پادویش

آیا حمله موش ها به تهران پس از زلزله واقعیت داشت؟

زلزله پایتخت

آیا حمله موش ها به تهران پس از زلزله واقعیت داشت؟ زلزله یکی از موضوعاتی است که این روزها بحث های آن بسیار داغ است تا جایی که شایعه های زیادی نیز در مورد آن منتشر شده است که گاهی با شنیدن برخی از آنها بسیار متعجب می شویم یا ترس و نگرانی در وجودمان شکل می گیرد . یکی از این شایعه ها حمله موش ها به تهران بعد از زلزله بوده است که بهرام عکاشه به عنوان پدر زلزله شناس  نسبت به این شایعه واکنش نشان داده اند.

پیش از اینکه زلزله در تهران رخ دهد خبری مبنی بر اینکه اگر زلزله اتفاق بیوفتد موش های آدم خوار و زنده خوار به مردم حمله خواهند کرد، منتشر شد .بهرام عکاشه که به عنوان پدر زلزله شناسی در ایران شناخته شده است این موضوع را کاملا رد می کند و اینگونه می گوید که این خبر به گونه ی فانتزی به چشم می آید.به گفته پدر زلزله شناسی افرادی که دوست دارند چیزهای جالب بگویند و تکرار را بکار نگیرند به سراغ انتشار این گونه خبرها می روند.او معتقد است که باید به موضوعاتی تمرکز بیشتر کرد که در این باره مهم هستند مانند موضوعات ساخت و ساز و بالا بردن آگاهی های مردم در زمینه زلزله.

 بهرام عکاشه می گوید که وقتی یک جسم در زیر باشد یا روی خاک رها شده باشد ، علاوه بر موش ها ممکن است موجودات دیگری نیز به سراغ آن بروند ولی با توجه به اینکه تجربه های در مورد زلزله در دیگر شهرها وجود دارد نشان میدهد در این خصوص بحرانی وجود ندارد و این موضوع را نمی توان به عنوان یک مساله اصلی مطرح کرد و باید تمرکز را بر روی مسائل جدی تری قرار داد.

 آیا پیش بینی زلزله امکان پذیر است؟

آیا حمله موش ها به تهران پس از زلزله واقعیت داشت؟ : بهرام عکاشه در مورد این که آیا می توان پیش بینی کرد که زلزله در تهران چه زمانی اتفاق می افتد یا شدت آن چقدر است می گوید: امروزه در زمینه علم زلزله شناسی پیشرفت های صورت گرفته است و کشورهای مانند آمریکا و ژاپن از جمله کشوریهای هستند که در این زمینه پیشرو می باشند و شاید تا پنجاه سال آینده بتوانند به پیش بینی وقوع زلزله دست پیدا کنند ولی در حال فعلی ما نمی توانیم به هیچ کدام از این پیش بینی ها اعتماد کنیم.

او تاکید می کند که پیش بینی زلزله فعلا غیر قابل تایید است ولی باید در برابر این گونه اتفاق ها آمادگی های لازم را مردم داشته باشد. این موضوع درست است که نمی توانیم زلزله را پیش بینی کنیم ولی برای شهرهای که گسل های زیادی دارند مثل تهران ، این امکان وجود دارد که زلزله اتفاق بیوفتد و این خطر این شهرها را تهدید می کند پس لازم است که آمادگی های لازم را داشته باشند.

آگاهی داشتن از این گونه مسائل و دانستن آموزش های لازم در زمان وجود بحرانی مانند زلزله ، سبب می شود که خسارت های کمتری به وجود بیاید.همانگونه که پدر زلزله شناسی ایران تاکید می کند مردم باید آمادگی های لازم را در این زمینه ها داشته باشند.

مقالات مرتبط :
به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آیا حمله موش ها به تهران پس از زلزله واقعیت داشت؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *