پادویش

نحوه کاهش حجم فایل ویدئویی بدون از دست دادن کیفیت

کاهش حجم فایل ویدئویی

این روزها گوشی های هوشمند، دوربین های DSLR و GoPro می توانند تمام ویدیوهای با کیفیت بالا و با وضوح بالا را پوشش دهد ولی وقتی با حجم فایل ویدئویی تهیه شده روبرو می شوید، بلافاصله شوکه خواهید شد. هنگامی که کارت حافظه شما پر می شود بسیار متاسف می شوید و یا گاهی اوقات که می خواهید یکی از این ویدئوها را در اینترنت آپلود کنید، با مشکلات بسیاری مواجه می شوید.

خبر خوب این است که شما می توانید حجم فایل های ویدئویی را به راحتی کاهش دهید. خبر بد این است که اگر تنظیمات اصلی آن را تغییر دهید، کیفیت ویدیوی خود را از دست خواهید داد. چطور می توانید این دو پارامتر را متعادل در نظر بگیرید؟ کدام یک از این تنظیمات باید تغییر دهید تا کاهش حجم فایل ویدئویی سبب کاهش کیفیت ویدئو شما نگردد؟ اکنون اگر این مقاله را مطالعه نمایید، به پاسخ تمامی این سوالات خواهید رسید.

1.نرم افزار مناسب را انتخاب کنید

در ابتدا شما باید از قطعا از یک لپ تاپ یا کامپیوتر برای انجام این کار استفاده کنید نه یک تبلت یا گوشی هوشمند!. نرم افزار قدرتمند Handbrake یکی از مفیدترین مبدل های رسانه ای متقابل در پلتفرم های مختلف می باشد. لازم به ذکر است که این ابزار کاملا رایگان بوده و در سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس نیز فعال می باشد.

کاهش حجم فایل ویدئویی

در صورتی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید، می توانید نرم افزار Freemake Video Converter را نیز استفاده کنید که رابط کاربری ساده تری دارد. با این حال، نرم افزار Handbrake فرآیند رمزگذاری و تبدیل ویدیوها را بهتر انجام می دخد، بنابراین ما توصیه می کنم که رابط کاربری همین نرم افزار را به خوبی استفاده نمایید و به جای تمامی نرم افزارها از Handbrake استفاده نمایید.

در عین حال، اگر ویدیوی شما مشکلاتی داشته باشد، می توانید یک ویدیو ادیتور پیشرفته برای بهبود کیفیت ویدیوها برای اولین بار انتخاب نمایید.

دانلود نرم افزار Handbrake: برای سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس (رایگان)

2.با بخش صدای ویدئو آغاز کنید

قبل از اینکه کیفیت ویدیوی خود را کاهش دهید، وارد زبانه ی «Audio» در نرم افزار Handbrake شوید. در ابتدا ممکن است تعجب کنید که چه میزان فضاهای صوتی در ویدئوی شما وجود دارد. به ویژه زمانی که از یک کنسرت ویدئو دریافت نموده اید، حتما بخش صوتی ویدئو خود را بررسی کنید.

در تمامی ویدئو نحوه صحبت کردن افراد از اهمیت بالایی برخوردار است و موسیقی پخش شده آنچنان اهمیت ندارد. در اصل شما باید بتوانید در این بخش صدای افراد را واضح تر نمایید.

کاهش حجم فایل ویدئویی

  • در ابتدا بررسی کنید که آیا بیش از یک Track صوتی دارید. شما اکنون تنها به یک مورد احتیاج دارید. در صورتی که شما با یک فایل ویدئویی روبرو هستید و صحبت های افراد در آن انگلیسی می باشد (یا هر زبان دیگر) قطعا نخستین Track صحیح و کارآمد می باشد که باید در این حالت سایر Trackها را حذف نمایید.
  • در Codec فرمت های (AAC (CoreAudio یا MP3 را انتخاب نمایید. این ها فرمت های فایل صوتی فشرده شده می باشد که در اکثر موارد به عنوان فرمت های مناسب شناخته می شوند. در حقیقت، حتی برای کنسرت و یا سایر فیلم ها، شما می توانید یکی از این فرمت های از دست رفته را انتخاب کرده و نمونه ی آن را با Bitrate بالاتر اجرا نمایید.
  • در Bitrate، به طور پیش فرض برای اکثر فیلم ها 160 را انتخاب می کنند. اگر در ویدیو شما موسیقی به عنوان یکی از عناصر اصلی محسوب می شود، بیتی بالاتر (256 یا 320) را انتخاب نمایید.

ما توصیه می کنیم که شما با میزان بیت نمونه را ازدست ندهید و به سادگی هرچه تمام تر آن را در حالت خودکار تنظیم نمایید ولی به منظور بهینه سازی حجم فایل صوتی می توانید Bitrate را تغییر دهید. برای فایل هایی که بیشتر صحبت هایی میان افراد رد و بدل می شود، نمونه را بر روی 32 تنظیم کنید اما در صورتی که موسیقی اهمیت دارد، آن را بر روی 48 تنظیم کنید.

3. بهترین کدک (Codec) و Container را انتخاب کنید

در حالت ایده آل، ویدئوی اصلی که می خواهید به ثبت برسانید، باید با استفاده از کدک (Codec) و Container بالاترین کیفیت را داشته باشید. هنگامی که شما برای کاهش حجم آماده هستید، می توانید از کدک و Container کارآمدتری استفاده نمایید.

تفاوت میان این دو پارامتر چیست؟ اساسا کدک رمزگذار / رمزگشا است که یک ویدیو را به بایت تبدیل می کند (“brain” که میزان کیفیت پایه را تعیین می کند) در حالی که Container نشانگر فرمت می باشد (“body” که سازگاری با دستگاه ها و ابزارهای مختلف را تعیین می نماید).

کاهش حجم فایل ویدئویی

H.264 را به عنوان کدک انتخاب کنید. این نسخه محبوب ترین کدک برای فیلم های با کیفیت بالاست و گفته می شود تقریبا دو برابر بهتر از MPEG-4 در فشرده سازی فیلم ها می باشد. امروزه اکثر دستگاه ها نیز این نسخه را به رسمیت می شناسند، مانند یک تلویزیون ساده یا Raspberry Pi.

همانطور که در این بخش اشاره کردیم، شما واقعا نیازی به جیگزین کردن آن با استاندارد جدید H.265 ندارید.

کاهش حجم فایل ویدئویی

فرمت MP4 را به عنوان Container انتخاب کنید. باز هم، MP4 کارآمد می باشد، اما از همه مهم تر، یک از فرمت های فایلی محبوب برای فیلم ها می باشد. در واقع شبکه های اجتماعی YouTube، Vimeo و Facebook فرمت MP4 را به عنوان فرمت مورد نظر ترجیح می دهند.

4.رزولوشن ویدئو را کاهش دهید

این فوق العاده است که گوشی هوشمند شما می تواند فیلم های 4K را ثبت نماید، اما شما آیا یک تلویزیون یا مانیتور 4K آماده برای پخش این دسته از ویدئوها دارید؟ اکثر افراد تلویزیون های HD Ready یا Full HD دارند، اما راز اصلی این است که وضوح تصویر آنقدرها هم اهمیت ندارد.

کاهش حجم فایل ویدئویی

رزولوشن به شدت بر حجم ویدئو تاثیر گذار می باشد اما کیفیت آن را آنقدرها تحت تاثیر قرار نمی دهد. تا جایی که شما اگر در مقابل تلویزیون نشسته باشید، تکنولوژی بالا تلویزیون بر روی میزان بیت های ویدئویی تاثیر زیادی خواهد داشت.

در این بخش یک لیست از رزولوشن های معمول و مورد استفاده را برای شما تهیه کرده ایم:

  • (2160p (3840×2160
  • (1440p (2560×1440
  • (1080p (1920×1080
  • (720p (1280×720
  • (480p (854×480
  • (360p (640×360
  • (240p (426×240

به عنوان یک اصل اساسی به منظور کاهش رزولوشن فایل ویدئویی، می توانید وضوح اصلی ویدیو را بررسی نموده و یک سطح پایین تر را انتخاب نمایید. در نرم افزار Handbrake، این گزینه را در بخش «Picture Settings» در منوی سمت راست بالا مشاهده خواهید کرد. قبل از اینکه تغییرات را اعمال نمایید، می توانید پیش نمایشی از وضوح پایین را مشاهده کنید.

اگر شما قصد دارید ویدئو خود را در YouTube یا فیس بوک آپلود نمایید، بهتر است که فرمت 720p را اعمال کنید (فرض بر این است که حجم فایل از رزولوشن فایل اهمیت بیشتری دارد). فیس بوک به شما اجازه می دهد تا رزولوشنی برابر با 720p برای ویدئوهای آپلودی خود داشته باشید، اما YouTube به شما اجازه می دهد تا ویدئوهایی با کیفیت 4K و حتی بالاتر را آپلود نمایید.

5.Bitrate آخرین گزینه است

بزرگترین عامل تعیین کننده ی میزان کیفیت ویدیو، Bitrate آن می باشد، بنابراین، آخرین مرحله گزینه را در نظر داشته باشید. به عبارت ساده، Bitrate مقدار داده ای است که در یک ثانیه نمایش داده می شود. شما با افزایش آن می توانید آثار هنری بیشتری بر روی صفحه نمایش دهید و کیفیت ویدیو خود را بهتر کنید.

کاهش حجم فایل ویدئویی

بسیاری از دوربین های DSLR فیلم ها را با Bitrate بالا ضبط می کنند، همانکاری که که بسیاری از نرم افزارهای ضبط صفحه نمایش و نرم افزارهای نمایش فیلم عمل می کنند. باز هم، یوتیوب یک سری Bitrateهای مختلف را پیشنهاد می نماید که شما می توانید به عنوان یک قانون برای هر فایل ویدئویی از آن ها استفاده کنید. زیر این اعداد توصیه نمیشود، اما اگر Bitrate فعلی شما بالاتر باشد، می توانید با خیال راحت آن را کاهش دهید.

کاهش حجم فایل ویدئویی

بهتر است که متغیر bitrate خود را در یک میزان ثابت نگه دارید. مسیر Handbrake Video> Quality> Average Bitrate را انتخاب کنید و عددی را که با وضوح تصویر شما متناسب است، با استفاده از نمودار بالا، انتخاب کنید. همچنین 2pass encoding را نیز بررسی کنید.

6.فریم ریت (Frame Rate) را تغییر ندهید

اگر کسی به شما گفت که باید فریم ریت را کاهش دهید، به حرف آن ها توجه نکنید. هر کسی که در زمینه ی ویرایش ویدئوها متخصص باشد و یا سایت میزبانی ویدئو و ویرایشگر ویدئوی داشته باشد به شما خواهد گفت که شما باید ویدیوی خود را با همان فریم ریت که ضبط شده است، نگه دارید.

کاهش حجم فایل ویدئویی

چشم انسان تنها می تواند یک تصویر با فریم ریت 24 تا 30 فریم بر ثانیه (FPS) را تشخیص دهد، بنابراین این موضوع منطقی است که نرخ فریم ویدئو خود را بخواهید به این محدوده کاهش دهید. با این حال، انجام این کار می تواند صافی ویدیو را تحت تاثیر قرار دهد، و به خصوص احتمال دارد که حرکت ها در ویدئوی شما تند و یا غیر طبیعی به نظر برسد.

 

بیشتر بخوانید

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

 

منبع: makeuseof

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نحوه کاهش حجم فایل ویدئویی بدون از دست دادن کیفیت

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *