پادویش

پردازش داده ها به کمک امواج نور با سرعت بالا بجای جریان الکتریسیته

پردازش داده ها به کمک امواج نور با سرعت بالا بجای جریان الکتریسیته

 دنیای تکنولوژی و علم روز به روز با پدیده های جالب و عجیب روبرو می شود ، امروز خبری از درخشش یک دانشمند ایرانی در حوزه پردازش اطلاعات به کمک امواج نور منتشر شد.

پردازش داده ها به کمک امواج نور با سرعت بالا

به گزارش بخش اخبار فناوری زوم تک بک محقق ایرانی در دانشگاه سینسیناتی به کمک تیم تحقیقاتی خود توانسته به ارتقای عملکرد دستگاههای پلاسمونیکی دست یابد ، در این فرآیند در آینده ای نزدیک امکان پردازش اطلاعات با سرعت بیشتر و صرفه اقتصادی بهتری توسط امواج نور انجام خواهد شد. با این نوآوری در صنعت پردازنده ها ، شاید در آینده شاهد گسترش پردازنده هایی با امواج نور بجای الکتریسیته باشیم.

دانشجوی دکترای دپارتمان فیزیک دانشگاه سینسیناتی مسعود کاوه باغبادورانی و همکارانش با دستکاری نور در نانوسازه‌های پلاسمونیکی و با استفاده از میرایی فاز و دینامیک جمعیت زوج الکترون – حفره در نانوسیم‌های نیمه رسانای هسته و پوسته با پوشش فلزی پرداخته اند که به نتایج جالبی در حوزه پردازش اطلاعات با نور رسیده اند.

در این وضعیت مصرف انرژی در سطح بسیار بالایی پایین می آید چرا که اتلاف انرژی بصورت گرما در این حالت وجود ندارد و این یعنی مصرف بهینه انرژی!

پلاسمونیک یک پدیده علمی جدید است که دانشمند ایرانی به همراه همکارانش به دلیل تلفات انرژی در مقاومت بالا در فیلم‌های فلزی به دنبال استفاده از یک مواد جدید بنام نانوسیم‌های نیمه رسانی هیبریدی فلز/آلی پرداخته است که به عنوان یک پمپ انرژی برای جبران هدر رفت انرژی در پوشش های فلزی عمل می نماید.

این تیم تحقیقاتی به دنبال جفت سازی انرژی بین  نانوسیم نیمه‌رسانا و پوشش های فلزی مثل نقره و طلا هستند ، استفاده از نانوسیم های نیمه‌ رسانا نکته کلیدی این تحقیقات است که جفت سازی انرژی بین این دو ماده را امکان پذیر خواهد کرد.

باغبادورانی در تشریح این تحقیق افزود : وقتی ما از مواد آلی متفاوت در ساختار پاسمونیک استفاده می نماییم ، عمر حامل های بار برانگیخته بیشتر می شود ، به همین دلیل آنها قادرند در فاصله بیشتری درون ساختار حرکت نمایند و در فلز گیر کنند. ما در این تحقیق با تغییر ضخامت فاصله نگهدار آلی می توانیم فرآیند انتقال انرژی را مدیریت نماییم.

پردازش داده ها به کمک امواج نور باعث خواهد شد پردازش در کامپیوتر ها و سایر دستگاههای الکترونیک هوشمند ، سلول‌های خورشیدی و ابرلنزهایی با سرعت بسیار بالاتری نسبت به قبل انجام گیرد ، همچنین مصرف انرژی هم در این حالت بسیار بهینه تر و ارتقا یافته تر خواهد بود.

منبع : isna

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : پردازش داده ها به کمک امواج نور با سرعت بالا بجای جریان الکتریسیته

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. مطلب جالبی بود
    یعنی باید به خودمون و ایرانی بودن خودمون افتخار کنیم
    فقط نمی دونم چرا کسی پیدا نمیشه منو فرار مغزیم بده برم یه اختراع کنم..
    🙂