پادویش

چین پیشرو در هر صنعت؛ کسب مقام اول در توسعه هوش مصنوعی

توسعه هوش مصنوعی

چین پیشرو در هر صنعت؛ کسب مقام اول در توسعه هوش مصنوعی و پیشی گرفتن از آمریکا در اختصاص بودجه برای گسترش تکنولوژی هوش مصنوعی.

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت china daily، چین در کمتر یک دهه توانسته با اختاض سیاست های درست و بلند مدت، از یک کشور مبتنی بر کشاورزی، به قطب صنعتی مبدل شود.

چین در سال 2021 میلادی به دومین مهم ترین و قدرت مندترین اقتصاد دنیا و هم چنین قطب تکنولوژی تبدیل شود. پیشرفت های چین در هر صنعت و به خصوص در تکنولوژی تحسین و نگرانی های بسیاری را به همراه داشته است.

 

توسعه هوش مصنوعی توسط چین

به گفته بسیاری از کارشناسان، تا کمتر از یک دهه دیگر، چین به قطب اصلی اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد. چین رتبه ثروت مندترین کشور و اقتصاد اول دنیا از آمریکا تصاحب کرده و از آن خود می کند.

پیشرفت های چین تنها به اقتصاد منتهی نخواهد نمی شود. همان طور که اشاره شد، چین در سال 2021 میلادی به قطب دوم دنیای تکنولوژی تبدیل شده است. به نظر بسیاری از کارشناسان غربی، به زودی چین ربته نخست در توسعه هوش مصنوعی را نیز از آمریکا از آن خود تصاحب می کند.

در رویداد فروم توسعه چین ( China Development Forum) که در سال 2018 در پایتخت چین « بیجینگ» برگزار شد؛ مدیرعامل گوگل سوندار پیچای ( Sundar Pichai) و مدیرعامل اپل تیم کوک ( Tim Cook) هر یک به سخنرانی پرداختند.

 

مدیرعامل گوگل : ما می خواهیم با در کنار مستعدترین افراد کار کنیم

سوندار پیچای مدیرعامل گوگل در طی این رویداد اعلام کرد که ایده ها و تکنولوژی هایی که در چین به کار گمرده می شوند تاثیری منحصر به فردی در زندگی افراد خواهد داشت، چراکه هوش مصنوعی به طور فزاینده ای کار و زندگی مردم را تغییر شکل می دهد.

این اظهار نظر پیچای یک روز پس از اعلام خبر همکاری اپل با دانشگاه Tsinghua برای ایجاد یک تاسیس یک مرکز تحقیق مشترک برای توسعه تکنولوژی های مربوط به هوش مصنوعی صورت گرفت.

به رسمیت شناخته شدن و قدردانی از زحمات چین در گسترش تکنولوژی به خصوص توسه علوم مربوط به هوش مصنوعی، حاکی از تلاش های بی وقفه چین برای پیشگام بودن در اختراعات مختلف است.

سوندر پیچیای در مراسم فروم توسعه چین در روز دو شنبه سال 2018 اعلام کرد؛ وقتی حرف از توسعه هوش مصنوعی می شود، ما می خواهیم در کنار بهترین مستعتدترین افراد کار کنیم. به همین دلیل، به تازگی یک مرکز تحقیقات بر روی هوش مصنوعی در پایتخت چین بیجینگ سال پیش احداث کرده ایم.

احداث این مرکز تحقیق در بیچینگ چین به ما کمک می کند تا تاثیرات و مزایا توسعه هوش مصنوعی را مقایس بندی و اندازه گیری کنیم.  وی در پاسخ این پرسش که چرا گوگل خود به تنهایی این کار را انجام نمی دهد، پاسخ داد که هیچ شخص یا کمپانی ای نمی تواند به تهایی از پس چنین امر سختی بربیاید. همه باید در این امر با یک دیگر همکاری موثر داشته باشند.

 

همکاری گوگل و چین در توسعه هوش مصنوعی

به توجه به پیچای، چین هم تا به امروز نقش بسیار مهمی در توسعه تکنولوژی [های] مربوط به هوش مصنوعی ایجاد کرده است. محققان چینی، تحقیقات بسیار خوبی در این باره انجام داده اند؛ نتایج تحقیقات ها آن نقش به سزایی در توسعه هوش مصنوعی داشته است. هم چنین به نظر پیچای، محققان چینی نقش به سزایی در افزایش مقاله های علمی دارند.

غول تکنولوژی آمریکا اعلام کرد که در نظر دارد در ماه دسامبر، یک مرکز تحقیقات در پایتخت چین بیجینگ راه اندازی کند. این اولین مرکزی است که گوگل می خواهد در قاره آسیا به منظور توجه بر گسترش تحقیقات بر روی هوش مصنوعی راه اندازی کند. طبق گفته پاچای، این مرکز هم اکنون دارای یک تیم تحقیقاتی است.

در سال های اخیر، کمپانی گوگل، سرمایه گذاری بسیاری در چین کرده است. چین یگی از پویاترین اقتصادهای دنیا به شمار می آید. این به معنی است که حتی در سخت ترین شرایط پندمی کرونا، چین به توسعه اقتصاد خود با سرعت زیادی ادامه داده است.

در ماه ژانویه، این کمپانی در شهر ShenZhen واقع در استان Guangdong چین، یک مرکز تحقیقاتی دیگر احداث کرد. این مرکز به عنوان مرکز خدمات رسانی فعالیت خود را آغاز کرد. گول امیدوار است که این مرکز همکاری این کمپانی بزرگ تکنولوژی را با سازندگان سخت افزار چینی را گسترش دهد.

اظهار نظرات و تقدیر پاچای از زحمات چین و محققات چینی در گسترش تکنولوژی و توسعه هوش مصنوعی یک  روز بعد از اظهار نظر تیم کوک در فروم مشترک در چین صورت گرفت.

 

آیا اپل از چین خارج می شود؟

تیم کوک در طی این فروم اعلام کرد که ظرفیت بالای تولید چین و توسعه هوش مصنوعی، موجب شد که اپل تصمیم بگیرد که کارخانه هایش را به چین منتقل کند. چین در طی این چند سال به خوبی توانست از پی انتظارات اپل بربیاید. این روزها محصولات چینی در کنار بهترین و باکیفیت ترین محصولات قرار می گیرند و دولت چین نقش به سزایی در گسترش این امر داشته است.

تیم کوک اعلام کرد؛ با وجود در نظر گرفتن اهداف بلند مدت جاه طلبانه چین مقلب به « ساخت چین 2025»، دنیا شاهد استعدادهای محلی و تلاش های محققان چینی برای گسترش تحقیقات و توسعه توانایی ممکن است.

با توجه به اظهارات تیم کوک، مرکز تحقیقات دانشگاه Tsinghua که قرار است با همکاری چینی ها فعالیت کند، توجه خاصی بر روی گسترش تکنولوژی های مدرن که شامل زبان های ماشین ها، Computer Vision، واقعیت مجازی و تکنولوژی های وایرلس خواهد بود.

بر اساس گزارشی که بانک اطلاعات سرمایه گذاری مستقر در ایالات متحده CB Insights در سال 2017 منتشر کر ، چین برای اولین بار در اختصاص بودجه سهام خود برای استارت آپ های مربوط به توسعه هوشمصنوعی از ایالات متحده پیشی گرفته است.

در سال 2017، استارت آپ های فعال در حوضه تکنولوژی بیشتر از 15.2 میلیارد دلار به دست آوردند که در مقایسه با سال 2016، این مبلغ بیشتر از 141 درصد افزایش پیدا کرده است.

استارت آپ های توسعه هوش مصنوعی چین 48 درصد از بودجه جهانی را تشکیل می دهند ، در حالی که این میزان 11.6 درصد در سال 2016 بود. ایالات متحده با 38 درصد در رتبه دوم قرار گرفت.

 

 

منبع: china daily

 

 

در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:

اعتراضات میانمار: یوتیوب نیز 5 کانال متعلق به ارتش میانمار را حذف کرد

حقایقی درباره یوتیوب که نمی دانستید!

حقایقی درباره یوتیوب که نمی دانستید!

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : چین پیشرو در هر صنعت؛ کسب مقام اول در توسعه هوش مصنوعی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *