آنتی ویروس پادویش

رزمایش قطع اینترنت ایران چرا برگزاری می شود ؟

 اینگونه که خبرها حکایت می کنند قرار است رزمایشی برگزار شود که با عنوان قطع اینترنت ایران می باشد. اما زمان برگزاری آن قطعا برای همه ی کاربران بسیار مهم است.زمانی که امریکا تصمیم گرفت از برجام خارج شود و محدودیتهای جدیدی را برای ایران لحاظ کند احتمال قطع اینترنت برای ایرانیان به وجود آمد و این موضوع توسط سردار جلالی نیز مطرح گردید که شاید با این تحریم ها اینترنت ایران قطع شود اما در همین زمان سردارجلالی اینگونه گفت که اگر اینترنت ایران قطع شود برای آن راهکارهای خواهیم داشت.

رزمایش قطعی اینترنت در ایران

خبر انجام رزمایش قطعی اینترنت به واسطه یکی از شرکتهای ارائه دهنده درگاه پرداخت اینترنتی مطرح شد ولی اصلی ترین موضوع هدف از این رزمایش و زمان برگزاری آن می باشد.

با توجه به اطلاعیه که شاپرک اعلام کرده است این طرح در روز 7 بهمن ماه سال 97 از ساعت 10 الی 12 برگزار می گردد. گفته می شود که قرار است این رزمایش به صورت دوره ی و دائمی برگزار شود و هدف اصلی این رزمایش این است که همه ی شرکت های ارائه دهنده درگاه پرداخت اینترنتی که سرور آنها در بیرون از کشور ایران است ، سرویسهای میزبانی شان را به داخل کشور بیاورند.

بارها و بارها در خصوص انتقال سرور شرکتهای مختلف مخصوصا شبکه های اجتماعی به درون کشور از سوی سردار جلالی هشدارهای ارائه شده بود.اخیرا ریئس سازمان پدافند غیرعامل در مورد برگزاری اینترنت ایرانی-اسلامی خبر داده است. وی در یک نشست که با هیئت رئیسه و کمیسیون های مجلس خبرگان رهبری برگزار شده بود به خبرنگاران اینگونه گفت: کنترل و نظارت دقیق دستگاه های بر روی شبکه های اجتماعی وجود ندارد و موضوع مهم دیگر تهدیدها و نفوذ شبکه های اجتماعی خارج بر علیه کشورمان می باشد.

رزمایش قطعی اینترنت

رزمایش اینترنت

پدافند غیرعامل و برخی از مسئولان تاکیدهای جدی بر روی انتقال سرورها به داخل کشور داشته اند. وقتی فیلترینگ تلگرام مطرح گردید یکی از اصلی ترین مسائل انتقال سرورهای تلگرام به درون کشور بود که دوروف با این موضوع مخالفت کرد و نهایت نتیجه این شد که تلگرام فیلتر گردد.

یکی از کارشناسان حوزه آی تی (دبیر انجمن فین تک ایران) بانک مرکزی را مرتبط با این مسئله می داند. رئیس بانک مرکزی دستور داده است همه ی دستگاه های پوز که در بیرون از کشور فعالیت میکنند قطع گردند. چون صرافی های هستند که به وسیله ی این دستگاه PSPها را دریافت کرده و این دستگاه را به بیرون از ایران میبرند و صادرکنندگان به این ترتیب دلار و ارزشان را به کشور وارد نخواهند کرد.

PSPها نیز اخطارهای جدی را دریافت نمودند و کش کردن این دستگاههای پوز موجب می شود تا آنها خسارتهای زیادی را پرداخت کنند. در همین رابطه دستگاه های که به بیرون از ایران برده شده اند نیز باید قطع گردند.

پس در نتیجه این رزمایش با هدف انتقال سرورها به درون ایران که درگاه پرداخت دارند، قرار است که برگزار گردد.


حتما بخوانید : نگران قطعی اینترنت ایران در جریان تحریم های آمریکا نباشید

بیشتر بخوانید  چگونگی محافظت از حریم خصوصی در فضای اینترنت

رزمایش قطع اینترنت 7 بهمن

اما اگر این رزمایش برگزار شود در واقع اجباری می باشد که به سایتهای ایرانی تحمیل گردیده است. یکی از کارشناسان ای تی (کشوری) در این خصوص می گوید : این رزمایش نمیتوان گفت که مانور بدی است و نشان دهنده ی آمادگی می باشد.ولی اگر قرار باشد این رزمایش به صورت دائمی و در قالب یک سیاست برگزار گردد و به صورت اجبار سایتها از داخل کشور میزبانی شود قابل توجیه نیست.

رزمایش قطع اینترنت 7 بهمن

در ادامه این کارشناس IT معتقد است که استفاده نمودن از ابزارهای سلبی نتیجه معکوسی خواهد داشت. از وقتی تصمیم بر این گرفته شد که اینترنت ملی یا همان اینترانت اجرا شود ،یکی از سیاستهای کلی که به واسطه شورای عالی فضای مجازی دنبال گردید ، انتقال میزبانی سایتهای ایرانی به درون کشور بود.

سایتهای حکومتی و سایتهای مرتبط با نهادهای دولتی نیز مجبور بودند تا سایتهای خودشان را در ایران میزبانی کنند ولی این اجبار برای دیگر سایتها در نظر گرفته نشده بود. اما با وجود رزمایش قطعی اینترنت که به صورت دوره ی تکرار می شود ،دیگر وبسایتهای که نیاز به درگاه پرداخت دارند هم مجبور می شوند تا میزبانی سایتهای خودشان را به کشور ایران انتقال بدهند. سوال اینجاست که آیا چنین رزمایشی می تواند نتیجه ی خوبی را به دنبال داشته باشد و با موفقیت روبرو خواهد شد؟

رزمایش قطع اینترنت در ایران لغو گردید

طبق آخرین خبرها دیگر قرار نیست که این رزمایش در ایران اجرا شود و لغو گردیده است. در تاریخ 3 بهمن سال 97 آذری جهرمی با ارسال توییتی به لغو شدن این رزمایش اشاره کرده است. این با وجودی می باشد که تا زمان شروع رزمایش قطعی اینترنت فقط 4 روز دیگر باقی مانده بود.

در این توییت اذری جهرمی با هدف قطع اینترنت اینگونه نوشته است که روش دیگری به جز قطع اینترنت شرکت سداد برای آزمون تاب آوری زیرساخت بانکی در مقابل تحریمها وجود داشت.ضمن اینکه سداد صلاحیت الزام انتقال سرورها را به درون ایران نداشته است.

رزمایش قطع اینترنت در ایران لغو گردید

متن اذری جهرمی در توئیت به شرح زیر است: امروز در حاشیه دولت ،همه از رزمایش !پرسیدند، دیشب گزارش کردم که برای چک تاب آوری زیر ساخت بانکی در برابر تحریم ها روش های دیگری جز قطع اینترنت “شرکت سداد” هم وجود داشت. گزارشی دریافت کردم که این برنامه “لغو” شده است. ضمنا سداد صلاحیت الزام شرکتها به انتقال سرورها به داخل کشور را ندارد.

هدف رزمایش قطع اینترنت ایران و زمان برگزاری آن : همه ی ما روزانه زمان زیادی را به گشت و گذار در اینترنت می گذرانیم و شرایط به گونه ی شده است که بسیاری از کارهایمان را با اینترنت انجام میدهیم و استفاده از آن مزیت های زیادی را به دنبال داشته است. یکی از ساده ترین موضوع ها صرفه جویی در زمان بوده است. دیگری هیچ نیازی نیست برای انجام خریدها یا پرداخت قبوض و انجام امور بانکی مدتی را در ترافیک های شلوغ شهری سپری کنیم و مجبور باشیم مسافت طولانی را طی کنید بلکه به سادگی با داشتن اینترنت و دستگاه هوشمند می توان این کارها را انجام داد.

کاربران عزیز نظرتان را در خصوص قطعی اینترنت و این رزمایش از طریق قسمت دیدگاه ها با دیگر کاربران در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید 

4/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : رزمایش قطع اینترنت ایران چرا برگزاری می شود ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *