آیفون ۱۳: دوربین، تراشه، قیمت، دیزاین، … ؛کامل ترین اخبار iPhone 13

آیفون ۱۳

آیفون ۱۳؛ اخبار کامل جدیدتری آیفون را در اینجا بخوانید. به نظر می رسد اپل به دلیل نحس بودن عدد 13، در انتخاب اسم آیفون جدید دچار مشکل شده!

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت cnet، با وجود عدم فرارسیدن زمان رونمایی از آیفون 13، بازار شایعات پیرامون آیفون 13 بسیار داغ است.

آیا کوچک تر شدن ناچ بار آیفون 13 حقیقت دارد؟

مدت زمان زیادی از قرار داده شدن آیفون های 12 در قفسه های موبایل فروشی ها نمی گذرد، اما توجه همه این روزها به آیفون 13 ( یا هر اسم دیگری که آیفون بعدی خواهد داشت) معطوف شده است. در جدیدترین اخبار پیرامون آیفون 13 می خوانیم؛ آنالیزگر مینگ چی کو ( Ming chi Kuo) ادعا می کند 3 مدل مدل های آیفون 13 مینی، آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس رونمایی می شود. گرچه بسیاری از آنالیزگرها پیش بینی می کنند که اپل هم چون سری آیفون 12، 4 مدل برای سری آیفون 13 رونمایی می کند.

آخرین شایعه ها حاکی از:

 • نمایشگر 120 هرتزی ( چیزی که برای اغلب پرچم دارهای اندرویدی سادست)
 • رونمایی از ساعت هوشمند à la the Apple Watch
 • ناچ بار کوچک تر
 • باطری قدرت مندتر
 • احتمال وجود مدل فولدبل آیفون 13

پخش شدن شایعه ها بسیار در خصوص سری آیفون ها؛ به آیفون 13 منفی نمی شود. پیش تر نیز در خصوص آیفون 12، تا خود روز رونمایی از آیفون 12، بازار شایعات داغ بود.

در ذیل، تمامی اطلاعاتی که در خصوص قیمت، طراحی، مشخصات و هر چیزی دیگری که پیرامون آیفون 13 می دانیم را به اشتراک گذاشته ایم.

 

زمان عرضه آیفون ۱۳: احتمالا باید در اواسط ماه سپتامبر (شهریور) رونمایی شود

در حال حاضر، هیچ منبع رسمی یا غیررسمی هیچ حرفی برای تاریخ رویداد رونمایی از آیفون 13 اعلام نکرده است. هم چون گذشته با در نظر گرفتن الگو زمان برگذاری رویداد های اپل، شاید بتوان تاریخ حتمی از آن زمان اعلام کرد.

سال 2020، برای اپل و دیگر کمپانی، کمی متفاوت تر از هر سال دیگر بود. به دلیل تاثیرات منفی ای که همه گیری کرونا در زنجیره تولید به وجود آورد، الگوی 8 ساله اپل در عرضه آیفون در ماه سپتامبر شکسته شد.

مینگ چی کو پیش بیی می کند که برگزاری رویداد عرضه آیفون 13 در تاریخ مشابه با الگوی 8 ساله اپل رخ می دهد. با این وجود، انتظار می رود که رویداد رونمایی از آیفون 13 در اواسط ماه سپتامبر رخ بدهد.

 

بیاید اطلاعاتی که داریم را با یکدیگر بررسی کنیم:

 • اپل معمولا تمایل دارد که رویداد برگزاری از آیفون را در روز پنج شنبه یا چهارشنبه برگزار کند.
 • معمولا رویدادهای اپل، یک هفته یا یک و نیم هفته بعد از اعلام اپل صورت می گیرد.
 • معمولا، آیفون های جدید در هفته سوم ماه ستامپبر، در روز جمعه رونمایی می شوند.

کارشناسان زوم تک نگاهی دقیق به الگوی زمان برگزاری آیفون ها در طی این چند سال اخیر انداخته اند. کارشناسان زوم تک پیش بینی می کند که تاریخ احتمالی اعلام رویداد رونمایی از آیفون 13، 8 ماه سپتامبر (17 شهریور) و تاریخ عرضه آیفون 13، 17 ماه سپتامبر ( 26 شهریور) باشد.

 

نام: آیفون 13 ( ممکن است که اپل نام دیگری برای آیفون بعدی در نظر گرفته باشد)

ما احتمال می دهیم که آیفون منوال استفاده از اسامی مشابه گذشته پیشین را در نظر بگیرد. به همین علت، پیش بینی می کنیم که آیفون بعدی؛ آیفون 13 نام گذاری شود.

عدد 13 در بسیاری از  کشورها شوم به شمار می آید. شاید هم چون شرکت هایی که عدد 13 را از آسانسور ساختمان به دلیل خرافات حذف می کند، اپل نیز به فکر حذف سری آیفون 13 باشد.

حذف یا پریدن از 13، موجب به وحود آمدن شایعه های بسیاری در خصوص نام آیفون 13 شده است.

برخی از احتمال نام گذاری iPhone 12S ( آیفون 12 اس) خبر داده اند. اپل آیفون 6 2014 را به آیفون 6s 2015 و آیفون X 2017 را به آیفون XS 2018 با اعمال تغییرات جزئی در ظاهر و تغییراتی در سخت افزار تغییر داد.

به نظر می رسد در سال 2021 میلادی، اپل بخواهد آیفون بار دیگر سری اس را با اعمل برخی از تغییرات به میان بیاورد.

 • شاید اپل، کمی از سامسونگ که کلا از گلکسی اس 10 به گلکسی اس 20 پرید، یاد بگیرد و کلا دست به یه تغییری بزرگی بزند.
 • شاید به جای عدد، اپل این بار به جای عدد، هم چون آیفون X به سراغ اعداد رومی برود. به نظرتان اسم  XXI به آیفون بعدی می آید؟
 • شاید هم کلا اپل به سراغ اسم های فانتزی هم چون موتورولا سیتروس یا ال جی چاکلت برود!

 

آیفون ۱۳: قیمتی در اندازه آیفون 12؛ شاید هم کمتر!

سری آیفون های 12 دارای 4 مدل بود. در ابتدای عرضه، آیفون 12 استاندارد قیمتی در حول و حوش 799 دلار داشت که نسبت به مدل استاندارد آیفون 11 2019، 100 دلار افزایش قیمت را به همراه داشت. کارشناسان دلیل اصلی این افزایش قیمت را پشتیبانی از 5G می دانند. از آن جایی که آیفون های 13 قرار نیست چنین به روزرسانی را داشته باشند، کارشناسان قیمت مشابه آیفون 12استاندارد را برای آیفون 13 استاندارد پیش بینی می کند.

انتظار می رود که اپل برای مدل های استاندارد و مینی، افزایش قیمتی را در نظر نگیرد. البته بسیاری به دلیل کاهش قیمتی که رقبا اپل برای محصولات خود در نظر گرفتند، از اپل نیز انتظار دارند که اپل نیز چنین قدمی بردارد. برای مثال، گلکسی اس 21 که به تازگی عرضه شده است، قیمتی 200 دلار کمتر از مدل مشابه سال پیش دارد.

فروش آیفون 12 نیز حاکی از آن است که اپل تصمیم ممکن اشت قیمت های آیفون 13 را کاهش بدهد. در ماه اکتبر، آیفون 12 و آیفون 12 پرو، پرفروش اسمارتفون های 5G شدند. هم چنین به تازگی اپل اعلام کرده است که آیفون 12 به پرسودترین محصول این کمپانی تبدیل شده است.

 

طراحی: احتمالا ظاهری هم چون آیفون 12 داشته باشد

طبق شایعه ها و ویدیوهایی که پیرامون آیفون 13 منتشر شده است، انتظار هیچ تغییری در ظاهر آیفون 13 2021 را نداریم. گرچه مهم ترین تغییری که آیفون 12 داشت، تنها لبه های تخت آن بود که مشابه به لبه های تخت آیفون 5 بود.

افشاکنندگان اطلاعات می گویند، هیچ تغییر به خصوصی نه لبه های آیفون 13 و نه در ماژول دوربین آیفون 13 حتمی نیست.

 

سایز آیفون 13 ( احتمالی)

 • آیفون 13 مینی: 5.4 اینچ
 • آیفون 13 استاندارد: 6.1 اینچ
 • آیفون 13 پرو: 6.1 اینچ
 • آیفون 13 پرومکس: 6.7 اینچ

تنها احتمالات تغییر ظاهر آیفون

 • حذف  ناچ بار( احتمال خیلی کم) یا کوچک تر شدن ناچ بار
 • حذف پورت لایتنیگ و جایگزین شدن با مگ سیف

 

دوربین آیفون ۱۳

دوربین آیفون های 11 و 12 ،به خصوص دوربین آیفون 12 پرومکس، به روزرسانی مهمی را در سال 2020 دریافت کردند. برای اولین بار؛ لنز لیدار ( Lidar) و پرورا ( ProRaw) به میان آمدند.

بیشتر بخوانید  گوگل موظف به پرداخت 9 میلیارد غرامت به کمپانی اپل شد

اپل فقط مدل های پرو آیفون های 11 و 12 را به لنز لیدار مجهز کرد. انتظار می رود که همه ی مدل های آیفون های 13 به این لنز مجهز شوند.

قابلیت زوم بهتر در آیفون 13

یکی از ضعف های آیفون های سال 2020، قابلیت تکنولوژی زوم بود. برای مثال، آیفون 12 پرومکس از قابلیت زوم 2.5x اپتیکال زوم برخوردار است، در حالیکه رقیب گلکسی اس 20 الترا و گلکسی اس 21 الترا سامسونگی هر دو از قابلیت زوم 100x ( شامل زوم اپیتیکال و دیجیتال ) هستند.

به گزارش ETnews به نقل از TechRadar، به نظر می رسد اپل تصمیم دارد که آیفون های 13 را به لنز پریسکوپ مجهز کند؛ تکنولوژی ای که قابلیت زوم بیشتر را به کاربران آیفون می دهد.

کو نیز این ادعا را محتمل دانست؛ گرچه برای راستی آزمایی این شایعه، باید تا سال 2020 منتظر ماند. البته بعید هم نیست لنز اپتیکال زوم آیفون 12 پرومکس به همتای بعدی خود نیز منتقل شود.

بهبود عملکرد نایت مود ( عکاسی در شب)

شایعه هایی که در ابتدا ماه فوریه منشتر شدند حاکی از بهبود عملکرد عکاسی در حالت کم نور بودند. آنالیزگرها پیش بینی می کنند که آیفون های 13 دارای لنز التراوایدانجل با اپارچر بزگر f1.8 به جای f2.4 باشد. آپارچر بزرگ ای معنی است که لنز می تواند نور را بهتر تشخیص دهد که در نهایت منجر به عکسی بهتر در عکاسی در شب یا در شرایط کم نور می شود.

لنز لیدار برای همه!

در گزارش DigiTimes آمده است که تمامی مدل های آیفون 13 ( احتمالا هر 4 مدل) دارای لنز لیدار هستند. همان طور که می دانید، اپل تنها برای مدل های پرو سری آیفون های 11 و 12 لنز لیدار را در نظر گرفته بود. انتظار می رود، اپل بالاخره مدل های استاندارد و مینی را به لنز لیدار مجهز کند.

 

همه شایعه ها پیرامون آیفون ۱۳

با در نظر گرفتن الگوی رفتاری اپل و ویژگی های جدیدی که در سال 2020 برای آیفون های جدید رونمایی شد، می توان برخی از ویژگی های احتمالی سری آیفون های 2021 را پیش بینی کرد.

برای مثال:

 • پیش بینی می شود، سری آیفون های 13 هم چون سری آیفون ها 12، همگی از 5G پشتیبانی کنند
 • احتمالا سری شاژر فست در جعبه نباشد
 • احتمالا هدفون نیز در جعبه نباشد
 • احتمالا خبری از پورت یو اس بی تایپ C نیز نیست
 • شاید جک هدفون از آیفون 13 حذف شود

پیش بینی می شود که اپل در رویداد سالانه WWDC در ماه ژوئیه از آپدیت iOS 15 رونمایی کند. همان طور که می دانید که اپل همیشه آیفون های جدید را با جدیدترین آپدیت های پیش نصب iOS به بازار عرضه می کند.

 

نرخ تجدید 120 هرتزی برای نمایشگر آیفون های 13 پرو و 13 پرومکس

انتظار می رفت که اپل بالاخره سری آیفو های 12 ، حداقل مدل های پرو و پرومکس آیفون 12، را با نرخ تجدید 120 هرتز عرضه کند که چنین نشد.

به نظر بسیاری، دلیل عدم به کار گیری تکنولوژی نرخ تجدید 120 هرتزی حتی در آیفون های 12،پشتیبانی از شبکه 5G بود که مصرف باطری زیادی را به همراه دارد.

با وجود عرضه شدن همه ی مهم ترین رقیب های اندرویدی آیفون با نرخ تجدید 120 هرتزی،  اپل هم چون سری آیفون های 11، آیفون های 11 را با نرخ تجدید 60 هرتزی عرضه کرد.

سال 2021 میلادی می تواند سال نمایشگرهای 120 هرتزی باشد. نمایشگر روان تر، اسکرولینگ صفحه سریع تر و تجربه کار کردن روان تر می تواند نتیجه به کارگیری نمایشگر 120 هرتزی باشد.

کمپانی هایی هم چون سامسونگ، شیائومی، وان پلاس، هوآوی و … در حال حاضر، پرچم دارهای خود ( هم چون وان پلاس 8تی، گلکسی اس 21 الترا، می 10 و ..) را به نمایشگر 120 هرتزی مجهز کرده اند.

از اپل انتظار می رود که حداقل مدل های پرو سری آیفون های 13 را به نمایشگر 120 هرتزی مجهز کند.

 

نمایشگر همیشه فعال On

هم چون اپل واچ و پرچم دارهای اندرویدی، احتمالا آیفون 13 دارای نمایشگر همیشه فعال ( always -on display) باشد. Weinbach می گوید اپل این ویژگی را « Tone-down lock screen» نام گذاری می کند.

اگر شایعه ها درست از آب دربیایند؛ آیفون بعدی شامل نمایشگر همیشه روشن و شارژ باطری خواهد بود. دیگر برای دیدن نوتیفیشکن ها، نیازی به آنلاک کردن نیست.

 

احتمال برگشت دکمه تاچ آیدی به آیفون ۱۳

بلومبرگ در گزارشی در سال 2019 اعلام کرد که احتمال برگشت دکمه تاچ آیدی زیر نمایشگر در آیفون های 12 وجود دارد که چنین نشد.

حالا بلموبرگ می گوید با احتمال حذف ناچ بار از آیفون های 12، احتمال برگشت دکمه تاچ آیدی زیر نمایشگر در سری آیفون های 13 بسیاری است.

افشا کننده توئیتری LOvetodream نیز اخیرا ویدیویی مربوط به دکمه تاچ آیدی زیرنمایشگری منتشر کرد که بعدعا توسط جان پراسر ( Jon Prosser ) نیز تایید شد.

اپل از آیپد ایر 2020 در رویدادی که در سپتامبر به صورت زنده برگزار شد، رونمایی کرد. آیپدایر 2020 دارای تاچ آیدی بود، چراکه فیس آیدی در صورت پوشیدن ماسک، کار نمی کند و این موجب شد تا اپل به فکر برگرداندن تاچ آیدی به آیپد باشد.

این موضوع باعث شده است که بسیاری از آنالیزگران احتمال برگشتن تاچ آیدی درون نمایشگری یا زیر نمایشگری را در سری آیفون های 13 محتمل بدانند.

گرچه کسانی که اپل واچ دارند، می توانند  از ویژگی ماسک آنلاکینگ که با آپدیت iOS 14.5 عرضه می شود، استفاده کنند.

 

باطری، تراشه، حافظه و رنگ های آیفون ۱۳

هنوز هیچ اطلاع دقیقی از ظرفیت باطری سری آیفون های 13 در دسترس نیست، اما مینگ چی کو می گوید، اپل تصمیم دارد که ظرفیت باطری سری آیفون های 13 را افزایش بدهد.

در خصوص تراشه انتظار می رود که اپل، آیفون های 13 را به تراشه A15 Bionic مجهز کند که هنوز توسط اپل رونمایی نشده است. اپل، سری آیفون های 12 را به تراشه A14 Bionic مجهز کرد.

در خصوص حافظه ذخیره سازی، اخیرا شایعه هایی منتشر شده است که حاکی از عرضه آیفون 13 1 ترابایتی است. البته آیفون 13 یک ترابایتی هم دور از انتظار نیست. سامسونگ و برخی از کمپانی های اندرویدی دیگر، پیشتر اسمارتفون هایی با حافظه 1 ترابایتی عرضه کردند.

هنوز خبر رسمی یا غیررسمی ای در خصوص رنگ های آیفون ها منتشر نشده است.

 

 

مطالب فوق، تمام  چیزهایی بود که پیرامون سری آیفون ۱۳ تا به امروز منتشر شده اسا. به محض انتشار هر گونه اخبار رسمی بیشتر در خصوص سری آیفون ها، زوم تک شما در اطلاع خواهد گذاشت.

 

 

منبع: CNET 

 

 

در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:

آیفون ۱۳ یک ترابایتی در راه است؟

کلاه برداری از آیفون به اسم اپل به کام کلاهبرداران چینی! تحویل آب میوه سیب به جای آیفون!

مدیرعامل هوآوی: بهترین گوشی 5G، آیفون 12 اپل است

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آیفون ۱۳: دوربین، تراشه، قیمت، دیزاین، … ؛کامل ترین اخبار iPhone 13

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *