نحوه حذف کردن کامل نرم افزارها در Mac + فایل دانلود

Mac

اگر به صورت سطحی نگاه کنیم، فرآیند حذف نرم افزارها در Mac بسیار ساده است، اما واضح نیست! در ویندوز، یک گزینه حذف جداگانه در بخش تنظیمات وجود دارد. در MacOS، چنین ابزارهایی را پیدا نخواهید کرد. شما فقط باید برنامه را از پوشه Applications حذف کنید و کار را به اتمام برسانید. اما با این روش یکی سری از فایل ها و فولدرهای نرم افزار در هارد شما باقی خواهد ماند.

در صورتی که تصمیم دارید تا نرم افزارهای خود را به طور کامل در Mac حذف کنید، پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

1. به سطل زباله منتقل کنید

Mac

ساده ترین راه پاک کردن یک نرم افزار در Mac این است که آیکون نرم افزار مورد نظر را به سمت سطل زباله بکشید. توجه داشته باشید که شما باید این کار را از طریق پوشه ی نرم افزارها در Finder انجام دهید؛ شما نمی توانید آیکون نرم افزار را از Launchpad به سمت سطل زباله بکشید.

سپس، روی آیکون سطل زباله در Dock کلیک راست کرده و به منظور حذف دائم محتویات سطل زباله ی زباله ی خود اقدام نمایید.

با استفاده از این روش می توانید از تمامی فایل های نرم افزار در پوشه Applications خلاص شوید، که گاهی اوقات ممکن است بیش از یک نرم افزار باشد. برای دیدن محتویات پوشه ی نرم افزار، روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی Show Package Contents را انتخاب نمایید.

در حالیکه اکثر برنامه ها به این ترتیب کاملا حذف می شوند، ممکن است یک سری کتابخانه ها یا سایر فایل های مرتبط را در هارد شما جای بگذارد. برای اینکه بتوانید از دست تمامی محتویات نرم افزارها و حتی کتابخانه های آن خلاص شوید، روش های بعدی را امتحان کنید.

2. استفاده از AppCleaner

Mac

macOS با فایل های نرم افزار در دو مسیر مجزا قرار می گیرد. علاوه بر فایل نرم افزار کاربردی، فایل های مرتبط در سیستم نیز پخش می شوند. این موضوع می تواند در پوشه ی کتابخانه یا در یک پوشه مرتبط در یک پارتیشن کاملا متفاوت قرار داشته باشد. برای اینکه به طور کامل نرم افزار را حذف کنید، شما باید فایل های همراه (غیر ضروری) را نیز حذف نمایید. این موضوع به شما کمک می کند تا فضای هارد دیسک خود را در Mac ذخیره نموده و همچنین به سیستم شما کمک می کند تا به راحتی اجرا گردد.

AppCleaner یک ابزار رایگان است که به شما کمک می کند تا تمام فایل های مرتبط یک نرم افزار را حذف کنید. پس از باز کردن AppCleaner، یک قسمت خالی را مشاهده خواهید کرد که در آن می توانید هر برنامه ای را که می خواهید حذف کنید، قرار دهید. شما همچنین می توانید از AppCleaner برای پاک کردن نرم افزارهای ناخواسته که با Mac خود حمل می کنید استفاده نمایید. این نرم افزار به راحتی می تواند نرم افزارهایی مانند iMovie، GarageBand، Pages و سایر موارد را حذف کند.

به منظور مشاهده یک لیست از تمام نرم افزارهای نصب شده ی خود، بر روی دکمه List کلیک کنید. در بالا، شما می توانید برای یک نرم افزار را نیز جستجو کنید.

بهترین بخش در خصوص AppCleaner، شفافیت آن است که در نهایت به فرآیند حذف می انجامد. بر روی یک نام یکی از نرم افزارها کلیک کنید که هم اکنون یک لیست از تمامی فایل های مرتبط را مشاهده خواهید کرد. برنامه به طور خودکار فایل های مربوطه را حذف می کند به صورت کاملا ایمن حذف می نماید.

شما هنوز هم می توانید از طریق List وارد شوید و سایر فایل ها را که فکر می کنید دیگر مهم نیستند انتخاب کنید. سپس روی دکمه Delete کلیک کنید تا برنامه و فایل های مرتبط آن حذف شود.

بیشتر بخوانید  بهترین لب تاپ های هفته "The Best Buy"

دانلودAppCleaner

3. استفاده از Uninstaller اختصاصی

Mac

وقتی نرم افزارهایی را از شرکت های خاص دانلود می کنید، آن ها با installer های خود وارد سیستم شما می شوند. آن ها نصب کننده خود را نصب کرده و بروز رسانی نرم افزارها را انجام می دهند که این موضوع سبب می گردد حذف آن ها از سیستم سخت شود.

به طور خاص، Adobe، این فرایند را به طور غیرمستقیم پیچیده می کند. حتی اگر شما یکی از نرم افزارهای Adobe را حذف کنید، ابزارهای کمکی و Menu bar نرم افزار کماکان باقی می ماند. حتی استفاده از یک نرم افزار مانند AppCleaner نیز این موارد مفید نخواهد بود.

تنها راه خلاص شدن از دست چنین نرم افزارهایی این است که از Uninstaller خود نرم افزار استفاده کنند. در ابتدا، Spotlight را باز کنید (یا Finder)، و نام نرم افزار را دنبال کنید و سپس “uninstaller” آن را پیدا کنید. اگر موفق شدید، آن را باز کرده و فرآیند حذف را آغاز کنید.

در صورتی که نمی توانید این فایل را در Mac خود پیدا کنید، در Google جستجو کنید. برخی از نرم افزارها به شما اجازه می دهند تا یک نرم افزار Uninstaller خاص را برای نرم افزار مذکور نصب نمایید.

4. حذف فایل های مربوط به برنامه از طریق Library

Mac

سورس های نرم افزار در پوشه ی Library ذخیره می شوند. این ها فایل هایی هستند که برنامه برای اینکه به درستی کار کند، به آن ها نیاز دارد. هنگامی که یک برنامه را حذف می کنید، فایل های مرتبط در پوشه Library به قوت خود باقی می مانند.

استفاده از فایل های Library می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر فایل هایی که برای macOS مهم است را حذف کنید، می تواند سبب ایجاد خرابی ها و از دست رفتن اطلاعات گردد. اما در صورتی که می دانید چه کاری باید انجام دهید و فقط می خواهید فایل های مربوط به یک نرم افزار را حذف کنید، مراحل زیر را دنبال نمایید:

  • پوشه ی Library را به طور پیش فرض پنهان کنید. برای نمایش آن، Finder را باز کنید و در حالی که کلید Alt / Option را نگه داشته اید، با کلیک بر روی دکمه Go در نوار منو اقدام نمایید. از داخل منوی کشویی، بر روی ورودی Library کلیک کنید.
  • اکنون بر روی دکمه ی Search کلیک کنید و نام نرم افزار یا فایل مورد نظرتان را وارد کنید. برای محدود کردن جستجو به پوشه های کتابخانه بر روی دکمه Library کلیک کنید.
  • هنگامی که فایل را پیدا کردید، آن را انتخاب کرده و به سطل زباله انتقال دهید. هر موقع که سطل زباله ی سیستم خود را خالی کردید، این فایل نیز بطور کامل از سیستم شما حذف خواهد شد.

5. این فرآیند را با استفاده از AppTrap به طور خودکار انجام دهید

Mac

در صورتی که شما از آن دسته افراد هستید که همیشه از نرم افزارهای جدید استفاده می کنید و برخی از نرم افزارها را به طور مرتب حذف می کنید، ممکن است ارزش کل فرآیند حذف فایل های ناخواسته را بدانید. این دقیقا جایی است که AppTrap وارد کار می شود.

این نرم افزار قابلیت های AppCleaner را مستقیما با سیستم عامل macOS ادغام می کند. بنابراین هنگامی که یک نرم افزار را به سطل زباله انتقال می دهید، پنجره ای باز می شود که از شما می پرسد می خواهید فایل های مربوطه را نیز به سطل زباله نیز منتقل کنید؟.

شما می توانید بر روی دکمه کشویی کلیک کنید تا لیستی از تمامی فایل های مرتبط را مشاهده کنید. بر روی انتقال فایل ها کلیک کنید تا فایل های مربوطه ی نرم افزار را نیز به سطل زباله انتقال دهید. برای پاک کردن نرم افزارها و فایل ها، لازم است سطل زباله ی سیستم خود را نیز پاکسازی کنید.

دانلودAppTrap

 

بیشتر بخوانید

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

 

منبع: makeuseof

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : نحوه حذف کردن کامل نرم افزارها در Mac + فایل دانلود

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *