پادویش

سوره هایی که بسم الله ندارند

سوره توبه

سوره هایی که بسم الله ندارند : یکی از سوره های قرآن بسم الله الرحمن الرحیم ندارد و آن هم سوره نهم قرآن است که  سوره توبه است. علت اینکه این سوره بدون بسم الله است برای اعلام بیزاری و “مرگ بر مشرکان” اعلام شده است اما بسم الله آیه رحمت می باشد و مرگ بر مشرکان سازگاری با رحمت نداشته است. از نظر حضرت علی (ع) نیز علت اینکه سوره توبه بدون بسم الله آغاز شده نیز مطلب فوق بوده است.

سوره توبه

سوره هایی که بسم الله ندارند : در قرآن فعلی سوره توبه به عنوان نهمین سوره می باشداما با توجه به روایت ابن عباس ، در ترتیب نزول قرآن بر پیامیر ص ، سوره توبه به عنوان آخرین سوره می باشد که بر پیامبر نازل شده است.سوره ی مائده به عنوان آخرین سوره ی که بر پیامبر نازل شده و سوره توبه پیش از سوره مائده نازل شده است(تاریخ قرآن، آیت الله معرفت، ص 58).

با توجه به مضمون چنین روایت های که در کتاب اهل سنت وجود داشته می توانیم به صورت خلاصه اینگونه بگوییم که : به دلیل اینکه این سوره به عنوان یک پاسخ  و روش سخت و محکم در برابر دشمنان است و خشم خدا را نسبت به این دشمنان نشان میدهد و بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ نشانه ی صلح و دوستی است با آن تناسب نداشته است به همین علت این سوره بدون بسم الله است. (مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج‌7، ص 273).امام علی ع می فرماید که «بسم اللَّه برای امان و رحمت است ولی سوره برائت برای برداشته شدن امان، نازل شده است»( حاکم نیشابوری، مستدرک،ج2 ،ص330).

همچنین این سوره در واقع دنباله ی از سوره انفال می باشد چون در سوره انفال پیرامون پیمان ها صحبت شده است و در این سوره در مورد القای پیمان های پیمان شکنان صحبت شده است( مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج‌7، ص 273). در روایتی  امام صادق ع می فرماید : انفال و توبه یکی هستند(مجلسی، بحارالانوار،ج 89 ،ص277).

4/5 - (138 امتیاز)

بیشتر بخوانید  چرا سوره توبه بسم الله ندارد ؟

نظرات در مورد : سوره هایی که بسم الله ندارند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *