کمپانی تویوتا اتومبیل پیل سوختی اش را در نمایشگاه CES رونمایی می کند

Toyota to bring fuel-cell

کمپانی تویوتا برای اولین بار اتومبیل با پیل سوختی اش را در نمایشگاه CES که در ژانویه 2014 در امریکای شمالی برگزار خواهد شد ، رونمایی می کند.

Toyota to bring fuel-cell
Toyota to bring fuel-cell

بزرگترین نمایشگاه اتومبیل جهان در 6 ژانویه در ایالت لاس وگاس ایالات متحده با حضور کمپانی های بزرگ جهان برگزار خواهد شد ، تویوتا در نظر دارد از جدید ترین فناوری خود در این نمایشگاه رونمایی کند ، گفتنی است این اتومبیل که با سلول سوختی کار می کند یکی از جالب ترین اتومبیل های ارائه شده توسط این کمپانی در نمایشگاه CES خواهد بود. تکنولوژی بکار رفته در این خودرو fuel-cell concept vehicle نام دارد و به FCV معروف است.

تکنولوژی FCV که انرژی مورد نیاز اتومبیل را از سلول های سوختی تامین می کند ، هیدروژه را به انرژی الکتریکی تبدیل می نماید ، در اتومبیل های اولیه موتور سوخت های فسیلی را در یک سیکل انرژی شیمیایی به انرژی مکانیکی تبدیل می کردند ، در این موتور ها به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی تولید مونوکسید کربن ، دی اکسید کربن ، نیتروژن و چندین گار خطرناک دیگر باعث آلودگی محیط زیست می شدند ، به همین خاطر مهندسان برای جلوگیری از روند رو به رشد آلودگی های محیط زیست و افزایش گازهای گلخانه ای (گزهای اشاره شده در بالا) سعی کردند روش های دیگری برای تولید انرژی برای بکار انداختن موتور بیابند ، یکی از روش های نوین و بدون آلودگی استفاده از سلول های سوختی و افزایش سوخت های هیدروژنی است.

در سال جاری تویوتا در یک رویداد خبر و نمایشگاهی اعلام کرد تا سال 2015 از اتومبیل های خود که از تکنولوژی FCV بهره گرفته اند رو نمایی خواهد کرد ، که با توجه به اعلام حضور تویوتا در نمایشگاه CES 2014  در لاس وگاس این زمان بندی یکسال زودتر اتفاق افتاد. مدیر تویوتا در نشست خبری این کمپانی اعلام کرد : ما به دنبال تولید اتومبیل هایی با پیل سوختی هستیم که بتواند هر 500 کیلومتر در مدت 3 دقیقه سوخت گیری کند ، همان زمانبندی که برای اتومبیل های سوخت گازوئیل و بنزین مورد استفاده قرار می گیرد.

با رسیدن به این فناوری مطمئنا استفاده از موتور های الکتریکی هیچ مشکلی در سوخت گیری نخواهند داشت و تفاوت فاحش و غیر قابل مقایسه آن ها با موتور های دیزلی در آلودگی ، گامی موثر در جهت حفظ محیط زیست برداشته خواهد شد.

بیشتر بخوانید  تبلت هوشمند جدید Toshiba portege Z20t در نمایشگاه CES 2015 لاس وگاس

یکی از مزایای استفاده از چنین فناوری ها این است که متکی بر یک منبع سوختی است که به راحتی در دسترس است ، هیدروژن ! که تنها محصول آن آب است مواد اولیه این فناوری است. سوخت هیدروژن مایع می تواند انرژی الکتریکی مورد نیاز برای موتور اتومبیل را تولید نماید.  تکنولوژی سلول سوختی که یک موضوع جدید در صنعت الکترونیک بود ؛ حدود 10 سال پیش مطرح شد ، بسیاری از شرکت های بزرگ الکترونیکی نمونه سازی و تست محصولات مبتنی بر سلول های سوختی را جایگزین استفاده از باتری در اتومبیل های الکتریکی کردند.

متاسفانه این تکنولوژی هنوز به تولید انبوه مورد نیاز برای اتومبیل ها نرسیده است و تنها شرکت های بزرگ برق و قدرت در توکیو از این فناوری بیشتر در تولید برق اضطراری استفاده میکنند. امید است با تولید انبوه این تکنولوژی حفاظت از محیط زیست بیش از بیش جدی تلقی گردد.

اگر مقایسه کوچکی در تکنولوژی های بکار رفته در اتومبیل های ایرانی با اتومبیل های شرکت های آسیایی داشته باشیم ، مطمئنا به این نتیجه خواهیم رسید که اتومبیل های ایرانی هیچ بویی از تکنولوژی های نوین و سبز نبرده اند ، امید است کمپانی های ایرانی هم برای محافظت از مادر انسان “طبیعت” روند رو به رشد بسوی سوخت های پاک را طی کند.

منبع : pcworld.com

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : کمپانی تویوتا اتومبیل پیل سوختی اش را در نمایشگاه CES رونمایی می کند

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *