عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر را در سال 2020 بشناسید!

%%title%% عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر

عجیب‌ترین ربات‌های ساخت بشر دنیا را متحول خواهند کرد؛ ممکن است ،روزی، هوش روبات‌ها به قدری برسد که علیه خود ما انسان‌ها شورش کنند!

قرن 21ام را باید به عنوان قرن اکتشافات و پیشرفت چشم گیر تکنولوژی یاد کرد؛ تکنولوژی‌ایی که بر همه جوانب زندگی انسان‌ها تاثیر مثبتش را گذاشته است. زیاد از ساخت اولین ربات توسط انسان‌ نمی‌گذرد. اولین ربات‌ها نقش ابزار را داشتند، ولی این روزها ربات‌ها نقش به سزایی در امور صنعتی و حتی پزشکی دارند. بخاطر وظایف متفاوت و همین طور پیچیدگی خاص تکنولوژی ربات‌ها، شاید هیچ کسی نتواند با قاطیعت در خصوص بهترین ربات ساخته شده تا امروز چیزی گفت. ربات‌ها به 3 دسته ربات‌های اجتماعی، ربات‌های انسان نما و ربات‌های صنعتی تقسیم می‌شوند و  برای شما بهترین ربات‌های هر دسته را آورده ایم.

 

عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر تا سال 2020

بهترین راه برای تشخیص ربات‌ها تقسیم آن‌ها به 2 گروه ربات‌های انسان نما و ربات‌های غیر انسان نما با توجه به نقش و توانایی‌هایشان است.

 

عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر

بهترین ربات های انسان نما اجتماعی: آسیمو یا Asimo

آسیمو محصول کمپانی هوندا است که در سال 2000 معرفی شد. هوندا از زمان معرفی این روبات تا به امروز در حال توسعه هر چه بیشتر این ربات است. ربات آسمو یکی از بهترین ربات‌های حاضر است که مهار‌های اجتماعی جالبی را فراگرفته است.

توانایی‌های این ربات در تشخیص اشیائی اعم از اجسام در حال حرکت، حالت‌های قرار گرفتن، درک شرایط پیرامون و ارتباط گرفتن با انسان‌های اطرافش است.

چه چیزی این ربات را منحصر به فرد کرده است؟ آسیمو می‌تواند حرکت کند و بدود! حتی می تواند از پله ها بالا و پایین برود.

 

ربات پپر

ربات دوست داشتنی پپر یا Pepper

ربات پپر توسط ژاپنی‌ها در سال 2014 ساخته شد، کمی بعد در فروشگاه‌های گوشی فروشی در ژاپن به نمایش گذاشته شد و در سال‌ها اخیر در نمایندگی‌های رنو معرفی شده است.

ویژگی های منحصر به فرد ربات پپر چیه؟ ربات پپر اولین رباتی بود که قابلیت‌های منحصر به فردی هم چون تشخیص احساست انسان‌ها، اجتماعی بودن و حرف زدن با انسان‌ها و حتی قابلیت رقصیدن با انسان‌ها را داشت. شاید اگه به یه هم صحبت نیاز داشتی باشین؛ ربات پپر بهترین گزینه برای شما باشه.

 

روبات واکر

ربات واکر یا Walker

ربات واکر در مراسم CES در سال 2019 رونمایی و معرفی شد، و قراره که 18 ماه بعد از آن زمان عرضه شود. ( احتمالا تا الان عرضه شده است).

چرا ربات واکر یکی از بهترین‌ها است؟  شاید رباتی به فرضی، باهوشی واکر 2 پا نباشه، تغییرات جدیدی بر روی واکر اعمال شده که این ربات بیشتر از هر زمان دیگری متمایز می کند! قد این ربات انسان نما 1.45 متره و تقریبا می‌تونه مثل انسان‌ها اشیای مختلف رو دست بگیره یا آن‌ها را تکون بده.

گرچه این ربات شاید حالا حالاها تو ایران موجود نشه، ولی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که واکر رو منحصر به فرد می‌کند؛ واکر مانند ذهن انسان‌ها وقایع رو به خاطر می‌سپارد و اولین روبات 2 پایی که فروشش برای عموم میسر شده است.

 

ربات خرده فروش سامسونگ

ربات خرده فروش سامسونگ Samsung Bot Retail

برخی از کاربران فک می‌کنند که کمپانی سامسونگ تنها تو زمینه‌ی طراحی گوشی، تبلت، … هوشمند و لوازم خانگی فعلیت دارد! ولی واقیعت این طور نیست، حتی اگر از منتقدان علیه سامسونگ باشید، باید بدانیم که سامسونگ بزرگ‌ترین بخش تولید قطعه‌های هوشمند برای دستگاه‌های هوشمند تو دنیا را داره! مطمعنا ساخت ربات‌ها آنقدر خارج از گود تکنولوژی نیست. تو کشوره پیشرفته ژاپن، استفاده از ربات‌ها و دیدن آن‌ها در هر جایی تقریبا امری ممکن و ساده به نظر می‌رسه.

در مراسم CES که تو سال 2019 برگزار شد؛ کمپانی کره‌ایی سامسونگ از 3 ربات رونمایی کرد: روبات خرده فروش، ربات مراقب و ربات هوا! ربات خرده فروش سامسونگ از سایر ربات‌های دیگر این کمپانی بزرگ‌تره و  یک نمایشگر در قسمت جلویی این ربات قرار گرفته. سیستم قفسه بندی تعبیه در پشت این ربات ویژگی تحویل غذا یا … را به کاربران می‌دهد.

برتری ربات کره‌ایی خرده فروش به ربات‌های ژاپنی چیست؟ وقتی مشتریان با این ربات هم کلام شوند، غداهای مورد علاقه شان را سفارش می‌دهند و مشتریان می‌توانند به راحتی با NFC پرداختشون را انجام بدند ( تکنولوژی NFC هنوز در کشورمان ایران فعال نشده و طبعا استفاده از این تکنولوژی هنوز میسر نیست).  مثل همیشه رقابت کره‌ایی‌ها و ژاپنی‌ها داغه؛ اصلی‌ترین رقیب ربات خرده فروش واکر ژاپنیه که به نظر بسیاری، ربات کره‌ایی شانش بیشتری برای برد داره.

 

سان بات

سان بات SanBot

ربات سان بات توسط موسسه Qihan طراحی شده و خیلی هم باهوش است.

این ربات خاص، علاوه بر اینکه می‌تونه با آدم‌‌ها ارتباط برقرار کنه و با آن صحبت کنه، می‌تونه از نمایشگرش برای نمایش اطلاعات استفاده کنه! عجییی تر از آن، بخاطر پروژکتوری که در ربات سان تعبیه شده، می تونه چیزهای مختلفی رو از طریق پروژکتور رو دیوارها نشان بدهد.

اندازه این ربات در مقایسه با ربات پپر کمی کوچکتره، اما تقریبا قیمتش نصب ربات پپر است.

 

ربات نائو

ربات نائو یا Nao

ربات نائو در سال 2008 رونمایی شد؛ اما از آن زمان به صورت مدوام بهتر شده است، نائو یکی از نمادی‌ترین ربات‌های ساخت بشر است. شاید چهره‌ایی که بیشتر ما از ربات‌ها در ذهن داشته باشیم، نشات گرفته از طراحی همین ربات باشد.

نائو با بقیه فرق دارد! همه‌ی ربات‌های این لیست تقریبا قابلیت ارتباط برقرار کردن انسان‌ها را دارند، اما چیزی که این ربات را با سایر ربات‌ها متمایز می‌کند، قابلیت ارتباط برقرار کردن نائو با کودکان اوتیسم است حتی برای افرادی که باید تمرینات بهبود بازیابی راه رفتن را در خانه انجام بدهند، این ربات یکی بهترین ابزارها به شما می‌آید. وظایفی که ربات نائو می‌تواند از پسش بربیاد، زیاده و می‌تونه به آدمای متفاوتی تو شرایط مختلفی کمک کند.

بیشتر بخوانید  نگاهی کوتاه به گوشی HTC 820

 

روبات رومئو

ربات رمئو Romeo از عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر

رومئو یکی از دیگر روبات‌های خوبی است که طراحی شده و الان در خدمت انسان‌ها قرار گرفته است. رمئو هم می‌تونه در شرایط مختلف به کمک انسان‌ها بیاد؛ تا جایی که رمئو لقب همدم هوشمند افراد سالخورده و ناتوان را از آن خودش کرده!

قراره ربات‌ها جای انسان‌ها را بگیرند، اگر شنیدید که ربات‌ جای انسان‌ها را به زودی تصاحب می‌کنند تعجب نکنید! رمئو احساسات آدماهارو نمی‌فهمه، اما به ما کمک می‌کنه که وضعیت جسمانی بهتری داشته باشیم و از نعمت زندگی لذت بیشتری ببریم. رمئو؛ ربات دوست داشتنی می‌تونه تو کارهای روزمره انسان‌ها نیز به کمک مان بیاد و خلاصه اینکه اونقدر دوست داشتنی که از صحبت کردن و بازی کردن با ما خسته نمیشه.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

 

بهترین ربات‌های غیر انسان نما اجتماعی را بشناسید!

 

عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر

پارو یا همان Paro

ظاهر پارو الهام گرفته از شیر دریایی است و بخاطر چهره‌ی بانمک و مهربانی که دارد به منظور آرام کردن و تاثیر مثبت گذاشتن بر روی بیماران در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

از این روبات بامزه برای دستیار تراپی بیماران استفاده می‌شود؛ پارو به کمک بیمارانی هم چون کسانی که مشکل  زوال عقل دارند، می‌آید.

از آن جایی که پارو الهام گرفته از یک شیر دریایی قطبی است، وقتی کاربران آن را همانند حیوانات ناز کنند، دم خود را تکان می‌دهد و چشمان خود را باز و بسته می‌کند. پارو می تونه ارتباط چشمی با افزاد داشته باشه و نسبت به بغل شدن یا دست زده شدن، از خودش واکنش نشون بده.

 

روبات بادی

بادی یا Buddy

روبات بادی توسط موسسه‌ی «Blue Frog Robotics» طراحی شده. این روبات به قدری احساسی است که بهترین روبات همدم برای افراد تو خانه لقب گرفته است. بادی با انسان‌ها خو می‌گیرد، با آن‌ها صحبت  می‌کنه و حتی از آدم‌ها محافظت می‌کند!

یکی از عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر؛ مامان خونه روباتی هست که روبات کمک‌یار انسان‌ها حساب می‌آید، طوری که وقتی آن‌ها بیرون از خانه هستن، بادی با بچه‌ها بازی می‌کنه و آن‌ها را سرگرم می‌کنه، ورای کاراهای دیگری که به عنوان وظایف این روبات برایش در نظر گرفته شده.

 

روبات میرو

میرو یا Miro

تابحال به ایده فکر کرده‌اید که ای کاش حیوان خانگی‌تان می‌توانست با شما مثل کارتون‌ها ارتباط برقرار کنه و عواطف شما را بفهمه؟ شاید هنوز درک اینکه آیا حیوان‌ها زبانی دارند یا نه ممکن نباشه، اما اگه به دنبال روباتی هستید که مثل حیوان خانگی‌تان مهربان و اجتماعی باشه، نگاهی به روبات روبات میرو بندازید. این روبات بامزه تو نشان دادن عواظفش باهوش، سازگار و خوبه و به راحتی می تونه با افراد اطرافش خو بگیرد.

میرو از یک نظر حرف ندارد؛ میرو جز اولین و تنها روبات‌هایی به شمار می‌آید که هوش مصنوعیش الهام گرفته از زیست بوم واقعی است. این یعنی کارها و واکنش‌هایی که از خود نشان می‌دهد همانند همون حیوان خانگیه تا یک روبات مصنوعی!

 

روبات زنبو

با زنبو Zenbo آشنا شوید!

ایسوس هم دستی در ساخت‌ روبات‌های هوشمند دارد وظیفه‌ی اصلی این روبات به عنوان دستیار مراقبت‌های پزشکی خانگیه. ایسوس این روبات را 600 دلار قیمت گذاری کرده، ولی هنوز اعلام نکرده که چه زمانی فروش این روبات هوشمند استارت می‌خوره…

رقیب زنبو، بادیه و رقابت سختی بین این 2 روبات درجریان بوده. ویژگی زنبو شاید برگ برنده‌ی این روبات در مقایسه با رقیب‌هایش باشد, قابلیت کنترل دستگاه‌های متصل شده در خانه، حراست از امنیت، انجام وظایف اینترنتی و قابلیت تعامل با انسان‌ها از مهم ترین ویژگی‌های زنبو به شمار می‌آیند، ولی وظایف زنبو بیشتر مربوط به امور پزشکیه! با این حال، انتخاب یکی از این 2 ربات؛ زنبو یا بادی برای مشتریان امره دشواری است.

 

آیبو یکی از عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر

گل سرسبد روبات‌های بانمک؛ آیبو Aibo

آیبو نه تنها یکی از عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر به شمار می‌آد، بلکه یکی از بامزه‌ترین روبات‌هاییه که تا به امروز در دنیا وجود داشته است. یک سگ بامزه، اما از نوع روباتیش! آیبو تو زبان ژاپنی به معنی رفیق یا همدم معنی می‌شود؛ آیبو تو سال 1998 برای اولین بار رونمایی شد، اما از زمان تا امروز، توسعه و بهبودهایی زیادی رو شامل شده است.

این ربات کمپانی سونی، آنقدر شبیه به سگ‌هاست که برای مراقب از ادارک و احساستش، باید حسابی مراقبش بود. هرکاری یک سگ برای دلبری صاحبش انجام بده، آیبو دوست داشتنی هم انجام میده و هر روز به فکر خوشحال کردن صاحبشه. گاهی هم موقع بازی، صدای گربه‌ها رو در می‌آورد. سنسورهایی هم در قسمت‌های مختلف آیبو تبیعه شده تا وقتی نوازش بشه یا … را به سادگی بفهمه و عکس العمل درستی از خودش نشان بده.

 

عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر

ربات PIAGGIO ‘GITA’ CARGO

این ربات بیشتر شبیه به لاستیک خودرانه تا تصوری که ما از ربات در ذهنمان داریم!

فایده این روبات عجیب چیست؟ این ربات به کمک افراد وقتی نیاز به کمک فیزیکی شخص دیگری دارند، میاد. گیتا به شما کمک می‌کند تا وسایل را حمل راحت‌تر حمل کنید، طوریکه وسایل کمتری ولی مهم‌تری را حمل کنید. در این ربات لاستیک طوری را باز می‌کتید و دیگر نگران چیزی نیستید، چونکه  گیتا به دنبال شما تا خانه می‌آد.

استفاده از گیتا واقعا ممکنه؟ بله، گیتا طوری طراحی شده که بتواند تو هر مکانی قرار بگیره و به حرکتش ادامه بده و این ویژگی را داره که بتونه به صورت خودکار بر روی مناطق درج شده، جهت یابی انجام بده. شاید ظاهر این روبات به بانمکی آیبو نباشد، اما به زودی به کمک کسانی می‌آد که معمولا بیرون خرید می‌کنند و باید تا خانه هایشان وسایل را حمل کنند.

 

منبع: lucarobotics

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : عجیب‌ترین ربات های ساخت بشر را در سال 2020 بشناسید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *