آنتی ویروس پادویش

اپل سال 2021 چندین مک بوک و آی مک با پردازنده ARM عرضه می کند

مایکروسافت از سال 2012 تصمیم گرفت تا سرفیس را با پردازنده مبتنی بر ARM به نام Surface RT عرضه کند. در این بین گفته شده اپل هم ممکن است بزودی چنین محصولی را در بازار عرضه دارد. البته مک‌هایی با پردازنده مبتنی بر ARM اخبار جدیدی نیست و طی سال‌های گذشته بارها این گزارش منتشر شد.

حال به تازگی باری دیگر گزارش‌ها اعلام کردند در سال 2021 شرکت Apple قصد دارد چندین مک و آی مک را با پردازنده ARM عرضه دارد. این یعنی دیگر قرار نیست شاهد استفاده پردازنده اینتل باشیم، پردازنده‌های اینتل سال‌هاست در رایانه‌های شخصی اپل جای دارند و حتی در این بین اپل تصمیم نگرفت جایگزینی برای اینتل مشخص نکرد.

در حالی که پیش بینی شده AMD با اپل برای همکاری در بخش پردازنده دست به کار می‌شود اما چنین چیزی صورت نگرفت. در سال 2017 شایعه شد که اپل iMac قدرتمند با پردازنده مبتنی بر ARM راهی بازار کرد. مینگ چی کو یکی از تحلیلگران برجسته صنعت، در ماه فوریه گزارش داد که اپل در حال کار بر روی مک بوکی با پردازنده مبتنی بر ARM است.

به تازگی Ming-Chi Kuo باری دیگر پیرامون رایانه‌های شخصی آینده Apple  یادداشتی گذاشته است. کو معتقد بوده در سال 2021 اپل قطعا چندین مک بوک و آی مک را با پردازنده مبتنی بر ARM عرضه خواهد کرد.

رایانه‌های شخصی اپل با پردازنده ARM در راهند

اپل

از مزایا این برنامه چنین بوده که اپل می‌تواند مک بوک‌ها و iMac‌هایی بروزرسانی شده را بر اساس نقشه راه خود بدون اتکا به برنامه اینتل راهی بازار کند. گذشته از آن 40 تا 60 درصد در هزینه تولید صرفه جویی خواهد شد. دیگر مزایای این نوع پردازنده چنین بوده که باید انتظار عرضه رایانه‌های شخصی داشته باشیم که از عمرباتری بیشتر و قدرت گرافیکی بالا بهره می‌برند.

جزئیات بیشتری در کار نیست و گفته می‌شود عرضه مک بوک‌های مبتنی بر ARM از سه ماهه سوم سال 2020 انجام خواهد گرفت. اما آی مک‌ها در مدت زمان دیگر که احتمالا سال 2021 خواهد بود، عرضه می‌شوند.

Apple در چند سال گذشته بیشتر سعی کرد برای بخش پردازنده با اینتل و گرافیک با AMD همکاری داشته باشد. دقیقا مشخص نیست آیا در زمینه گرافیکی همچنان AMD با این شرکت همکاری خواهد کرد یا باید انتظار برند دیگری باشیم. برند دیگر می‌تواند انویدیا باشد اما تاکنون شایعه‌ای در این خصوص منتشر نشده و دقیقا پیدا نیست برنامه این کمپانی کوپرتینیویی چه خواهد بود.

بیشتر بخوانید  نسل بعدی هدست اپل سال 2025 عرضه می شود

سال‌هاست پیرامون محصولات مبتنی بر ARM اپل شایعاتی منتشر شده و اپل خود هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده است. از این رو هر سال که بدون معرفی می‌گذرد، خبر مورد اشاره بیشتر به فراموشی سپرده می‌شود. اما باتوجه به گفته‌های راستین مینگ چی کو باید باور داشت که طی اواخر امسال تا اوایل سال آینده، رایانه‌های شخصی متعددی توسط اپل با پردازنده مبتنی بر ARM عرضه خواهد شد.

به هر حال جهت کسب اطلاعات تکمیلی باید منتظر ماند و نمی‌توان به شایعات گسترده‌ای موجود به سادگی و تکیه به منابع رسمی اکتفا کرد. شایعات همیشه پیرامون محصولات Apple بسیار بوده و در این بین نوبت به دستگاه‌های دیگر رسیده که هر چندگاه باید شاهد انتشار گزارشی درباره آنها باشیم. انتظار داریم بیشتر شایعه‌های موجود درباره محصولات این کمپانی به حقیقت تبدیل شود و بعید است بیشتر آنها شایعه بیهوده باشند که منتشر می‌شوند.

سابقه درخشان مینگ چی کو تحلیلگر برجسته صنعت گویا آن است که بزودی چنین محصولاتی توسط اپل معرفی خواهد شد و تنها مشخص نیست این مدل‌ها در چه تاریخی از راه خواهند رسید زیرا هیچ گزارش دقیق دردسترس قرار نگرفته یا شرکت سازنده نیز به این موضوع اشاره نکرده تا حقیقت روشن شود. در اخباری مرتبط نیز پیشتر شاهد معرفی تبلت‌های آیپد پرو 2020 بودیم.

منبع: mspoweruser

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : اپل سال 2021 چندین مک بوک و آی مک با پردازنده ARM عرضه می کند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *