پادویش

نسل جدید SSDهای NAND FLASH تحولی دیگر در حافظه های جانبی

نسل جدید SSDهای NAND FLASH تحولی دیگر در حافظه های جانبی

در سال¬های اخیر محبوبیت درایوهای SSD به خاطر سرعت بی نظیرشان افزایش یافته است. امروزه اضافه کردن یک درایو حالت جامد (SSD) به کامپیوتر، بهترین ارتقا ممکن برای افزایش سرعت سیستم‌تان است. ای‌دیتا به تازگی جدیدترین اس‌اس‌دی خود را با عنوان SU900 و امکانات متعدد معرفی کرده‌است که در ادامه به بررسی ویژگی‌ها و عملکرد این SSD می‌پردازیم.

فرادرس

نسل جدید SSDهای NAND FLASH تحولی دیگر در حافظه های جانبی3D NAND Flashنسل جدید فلش‌های ذخیره‌سازی

SU900 ای‌دیتا هم مانند محصول قبلی ای‌دیتا که پیش‌تر معرفی شد از ساختار 3D NAND Flash بهره می‌برد. ساختاری که به نظر می‌رسد ای‌دیتا می‌خواهد در تمام چیپ فلش‌هاSSDهایش بکار ببرد. 3D NAND Flashکه جدیدترین نسل از چیپ‌های ذخیره‌سازی است که ظرفیت ذخیره‌سازی بالا، قیمت به‌صرفه، دوام و پایداری بالاتر، مصرف انرژی کمتر و کارایی مضاعف را باعث می‌شود. در ساختار فلش‌های دو وجهی یا Planner سلول‌ها در راستای محورهای X و Y کنار هم قرار می‌گیرند و بسته به نوع آن‌ها می‌تواند تا حجم محدودی از ذخیره‌سازی اطلاعات را پشتیبانی کند . در حالی که 3D NAND لایه‌هایی از سلول‌ها روی هم قرار می‌گیرند و از راستای محور Z هم استفاده می‌شود و بدیهی است که حجم ذخیره‌سازی تا مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد. این حجم ذخیره‌سازی در SU900 به ۲ ترابایت رسیده است. البته این به آن معنی نیست که کسانی که به فضای ذخیره‌سازی کمتری نیاز دارند ناامید خواهند شد. زیرا که ای‌دیتا تنوع ظرفیت متنوعی از ۲۵۶GB تا ۲TB را عرضه کرده است.

نسل جدید SSDهای NAND FLASH تحولی دیگر در حافظه های جانبیدوام و طول عمر بالا اهمیت دارد

دومین نکته‌ای که در مورد SU900 قابل ذکر است دوام و طول عمر بالای این محصول است.MTBF این محصول دو میلیون ساعت اعلام شده است( MTBF یا Mean time between failuress مدت زمان بین خرابی‌ها است) یکی از شاخص‌های اندازه‌گیری دوام دستگاه‌ها است. خرابی به آن مفهوم است که دستگاه قادر به ادامه کار نباشد. عدد MTBF با توجه به سوابق پیشین یک قطعه مشابه و نیز آزمایش‌های مختلف روی چند نمونه از قطعه، تحت شرایط خاص (دمای بالا، فشار بالا و…) بدست می‌آید می‌توان به تخمین نهایی دست یافت. به نوعی MTBF را عمر مفید دستگاه نیز می‌نامند. در همین راستا TBW یا Terra Byte Written نیز یکی دیگر از شاخص‌های سنجش دوام و طول عمر اس‌اس‌دی است. همانطور که از نام آن پیداست ظرفیتی است که فضای ذخیره‌سازی تا رسیدن به آن مقدار عملکرد صحیح دارد TBW در اس‌اس‌دی SU900 مقدار ۸۰۰ را دارد که عدد قابل توجهی است!

نسل جدید SSDهای NAND FLASH تحولی دیگر در حافظه های جانبیاز امکانات فوق‌العاده‌ی SU900 ای‌دیتا باید به فناوری هوشمند SLC Caching اشاره کرد. فناوری‌ای که اس‌اس‌دی را به یک درایو فوق سریع تبدیل می‌کند. در حالت SLC Caching، هر سلول حافظه همانند ساختار فلش SLC تنها یک بیت داده نگه‌داری می‌کند، هرچند این کار باعث کاهش ظرفیت ذخیره‌سازی در مقایسه با حالت معمول می‌شود، اما کارایی و سرعت به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. اما نکته مثبتی که وجود دارد استفاده از این فناوری با ساختار 3D NAND است که به طرز هموشمندانه‌ای ای‌دیتا این امر را انجام داده است. از مزیت‌های ساختار NAND سه‌بعدی، ظرفیت بالای ذخیره‌سازی است. همچنین در SU900 در کنار فناوری مذکور شاهد وجود بافر پر سرعت از نوع DDR3 نیز هستیم که پایداری سرعت دسترسی به اطلاعات و کارایی انتقال اطلاعات تا را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مقایسه کارایی و سرعت SU900 با هارددیسک‌ها

مناسب با هر نیاز کاربران
نرم افزار رایگان ADATA SSD Toolbox پیکربندی و بهینه‌سازی SSD را به راحتی امکان پذیر می‌سازد. این نرم افزار شرایط کلی و اطلاعات دقیق عمر محصول و سالم بودن درایو را نشان می دهد. همچنین با نرم‌افزار انتقالی که همراه SU900 ارائه می‌شود می‌توانید به راحتی از هارددیسک قدیمی خود به اس‌اس‌دی کوچ کنید و جان تازه‌ای به سیستم‌های فرسوده‌ی خود بدهید! این محصول با ضخامت ۷ میلی‌متری عرضه می‌شود و برای استفاده در کامپیوترهای رومیزی نیز همراه آن براکت ۳٫۵ میلیمتری ارائه می‌شود. این دوام بالا باعث شده است که ای‌دیتا با اقتدار عدد ۵ را به عنوان سال‌هایی که این محصول را بدون چون و چرا در صورت خرابی تعویض می‌کند، اعلام کند! SU900را به زودی می‌توانید با 5 سال گارانتی تعویض شرکت آونگ نماینده انحصاری محصولات ای‌دیتا در ایران خریداری نمایی

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نسل جدید SSDهای NAND FLASH تحولی دیگر در حافظه های جانبی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *