیت این مرورگر و خطر سرقت اطلاعات کاربران در بین کاربران زیر سوال رفته بود. که این دلیل به احتمال زیاد، محبوبیت ورژن‌های بعدی حتی به روز رسانی شده را بین کاربران کم رنگ‌تر کرد.

اسم ابتدایی مرورگر اینترنت اکسپلورر فعلی، در حقیقت، مررگر اینترنت اکسپلورر ویندوزی بود که اولین بار در سال 1995 در ویندوز 95 به عنوان یک پیکیج افزودنی برای ویندوز معروفی شد.

شاید باور محبوبیت این مرورگر برای بعضی کاربران امروزی سخت باشد! اما محبوبیت مرورگر اکپسلورر  در سال‌های 2002 تا 2003 آنقدر زیاد و بالا بود که طبق گزارش‌های انجام شده در آن زمان حدود 95 درصد کاربران ویندوزی از این مرورگر در آن سال‌ها استفاده می‌کردند!

گرچه در سال‌های بعد از آن زمان، مرورگر اکسپلورر مایکروسافت با رقابتی جدی مواجه شد و در سال 2012 پس از رونمایی گوگل از مرورگر کروم، دیگر خبری از رقابت نبود و کلا به نظر بسیاری باید در آن سال‌ها کلا حذف می‌شد!

شهرت و آوازه‌ایی که از این مرورگر قدیمی باقی مانده است، چیزی جز نظرات منفی در بیشتر مواقع نیست. از کمپانی بزرگی همچون مایکروسافت که همیشه یکی از غول‌های تکنولوژی به شماره رفته است، انتظار می‌رود که مرورگر جدید خود را چیزی فراتر از استاندارد‌های حاضر در تکنولوژی روز روانه بازار کند، که شاید بتواند کمی از خاطرات بد مرورگر اینترنت اکسپلورر کاربران را به فراموشی بسپارد!

 

منبع: dailymail.co.uk

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : مرورگر اینترنت اکسپلورر 25 ساله به زودی برای همیشه کنار گذاشته می‌شود!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *