آیا می دانستید زمین از دو سیاره تشکیل شده است؟

آیا می دانستید زمین از دو سیاره تشکیل شده است؟

همه ما کم و بیش از نحوه تشکیل جهان هستی طی بیگ بنگ (هنوز در مورد آن شک و شبهه های زیادی وجود دارد) و مخصوصا منظومه شمسی و سیستم خورشیدی که کره زمین در آن قرار دارد شنیده ایم، اما مطمئنا اطلاعات ما محدود است.شاید برایتان بسیار شگفت انگیز به نظر برسد، اگر بدانید که یافته ‌های جذاب دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که در حقیقت زمین از دو سیاره ساخته شده که طی یک برخورد رودررو به هم رسیده‌ اند.حاصل این اتفاق شکل گرفتن ماه بوده است.

نخستین عقیده در مورد نحوه تشکیل ماه، از برخورد سیاره کوچکتری موسوم به Theia با زمین و انفجار آن صحبت می کرد که سبب پرتاب شدن تکه کوچکی از آن به فضا و در ادامه درگیر شدن آن در گرانش کره زمین شده است.در نظر بگیرید اگر این نظریه درست بود، ماه باید ترکیبات شیمیایی متفاوتی از زمین می داشت، چون از Theia ساخته شده بود.اما تحقیقات جدید محققان را به سمت نظریه جدید سوق داده است، چون با بررسی سنگ‌های بدست آمده از ماه در ماموریت‌های آ‍پولو مشخص شده که ایزوتوپ ‌های اکسیژن آن ‌ها شباهت زیادی به زمین دارد.
از آمیختن این دو نظریه، این برداشت حاصل می شود که برخورد زمین وسیاره ای مثل Theia به اندازه ای هجومی بوده که سبب ترکیب شدن دو سیاره و حاصل شدن یک سیاره جدید شده است.
همین موضوع تشکیل ماه از این برخورد را سبب شده است.

طی تخمینی که زده شده، حدود 4.5 میلیارد سال پیش و 100 میلیون سال بعد از تشکیل زمین، این رویداد به وقوع پیوسته است. نظریات بر این باوراست کهTheia در زاویه 45 درجه یا بیشتر با زمین برخورد کرده که از نظر دانشمندان، ضربه شدیدی بوده است.

آیا می دانستید زمین از دو سیاره تشکیل شده است؟در ماموریت‌های آپولو 12، 15 و 17 از هفت سنگ نمونه از ماه سوغاتی آورده شد که با سنگ های آتشفشانی جبه زمین مورد مقایسه قرار گرفتند. دانشمندان آلمانی عنوان کرند که ماه از نسبت ایزوتوپ‌های اکسیژن منحصربفرد خود برخوردار است که از زمین متفاوت است. اما تحقیق جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس با استفاده از فناوری های پیچیده نشان داد که این یافته‌ها درست نبودند.

بد نیست بدانید که اگرTheia که در اندازه کره زمین و شاید مریخ بود از این برخورد نجات می یافت، مسبب تشکیل بخش هایی از زمین و پیداش ماه نمی شد و می‌ توانست به شکل یک سیاره بزرگ درآید.

منبع : independent.co

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آیا می دانستید زمین از دو سیاره تشکیل شده است؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *