آنتی ویروس پادویش

برچسب مصرف انرژی؛ از دروغ تا حقیقت

برچسب مصرف انرژی

برچسب مصرف انرژی لوازم خانگی به زودی توسط کمیسیون اروپا تغییر می کند. دلیل این اقدام کمیسیون اروپا، شفاف نبودن عملکرد واقعی برچسب مصرف انرژی کنونی است.

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت wired.co.uk، احتمالا بعد از یک خرید گران، حتما پیش خودتان فکر کرده اید که این بهترین لوازم خانگی ای است که وجود داشت و من از خرید این محصول سود کرده ام. برچسب های جدید انرژی در روز 1 ماه مارس منتشر می شوند، اما تولید کننده های لوازم خانگی در این باره هنوز سکوت اختیار کرده اند.

اگر به تازگی یک لوازم خانگی تازه و گران خریده اید، شاید دلیل تصمیم تان برای خرید چنین محصول گرانی به خاطر برچسب انرژی A++ باشد که نظر شما را به خود جلب کرده.

یک گزارش که توسط کمیسیون اروپا ( European Commission ) انجام شده است، حاکی از توجه 93 درصد از مردم به برچسب های مصرف انرژی و باور داشتن ضرورت بودن این برچسب ها بود. علاوه بر آن، بیشتر از 73 درصد از مردم هنگام خرید لوازم خانگی به برچسب مصرف انرژی توجه ویژه ای می کند.

 

برچسب مصرف انرژی چیست؟

نتایج تحقیقات برخلاف آن چیزی بود که فکرش را می کردم، بعد از 3 ماه استفاده از محصولاتی که برچسب کم مصرف بودن داشتند به این نتیجه رسیدم که که مصرف انرژی این محصولات آتقدر که باید کم باشد، اصلا نیست. در ماه مارس، دوباره تصمیم گرفتم یک لوازم خانگی دیگر با برچسب مصرف انرژی پایین تر «E» خریداری کنم.

تصمیم گرفته که با این منوال، دوباره یک لوازم خانگی با مصرف انرژی بیشتر بخرم که مطمعنا یک سطح پایین تر از E بود. برچسب مصرف انرژی یخچال فریزر جدیدی که گرفتم F بود.

به تازگی گزارش هایی انجام شده است که حاکی از پایین بودن درجه تلویزیون HiSense  A++ به درجه D و ظرف شوی Smeg A++ به E است.

من هم هم چون دیگر افراد به خرید لوازم خانگی باکیفیت علاقه مند هستم، اما زیاد در خصوص درجه بندی مصرف انرژی نمی دانستم. نکته ی حائز اهمتیت این است که کمتری کمپانی تولید کننده لوازم خانگی وجود دارد که واقعا بخواهد به طور آزاد در خصوص درجه واقعی مصرف انرژی که کمیسیون اروپا وضع کرده صحبت کند. اغلب لوازم خانگی که این روزها وجود دارند؛ یا برچسب A++ دارند یا برچسب A+.

همه ی ما با برچسب های مصرف انرژی لوازم خانگی آشنا هستیم. معمولا درجه مصرف انرژی ار A تا D است، اما با پیشرفت تکنولوژی و کاهش مصرف برق توسط لوازم خانگی، درجه های A+، A++ و A+++ نیز افزوده شده اند که جدیدترین درجه های افزوده شده در سال 2010 است.

تکنولوژی یک بار دیگر باز به میدان آمد؛ یعنی به زودی همه لوازم خانگی باید عضو یکی از این 3 دسته باشند. مطابق  کیمیسون اروپا این به این معنی است که این برچسب هها دیگر عملکرد اصلی خود را انجام نمی دهند و ممکن است مصرف کنندگان را گمراه کنند که فقط با دیدن یکی از + ها، به نظرشان یکی از کارآمدترین محصولات موجود در بازار را می خرند، در حالی که A ، به عنوان مثال ، از نظر بازده انرژی جایگاه سوم را نشان می دهد!

به اضافه، تکنولوژی های پیشرفته تری  که در آینده قرار است معرفی بشوند به نشان + دیگری احتیاج دارند که سیستم درجه بندی مصرف انرژی را پیچیده تر از هر زمان دیگری می کند.  پس تغییرات که بر روی درجه بندی مصرف انرژی صورت می گیرد غیرقابل انکار است.

از ماه بعد، حتی با وجود خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، انگلستان و اروپایی سیستم درجه بندی مصرف انرژی را به A تا G تبدیل می کنند. بعد از وضع این قانون؛ اولین لوازم خانگی هایی که از برچسب مصرف انرژی جدید برخوردار خواهند بود ماشین ظرف شویی، سشوار، ماشین لباس شویی و سیستم های خنک کننده خواهند بود.

دیگر خبری از ادامه پیدا کردن + ها ( برای مثال A+++9 ) نخواهد بود. طبق کمیسیون EC، سیستم درجه بندی جدید، درک درجه بندی ها و درجه بندی کردن را آسان تر از پیش می کند.

در حقیقت به سادگی که کمیسیون اروپا هم می گوید نیست. شاید شما بعد از وضع این قانون به سراغ خرید یک ماشین لباس شویی با برچسب مصرف A+++ با نیت درجه جدید A بروید، اما شاید همین درجه A+++ فعلی به برچسب مصرف B کاهش پیدا کند، شاید هم طبق درجه بندی کارآیی مصرف به درجه C کاهش پیدا کند.

برای الان، هنوز مشخص نیست که برلی مثال، درجه A+++ تا چه حدی می تواند کاهش پیدا کند و مهم تر از آن، اصلا چرا چنین محصولات نسبتا باکیفیتی باید شاهد کاهش درجه مصرف انرژی تا این مقدار باشند؟

QR کدهای نصب شده بر روی برچسب مصرف انرژی های جدید به مصرف کنندگان این فرصت را می دهد با اسکن این کدها درک بهتری از تفاوت و مشخصات جدید درجه بندی های جدید و قدیم داشته باشند. کیمسیون اروپا می گوید این برچسب ها این اجازه را به مصرف کنندگان می دهد تا بتواند بهتر از لوازم خانگی استفاده کنند.

هم چنین این کمیسیون اظهار داشت محاسبات دقیق تر برای تعیین درجه های مصرف انرژی صورت گرفته است.

راهنمای جدید کمیسیون اروپا هم چنین می گوید که درجه به ظاهر A+++ لوازم خانگی گران قیمت شما به زودی وجه اقتصادی خود را از دست می دهد. تولید کنندگان لوازم خانگی از روز 1 مارس، 14 روز فرصت دارند تا خود را آماده نمایش برچسب های مصرف انرژی جدید کنند. این به معنی است که اگر به تازگی یا تصمیم دارید که که روزهای آینده لوازم خانگی خریداری کنید؛ شما نمی توانید احتمالا حدس بزنید که درجه مصرف انرژی فعلی دستگاه شما چه آینده ایی خواهد داشت.

مگر اینکه چند روزی هم صبر کنید تا برچسب های جدید مصرف انرژی لوازم خانگی تغییر کنند. کمیسیون اروپا این قول را مصرف کنندگان داده است که دیگر برچسب های جدید نماینگر مصرف واقعی انرژی توسط لوازم خانگی باشند.

 

 

 

 

منبع: wired.co.uk

 

 

در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:

قابلیت‌های کاربردی لوازم خانگی سامسونگ را بیشتر بشناسید

باید و نبایدهای تعمیرات لوازم خانگی

جشنواره فروش لوازم خانگی سامسونگ آغاز شد

 

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : برچسب مصرف انرژی؛ از دروغ تا حقیقت

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *