کوالکام اسنپ دراگون دیگر مهم ترین تولید کننده تراشه گوشی های هوشمند نیست

کوالکام دیگر مهم ترین تولید کننده تراشه گوشی های هوشمند نیست. مدیاتک در تولید تراشه های گوشی هوشمند جولان می دهد!
به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت خبری PhoneArena، با توجه به نتایج تحقیقات کانترپوینت ریسرچ (Counterpoint Research)؛ یک تغییر به خصوص این روزها در صنعت گوشی های هوشمند در حال رخ دادن است. اگر گزارش های مربوط به گوشی های هوشمند را دنبال کنید؛ در طی سومین چهار ماه در بیابین ماه های جولای تا سپتامبر یک اتفاق بسیار مهم رخ داد که شوکی به بازارهای گوشی های هوشمند بود. در طی مدت تراشه های مدیا با کسب 31 درصد از تولید کل تراشه های گوشی های هوشمند فعال در بازار گوشی های هوشمند در سال 2020؛ لقب اصلی و مهم ترین تولید کننده تراشه های گوشی های هوشمند را از کوالکام اسنپ دراگون گرفت و از آن خود کرد. گزارش تحقیقات کانترپوینت دلیل اصلی موفقیت مدیا تک در این مدت را توجه این کمپانی بر روی ساخت تراشه هایی قدرت مند و با قیمتی مناسب برای گوشی های هوشمند میان رده و میان رده ی ارزان قیمت توصیف کرده است. توجه بر ساخت تراشه های مناسب و باکیفیت برای گوشی های هوشمند ارزان قیمت 100-250 دلاری به نظر بسیاری ضعف اصلی کمپانی کوالکام و نکته ی قوت کمپانی مدیا تک است. رشد گوشی های هوشمند میان رده ارزان قیمت با سرعت باور نکردنی ایی در حال گسترش است؛ بیشتر این گوشی های هوشمند ارزان قیمت در چین و هند به فروش می رسند.. به عنوان یک کشور در حال توسعه، مصرف کنندگان هندی گوشی های هوشمند با ارزشی را ترجیح می دهند که بسیاری از آنها از تراشه های مدیاتک به جای  تراشه های سیلیکون گران قیمت اسنپ دراگون بهره مند شده اند.

کوالکام دیگر مهم ترین تولید کننده تراشه گوشی های هوشمند نیست

طبق تحقیقات صورت گرفته، کمپانی مدیا تک تولید کننده برتر در چهار ماهه ی سوم سال 2020 میلادی بوده است. البته گزارش کانترپوینت به معنی شکست کامل اسنپ دراگون نیست. کمپانی کوالکام اسنپ دراگون با کسب 29 درصد از کل سهم بازار فروش تراشه های گوشی های هوشمند، رهبری فراهم کردن تراشه های مختص تکنولوژی 5G را به دست گرفته است. طبق گزارش های صورت گرفته در حدود 17 درصد از کل این مقدار را تراشه های 5G شکل می دهند که این مقدار در مقایسه با 4 ماهه دوم اسل 2020 نصف می بود! همچنین این گزارش پیش بینی کرده است که به دلیل اولویت شدن پشتیبانی از تکنولوژی 5G این مقدار به 33 درصد در انتهای همین سال میلادی برسد. با وجود همه گیر شدن پشتیبانی از تکنولوژی 5G، پیش بینی می شود که این مقدار تا انتهای این سال افزایش و تا سال بعد میلادی رشد چشم گیری داشته باشد که انتظار می رود دوباره کمپانی اسنپ دراگون دوباره به اوج برگردد و از مدیا تک بار دیگر سبقت بگیرد.
سهم 31 درصدی مدیا تک از بازار تراشه های گوشی های هوشمند سود 19 درصدی نسبت به سهم 25 درصدی سال گذشته این کمپانی مستقر در شکور تایوان است. در آن طرف در بازه زمانی یکسان؛ کمپانی کوالکام از کسب 31 درصد از کل سهم بازار تراشه های گوشی های هوشمند در سال 2019 به 29 درصد در سال فعلی میلادی نزول کرد. سهم اپل در چهار ماهه سوم سال گذشته تنها 11 درصد بود و این مقدار تنها در چهار ماهه سوم امسال به 12 درصد افزایش پیدا کرده است. دلیل اصلی رشد کند تراشه های اچل به این دلیل است که کمپانی اپل تنها تراشه های خود را در محصولات خود هم چون آیفون، آیپد و اخیرا لپتاپ هایش استفاده می کند. ورای رقابت بین مدیاتک و اسنپ دراگون، رقباتی بین تراشه های 3 کمپانی وجود دارد که کمتر کسی به آن توجه می کند و آن رقابت بین تراشه های هیسیلیکون، اگزینوس سامسونگ و A Bionic اپل است.
دال گای (Dale Gaj) مدیر تحقیقات موسسه کانترپوینت اشاره کرد که افزایش سهم از بازار مدیاتک در چهار ماهه سوم سال 2020 به سه دلیل اتفاق افتاد ؛ اول از همه باید به عملکرد این کمپانی در بخش تولید تراشه های مناسب برای گوشی های هوشمند میان رده ارزان قیمت بین 100 تا 250 دلار اشاره کرد. دومین علت این است که این کمپانی در بازارهای نوظهور مانند LATAM همان آمریکای لاتینو MEA همان خاورمیانه و آسیا به خوبی عمل کرده است.آخرین علت هم زیاد اصلا ربطی به کمپانی تایوانی ندارد و بیشتر شانس است! ممنوعیت فعالیت کمپانی هوآوی که توسط ایالات متحده وضع شده به سود کمپانی تایوانی منجر شد. سهم فروش تراشه های مدیا تک به گوشی های شیائومی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است. همان طور که احتمالا درباره ی تحریم های آمریکا علیه کمپانی چینی هوآوی می دانید؛ این شرکت اصلا نمی تواند با کمپانی های آمریکایی فعالیت کند؛ پس سود ساخت قطعاتی که روزی از آن کمپانی هوآوی بود، حالا از آن کمپانی مدیاتک است. همچنین پیش از این ممنوعیت مقدار قابل توجهی تراشه را خریداری کرده بود.
منبع: phonearena
بیشتر بخوانید:
به این پست امتیاز بدید

بیشتر بخوانید  سرمایه گذاری اپل برای توسعه ی تراشه های تشخیص عمق

نظرات در مورد : کوالکام اسنپ دراگون دیگر مهم ترین تولید کننده تراشه گوشی های هوشمند نیست

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *