ایران ، نخستین کشوری که بطور رسمی بازی پوکمون گو را فیلتر کرد

pokemon go

در دنیای تکنولوژی، ایده ای جدید و نوآورانه همواره پاسخگوست، همانطور که نینتندو با ارائه یک ایده و ساخت بازی پوکمون گو پله های موفقیت را درنوردیده و در عرض مدت زمان کوتاهی ارزش سهام خود را به میزان 100% ای افزایش داد!
این بازی واقعیت افزوده شما را به گشت و گذار در دنیای اطراف و پیدا کردن موجودات عجیب تحت عنوان پوکمون دعوت می کند.شاید بتوان وادار کردن کاربران به پیاده روی به منظور پیشرفت در بازی را تنها حسن آن برشمرد، اما این تنها نیمه پر لیوان، که بخش کوچکی را به خود اختصاص داده بود.

ضرب و شتم های صورت گرفته بر سر تصاحب یک پوکمون، اخراج کارمندان از محل کارشان بعد از ترک محل کار تنها برای گرفتن پوکمون، کشته شدن مادری هنگام بازی و از روی حواس پرتی بخاطر یافتن پوکمون، چاقو خوردن افراد و سرقت گوشی هوشمند آن ها بخاطر در دست گرفتن گوشی هوشمند در ملا عام، سقوط از ارتفاع و پرت شدن به دره هنگام گرفتن پوکمون و… را به عنوان نیمه خالی لیوان می توان اطلاق نمود.

البته به عقیده بسیاری بخاطر کشته شدن یک فرد، نباید فروش چاقو در بازار ممنوع شود چون مزایای زیاد و مفید دیگری نیز در این ابزار یافت می شود!
بله درست است و هدف ما تنها ذکر اتفاقات افتاده در جهان اطراف پس از ارائه این بازی جنجالی بوده است.می توان از این بازی بطور صلح آمیز استفاده نموده و ساعات خوشی را در کنار دوستان هنگام پیاده روی سپری نمود، اما نه دیگر در ایران!

بالاخره پس از روزها درگیری در مجامع مختلف و مرتبط برای تصمیم گیری در چنین موضوعاتی، کارگروه تعیین مصادق مجرمانه این بازی را فیلتر کرد.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این بازی در حالی در ایران فیلتر و ممنوع شده که هیچ مخالفی نسبت به این موضوع در جلسه رسیدگی به فیلتر شدن پوکمون گو نداشت!

دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، عبدالصمد خرم‌آبادی، درباره این تصمیم عنوان کرد:
این بازی ترکیبی از بازی در فضای مجازی و فیزیکی است، به همین منظور و از جهات مختلف دارای ایراد و اشکال است.علاوه بر آن و از بعد امنیتی نیز این بازی می‌تواند مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کند.بنیاد بازی‌های رایانه‌ای به احتمال زیاد تمامی ابعاد بازی را مورد بررسی قرار نداده است، اما کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با در نظر گرفتن همه ابعاد این بازی، آن را زیر ذره بین خود قرار داده است.

در نظر داشته باشید ایران تنها کشوری نیست که نسبت به این بازی واکنش نشان داده است! اگرچه واکنش ایران به مرحله عملی رسیده و تیرخلاص با فیلترینگ زده شد، اما اکنون بسیاری از کشورها مشغول بررسی ابعاد مختلف آن و شاید در ادامه فیلترینگ آن هستند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : ایران ، نخستین کشوری که بطور رسمی بازی پوکمون گو را فیلتر کرد

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. راستی میگی درست تمام گفت این بازی پوکمون در ساخت ژاپن ممکن است خودکشی ناخاست هیچکس نفهمه مثل طبیعی همه مردم بازی علاقه بچه کودک بازی میکنه یک داستان دارم مال خیلی وقت پیش سال ۱۹۹۶ تازه وارد بازی های به فروش مردم دنیای واقع برسه و یکی از خونواده بخاطر بچه پسر تولدش برای هدیه یک دستگاه کیم پوکمون و هنگام که بازی میکنه تا شب رفت پنجره باز کن سقوط از بالا خونه به زمین مرده شد مامور تخقیق کرده چه عجب سن هفت نمیتوانم خودکشی و یک اتاق بچه رفت بکرد و یک دستگاه پوکمون روشن بود دید رفت دستگاه برداشت ببینه و داره بازی میکنه و دکمه خاموش کرده هیچ نفهمه و مامور چندبار تخقیق کرده نامعلوم شد هیچ مثل طبیعی و مامور همون رفتن خیلی چند نفر ۱۰۰ بچه کودک های خودکش ناخاست دید شد با یک دستگاه کیم پوکمون همونجا در اتاق همینجوری دستگاه پوکمون روشن بودن اما مامور شک به دلیل پوکمون داخل دستگاه هیچ پیدا نمیکنه مثل نامعلوم طبیعی است بازهم نشد ولش میکنه تا سال ۲۰۱۰ یک کسی که شنیدن میگن پوکمون بازی خودکش ناخاست کودک از ۱۰۰ نفر بود دوباره تخقیق و تلاش کن سعی کن رفتن یک دستگاه پوکمون آورده شد بعد دستگاه داخل باز کن دستگاه داخل سیستم صوتی به وصل کامپیوتر تست صدا آهنگ شد در هنگام که بازی میکنه در آن مرحله بعد lavender town یعنی شهر اسطوخودوس با تست صدا پیدا کرده شاخ در آورده خیلی شدید ارام صدا میگن loft now پیدا کرده مثل روح صدا آهنگ میشنوی بازهم پیدا کرده کامپیوتر طراحی یک عکس فایل با صوتی نشان میده دید شده تعجب کرده خیلی خطرناک جان کودک سن بچه از دست پوکمون داد بود مال خیلی وقت پیش سال ۱۹۹۶ مثل همین هیچکسی نفهمه …ببخشید قصه طولانی نوشتم

    1. معلم زبان فارسی شما رو زنده میخوام. یه چیزایی هست به نام فعل، فاعل، نقطه، کاما،… باعث میشه دیگران متوجه بشن آدم چی میگه. اینننهمه نوشتین ینی یه نقطه لازم نداشت؟!