آی‌اواس 14.5؛ زمان عرضه، ویژگی ها و هر چیزی دیگری که باید درباره آپدیت جدید آی‌اواس بدانید!

انتظارات از رویداد spring loaded: آی‌اواس 14.5

آی‌اواس 14.5؛ زمان عرضه، ویژگی ها و هر چیزی دیگری که باید درباره آپدیت جدید آی‌اواس بدانید! قابلیت آنلاک آیفون حتی با داشتن ماسک نیز فراهم شد!

به گزارش زوم تک به نقل از وبسایت cnet، در این مطلب سعی داریم به تمام اطلاعاتی که از آخرین آپدیت سیستم عامل iOS آیفون می دانیم بپردازیم. هم چنین آموزش نجوه دانلود نسخه بتا عمومی iOS 14.5 در ادامه شرح داده شده است.

 

آی‌اواس 14.5

طبق الگوی رفتاری اپل، معمولا رونمایی از جدیدتری آپدیت سیستم عامل چند ماه قبل از رونمایی از جدیدتری سری آیفون های جدید اپل صورت می گیرد و عرضه جدیدترین آپدیت اپل نیز معمولا چند ساعت ( شاید چند روز) پس از رونمایی از آیفون های جدید صورت می گیرد. آی او اس 14 برای اولین بار در ماه سپتامبر سال 2020  پس از عرضه سری آیفون های 12 صورت گرفت. آپدیت های جدید آی او اس 14 به منظور رفع باگ ها و ویژگی های جدید هر چند یک بار پس از آن زمان عرضه شده اند. انتظار می رفت که آپدیت آی‌اواس 14.5 یک ماه پس از عرضه آپدیت 14.4 صورت بگیرد که این چنین نشد.

آخرین آپدیت آی او اس « آی او اس 14.4» در 26 ژانویه ( 1 بهمن) عرضه شد. انتظار می رفت که آپدیت آی‌اواس 14.5 در اواخر ماه فوریه عرضه شود ( که نشد)، سپس اننظار می رفت که عرضه آپدیت جدید در ماه مارس صورت بگیرد که … . به نظر می رسد که اپل قصد داد آپدیت آی‌اواس 14.5 را در ماه آوریل ،بالاخره، عرضه کند. نسخه Public data ، هم اکنون، برای دانلود موجود است.

در آپدیت جدید آی‌اواس 14.5، آنلاک کردن آیفون  هنگامیکه که ماسک بر صورت زده اید، سهل تر خواهد شد ( البته به شرطی که اپل واچ داشته باشید).  برای فعال سازی این ویژگی، اپلیکیشن ها باید اجازه دسترسی به دیتا و فعالیت را داشته باشند هم چنین کاربران می توانند صدا پیش فرض سیری که متعلق به یک خانوم است را تغییر دهند. دیگر صدای پیش فرض سیری متعلق به یک خانم نخواهد بود.

در ادامه به تمام اطلاعاتی که از آی‌اواس 14.5 پیرامون زمان عرضه آی‌اواس 14.5 برای دانلود و ویژگی های جدید می دانیم را شرح داده ایم.

زمان عرضه زمان عرضه آی‌اواس 14.5 کی است؟

آخرین آپدیت آی او اس «آی‌اواس 14.5» به صورت Public data برای عموم کاربران موحود می باشد. این به معنی است که شما می توانید این نسخه را دانلود کنید، اما همان طور که می دانید نسخه های Public  data همان طور که می دانید باگ هایی دارد  که اپل در نسخه نهایی این آپدیت، آن ها را برطرف می کند. گروه تحریریه  زوم تک دانلود و نصب هیچ نسخه بتا « Public data» بر روی دستگاهی که مداوم از آن استفاده می کنید را پیشنهاد نمی کند.

اپل زمان عرضه آپدیت های جدید آی او اس را عموما اعلام نمی کند، اما طبق الگوی رفتاری اپل گاها می توان زمان عرضه سرویس و محصولات اپل را حدس زد. از آن جایی که نسخه توسعه دهندگان بتا آی او اس 14.5 در 1 فوریه عرضه شد، نسخه نهایی آی او اس 14.5 می بایست مدتی پس از عرضه نسخه بتا عرضه شود. معمولا نسخه نهایی یک ماه بعد از عرضه نسخه بتا در دسترس عموم قرار می گیرد، ولی این بار کمی بیشتر از حد معمول طول کشیده است!

انتظار می رود که نسخه نهایی آی او اس  14.5 در اواسط یا اواخر ماه آوریل ( همین ماه) عرضه شود.

چطور می توان نسخه بتا آی او اس 14.5 را دانلود کرد؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، دانلود و نصب نسخه بتا آپدیت آی او اس بر روی دستگاهی که مداوم استفاده می شود، هرگز پیشنهاد نمی شود. باگ های نسخه Public beta می توانند خسارت های جدی ای به دستگاه شما وارد کند.

اگر می خواهید نسخه بتا آپدیت جدید آی او اس را دانلود کنید و از ویژگی های جدید آی او اس بهره مند شوید، باید در « Apple’s Beta Software Program » ثبت نام کنید. برای ثبت نام به صفحه « beta.apple.com/sp/betaprogram » مراجعه و بر روی گزینه « Sign up » کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی Sign up، شما باید اطلاعات مربوط به Apple ID و گذرواژه تان را وارد کنید و گزینه «terms and conditions» را قبول کنید. سپس بر روی iOS کلیک کنید و بر روی Get Started کلیک کنید، سپس بر روی گزینه « Enroll your apple device» کلیک کنید. سپس اپل راهنمایی های بیشتری را برای شما در نظر گرفته است.

هنگامیکه شما در این برنامه ثبت نام کردید، باید به تنظیمات Setting بروید، گزینه Software Updated کلیک کنید. هنگامیکه شما متن iOS 14.5 Beta public را مشاهده کردید، بر روی آن کلیک و گزینه  download  and  install را کلیک کنید.

 

چطور نسخه نهایی آی او اس 14.5 را دانلود و نصب کنم؟

گرچه هنوز نسخه نهایی آی او اس 14.5 عرضه نشده است، اما آموزش نصب آپدیت جدید آی او اس برای شما در ذیل شرح داده شده است.

هنگامیکه نسخه نهایی آی او س 14.5 عرضه شود، شما باید پیامی را از طریق آیفون تان دریافت کنید که آپدیت جدید آماده شده است. آیفون از شما می پرسد که آیا می خواهید آیفون تان را به روز رسانی کنید یا نه! شما می توانید از طریق ذیل نیز عمل کنید:

  1.  به تنظیمات بروید
  2. به قسمت General بروید
  3. بر روی گزینه Sogtware Update کلیک کنید

دستگاه آیفون شما به سرورهای اپل وصل می شود، سپس به شما گزینه  download and isntall را نمایش می دهد. وقتی که ریبوت شدن دستگاه شما به پایان برسد، سیستم عامل دستگاه آیفون شما آی او اس 14.5 خواهد بود.

بیشتر بخوانید  دو مدل مک بوک پرو جدید بین سپتامبر تا نوامبر عرضه می شوند

 

آیفون های پشتیبانی شونده با آی‌اواس 14.5

به نظر می رسد که آیفون هایی که آپدیت آی او اس 14 را دریافت کرده اند، آپدیت جدید آی او اس را نیز دریافت خواهند کرد. این لیت شامل آیفون 6 اس و آیفون SE تا آیفون های 12 و آیپاد تاچ ( نسل هفت) خواهد بود. برای داسنتن اینکه کدام آیفون ها قابلیت دریافت آپدیت آی او اس را دارند؛ به این صفحه مراجعه کنید.

ویژگی های جدید آپدیت آی او اس 14.5 کدام است؟

آپدیت جدید آی او اس شامل ویژگی های جدیدی است که در ادامه به مهم ترین آن می پردازیم.

استفاده از فیس آیدی بر روی اپل واچ برای باز کردن ( آنلاک) آیفون تان؛ حتی اگر ماسک دارید

دارندگان آیفون و اپل واچ به زودی می توانند از ویژگی ای بهره مند شوند که به واسطه آن می توانند از طریق فیس آیدی آیفون شان را آنلاک کنند، البته به شرطی که اپل واچ داشته باشند. این ویژگی به این منظور عرضه می شود؛ چراکه بسیاری از کاربران ایفون از عدم آنلاک شدن آیفون شان در صورت داشتن ماسک ناراضی بوده اند. هم چنین، کاربران در صورت آنلاک شدن آیفون، می توانند فیدبکی را از طریق اپل واچ مشاهده کنند.

انتخاب اپلیکیشن پیش فرض برای موسیقی

همان طور که می دانید علاوه بر سایر ویژگی و تغییرات مهم در آی او اس 14، این نسخه شامل یک تغییر نسبتا مهم بود. برای اولین بار کاربران آیفون می توانستند اپلیکیشن پیش فرض ایمیل و مرورگر را اپ های بومی اپل تغییر داده و به اپ های مورد نظرشان تغییر دهند. با عرضه آپدیت آی او اس 14.5، کاربران آیفون می توانند از این به بعد، اپ پیش فرض موزیک را تغییر بدهند. هم چنین، شما می توانید از سیری بخواهید که برای شما موسیقی مدنظرتان را پخش کند. سیری تمام اپ های استریمینگ موسیقی که بر روی آیفون تان نصب کرده اید را لیست می کند. سپس یک اپ هم چون اسپاتیفای را به عنوان برنامه پیش فرض انتخاب کنید. این ویژگی اولین بار توسط برخی از کاربران رددیت مشاهده و سپس در روز شنبه توسط macrumers تایید شد.

 

بیشتر از 200 اوموجی جدید

به نظر می رسد که آپدیت جدید آی او اس شامل اموجی جدید باشد. برخی از اموجی های جدید قلب در آتش، اموجی پنهان شده در ابر و … است.

 

صدای جدید برای دستیار هوشمند سیری

همان طور که پیش تر نیز به آن پرداختیم، صدای پیش فرض سیری دیگر خانم نخواهد بود. در آپدیت 14.5 آی او اس، شما می توانید صدای پیش فرض دستیار  هوشمند سیری را خود انتخاب کنید. آپدیت جدید برای انگلیسی زبان ها، 2 آپشن جدید خواهد داشت.

آپدیت های جدید برای سیری

دستیار هوشمند سیری به زودی ویژگی تماس با 911 را را برای آمریکایی ها فراهم خواهد کرد. کاربران آمریکایی به زودی با گفتن « Hey, Siri, call emergency »  سه بار فرصت دارند که درخواست خود را کنسل کنند. البته هنوز مشخص نیست که این ویژگی برای سایر کشورها نیز فعال خواهد شد.

استریم کردن ورزش های فیتنس پلاس با ایرپلی

آپدیت جدید آی او اس 14.5 و WatchOS 7.4 به کاربران سرویس اپل فیتنس پلاس این  اجازه را می دهد تمرینات را مستقیما در تلویزیون ها و دستگاه های سازگار با AirPlay 2 پخش کنند.

تغییراتی مهم در شفافیت ردیابی برنامه

آپدیت آی او اس 14.5 شامل تغییراتی در حریم خصوصی می باشد. این تغییرات اپ ها را ملزم به اجازه دسترسی گرفتن از کاربر قبل از قبل از ردیابی اطلاعات و هرگونه فعالیتی می کند. این بر اساس تغییری است که در آپدیت  آی او اس 14.3 منتشر شده است و به شما اجازه می دهد قبل از دانلود، دیتاهایی که اپ ها قرار است جمع آوری کنند را مشاهده کنید

پشتیبانی از دو سیمکارت 5G هم زمان

کاربران آیفون 12 به زودی از پشتیبانی دو سیم کارته در سطح جهانی برخوردار می شوند. این بدان معناست که شما می توانید از اسلات سیم کارت فیزیکی آیفون و eSIM دیجیتال استفاده کنید و دو خط سرویس در یک آیفون یکسان داشته باشید. این پشتیبانی قبلا فقط در  چین در دسترس بود.

 

پشتیبانی از کنترل کننده کنسول

با آپدیت جدید؛ اپل برای دارندگان کنسول ها یک سورپرایز بزرگ دارد. اپل قصد دارد که به سیستم عامل های آی او اس و آیپداواس ویژگی پشتیبانی از کنترلرهای کنسول های گیمینگ پلی استشین 5 و ایکس باکس سری ایکس را اضافه کند. با استفاده از این ویژگی، شما می توانید از طریق آیفون یا تبلت تان، به بازی کردن بپردازید!

 

تغییراتی در دیزاین اپ های پادکست، News و Reminder

برای اطلاع دقیق از ویژگی های پنهان آی او اس 14؛ 14 تا از ویژگی های پنهان iOS 14، که می توانید همین الان کشف کنید! را مطالعه کنید. مطمعن شوید که آیفون یا آیپد شما قابلیت دریافت آپدیت آی او اس جدید را دارد.

منبع: cnet

 

 

در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:

کلاه برداری از آیفون به اسم اپل به کام کلاهبرداران چینی! تحویل آب میوه سیب به جای آیفون!

افشا دیتا فیسبوک؛ اطلاعات شخصی کاربران ایران نیز فاش شد! مارک زوکربرگ دراین باره می گوید

آیفون ۱۳: دوربین، تراشه، قیمت، دیزاین، … ؛کامل ترین اخبار iPhone 13

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آی‌اواس 14.5؛ زمان عرضه، ویژگی ها و هر چیزی دیگری که باید درباره آپدیت جدید آی‌اواس بدانید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *