3 روش برای بازیابی نسخه‌ای قدیمی از یک فایل

file_search_magnifier-large

گاهی لازم است به نسخه‌ای از یک فایل دسترسی داشته باشیم که دو روز پیش روی آن کار می‌کردیم. نسخه‌ای که به دلیل ذخیره کردنِ اطلاعات جدید الان در دسترس نیست. متاسفانه نمی‌توان به شکلی که یک فایل حذف شده را بازیابی می‌کنیم، نسخه‌ای از یک فایل حاضر را بازیابی کرد اما جاهایی هستند که در چنین مواقعی چک کرد. سه تا از آن‌ها را در زیر توضیح می‌دهم؛

ابزار “نسخه‌های قبلی یک فایل” در ویندوز

ویندوز ابزاری دارد که به صورت خودکار نسخه‌های مختلف یک فایل را ذخیره می‌کند. البته در صورتی که واقعا این کار را انجام دهد!

0607-windows-restore-version-100662053-largeمتاسفانه، اکثرا، حداقل در تجربه‌ی من، این ابزار کاملاً خالی و بدون هیچ گونه اطلاعاتِ ذخیره شده بوده. ظاهراً این ابزار ویندوز صرفاً در زمانی اقدام به ذخیره‌ی یک نسخه‌ی قدیمی از فایلِ شما -پس از ذخیره کردن اطلاعات جدید- می‌کند که چیزی به نام restore point برایش تعریف شده باشد که به طرز شگفت‌انگیزی این تعداد پایین است. به هر حال، این ابزار راهِ بی‌دردسر و آسانی است که می‌تواند اولین شانس شما برای بازیابی نسخه‌ای قدیمی‌تر از یک فایل حاضر باشد.

سرویس‌های ذخیره اطلاعات ابری

اگر شما از سرویس‌های ذخیره اطلاعات ابری، مثلِ Dropbox یا Google Drive استفاده می‌کنید و این فایل هم روی همین سرورها ذخیره بوده، باید خودتان را خوش شانس بدانید. یافتن و بازیابیِ یک نسخه‌ی قدیمی‌تر از یک فایل، در این سرویس‌ها کار نسبتا آسانی است؛ چراکه اکثراً نسخه‌های قبلی یک فایل را تا مدت یک ماه در خود ذخیره می‌کنند.

dropboxدر Dropbox: بر روی فایل کلیک راست کنید، و از منویی که باز شده گزینه‌ی Use previous versions را کلیک کنید. این کار شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که در آن می‌‍توانید به لیستی کامل از تمام نسخه‌های قدیمی‌تر یک فایل دسترسی داشته و آن‌ها را دانلود کنید.

در Google Drive: به آدرسِ drive.google.com بروید، بر روی My Drive کلیک کنید. فایل را پیدا کنید. سپس بر روی منویی که آیکونی به شکل سه نقطه دارد کلیک کرده و Manage older versions را انتخاب کنید.

0607-google-drive-100662055-large

مایکروسافت با شیوه‌ی مشابهی کار می‌کند اما یک مشکل بزرگ دارد؛ مایکروسافت به شما تنها دسترسی به نسخه‌های قدیمی‌تر فایل‌های Office را می‌دهد. به این معنا که شما می‌توانید نسخه‌های قدیمی یک فایل doc. را بیابید اما این کار با فایلی با فرمت jpg. ممکن نیست.

بیشتر بخوانید  بهترین نرم افزار ریکاوری

استفاده از نرم‌افزارهای بک‌آپ

امروزه واقعا دیگر بهانه‌ای برای بک‌آپ نگرفتن از فایل‌ها وجود ندارد. و تقریباً تمامی نرم‌افزارهای نامی که این گونه امکانات را ارائه می‌دهند، قابلیت بازیابی نسخه‌های قدیمی‌تر از یک فایل را هم دارا هستند. برای مثال، استفاده از File History، در صورتی که ویندوز 10 دارید، ایده‌ی بسیار خوبی است که آن‌چنان هم دشوار نیست. برای مثال با استفاده از این کارایی ویندوز 10، ابزاری که بالاتر صحبتش را کردیم و کار نکردنش را عنوان کردیم به خوبی کار می‌کند. البته تا زمانی که دستگاه شما به درایو بک‌آپ خود متصل باشد.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : 3 روش برای بازیابی نسخه‌ای قدیمی از یک فایل

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *