پادویش

آیا می توان زلزله های تهران را پیش بینی کرد؟

آیا می توان زلزله های تهران را پیش بینی کرد؟

آیا می توان زلزله های تهران را پیش بینی کرد؟ زلزله جز اتفاق های است که این روزها بحث های زیادی در مورد آن شده است و بازار شایع های مرتبط با آن نیز داغ است. کارشناسان می گوید شهرهای کمی هستند که خطر زلزله در آن ها کمتر است. چون ایران بر روی دو کمربند زلزله جهان واقع شده است و به عنوان یکی از کشورهای زلزله خیز می توان از آن یاد کرد.

تنها 6 شهر از میان600 شهر کشور وجود دارد که از خطر زلزله در امان هستند. در مورد پیش بینی زلزله می توان با توجه به امکاناتی که بشر در حال فعلی داشته است ، اینگونه گفت که اصلا این امکان در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که دقیقا زمان و مکان زلزله را مشخص کرد بلکه می توان گفت کدام نواحی وجود دارند که احتمال خطر زلزله در آنها بیشتر است.

زمین لرزه های که اخیرا تهران را لرزانده است سبب شده تا شهروندان دچار نگرانی شوند و حتی شب را در خیابان ها بگذرانند تا از خطر در امان باشند.اما اگر بتوان اطلاعاتی در این باره بدست آورد می توان از خسارت های زیادتر جلوگیری کرد. در ادامه این پست نظر «سعید منتظر القائم»، پژوهشگر مهندسی زلزله را در مورد پیش بینی زلزله مشاهده می نمایید.

آیا می توان به صورت قطعی گفت که چه زمانی گسل ها فعال می شوند؟

به گفته سعید منتظر القائم این کار را تا حدی می توان پیش بینی نمود. به گونه ی که می توان این با بررسی نمودن فعالیت های گسل ، تا حدودی از فعال شدن آنها آگاهی پیدا کرد. یکی از علامت های که می تواند فعال سازی گسل ها را نشان دهد ، پیدایش زلزله های خفیف می باشد که با بررسی نمودن این لرزش ها می توان متوجه شد که چه گسل های فعال شده اند و همچنین ارزیابی کرد که امکان وقوع لرزش های عمده در آینده برای آنها اتفاق می افتد.

آیا پیش بینی زمان دقیق زلزله امکان پذیر است؟

سعید منتظر القائم : پیش بینی ها نمونه های متفاوتی داشته است و نمی توان در مورد با اطمینان لازم ساعت ، روز و ماه را بیان کرد ولی به صورت میان مدت و دراز مدت امکان پیش بینی وجود داشته است. در دوره دراز مدت می توان از فعال بودن گسل ها و امکان وقوع زلزله آگاه شد و حتی این امکان وجود دارد که در یک دوره دراز مدت و میان مدت درصد احتمال وقوع زلزله را پیش بینی نمود.

آیا دستگاهی وجود داشته که بتوان پیش بینی زلزله را چند ثانیه پیش از رسیدن امواج مخرب زلزله انجام داد؟

سعید منتظر القائم : دستگاه های شتاب نگاری وجود دارند که می توان در این شرایط کمک های بسیاری به شما داشته باشند.در ایران چند نمونه از این دستگاه ها وجود داشته است.سازنده های ایران نیز در حال ساخت این دستگاه ها می باشند و عملکردهای برای افزایش کیفیت آنها وجود داشته است.به همین دلیل نیاز است که برای این منظور دستگاه های ضروری را تامین نماییم و نصب آنها در مکان های حساس صورت بگیرد.

مقاله آیا می توان زلزله های تهران را پیش بینی کرد؟ برای شما مفید بود ؟

مقالات مرتبط :

چقدر از این مطلب خوشتان آمد ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات در مورد : آیا می توان زلزله های تهران را پیش بینی کرد؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *