آنتی ویروس پادویش

لیست کامل دستورات Command Prompt

لیست کامل دستورات Command Prompt

Command Prompt در ویندوز دسترسی به بیش از 280 فرمان را فراهم می کند. این دستورات برای انجام برخی از وظایف سیستم عامل از طریق رابط خط فرمان به جای رابط گرافیکی ویندوز که بیشتر اوقات از آن استفاده می کنیم ، استفاده می شود. اگر فقط به دستورات موجود در نسخه Windows یا MS-DOS علاقه دارید ، ما لیست دقیق و مفصلی برای دستورات Windows 8 ، Windows 7 ، Windows XP و DOS را در این مقاله آوردیم.

به عنوان مثال ، دستورات Command Prompt به شما امکان می دهد داده ها را در پوشه دیگری کپی کنید، یک دیسک کامل را فرمت کنید، از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، پیام ها را به رایانه های دیگر ارسال کنید، رایانه خود را راه اندازی مجدد کنید و موارد دیگر. دستورات CMD

در زیر لیست کاملی از دستورات Command Prompt وجود دارد که اغلب به آن ها دستورات CMD (و گاهی اوقات به اشتباه کدهای Command Prompt) گفته می شود که از Command Prompt در Windows 10 ،Windows 8 ،Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

از آنجا که این دستورات در Command Prompt کار می کنند ، برای استفاده از آن ها باید در پنجره ویندوز، Command Prompt را باز کنید.

مهم است بدانید که دستورات موجود در ویندوز 10، 8 ، 7، ویستا و XP دستورات CMD یا دستورات Command Prompt و دستورات در Windows 98/95 و MS-DOS دستورات DOS نامیده می شوند. ما همه این دستورات را در ادامه معرفی می کنیم .

لیست دستورات Command Prompt

همانطور که در بالا گفتم،دستورات داس یا DOS را از MS-DOS و نسخه های اولیه ویندوز قرار داده ایم:

Ctrl+F

از این دستور در حین استفاده از مرورگر دسکتاپ استفاده می شود. راهی سریع برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد یک دستور خاص یا جستجوی کلمه کلیدی خاص می باشد.

append

دستور append می تواند توسط برنامه ها برای باز کردن فایل ها در یک فهرست دیگر استفاده شود ، گویی آنها در فهرست فعلی قرار دارند. دستور append در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. دستور append در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

arp

دستور arp برای نمایش یا تغییر ورودی ها در حافظه پنهان ARP استفاده می شود. دستور arp در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Assoc

دستور Assoc برای نمایش یا تغییر نوع فایل مرتبط با پسوند فایل خاصی استفاده می شود. فرمان Assoc در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 ، ویندوز ویستا و ویندوز XP موجود است.

at

دستور at برای برنامه ریزی دستورات و برنامه های دیگر برای اجرا در تاریخ و زمان خاص استفاده می شود. دستور at در Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

atmadm

دستور atmadm برای نمایش اطلاعات مربوط به اتصالات حالت انتقال ناهمزمان (ATM) روی سیستم استفاده می شود. دستور atmadm در ویندوز XP موجود است. پشتیبانی از دستگاه های خودپرداز در ویندوز ویستا حذف شد و دستور atmadm را غیر ضروری کرد.

attrib

دستور attrib برای تغییر ویژگی های یک فایل یا یک فهرست استفاده می شود. دستور attrib در تمام نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

auditpol

دستور auditpol برای نمایش یا تغییر خط مشی های حسابرسی استفاده می شود. دستور auditpol در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

bcdboot

دستور bcdboot برای کپی فایل های بوت در پارتیشن سیستم و ایجاد یک سیستم ذخیره سازی BCD جدید استفاده می شود. دستور bcdboot در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

bcdedit

دستور bcdedit برای مشاهده یا ایجاد تغییرات در داده های پیکربندی بوت استفاده می شود. دستور bcdedit در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است. دستور bcdedit جایگزین دستور bootcfg در ویندوز ویستا شد.

bdehdcfg

دستور bdehdcfg برای تهیه هارد دیسک برای BitLocker Drive Encryption استفاده می شود. دستور bdehdcfg در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

bitsadmin

دستور bitsadmin برای ایجاد، مدیریت و نظارت بردانلود و بارگذاری در ویندوزاستفاده می شود. دستور bitsadmin در Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است. در حالی که دستور bitsadmin در هر دو ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است، اما به تدریج حذف می شود. به جای آن از cmdlet های BITS PowerShell استفاده شود.

bootcfg

دستور bootcfg برای ساخت، تغییر یا مشاهده محتویات فایل boot.ini استفاده می شود ، یک فایل مخفی که برای شناسایی  این که در چه پوشه ای، روی کدام پارتیشن و هارد دیسک ویندوز استفاده می شود. دستور bootcfg در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور bootcfg با دستور bcdedit شروع شده در ویندوز ویستا جایگزین شد. Bootcfg هنوز در ویندوز10 ، 8 ، 7 و ویستا در دسترس است ، اما ارزش واقعی ندارد زیرا boot.ini در این سیستم عامل ها استفاده نمی شود.

bootsect

دستور bootsect برای پیکربندی کد اصلی بوت سازگار با BOOTMGR (ویستا و نسخه های بالاتر) یا NTLDR (XP و قبل از آن) استفاده می شود. یک دستور برای بازگردانی بوت است. دستور bootsect در ویندوز 10 و ویندوز 8 موجود است. فرمان bootsect در ویندوز 7 و ویندوز ویستا نیز موجود است اما فقط از طریق Command Prompt موجود در System Recovery Options در دسترس است.

break

برای شکست خط می باشد. دستور بریک در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. دستور break در ویندوز XP و نسخه های بعدی ویندوز برای ارائه سازگاری با فایل های MS-DOS موجود است، اما در خود ویندوز تأثیری ندارد.

cacls

دستور cacls برای نمایش یا تغییر لیست کنترل دسترسی فایل ها استفاده می شود. فرمان cacls در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور cacls به نفع فرمان icacls حذف می شود ، که باید به جای آن در همه نسخه های ویندوز پس از ویندوز XP استفاده شود.

call

دستور call یا فراخوانی برای اجرای یک اسکریپت یا  یک بچ فایل استفاده می شود . فرمان call در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. فرمان call در خارج از اسکریپت یا بچ فایل تاثیری ندارد. به عبارت دیگر ، اجرای فرمان call در خط فرمان یا اعلان MS-DOS هیچ کاری انجام نمی دهد.

cd

دستور cd نسخه مختصر دستور chdir است. دستور cd در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

certreq

دستور certreq برای انجام توابع مختلف گواهینامه مرجع صدور گواهینامه (CA) استفاده می شود. فرمان certreq در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

certutil

دستور certutil برای تخلیه و نمایش اطلاعات پیکربندی مرجع صدور گواهینامه (CA) علاوه بر سایر توابع CA استفاده می شود. فرمان certutil در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

change

فرمان  changeتنظیمات مختلف سرور ترمینال مانند حالت های نصب ، نگاشت های پورت COM و ورود به سیستم را تغییر می دهد.  دستورتغییر در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

chcp

شماره صفحه فعال کد را نمایش داده یا پیکربندی می کند. دستور chcp در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

دستور chdir

برای نمایش حرف و پوشه درایو که در حال حاضر از آن استفاده می شود کاربرد دارد. Chdir همچنین می تواند برای تغییر درایو و/ یا دایرکتوری که می خواهید در آن کار کنید استفاده شود. دستور chdir در همه نسخه های ویندوز در دسترس است، به عنوان و همچنین در MS-DOS.

دستور checknetisolation

برای آزمایش برنامه هایی که به قابلیت های شبکه نیاز دارند استفاده می شود. دستور checknetisolation در ویندوز 10 و ویندوز 8 موجود است.

chglogon

دستور chglogon ورود به سیستم سرور ترمینال را فعال، غیرفعال یا تخلیه می کند. دستور chglogon در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Vista موجود است. اجرای دستور chglogon همان اجرای تغییر ورود است.

chgport

از این دستور می توان برای نمایش یا تغییر پورت  مپ COM برای سازگاری DOS استفاده کرد. دستور chgport در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است. اجرای دستور chgport همان اجرای پورت تغییر است.

 

دستور chgusr

برای تغییر حالت نصب سرور ترمینال استفاده می شود. دستور chgusr در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است. اجرای دستور chgusr مانند اجرای تغییر کاربر است.

chkdsk

دستور chkdsk ، که اغلب به آن دیسک چک گفته می شود ، برای شناسایی و تصحیح برخی خطاهای هارد دیسک استفاده می شود. دستور chkdsk در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

chkntfs

دستور chkntfs برای پیکربندی یا برای بررسی درایو دیسک در طول فرآیند بوت ویندوز استفاده می شود. فرمان chkntfs در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

choice

دستور choice در یک برنامه اسکریپت یا فایل های دسته ای برای ارائه لیستی از گزینه ها و بازگشت ارزش آن انتخاب به برنامه استفاده می شود. این دستور در MS-DOS و همه نسخه های ویندوز به جز ویندوز XP موجود است. در فایل های دسته ای و اسکریپت هایی که قصد استفاده از آنها را در Windows XP دارید، از دستور set با کلید /p به جای دستور choice استفاده کنید.

cipher

دستور cipher وضعیت رمزگذاری فایل ها و پوشه ها را در پارتیشن های NTFS نشان می دهد یا تغییر می دهد. دستور cipher در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Clip

دستور کلیپ برای هدایت خروجی از هر فرمان به کلیپ بورد در ویندوز استفاده می شود. فرمان کلیپ در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

cls

فرمان cls صفحه را از همه دستورات قبلی و سایر متن ها پاک می کند. فرمان cls در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

cmd

دستور cmd نمونه جدیدی از دستور cmd.exe را شروع می کند. دستور cmd در Windows 10 ، Windows 8 ،Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

cmdkey

دستور cmdkey برای نشان دادن، ایجاد و حذف نام کاربری و رمزهای عبور ذخیره شده استفاده می شود. دستور cmdkey در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

cmstp

دستور cmstp نمایه سرویس Connection Manager را نصب یا حذف نصب می کند. دستور cmstp در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

color

فرمان color برای تغییر رنگ متن و پس زمینه در پنجره Command Prompt استفاده می شود. فرمان color در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Command

فرمان Command نمونه جدیدی از مفسر command.com را شروع می کند. فرمان  Command

در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. دستور فرمان در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

comp

دستور comp برای مقایسه محتویات دو فایل یا مجموعه ای از فایل ها استفاده می شود. دستور comp در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

compact

دستور compact برای نشان دادن یا تغییر حالت فشرده سازی فایل ها و فهرست ها در پارتیشن های NTFS استفاده می شود. فرمان فشرده در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Convert

فرمان Convert برای تبدیل حجم های قالب بندی شده FAT یا FAT32 به فرمت NTFS استفاده می شود. فرمان تبدیل در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

copy

دستور کپی به سادگی این کار را انجام می دهد یک یا چند فایل را از مکانی به مکان دیگر کپی می کند. فرمان کپی در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. دستور xcopy نسخه ” powerful” فرمان copy در نظر گرفته می شود.

cscript

دستور cscript برای اجرای اسکریپت ها از طریق Microsoft Script Host استفاده می شود. دستور cscript در همه نسخه های ویندوز موجود است. دستور cscript بیشتر برای مدیریت printers خط فرمان با استفاده از اسکریپت هایی مانند prncnfg.vbs ، prndrvr.vbs ، prnmngr.vbs و.. استفاده می شود.

ctty

دستور ctty برای تغییرات دستگاه های ورودی و خروجی پیش فرض سیستم استفاده می شود. دستور ctty در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. توابع ارائه شده توسط دستور ctty در ویندوز XP دیگر ضروری نیست؛ زیرا مفسر(MS-DOS)command.com  دیگر مفسر خط فرمان پیش فرض نیست.

date

دستور date برای نمایش یا تغییر تاریخ کنونی استفاده می شود. فرمان تاریخ در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

dblspace

دستور dblspace برای ایجاد یا پیکربندی درایوهای فشرده DoubleSpace استفاده می شود. دستور dblspace در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. DriveSpace ، با استفاده از فرمان drvspace ، نسخه به روز شده DoubleSpace است. ویندوز شروع به کار با فشرده سازی در ویندوز XP کرد.

Debug

یک برنامه خط فرمان است که برای آزمایش و ویرایش برنامه ها استفاده می شود. دستور دیباگ در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. دستور Debug در نسخه های 64 بیتی ویندوز موجود نیست.

Defrag

دستور defrag برای تجزیه بخشی درایو مورد نظر شما استفاده می شود. دستور defrag نسخه خط فرمان Disk Defragmenter مایکروسافت است. دستور defrag در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Del

دستور Del برای حذف یک یا چند فایل استفاده می شود. دستور del در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. دستور del همان دستور erase است.

Deltree

فرمان deltree برای حذف یک دایرکتوری و کلیه فایل ها و زیر شاخه های موجود در آن استفاده می شود. فرمان deltree در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. با شروع در ویندوز XP ، یک پوشه و فایل ها و زیر پوشه های آن را می توان با استفاده از تابع /s دستور rmdir حذف کرد. Deltree دیگر با این قابلیت rmdir جدید مورد نیاز نبود، بنابراین فرمان حذف شد.

Diantz

دستور diantz برای فشرده سازی یک یا چند فایل بدون آسیب استفاده می شود. فرمان diantz گاهی اوقات Cabinet Maker نامیده می شود. فرمان diantz در Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور diantz همان دستور makecab است.

دستور dir

dir برای نمایش لیستی از فایل ها و پوشه های موجود در پوشه ای که در حال حاضر در آن هستید استفاده می شود. دستور dir همچنین اطلاعات مهم دیگری مانند شماره سریال هارد دیسک ، تعداد کل فایل های فهرست شده ، اندازه ترکیب آنها را نمایش می دهد. ، مقدار کل فضای آزاد باقی مانده بر روی درایو و موارد دیگر. دستور dir در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Diskcomp

دستور diskcomp برای مقایسه محتویات دو فلاپی دیسک استفاده می شود. فرمان diskcomp در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS بدون Windows 10 قابل دسترسی است.

Diskcopy

فرمان diskcopy برای کپی کردن کل محتویات یک فلاپی دیسک به دیگری استفاده می شود. دستور diskcopy در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS ، بدون ویندوز 10 در دسترس است.

Diskpart

فرمان diskpart برای ایجاد ، مدیریت و حذف پارتیشن های هارد دیسک استفاده می شود. فرمان diskpart در Windows 8 ،Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور diskpart جایگزین دستور fdisk شروع شده در ویندوز XP شد.

Diskperf

فرمان diskperf برای مدیریت شمارنده های عملکرد دیسک از راه دور استفاده می شود. دستور diskperf در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Diskraid

diskraid

ابزار DiskRAID را راه اندازی می کند که برای مدیریت و پیکربندی آرایه های RAID استفاده می شود. فرمان diskraid در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Dism

فرمان dism شروع به کار Deployment Image Servicing and Management (DISM) می کند. ابزار DISM برای مدیریت ویژگی ها در تصاویر ویندوز استفاده می شود. فرمان dism در ویندوز 10، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Dispdiag

دستور dispdiag برای خروجی گزارش اطلاعات مربوط به سیستم نمایش استفاده می شود. فرمان dispdiag در Windows 10 ،Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Djoin

دستور djoin برای ایجاد یک حساب کامپیوتری جدید در یک دامنه استفاده می شود. دستور djoin در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Doskey

دستور doskey برای ویرایش خط فرمان ، ایجاد ماکروها و فراخوانی دستورات وارد شده قبلی استفاده می شود. دستور doskey در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Dosshell

این دستور DOS Shell را شروع می کند ، یک ابزار مدیریت فایل های گرافیکی برای  MS-DOSمی باشد. دستور dosshell در ویندوز 95 (در حالت MS-DOS) و همچنین در MS-DOS نسخه 6.0 و نسخه های بعدی MS-DOS که از نسخه های قبلی که دارای دستور dosshell بودند ارتقاء یافتند، موجود است. ویندوز اکسپلورر ، در ویندوز 95 به بخشی یکپارچه از سیستم عامل تبدیل شد.

Dosx

دستور dosx برای راه اندازی رابط حالت محافظت شده DOS (DPMI) استفاده می شود ، یک حالت ویژه طراحی شده برای دسترسی برنامه های کاربردی MS-DOS به بیش از حد مجاز 640 کیلوبایت. دستور dosx در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، ویندوز ویستا و Windows XP موجود است. دستور dosx در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست. دستور dosx و DPMI فقط در ویندوز برای پشتیبانی از برنامه های قدیمی MS-DOS موجود است.

Driverquery

فرمان driverquery برای نمایش لیستی از درایورهای نصب شده استفاده می شود. فرمان driverquery در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Drvspace

دستور drvspace برای ایجاد یا پیکربندی درایوهای فشرده DriveSpace استفاده می شود. فرمان drvspace در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. DriveSpace یک نسخه به روز شده از DoubleSpace است که با استفاده از دستور dblspace اجرا می شود. ویندوز شروع به کار با فشرده سازی در ویندوز XP کرد.

Echo

دستور echo

برای نشان دادن پیام ها ، بیشتر از طریق اسکریپت یا فایل های دسته ای استفاده می شود. همچنین می توان از دستور echo برای روشن یا خاموش کردن ویژگی echoing استفاده کرد. فرمان echo در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Edit

دستور ادیت، MS-DOS Editor را که برای ایجاد و اصلاح فایل های متنی استفاده می شود ، راه اندازی می کند. فرمان ادیت در MS-DOS و همچنین در همه نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. این فرمان در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

Edlin

فرمان edlin ابزار Edlin را استارت می کند که برای ایجاد و اصلاح فایل های متنی از خط فرمان استفاده می شود. فرمان edlin در همه نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است اما در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست. در MS-DOS ، فرمان edlin فقط تا MS-DOS 5.0 در دسترس است ، بنابراین اگر نسخه بعدی MS-DOS شما از 5.0 ارتقا یافته باشد ، فرمان edlin را نخواهید دید.

Emm386

دستور emm386 برای دسترسی MS-DOS به بیش از 640 کیلوبایت حافظه استفاده می شود. فرمان emm386 در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. خود ویندوز از ابتدا در ویندوز 95 به حافظه گسترده و توسعه یافته دسترسی دارد.

Endlocal

دستور endlocal برای پایان دادن به محلی سازی تغییرات محیطی در یک فایل دسته ای یا اسکریپت استفاده می شود. فرمان endlocal در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و ویندوز XP موجود است.

Erase

دستور erase برای حذف یک یا چند فایل استفاده می شود. فرمان پاک کردن در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. دستور erase همان دستور del است.

Esentutl

دستور esentutl برای مدیریت پایگاه های داده Extensible Storage Engine استفاده می شود. فرمان esentutl در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Eventcreate

فرمان eventcreate برای ایجاد یک رویداد سفارشی در گزارش یک رویداد استفاده می شود. دستور eventcreate در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Eventtriggers

فرمان eventtriggers برای پیکربندی و نمایش ماشه های رویداد استفاده می شود. فرمان eventtriggers در ویندوز XP موجود است. با شروع در ویندوز ویستا ، محرک های رویداد با استفاده از ویژگی Attach Task To This Event در Event Viewer ایجاد می شوند و فرمان eventtriggers را غیر ضروری می کند.

Exe2bin

فرمان exe2bin برای تبدیل یک فایل از نوع فایل EXE (فایل اجرایی) به یک فایل باینری استفاده می شود. فرمان exe2bin در نسخه های 32 بیتی Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. فرمان exe2bin در هیچ نسخه 64 بیتی ویندوز موجود نیست.

Exit

دستور خروجی برای پایان جلسه cmd.exe (Windows) یا command.com (MS-DOS) که در آن کار می کنید استفاده می شود. فرمان خروج در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS در دسترس است.

Expand

دستور expand برای استخراج فایل ها و پوشه های موجود در فایل های Microsoft Cabinet (CAB) استفاده می شود. فرمان گسترش در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های ویندوز موجود است. دستور expand در نسخه 64 بیتی ویندوز XP در دسترس نیست.

Extrac32

فرمان extrac32 برای استخراج فایل ها و پوشه های موجود در فایل های Microsoft Cabinet (CAB) استفاده می شود. دستور extrac32 در همه نسخه های ویندوز موجود است. دستور extrac32 در واقع یک برنامه استخراج CAB برای استفاده توسط Internet Explorer است اما می تواند برای استخراج هر فایل Microsoft Cabinet استفاده شود. در صورت امکان از دستور expand به جای دستور extrac32 استفاده کنید.

Extract

دستور extract برای استخراج فایل ها و پوشه های موجود در فایل های Microsoft Cabinet (CAB) استفاده می شود. فرمان اکسترکت در ویندوز 98 و 95 موجود است. این فرمان با دستور expand در ویندوز XP جایگزین شد.

Fasthelp

فرمان fasthelp اطلاعات دقیق تری در مورد سایر دستورات MS-DOS ارائه می دهد. دستور fasthelp فقط در MS-DOS موجود است. دستور help جایگزین دستور fasthelp که در ویندوز 95 شروع شده است شد.

Fastopen

دستور fastopen برای افزودن محل هارد دیسک برنامه به یک لیست ویژه ذخیره شده در حافظه استفاده می شود و با حذف نیاز به MS-DOS برای پیدا کردن برنامه بر روی درایو ، زمان راه اندازی برنامه را بهبود می بخشد. دستور fastopen در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. اما دستور fastopen در نسخه های 64 بیتی ویندوز موجود نیست. Fastopen فقط در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است تا از فایل های قدیمی MS-DOS پشتیبانی کند.

Fc

دستور fc برای مقایسه دو فایل یا مجموعه ای از فایل ها و سپس نشان دادن تفاوت بین آنها استفاده می شود. فرمان fc در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Fdisk

فرمان fdisk برای ایجاد ، مدیریت و حذف پارتیشن های هارد دیسک استفاده می شود. فرمان fdisk در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. دستور fdisk با دستور diskpart که در ویندوز XP شروع می شود جایگزین شد. مدیریت پارتیشن همچنین از Disk Management در ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است.

دستور Find

برای یافتن یک رشته متن مشخص در یک یا چند فایل استفاده می شود. دستور find در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Findstr

دستور findstr برای یافتن الگوهای رشته متن در یک یا چند فایل استفاده می شود. فرمان findstr در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Finger

دستور Finger  برای بازگرداندن اطلاعات مربوط به یک یا چند کاربر در رایانه از راه دور که سرویس Finger را اجرا می کند ، استفاده می شود. فرمان انگشت در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Fltmc

فرمان fltmc برای بارگیری ، ، فهرست بندی و مدیریت درایورهای Filter استفاده می شود. فرمان fltmc در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Fondue

دستور fondue ، مخفف عبارت Features on Demand User Experience Tool ، برای نصب هر یک از چندین ویژگی اختیاری ویندوز از خط فرمان استفاده می شود. دستور fondue در ویندوز 8 موجود است. ویژگی های اختیاری ویندوز را می توان از برنامه کاربردی Programs and Features در کنترل پنل نیز نصب کرد.

دستور For

برای اجرای دستور مشخص شده برای هر فایل در مجموعه ای از فایل ها استفاده می شود. دستور for اغلب در یک فایل دسته ای یا اسکریپت استفاده می شود. دستور for در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Forcedos

فرمان forceos برای شروع برنامه مشخص شده در زیر سیستم MS-DOS استفاده می شود. فرمان forceos فقط در نسخه های 32 بیتی ویندوز XP موجود است. دستور forceos فقط برای برنامه های MS-DOS استفاده می شود که توسط ویندوز XP شناخته نمی شوند.

Forfiles

فرمان forfiles یک یا چند فایل را برای اجرای دستور مشخص شده انتخاب می کند. دستور forfiles اغلب در یک فایل دسته ای یا اسکریپت استفاده می شود. فرمان forfiles در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

دستور format

برای قالب بندی درایو در سیستم فایل مورد نظر شما استفاده می شود. فرمان قالب در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. قالب بندی درایو نیز از Disk Management در ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است.

Fsutil

فرمان fsutil برای انجام وظایف مختلف سیستم فایل FAT و NTFS مانند مدیریت نقاط تجدید نظر و فایل های پراکنده ، پیاده سازی حجم و افزایش حجم استفاده می شود. دستور fsutil در  ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است.

Ftp

فرمان ftp برای انتقال فایل ها به کامپیوتر دیگر استفاده می شود. رایانه از راه دور باید به عنوان یک سرور FTP کار کند. دستور ftp در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Ftype

فرمان ftype برای تعریف یک برنامه پیش فرض برای باز کردن یک نوع فایل مشخص استفاده می شود. فرمان ftype در ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است.

Getmac

دستور getmac برای نمایش آدرس کنترل دسترسی رسانه (MAC) همه کنترلرهای شبکه روی یک سیستم استفاده می شود. دستور getmac در ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است.

goto

دستور goto در یک فایل بچ یا اسکریپتی برای هدایت فرایند فرمان به خط برچسب گذاری شده در اسکریپت استفاده می شود. دستور goto در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Gpresult

دستور gpresult برای نمایش تنظیمات Group Policy استفاده می شود. دستور gpresult در ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است.

Gpupdate

دستور gpupdate برای به روز رسانی تنظیمات Group Policy استفاده می شود. دستور gpupdate در ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است.

Graftabl

دستور graftabl برای فعال کردن قابلیت ویندوز برای نمایش یک کاراکتر گسترده در حالت گرافیکی استفاده می شود. دستور graftabl در تمام نسخه های ویندوز و در MS-DOS تا نسخه 5.0 در دسترس است. دستور graftabl در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

Graphics

فرمان گرافیک برای بارگیری برنامه ای که می تواند گرافیک را چاپ کند استفاده می شود. فرمان گرافیکی در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. فرمان گرافیکی در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

Help

دستور Help اطلاعات دقیق تری در مورد سایر دستورات Command Prompt یا MS-DOS ارائه می دهد. و برای راهنمایی می باشد. دستور Helpدر همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Hostname

Hostname نام میزبان فعلی را نمایش می دهد. این فرمان در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Hwrcomp

دستور hwrcomp برای کامپایل فرهنگ لغت های سفارشی برای تشخیص دست خط استفاده می شود. دستور hwrcomp در ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Hwrreg

دستور hwrreg برای نصب یک فرهنگ لغت سفارشی که قبلاً برای تشخیص دست خط تنظیم شده است استفاده می شود. دستور hwrreg در ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Icacls

فرمان icacls برای نمایش یا تغییر لیست کنترل دسترسی فایل ها استفاده می شود. فرمان icacls در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است. فرمان icacls نسخه به روز شده دستور cacls است.

if

دستور if برای انجام توابع شرطی در یک فایل دسته ای استفاده می شود. دستور if در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Interlnk

دستور interlnk برای اتصال دو کامپیوتر از طریق اتصال سریال یا موازی برای اشتراک فایل ها و چاپگرها استفاده می شود. دستور interlnk فقط در MS-DOS موجود است. قابلیت اتصال مستقیم دو کامپیوتر توسط توابع شبکه در همه نسخه های ویندوز انجام می شود.

Intersvr

دستور intersvr برای راه اندازی سرور Interlnk و کپی فایل های Interlnk از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر استفاده می شود. دستور intersvr فقط در MS-DOS موجود است. قابلیت اتصال مستقیم دو کامپیوتر توسط توابع شبکه در همه نسخه های ویندوز انجام می شود.

Ipconfig

دستور ipconfig برای نمایش اطلاعات IP دقیق برای هر آداپتور شبکه با استفاده از TCP/IP استفاده می شود. دستور ipconfig همچنین می تواند برای انتشار و تمدید آدرس IP در سیستم هایی که برای دریافت آنها از طریق سرور DHCP پیکربندی شده اند ، استفاده شود. دستور ipconfig در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Ipxroute

دستور ipxroute برای نمایش و تغییر اطلاعات جداول مسیریابی IPX استفاده می شود. فرمان ipxroute در ویندوز XP موجود است. مایکروسافت سرویس گیرنده NetWare داخلی خود را که در ویندوز ویستا بود حذف کرد و فرمان مربوط به ipxroute را نیز حذف کرد.

Irftp

دستور irftp برای انتقال فایل ها از طریق پیوند مادون قرمز استفاده می شود. دستور irftp در ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

Iscsicli

فرمان iscsicli برای مدیریت iSCSI استفاده می شود. دستور iscsicli در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Kb16

فرمان kb16 برای پشتیبانی از فایل های MS-DOS که نیاز به پیکربندی صفحه کلید برای یک زبان خاص دارند استفاده می شود. فرمان kb16 در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور kb16 در نسخه 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست. فرمان kb16 جایگزین دستور keyb در ویندوز XP شد ، اما فقط برای پشتیبانی از فایل های قدیمی MS-DOS وجود دارد.

Keyb

دستور keyb برای پیکربندی صفحه کلید برای یک زبان خاص استفاده می شود. دستور keyb در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. تنظیمات زبان صفحه کلید توسط منطقه و زبان یا گزینه های منطقه ای و زبانی (بسته به نسخه ویندوز) برنامه های کاربردی کنترل پنل در ویندوز XP انجام می شود.

Klist

دستور klist برای فهرست کردن بلیط های سرویس Kerberos استفاده می شود. دستور klist همچنین می تواند برای پاکسازی بلیط های Kerberos استفاده شود. دستور klist در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Ksetup

دستور ksetup برای پیکربندی اتصالات به سرور Kerberos استفاده می شود. دستور ksetup در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Ktmutil

دستور ktmutil ابزار Kernel Transaction Manager را راه اندازی می کند. دستور ktmutil در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Label

دستور label برای مدیریت برچسب حجم دیسک استفاده می شود. دستور label در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Lh

دستور lh نسخه مختصر دستور loadhigh است. دستور lh در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است.

Licensingdiag

دستور licensingdiag ابزاری است که برای ایجاد یک گزارش مبتنی بر متن و سایر فایل های داده که حاوی فعال سازی محصول و سایر اطلاعات مجوز ویندوز است ، استفاده می شود. دستور licensingdiag در ویندوز 10 و ویندوز 8 موجود است.

Loadfix

فرمان loadfix برای بارگیری برنامه مشخص شده در اولین 64k حافظه استفاده می شود و سپس برنامه را اجرا می کند. دستور loadfix در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. دستور loadfix در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

Loadhigh

فرمان loadhigh برای بارگذاری یک برنامه در حافظه بالا استفاده می شود و معمولاً از داخل فایل autoexec.bat استفاده می شود. دستور loadhigh در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است.

Lock

دستور Lock برای قفل کردن درایو استفاده می شود و دسترسی مستقیم به دیسک را برای یک برنامه امکان پذیر می کند. فرمان Lock در ویندوز 98 و 95 موجود است. قفل درایو دیگر در ویندوز XP در دسترس نیست.

Lodctr

فرمان lodctr برای به روز رسانی مقادیر رجیستری مربوط به شمارنده های عملکرد استفاده می شود. فرمان lodctr در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Logman

فرمان logman برای ایجاد و مدیریت گزارش های Event Trace Session و Performance استفاده می شود. دستور logman همچنین از بسیاری از عملکردهای نظارت بر کارایی پشتیبانی می کند. فرمان logman در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Logoff

دستور logoff برای خاتمه یک جلسه استفاده می شود. دستور logoff در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Lpq

فرمان lpq وضعیت صف چاپ را در رایانه ای که خط چاپگر خط چاپ (LPD) را اجرا می کند ، نمایش می دهد. دستور lpq در همه نسخه های ویندوز موجود است. دستور lpq به طور پیش فرض در ویندوز 10 ، 8 ، 7 یا ویستا در دسترس نیست ، اما می توانید با روشن کردن ویژگی های LPD Print Service و ویژگی های LPR Port Monitor از برنامه ها و ویژگی ها در Control Panel فعال کنید.

Lpr

دستور lpr برای ارسال فایل به رایانه ای که خط چاپگر خط چاپ (LPD) را اجرا می کند استفاده می شود. دستور lpr در همه نسخه های ویندوز موجود است. دستور lpr به طور پیش فرض در ویندوز 10 ، 8 ، 7 یا ویستا در دسترس نیست ، اما می توانید با روشن کردن ویژگی های LPD Print Service و LPR Port Port Monitor از برنامه ها و ویژگی ها در Control Panel آن را فعال کنید.

Makecab

دستور makecab برای فشرده سازی یک یا چند فایل استفاده می شود. دستور makecab گاهی اوقات Cabinet Maker نامیده می شود. فرمان makecab در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور makecab همان دستور diantz است ، فرمانی که پس از ویندوز 7 حذف شد.

Manage-bde

فرمان manager-bde برای پیکربندی رمزگذاری درایوBitLocker از خط فرمان استفاده می شود. فرمان مدیریت bde در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است. اسکریپتی با نام Manage -bde.wsf در ویندوز ویستا وجود دارد و می توان از آن با دستور cscript برای انجام کارهای BitLocker از خط فرمان در آن سیستم عامل استفاده کرد.

Md

دستور md نسخه مختصر دستور mkdir است. دستور md در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

دستور Mem

Mem اطلاعاتی در باره ی فضا استفاده شده و آزاد و برنامه های که در را که در حال حاضر در زیر سیستم MS-DOS در حافظه بارگذاری شده اند نشان می دهد. دستور mem در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. دستور mem در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

Memmaker

دستور memmaker برای راه اندازی MemMaker ، یک ابزار بهینه سازی حافظه استفاده می شود. دستور memaker در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. استفاده از حافظه در ویندوز XP به طور خودکار بهینه می شود.

Mkdir

دستور mkdir برای ایجاد یک پوشه جدید استفاده می شود. دستور mkdir در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Mklink

دستور mklink برای ایجاد پیوند سمبل استفاده می شود. دستور mklink در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Mode

برای پیکربندی دستگاه های سیستم ، اغلب پورت های COM و LPT استفاده می شود. فرمان مود در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Mofcomp

دستور mofcomp داده ها را به درستی در یک فایل Managed Object Format (MOF) نمایش می دهد. دستور mofcomp در همه نسخه های ویندوز موجود است.

More

برای نمایش اطلاعات موجود در یک فایل متنی استفاده می شود. همچنین می توان از دستور مور برای صفحه بندی نتایج سایر دستورات خط فرمان یا MS-DOS استفاده کرد. این فرمان در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

بیشتر بخوانید  میانبرهای جدید در محیط کامند ویندوز 10

فرمان Mount

برای نصب اشتراک های شبکه Network File System (NFS) استفاده می شود. فرمان mount در Windows 7 و Vista موجود است. فرمان mount به طور پیش فرض در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 در دسترس نیست ، اما می توانید با فعال کردن ویژگی Services for NFS Windows از برنامه ها و ویژگی ها درکنترل پنل آن را فعال کنید. فرمان mount در ویندوز 10 یا 8 در دسترس نیست؛ زیرا سرویس UNIX (SFU) متوقف شده است.

Mountvol

فرمان mountvol برای نمایش ، ایجاد یا حذف ولوم استفاده می شود. فرمان mountvol در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Move

فرمان move برای جابجایی یک یا تعدادی فایل  از پوشه ای به پوشه دیگر استفاده می شود. همچنین دستور move برای تغییر نام فهرست ها استفاده می شود. این فرمان در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Mrinfo

دستور mrinfo برای ارائه اطلاعات در مورد رابط ها و همسایگان روتر استفاده می شود. دستور mrinfo در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Msav

دستور msav آنتی ویروس Microsoft را راه اندازی می کند. دستور msav فقط در MS-DOS موجود است. Microsoft Antivirus فقط برای MS-DOS و Windows 3.x طراحی شده است. مایکروسافت مجموعه حفاظتی اختیاری به نام Microsoft Security Essentials را برای Windows XP و سیستم عامل های بعدی ارائه می دهد و ابزارهای آنتی ویروس شخص ثالث برای همه نسخه های ویندوز در دسترس است.

Msbackup

دستور msbackup Microsoft Backup را استارت می کند ، ابزاری که برای بکاپ گیری و بازیابی یک یا چند فایل استفاده می شود. دستور msbackup فقط در MS-DOS موجود است. دستور msbackup با Microsoft Backup که در ویندوز 95 شروع شد و سپس نسخه های بکاپ گیری و بازیابی در نسخه های بعدی ویندوز جایگزین شد.

Mscdex

دستور mscdex

برای دسترسی CD-ROM به MS-DOS استفاده می شود. دستور mscdex در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. ویندوز دسترسی به درایوهای CD-ROM برای زیر سیستم MS-DOS را که در ویندوز XP شروع می شود فراهم می کند ، بنابراین دستور mscdex در این سیستم عامل و سیستم عامل های بعدی ضروری نیست.

Msd

دستور msd Microsoft Diagnostics را استارت می کند، ابزاری که برای نمایش اطلاعات رایانه شما استفاده می شود. دستور msd فقط در MS-DOS موجود است. دستور msd با اطلاعات سیستم در ویندوز 95 جایگزین شد.

Msg

دستور msg برای ارسال پیام به کاربر استفاده می شود. دستور msg در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Msiexec

دستور msiexec برای راه اندازی Windows Installer استفاده می شود ، ابزاری که برای نصب و پیکربندی نرم افزار استفاده می شود. دستور msiexec در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Muiunattend

فرمان muiunattend فرآیند راه اندازی بدون مراقبت رابط کاربری چند زبانه را آغاز می کند. فرمان muiunattend در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Nbtstat

دستور nbtstat برای نشان دادن اطلاعات TCP/IP و سایر اطلاعات آماری در مورد یک رایانه از راه دور استفاده می شود. دستور nbtstat در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Net

Net برای نمایش ، پیکربندی و اصلاح طیف گسترده ای از تنظیمات شبکه استفاده می شود. دستور net در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Net1

دستور net1 برای نمایش ، پیکربندی و اصلاح طیف گسترده ای از تنظیمات شبکه استفاده می شود. دستور net1 در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور net باید به جای دستور net1 استفاده شود. دستور net1 در ویندوز NT و ویندوز 2000 به عنوان رفع موقت مشکل Y2K که دستور net داشت ، در دسترس قرار گرفت که قبل از انتشار ویندوز XP اصلاح شد. دستور net1 در نسخه های بعدی ویندوز تنها برای سازگاری با برنامه ها و اسکریپت های قدیمی تر که از این فرمان استفاده می کردند ، باقی ماند.

Netcfg

دستور netcfg برای نصب Windows Preinstallation Environment (WinPE) ، نسخه سبک ویندوز که برای استقرار ایستگاه های کاری استفاده می شود، استفاده می شود. دستور netcfg در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Netsh

دستور netsh برای راه اندازی Network Shell ، یک ابزار خط فرمان که برای مدیریت پیکربندی شبکه رایانه محلی یا از راه دور استفاده می شود ، استفاده می شود. دستور netsh در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Netstat

دستور netstat بیشتر برای نمایش همه اتصالات باز شبکه و گوش دادن به پورت های استفاده می شود. دستور netstat در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Nfsadmin

دستور nfsadmin برای مدیریت Server برای NFS یا Client for NFS از خط فرمان استفاده می شود. دستور nfsadmin در ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است. دستور nfsadmin به طور پیش فرض در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 در دسترس نیست اما می توانید با روشن کردن ویژگی Services for NFS Windows از برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل آن را فعال کنید. دستور nfsadmin در ویندوز 10 یا 8 در دسترس نیست زیرا سرویس UNIX (SFU) متوقف شده است.

Nlsfunc

دستور nlsfunc برای بارگذاری اطلاعات خاص یک کشور یا منطقه خاص استفاده می شود. دستور nlsfunc در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. دستور nlsfunc در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست. Nlsfunc فقط در ویندوز 10 ، 8 ، 7 ، ویستا و XP در دسترس است تا از فایل های قدیمی MS-DOS پشتیبانی کند.

Nltest

دستور nltest برای آزمایش کانال های ایمن بین رایانه های ویندوز در یک دامنه و بین کنترل کننده های دامنه که به دامنه های دیگر اعتماد دارند استفاده می شود. دستور nltest در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Nslookup

از nslookup بیشتر برای نمایش نام میزبان آدرس IP وارد شده استفاده می شود. دستور nslookup سرور DNS پیکربندی شده شما را برای کشف آدرس IP درخواست می کند. دستور nslookup در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7، و XP موجود است.

Ntbackup

دستور ntbackup برای انجام عملکردهای مختلف پشتیبان گیری از Command Prompt یا از داخل یک فایل بچ یا اسکریپت استفاده می شود. دستور ntbackup در ویندوز XP موجود است. دستور ntbackup با wbadmin شروع شده در ویندوز ویستا جایگزین شد.

Ntsd دستور ntsd برای انجام کارهای اشکال زدایی خط فرمان استفاده می شود. دستور ntsd در ویندوز XP موجود است. دستور ntsd از ابتدا در ویندوز ویستا به دلیل اضافه شدن پشتیبانی از فایل های dump در Task Manager حذف شد.

Ocsetup فرمان ocsetup ابزار Windows Optional Component Setup را راه اندازی می کند که برای نصب ویژگی های اضافی ویندوز استفاده می شود. دستور ocsetup در Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است. با شروع در ویندوز 8 ، مایکروسافت فرمان ocsetup را به نفع فرمان dism کاهش می دهد.

Openfiles

فرمان openfiles برای نمایش فایل ها و پوشه های باز روی یک سیستم استفاده می شود. فرمان openfiles در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

دستور Path

path برای نمایش یا تنظیم یک مسیر خاص در دسترس، فایل های اجرایی استفاده می شود. دستور path در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Pathping

فرمان  Pathping مانند دستور tracert عمل می کند اما همچنین اطلاعات مربوط به تاخیر و از دست دادن شبکه را در هرهاپ  گزارش می کند. دستور pathping در Windows 10 ، Window موجود است

Pause

دستور Pause در یک فایل پچ یا اسکریپت برای توقف پردازش فایل استفاده می شود. هنگامی که از فرمان مکث استفاده می شود ، پیام ” Press any key to continue ” به معنی برای ادامه کار کلیدی را فشار دهید  در پنجره فرمان ظاهر می شود. فرمان Pause در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Pentnt

دستور pentnt برای تشخیص خطاهای تقسیم نقاط شناور در تراشه Intel Pentium استفاده می شود. دستور pentnt همچنین برای فعال کردن شبیه سازی نقطه شناور و غیرفعال کردن سخت افزار نقطه شناور استفاده می شود. دستور pentnt در ویندوز XP موجود است. دستور pentnt در ویندوز ویستا به دلیل عدم استفاده از CPU Intel Pentium در زمان انتشار این سیستم عامل حذف شد.

پینگ فرمان پینگ یک پروتکل پیام کنترل اینترنت (ICMP) Echo Request را به رایانه از راه دور مشخص شده برای تأیید اتصال سطح IP ارسال می کند. دستور پینگ در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Pkgmgr فرمان pkgmgr برای راه اندازی Windows Package Manager از خط فرمان استفاده می شود. Package Manager ویژگی ها و بسته هایی را برای Windows نصب ، حذف نصب ، پیکربندی و به روز می کند. دستور pkgmgr در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Pnpunattend دستور pnpunattend برای خودکارسازی نصب درایورهای سخت افزار استفاده می شود. دستور pnpunattend در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Pnputil

دستور pnputil برای راه اندازی Microsoft PnP Utility ، ابزاری که برای نصب دستگاه Plug and Play از خط فرمان استفاده می شود، استفاده می شود. دستور pnputil در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Popd

فرمان popd برای تغییر فهرست فعلی به فهرست اخیر ذخیره شده توسط دستور pushd استفاده می شود. دستور popd اغلب از داخل یک فایل پچ یا اسکریپت استفاده می شود. فرمان popd در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Power

فرمان Power برای کاهش توان مصرفی رایانه با نظارت بر نرم افزارها و دستگاه های سخت افزاری استفاده می شود. فرمان قدرت در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. فرمان قدرت با عملکردهای سیستم مدیریت قدرت یکپارچه سیستم عامل در ویندوز XP جایگزین شد.

Powercfg فرمان powercfg برای مدیریت تنظیمات مدیریت توان ویندوز از خط فرمان استفاده می شود. فرمان powercfg در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Print

دستور Print

برای چاپ یک فایل متنی مشخص در دستگاه چاپ مشخص استفاده می شود. فرمان چاپ در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Prompt

فرمان Prompt برای سفارشی کردن ظاهر متن در Command Prompt یا MS-DOS استفاده می شود. فرمان Prompt در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Pushd فرمان pushd برای ذخیره یک دایرکتوری برای استفاده می باشد، که معمولاً از طریق برنامه های پچ یا اسکریپت انجام می شود. فرمان pushd در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Pwlauncher

فرمان pwlauncher برای فعال کردن، غیرفعال کردن یا نمایش وضعیت گزینه های راه اندازی Windows To Go استفاده می شود. دستور pwlauncher در ویندوز 10 و 8 موجود است.

Qappsrv

دستور qappsrv برای نمایش همه سرورهای میزبان از راه دور موجود در شبکه استفاده می شود. فرمان qappsrv در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Qbasic

فرمان qbasic QBasic ، محیط برنامه نویسی مبتنی بر MS-DOS را برای زبان برنامه نویسی بیسیک آغاز می کند. دستور qbasic در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. فرمان qbasic به طور پیش فرض در ویندوز 98 یا 95 نصب نشده است اما از دیسک نصب یا دیسک ها در دسترس است.

Qprocess دستور qprocess برای نمایش اطلاعات مربوط به فرآیندهای در حال اجرا استفاده می شود. دستور qprocess در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Query

دستور query برای نمایش وضعیت یک سرویس مشخص استفاده می شود. فرمان Query

در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Quser

فرمان quser برای نمایش اطلاعات مربوط به کاربرانی که در حال حاضر به سیستم وارد شده اند استفاده می شود. فرمان quser در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Qwinsta

دستور qwinsta برای نمایش اطلاعات مربوط به دسترسی ها باز ریموت دسکتاپ استفاده می شود. فرمان qwinsta در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Rasautou

فرمان rasautou برای مدیریت آدرس های شماره گیر خودکار شماره گیر دسترسی از راه دور استفاده می شود. دستور rasautou در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Rasdial دستور rasdial برای شروع یا خاتمه اتصال شبکه برای سرویس گیرنده مایکروسافت استفاده می شود. دستور rasdial در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Rcp دستور

rcp برای کپی کردن فایل ها بین رایانه و سیستم در حال اجرا Demon rshd استفاده می شود. دستور rcp در Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور rcp به طور پیش فرض در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 در دسترس نیست ، اما می توانید با فعال کردن زیر سیستم برنامه های مبتنی بر UNIX ویژگی ویندوزاز برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل و سپس نصب Utilities و SDK برای برنامه های مبتنی بر یونیکس بیس.

Rd

دستور rd کوتاه شده دستور rmdir است. دستور rd در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Rdpsign

دستور rdpsign برای امضای فایل Remote Desktop Protocol (RDP) استفاده می شود. دستور rdpsign در ویندوز 7 موجود است.

Reagentc

فرمان reagentc برای پیکربندی محیط بازیابی ویندوز (RE) استفاده می شود. دستور reagentc در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Recimg

دستور recimg برای ایجاد یک تصویر تازه سازی سفارشی استفاده می شود. دستور recimg در ویندوز 8 موجود است.

Recover

دستور بازیابی برای بازیابی اطلاعات قابل خواندن از دیسک معیوب استفاده می شود. دستور بازیابی در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Reg

Reg برای مدیریت رجیستری ویندوز از خط فرمان استفاده می شود. دستور reg می تواند عملکردهای متداول رجیستری مانند افزودن کلیدهای رجیستری  و غیره را انجام دهد. فرمان reg در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Regini

فرمان regini برای تنظیم یا تغییر مجوزهای رجیستری و مقادیر رجیستری از خط فرمان استفاده می شود. دستور regini در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Register-cimprovider

دستور Register-cimprovider برای ثبت ارائه دهنده اطلاعات اطلاعات مشترک (CIM) در Windows استفاده می شود. دستور Register-cimprovider در ویندوز 10 و ویندوز 8 موجود است.

Regsvr32

دستور regsvr32 برای ثبت یک فایل DLL به عنوان یک جزء فرمان در رجیستری ویندوز استفاده می شود. فرمان regsvr32 در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Relog

فرمان relog برای ایجاد گزارش های عملکرد جدید از داده های در گزارش عملکردهای موجود استفاده می شود. فرمان relog در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

 

Rem

Rem برای ثبت نظرات یا اظهار نظرها در یک فایل پچ یا اسکریپت استفاده می شود. فرمان rem در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

فرمان Ren

Ren کوتاه شده دستور rename است. دستور ren در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Rename

فرمان Rename برای تغییر نام فایل جداگانه ای که مشخص کرده اید استفاده می شود. دستور تغییر نام در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Repair-bde

دستور repair-bde برای تعمیر یا رمزگشایی درایو آسیب دیده ای که با استفاده از BitLocker رمزگذاری شده است استفاده می شود. دستور repair-bde در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Replace

فرمان Rename برای جایگزینی یک یا چند فایل با یک یا چند فایل دیگر استفاده می شود. فرمان جایگزینی در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Reset

فرمان Reset ، که به عنوان تنظیم مجدد اجرا می شود ، برای تنظیم مجدد نرم افزار و سخت افزار زیر سیستم به مقادیر اولیه استفاده می شود. فرمان بازنشانی در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Restore

دستور restore برای بازیابی فایل هایی که با استفاده از دستور بکاپ گیری تهیه شده اند استفاده می شود. دستور بازیابی فقط در MS-DOS موجود است. فرمان بکاپ فقط تا MS-DOS 5.00 در دسترس بود، اما دستور Restore به طور پیش فرض با نسخه های بعدی MS-DOS گنجانده شده بود تا راهی برای بازگرداندن فایل هایی که در نسخه های قبلی MS-DOS بکاپ تهیه شده بودند ، ارائه دهد.

Rexec

دستور rexec برای اجرای دستورات بر روی رایانه های راه دور که در حال اجرای demec rexex هستند استفاده می شود. فرمان rexec در ویندوز ویستا و ویندوز XP موجود است. دستور rsh به طور پیش فرض در ویندوز ویستا در دسترس نیست اما می توانید آن را با روشن کردن زیر سیستم برنامه های مبتنی بر UNIX از ویژگی های ویندوز در Control Panel و سپس نصب Utilities و SDK برای برنامه های مبتنی بر UNIX ، فعال کنید. فرمان rexec در ویندوز 7 در دسترس نیست ، اما در صورت نیاز می توان آن را در ویندوز XP از طریق ویندوز XP اجرا کرد.

Rmdir

دستور rmdir برای حذف پوشه موجود یا کاملاً خالی استفاده می شود. دستور rmdir در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Robocopy دستور robocopy برای کپی فایل ها و فهرست ها از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. این فرمان Robust File Copy نیز نامیده می شود. دستور robocopy در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است. دستور robocopy هم از دستور copy و هم از دستور xcopy برتر است؛ زیرا robocopy گزینه های بیشتری را پشتیبانی می کند.مسیر

Route

دستور Route برای دستکاری جداول مسیریابی شبکه استفاده می شود. دستور route در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Rpcinfo

فرمان rpcinfo یک ارتباط از راه دور (RPC) را با سرور RPC برقرار می کند و آنچه را که پیدا می کند گزارش می دهد. دستور rpcinfo در ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است. دستور rpcinfo به طور پیش فرض در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 در دسترس نیست ، اما می توانید با فعال کردن ویژگی Services for NFS Windows از برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل آن را فعال کنید. دستور rpcinfo در ویندوز 8 در دسترس نیست ؛زیرا سرویس UNIX (SFU) متوقف شده است.

Rpcping

دستور rpcping برای پینگ سرور با استفاده از RPC استفاده می شود. دستور rpcping در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Rsh

دستور rsh برای اجرای دستورات بر روی رایانه های راه دور که دستور rsh را اجرا می کنند استفاده می شود. دستور rsh در Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور rsh به طور پیش فرض در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 در دسترس نیست ، اما می توانید با فعال کردن زیر سیستم برنامه های مبتنی بر UNIX ویژگی ویندوزاز برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل و سپس نصب Utilities و SDK برای برنامه های مبتنی بر UNIX آن را فعال کنید. برای ویندوز ویستا و ویندوز 7 در دسترس است اما فرمان rsh در ویندوز 10 یا 8 در دسترس نیست زیرا سرویس UNIX (SFU) متوقف شده است.

Rsm

دستور rsm برای مدیریت منابع رسانه با استفاده از Removable Storage استفاده می شود. دستور rsm در ویندوز ویستا و ویندوز XP موجود است. دستور rsm در ویندوز ویستا اختیاری بود و سپس در ویندوز 7 به دلیل حذف Removable Storage Manager از سیستم عامل حذف شد. در صورت بروز مشکل در اجرای دستور ، دستور rsm را در پوشه C: \ Windows \ Winxs در Windows Vista جستجو کنید.

Runas

دستور runas برای اجرای یک برنامه با استفاده از اطلاعات کاربر دیگر استفاده می شود. دستور runas در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Rwinsta

دستور rwinsta کوتاه شده دستور reset session است. دستور rwinsta در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

sc

دستور sc برای پیکربندی اطلاعات مربوط به سرویس ها استفاده می شود. این دستور با مدیر کنترل سرویس ارتباط برقرار می کند. فرمان sc در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Scandisk

این برنامه همانطور که از نام آن مشخص است برای راه اندازی Microsoft ScanDisk ، که یک برنامه تعمیر دیسک است، استفاده می شود. دستور scandisk در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. دستور scandisk با دستور chkdsk در ویندوز XP جایگزین شد.

Scanreg

فرمان scanreg Windows Registry Checker را اجرا می کند ، که یک برنامه اساسی برای تعمیر رجیستری و یک برنامه پشتیبان می باشد. فرمان scanreg در ویندوز 98 و ویندوز 95 موجود است. عملکردهای ارائه شده توسط دستور scanreg در ویندوز XP به دلیل تغییر در نحوه عملکرد رجیستری ویندوز دیگر ضروری نبود.

Schtasks

دستور schtasks برای برنامه ریزی برنامه های مشخص شده یا دستوراتی که در زمان های مشخص اجرا شوند ، استفاده می شود. از دستور schtasks می توان برای ایجاد ، حذف ، تغییر ، اجرا و پایان دادن به کارهای برنامه ریزی شده استفاده کرد. دستور schtasks در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Sdbinst

فرمان sdbinst برای استقرار فایل های پایگاه داده سفارشی SDB استفاده می شود. دستور sdbinst در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Secedit

فرمان secedit برای پیکربندی و تجزیه و تحلیل امنیت سیستم با مقایسه پیکربندی امنیتی فعلی با یک الگو استفاده می شود. فرمان secedit در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Set

set برای نمایش ، فعال یا غیرفعال کردن متغیرهای محلی در MS-DOS یا از خط فرمان قابل استفاده می باشد. فرمان مجموعه در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Setlocal

دستور setlocal برای شروع بومی سازی تغییرات محیطی در یک فایل بچ یا اسکریپت استفاده می شود. فرمان setlocal در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Setspn

دستور setspn برای مدیریت نام سرویس های اصلی (SPN) برای یک حساب سرویس Active Directory (AD) استفاده می شود. دستور setspn در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

Setver

فرمان setver برای تنظیم شماره نسخه MS-DOS که MS-DOS به یک برنامه گزارش می دهد ، استفاده می شود. فرمان setver در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است. دستور setver در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست.

Setx

دستور setx برای ایجاد یا تغییر متغیرهای محلی در محیط کاربر یا محیط سیستم استفاده می شود. دستور setx در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Sfc

فرمان sfc برای تأیید و جایگزینی فایل های مهم سیستم ویندوزاستفاده می شود. دستور sfc بسته به سیستم عامل ، با عنوان System File Checker یا Windows Resource Checker نیز شناخته می شود. دستور sfc در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

فرمان Shadow

برای نظارت برمانیتورینگ  دیگری از خدمات Remote Desktop Services استفاده می شود. فرمان Shadowدر Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Share

Share برای نصب عملکردهای قفل و اشتراک فایل در MS-DOS استفاده می شود. فرمان اشتراک گذاری در MS-DOS و همچنین در تمام نسخه های 32 بیتی ویندوز موجود است اما دستور share در نسخه های 64 بیتی ویندوز در دسترس نیست. Share  فقط در Windows 10 ، 8 ، 7 ، Vista و XP برای پشتیبانی از فایل های قدیمی MS-DOS موجود است.

Shift

فرمان Shift برای تغییر موقعیت پارامترهای قابل تعویض در یک فایل پچ یا اسکریپتی استفاده می شود. فرمان shift در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Showmount

دستور showmount برای نمایش اطلاعات مربوط به سیستم فایل های نصب شده در NFS استفاده می شود. دستور showmount در Windows 7 و Windows Vista موجود است. دستور showmount به طور پیش فرض در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 در دسترس نیست ، اما می توانید با فعال کردن ویژگی Services for NFS Windows از برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل ، آن را فعال کنید. فرمان نمایش در Windows 10 یا 8 در دسترس نیست زیرا سرویس UNIX (SFU) متوقف شده است.

shutdown

فرمان shutdown می تواند برای خاموش کردن ، راه اندازی مجدد یا خروج از سیستم فعلی یا رایانه از راه دور استفاده شود. این فرمان در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Smartdrv

دستور smartdrv ، یک ابزار ذخیره دیسک برای MS-DOS را نصب و پیکربندی می کند. دستور smartdrv در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. ذخیره سازی به صورت خودکار در ویندوز XP استارت می شود و دستور smartdrv را غیر ضروری می کند.

Sort

دستور Sort برای خواندن داده ها از یک ورودی مشخص ، مرتب سازی آن داده ها و بازگشت نتایج آن به صفحه خط فرمان ، یک فایل یا دستگاه خروجی دیگر استفاده می شود. فرمان Sort در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Start

فرمان Start برای باز کردن یک پنجره خط فرمان جدید برای اجرای یک برنامه یا دستور مشخص استفاده می شود. همچنین می توان از دستور start برای شروع برنامه بدون ایجاد پنجره جدید استفاده کرد. فرمان Start

در همه نسخه های ویندوز در دسترس است.

Subst

دستور subst برای تبدیل یک فولدر به یک درایو استفاده می شود. دستور subst بسیار شبیه به دستور use net است با این حال از یک مسیر محلی به جای یک مسیر شبکه مشترک استفاده می شود. دستور subst در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. دستور subst جایگزین دستور assign با MS-DOS 6.0 شد.

Sxstrace

دستور sxstrace برای راه اندازی WinSxs Tracing Utility ، یک ابزار تشخیص برنامه نویسی استفاده می شود. دستور sxstrace در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Sys

دستور sys برای کپی فایل های سیستم MS-DOS و مترجم فرمان بر روی دیسک استفاده می شود. فرمان sys در ویندوز 98 و 95 و همچنین در MS-DOS موجود است. فرمان sys اغلب برای ایجاد یک دیسک ساده قابل بوت یا هارد دیسک استفاده می شود. فایل های سیستم مورد نیاز برای ویندوز بسیار بزرگتر از آن هستند که بر روی دیسک جا شوند ، بنابراین دستور sys در ابتدا در ویندوز XP حذف شد.

Systeminfo

فرمان systeminfo برای نمایش اطلاعات اولیه پیکربندی ویندوز برای رایانه محلی یا راه دور استفاده می شود. دستور systeminfo در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Takeown

فرمان takedown برای بازیابی مجدد فایلی استفاده می شود که هنگام واگذاری مجدد مالکیت فایل ، دسترسی مدیر به آن ممنوع بود. دستور takeown در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

Taskkill

از دستور taskkill برای خاتمه یک کار در حال اجرا استفاده می شود. دستور taskkill خط فرمان معادل پایان فرآیند در Task Manager در ویندوز است. دستور taskkill در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Tasklist

لیستی از برنامه ها، خدمات و شناسه فرآیند (PID) را که در حال حاضر بر روی رایانه محلی یا از راه دور اجرا می شود ، نمایش می دهد. دستور tasklist در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Tcmsetup

دستور tcmsetup برای راه اندازی یا غیرفعال کردن سرویس گیرنده Telephony Application Programming Interface (TAPI) استفاده می شود. دستور tcmsetup در ویندوز8، 7، 10، ایکس پی و ویستا موجود است.

Telnet

دستور telnet برای ارتباط با رایانه های راه دور که از پروتکل Telnet استفاده می کنند استفاده می شود. دستور telnet در همه نسخه های ویندوز موجود است. دستور telnet به طور پیش فرض در ویندوز 10 ، 8 ، 7 یا ویستا در دسترس نیست ، اما می توانید با روشن کردن ویژگی Telnet Client Windows از برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل آن را فعال کنید.

Tftp

فرمان tftp برای انتقال فایل ها از یک رایانه از راه دور که سرویس یا پروتکل انتقال  (TFTP) را اجرا می کند ، استفاده می شود. دستور tftp در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است. دستور tftp به طور پیش فرض در ویندوز 8 ، 7 یا ویستا در دسترس نیست ، اما می توانید با روشن کردن ویژگی TFTP Client Windows از برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل آن را فعال کنید.

Time

دستور Time برای نشان دادن یا تغییر زمان فعلی استفاده می شود. فرمان Time در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Timeout

دستور timeout معمولاً در یک فایل پچ یا اسکریپت برای ارائه یک مقدار زمان تعیین شده در طول یک روش استفاده می شود. همچنین می توان از دستور timeout برای نادیده گرفتن فشردن کلیدها استفاده کرد. دستور timeout در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

Title

فرمان Title برای تنظیم عنوان پنجره Command Prompt استفاده می شود. این فرمان در ویندوز8، 7، 10، ایکس پی و ویستا موجود است.

Tlntadmn

دستور tlntadmn برای اداره یک رایانه محلی یا از راه دور که Telnet Server را اجرا می کند ، استفاده می شود. دستور tlntadmn در ویندوز8، 7، 10، ایکس پی و ویستا موجود است.

دستور tlntadmn به طور پیش فرض در ویندوز 8 ، 7 یا ویستا در دسترس نیست ، اما می توانید با روشن کردن ویژگی Telnet Server Windows از قسمت برنامه ها و ویژگی ها در کنترل پنل آن را فعال کنید.

Undelete

دستور undelete برای لغو حذفی که با دستور delete انجام شده با MS-DOS استفاده می شود. دستور undelete فقط در MS-DOS موجود است. دستور undelete در ویندوز 95 به دلیل در دسترس بودن سطل آشغال در ویندوز حذف شد. علاوه بر این، برنامه های بازیابی فایل رایگان از سازندگان نرم افزار شخص ثالث در دسترس است.

Unformat

دستور unformat برای لغو قالب بندی درایو انجام شده توسط دستور قالب MS-DOS استفاده می شود. دستور unformat فقط در MS-DOS موجود است. دستور unformat در ویندوز 95 به دلیل تغییرات سیستم فایل حذف شد.

Unlock

دستور Unlock ، در باز کردن یک درایو ،غیرفعال کردن دسترسی مستقیم به دیسک برای یک برنامه استفاده می شود. این فرمان فقط در ویندوز 98 و 95 موجود است. Unlock دیگر در ویندوز XP در دسترس نیست.

Unlodctr

دستور unlodctr توضیحات متن و عملکرد شمارنده سرویس یا درایور دستگاه را از رجیستری ویندوز حذف می کند. دستور unlodctr در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Vaultcmd

فرمان vaultcmd برای ایجاد، حذف و نمایش اطلاعات هویتی ذخیره شده، استفاده می شود. دستور vaultcmd در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

دستور ver

Ver برای نمایش شماره نسخه فعلی ویندوز یا MS-DOS استفاده می شود. فرمان ver در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Verify

فرمان Verify برای فعال یا غیرفعال کردن قابلیت Command Prompt یا MS-DOS برای تأیید صحت نوشتن فایلها بر روی دیسک استفاده می شود. فرمان تأیید در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

فرمان Vol

vol با فرض وجود اطلاعات ، نمایش برچسب و شماره سریال دیسک مشخص شده را نشان می دهد. فرمان vol در همه نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است.

Vsafe

فرمان vsafe برای راه اندازی VSafe ، یک سیستم اصلی حفاظت از ویروس برای MS-DOS استفاده می شود. دستور vsafe فقط در MS-DOS موجود است. VSafe فقط برای MS-DOS و Windows 3.x طراحی شده است. مایکروسافت مجموعه حفاظتی اختیاری به نام Microsoft Security Essentials را برای ویندوزXP و سیستم عامل های بعدی ارائه می دهد و ابزارهای آنتی ویروس شخص ثالث برای همه نسخه های ویندوز در دسترس است.

Vssadmin

فرمان vssadmin ابزار خط فرمان Volume Shadow Copy Service را راه اندازی می کند که سرویس پشتیبان گیری می باشد .دستور vssadmin در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

 

W32tm

فرمان w32tm برای تشخیص مشکلات مربوط به Windows Time استفاده می شود. فرمان w32tm در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Waitfor

فرمان waitfor برای ارسال یا منتظر ماندن سیگنال روی سیستم استفاده می شود. دستور waitfor در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

Wbadmin

دستور wbadmin برای شروع و توقف کارهای پشتیبان گیری ، نمایش جزئیات مربوط به نسخه پشتیبان قبلی ، لیست موارد پشتیبان تهیه شده و گزارش وضعیت پشتیبان گیری فعلی استفاده می شود. فرمان wbadmin در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است. دستور wbadmin جایگزین دستور ntbackup در ویندوز ویستا شد.

Wecutil

دستور wecutil برای مدیریت اشتراک رویدادهایی که از رایانه های پشتیبانی شده WS-Management ارسال می شوند استفاده می شود. دستور wecutil در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Wevtutil

فرمان wevtutil ابزار خط فرمان Windows Events را استارت می کند که برای مدیریت گزارشات رویدادها استفاده می شود. فرمان wevtutil در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Where

دستور where برای جستجوی فایل هایی که با الگوی مشخص شده مطابقت دارند استفاده می شود. دستور where در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Whoami

فرمان whoami برای بازیابی نام کاربری و اطلاعات گروهی در شبکه استفاده می شود. فرمان whoami در ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

Winmgmt

فرمان winmgmt نسخه خط فرمان WMI را که یک ابزار اسکریپت در ویندوز است استارت می کند. فرمان winmgmt در همه نسخه های ویندوز موجود است.

Winrm

فرمان winrm برای راه اندازی نسخه خط فرمان Windows Remote Management استفاده می شود که برای مدیریت ارتباطات ایمن با رایانه های محلی و راه دور با استفاده از سرویس های وب استفاده می شود. فرمان winrm در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

Winrs

فرمان winrs برای باز کردن یک پنجره فرمان امن با میزبان از راه دور استفاده می شود. فرمان winrs در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Winsat

فرمان winsat Windows System Assessment Tool را راه اندازی می کند ، برنامه ای که ویژگی ها ، و قابلیت های مختلف رایانه دارای سیستم عامل ویندوز است ارزیابی می کند. فرمان winsat در ویندوز 10 ، ویندوز 8 ، ویندوز 7 و ویندوز ویستا موجود است.

Wmic

فرمان wmic خط فرمان Windows Management Instrumentation (WMIC) را راه اندازی می کند ، یک رابط برنامه نویسی که استفاده از ابزار مدیریت Windows (WMI) و سیستم های مدیریت شده از طریق WMI را ساده می کند. فرمان wmic در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 ، Windows Vista و Windows XP موجود است.

Wsmanhttpconfig

فرمان wsmanhttpconfig برای مدیریت جنبه های سرویس Windows Remote Management (WinRM) استفاده می شود. فرمان wsmanhttpconfig در Windows 10 ، Windows 8 ، Windows 7 و Windows Vista موجود است.

Xcopy

دستور xcopy می تواند یک یا چند فایل را از مکانی به مکان دیگر کپی کند. دستور xcopy به طور کلی نسخه قدرتمندتر فرمان copy در نظر گرفته می شود که از طریق دستور robocopy حتی xcopy را از بین می برد. دستور xcopy در تمام نسخه های ویندوز و همچنین در MS-DOS موجود است. یک فرمان با نام xcopy32 در ویندوز 95 و ویندوز 98 وجود داشت. برای جلوگیری از توضیح طولانی و گیج کننده در اینجا ، فقط بدانید که مهم نیست که دستور xcopy یا دستور xcopy32 را اجرا کرده اید ، همیشه در حال اجرای جدیدترین نسخه از فرمان باشید.

Xwizard

فرمان xwizard ، مخفف Extensible Wizard می باشد، برای ثبت داده ها در ویندوز، اغلب از یک فایل XML از پیش تنظیم شده استفاده می شود. دستور xwizard در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 موجود است.

4.2/5 - (6 امتیاز)

نظرات در مورد : لیست کامل دستورات Command Prompt

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *