ویروس جدید کرونا؛ ما چه چیزی از ویروس جهش یافته در بریتانیا می دانیم؟

ویروس جدید کرونا؛ ما چه چیزی از ویروس جهش یافته در بریتانیا می دانیم؟

ویروس جدید کرونا؛ ما چه چیزی از ویروس جهش یافته می دانیم؟ آیا واکسن می تواند مانع از گسترش نوع جدید ویروس کرونا شود؟

به گزارش مجله زوم تک به نقل از وبسایت BBC ، دولت بریتانیا به دلیل کشف 2 مورد از ویروس جهت یافته کشنده کرونا اخیر 4 سطح فوق امنیتی را اکثر مناطق انگلستان و سایر نقاط بریتانیا اعمال کرده است که موجب ایجاد قوانین سخت گیرانه تر برای میلیون ها نفر شده است. خروج از اتحادیه اروپا و جشن سال کریسمس و سال نو باعث سردرگمی مردم کشورهای انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شده است. بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا که دولت بریتانیا آن را مسری تر و قوی تر خوانده است، باعث شده تا مرزهای دریایی، زمینی و هوایی خود را بر این کشور ببندند و هر گرونه سفر مسافران را به آن کشور ممنوع کنند.

 

چطور تنها در طی چند ماه از یک ویروس ناشناخته و محدود به شایع ترین شکل ویروس در بسیاری از مناطق بریتانیا رسیده است؟

دولت برتانیا و وزارت بهداشت این کشور در خصوص نوع جدید جهش یافته ویروس کرونا با اطمینان خاطر اعلام کرده است که قدرت همه گیری و شدت نوع جهش یافته این ویروس به مراتب از نوع های قبلی ویروس کرونا بیشتر است و سریع تر بین مردم انتقال پیدا می کند.

همه ی این کارها و پرسش های در مرحله اولیه هستند؛ شک و شبهات و پرسش های بی پاسخ بسیاری در خصوص نوع جدید این ویروس وجود دارد.

همان طور که احتمالا خودتان نیز می دانید ویروس ها همیشه جهش پیدا می کند. از این رو توجه بر نوع رفتار ویروس ها همیشه حائز اهمیت است؛ چراکه رفتار ویروس ها در حال تغییر است.

 

ویروس جدید کرونا؛ چرا نوع جدید ویروس باعث نگرانی شده است؟

3 مورد در حال شکل گیری هست که به معنی جلب توجه است:

  • نوع جدید ویروس یافت شده در بریتانیا به سرعت در حال جایگزین شدن با ورژن های قبلی ویروس کرونا است که قدرت شیوع کمتری داشتند.
  • نوع جدید ویروس کرونا جهش هایی در خود دارد که این قسمت هایی از این ویروس را تحت تاثیر می گذارد که بیشتر جلب توجه می کند.
  • برخی از این جهش ها قبلا در آزمایشگاه برای افزایش قردت شیوع ویروس در آلودگی سلول ها مورد بررسی قرار گرفته بودند.

برخی از این موارد در کنار هم در کنار هم قرار می گیرند که موجب شیوع هر چه سریع تر این ویروس می شوند.

گرچه هنوز دولت برتانیا در خصوص دلیل و مرکز شیوع نوع جدید ویروس کرونا مطمعن نیست. این طور که به نظر می رسد اولین شواهد ویروس کرونا در قسمت های از لندن رصد شده است؛ این در حالی است که قبل از تایید نوع ویروس کرونا، شهر لندن 2 محدود کرونایی و قرنظینه را سپری می کرد.محدویت های سخت گیرانه اعمال شده دولت بریتانیا به منظور کنترل ویروس جهش یافته کرونا است.

پروفسور نیک لومان از متخصصان کووید 19 دولت بریتانیا در خصوص ویروس جدید جهش یافته گفت که برای فهمیدن، نتایج ویران گر، دلایل شکل گیری و نحوه ی این شیوع این ویروس پیشرفته به هفته ها و شاید به ماه ها بررسی های آزمایشگاهی نیاز داریم. البته شیوع سریع تر این ویروس موجب شده که دولت بریتانیا سریع تر دست به اعمال قوانین سخت گیرانه تر بزند.

 

ویروس جدید کرونا چقدر سریع تر پخش می شود؟

این ویروس جدید اولین بار در ماه فوریه میلادی (بهمن ماه) شناسایی شد. در ماه نوامبر ( چند ماه) بعد؛ در حدود یک چهارم از کل مبتلایان و تعداد کشته های کرونا در لندن به دلیل نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده بودند. در ماه دسامبر یک ماه بعد از ماه نوامبر؛ این مقدار از یک چهارم به دو سوم از کل مبتلایان و افراد کشته شده به دلیل نوع ویروس جدید کرونا است.

با مشاهده آمار فوق؛ به راحتی می توانید درک کنید که ویروس نوع جدید چقدر سریع شیوع پیدا می کند.

کارشناسان کووید در تلاش هستند تا آمار احتمالی ویروس نوع جدید را پیش بینی کنند، اما نکته ایی که احتمالات را سخت تر می کند، پیش بینی رفتار مردم در مواجه با ویروس جدید کرونا و پیش بینی رفتار احتمالی ویروس و اثرات آن است.

بویس جانسون (Boris johnson) نخست وزیر بریتانیا  به تازگی اعلام کرده است که طیق نتایج صورت گرفته، قدرت انتقال و شیوع ویروس جهش یافته کرونا تا 70 درصد بیشتر می تواند سریع تر منتقل و شیوع پیدا کند! دولت بریتانیا اطلاعات به خصوصی درباره این ویروس به اطلاع عموم نرسانده است. به گفته ی آن ها اطلاع همگانی در خصوص ویروس جهش یافته جدید کرونا بسیاری زود است و هنوز تحقیقات کافی ایی در این باره صورت نگرفته است. تنها نکته حائز اهمیتی که دولت بریتانیا در خصوص ویروس جدید گفته است، سرعت شیوع خیلی سریع تز نوع جدید کرونا در مقایسه با توع قدیمی است.

سرعت شیوع ویروس جدید کرونا که در بریتانیا ثبت شده است توسط دولت این کشور تایید شده است، اما دولت این کشور هنوز هیچ اصلاع دقیقی در خصوص اینکه آیا ویروس جدید جهش یافته کرونا در مقایسه با ویروس معمولی خیلی کشنده تر است به عموم نداده است.

پروفسور جاناتان بال (Johnathon Ball) ویروس شناس از دانشگاه ناتینگهام گفت شواهد کافی در خصوص نظر قاطع دادن اینکه آیا ویروس واقعاً انتقال را افزایش داده است یا وجود ندارد.

 

ویروس جدید کرونا تا کجا گسترش پیدا کرده است؟

به گفته ی دولت برتانیا اولین ویروس جهش یافته ایی که در این کشور یافت شد؛ یا باید توسط یکی از بیماران در این کشور به دیگران گسترش پیدا کرده باشد، یا احتمالا توسط یکی از کشورهای که توانایی زیادی در رصد جهش کرونا را ندارد به این کشور سرایت داده شده باشد.

نوع جدید ویروس را می توان تقریبا در تمام بریتانیا از انگلستان گرفت تا ایرلند پیدا کرد؛ البته در ایرلند شمالی هنوز تعداد زیادی از موارد گزارش نشده اند. بیشتر فوتی ها و مبتلایان ویروس جدید کرونا کشور انگلستان متمرکز شده اند؛ بیشتر مبتلایان توع جدید ویروس کرونا در جنوب لندن و در شرق و غرب این کشور گزارش شده اند. به نظر نمی رسد آمار مبتلایان نوع جدید ویروس در این کشور بخواهند کاهشی را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید  چند درصد ابتلا دوباره به کرونا محتمل است؟

دیتاهای NextStrain که کدهای ژنیتکی نمونه های ویروس کرونا را از سراسر دنیا رصد می کند در گزارشی اعلام کرد که منشا گسترش نوع جدید این ویروس در کشورهایی هم چون دانمارک و استرالیا از کشور انگلستان منشا گرفه اند. کشور هلند نیز گزارش هایی در خصوص مبتلایان نوع جدید ویروس کرونا که از کشور بریتاینا به این کشور برگشته بودند را گزارش داده است.

همان طور که می دانید نوع جدیدی هم در آفریقا جهش پیدا کرده است که به انگلستان نیز گسترش پیدا کرده است. این نوع ویروس جهش پیدا کرده در مواردی با ویروسی که در انگلستان یافت شده است، اشتراکاتی را به همراه دارد؛ گرچه ارتباط زیادی با هم ندارند.

 

 

ما چه چیزی در خصوص ویروس نوع جدید می دانیم؟

آنالیز نوع جدید ویروسی که در بریتانیت یافت شده است به تازگی منتشر شده است. در این بررسی، 17 تغییر مهم در در این ویروس یافت شده است.

در سنبله پروئتین ویروس تغییرات مهمی ایجاد شده است. این به معنی است که ویروس از این مورد برای نفود هر چه سریع تر به سلول های بدن انسان استفاده می کنند.

سنبله جایی است که با اولین بار با سلول های بدن ما ارتباط برقرار می کند. هر تغییری که ورود ویروس را آسانتر کند احتمالاً باعث ایجاد مزیت در این ویروس خواهد شد.

نکته ایی که دولت بریتانیا و مردم این کشور را بسیاری نگران کرده است؛ سرعت بالای انتشار و شیوع نوع جدید ویروس کرونا است که دانشمندان این کشور بیشتر از هر کسی دیگر نگران کرده است.

 

منشا ویروس جدید کرونا کجا است؟

این نوع جدید ویروس کرونا به طور غیر قابل معمولی به سرعت جهش پیدا می کند.

تنها پاسخی که در حال حاضر در خصوص پرسش منشا ویروس جدید کرونا می توان داد این است که احتمالا منشا این ویروس به فردی برمی گردد که از ضعف سیستم ایمنی بدن برخوردار بود و بدن وی قادر به غلبه بر ویروس نبود.

به دلیل بدن ضعیف وی، بحای درمان بدن وی محلی برای جهش و تولید ویروس قدرت مند شد.

 

 

آیا ویروس جدید کرونا کشنده تر است؟

هنوز هیچ نظر قطعی از جانب دولت بریتانیا یا هیچ سازمان رسمی دیگری در این خصوص اعلام نشده است؛ گرچه دولتن بریتانیا این مورد را با جدیت دنبال می کند. نکته ی حائز اهمیتی که در خصوص این ویروس وجود دارد این است قدرت و سرعت شیوع بیشتر ویروس کرونا جهش یافته موجب شده است تا تعداد مبتلایان بیشتر شود و افراد بیشتری به بیمارستات ها منتقل شوند. اگر نوع جدید به این معنی باشد که افراد بیشتری با سرعت بیشتری آلوده می شوند ، این به نوبه خود منجر به نیاز افراد بیشتری به درمان در بیمارستان می شود.

 

آیا واکسن های کرونا می توانند جلوی گسترش نوع ویروس جدید کرونا را بگیرند؟

در این خصوص هنوز نمی توان با قاطعیت چیزی گفت اما احتمالا واکسن کرونا می تواند جلوی گسترش نوع جدید ویروس کرونا را هم بگیرد، گرچه ما هنوز از این بابت مطمعن نیستیم. هر سه واکسن در حال آزمایش بریتانیایی و آمریکایی مقاومت هایی در برابر سنبله ویروس ایجاد می کنند که پرسشش هایی را در این خصوص به وجود می آورند. وقتی واکسنی ویروسی به وجود می آید، واکسن قسمت های مختلف ایمنی بدن را آموزش می دهد تا علیه بخش های مختلف یک ویروس حمله کنند؛ پس با این حساب حتی اگر یک ویروس، جهش پیدا کرده باشد و سریع تر منتقل شوند، واکسن باید علیه ویروس جهش یافته هم عمل کند.

نکته ایی که پروفسور گوپتا در خصوص نوع جدید ویروس کرونا گفته است، دولت بریتانیا را نگران تر از پیش کرده است. به گفته ی وی اگر دولت بریتانیا به این نوع جدید ویروس کرونا اجازه دهد تا بیشتر جهش پیدا کند؛ این ویروس بیش تر از هر زمان دیگری سرکش خواهد شد. به گفته وی؛ نوع جدید ویروس به طور پیئسته در مسیر فرار از واکسن قرار دارد، گرچه اولین قدم ها برای رسیدن به واکسن قطعی آن برداشته است. فرار از واکسن هنگامیکه رخ می دهد که ویروس خود را تغییر دهد و تاثیر واکسن را خنثی کند. در این صورت ختی با واکسیناسیون، هم چنان مردم دنیا به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد. در نظر گرفتن این نکته می تواند نگران کننده ترین قسمت نوع جدید این ویروس باشد که سریع تر از هر زمان دیگر در بریتانیا جولان می دهد. نوع جدید ویروس کرونا که در برتانیا تشخیص داده شده است؛ سازگار ترین نوع ویروس کرونا است! این ویروس در مقایسه با همه ی انواع ویروس کرونا بیشتر افراد یک جامعه را آلوده می کند.

پروفسور دیوید رابرتسوت (David Robrtson)  استاد دانسگاه گلاسگو  (GlasGow) در روز جمعه افزود؛ این ویروس احتمالا حتی با وجود واکسن می تواند از از واکسن فرار کند و به جهش خود ادامه بدهد.

با در نظر گرفتن این نکته، احتمالا ما در شرایط پیچیده تری قرار داریم! چراکه در صورت اثبات شدن این مورد، ما در وضعیتی هم چون موقعیتی که با آنفولانزا سر و کله می زدیم، قرار می دهد؛ چراکه واکسن ها باید پیوسته به روز بشوند. خوشبختانهواکسن هایی هایی که وجود دارد می توانند به راحتی ویرایش بشوند.

 

منبع: BBC

 

بیشتر بخوانید:

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : ویروس جدید کرونا؛ ما چه چیزی از ویروس جهش یافته در بریتانیا می دانیم؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *