آنتی ویروس پادویش

تعلیق سفارش های هوآوی توسط TSMC

متاسفانه دولت ترامپ جنگ سختی را با چین در زمینه تجاری شروع کرده است. یکی از ترکش‌های این جنگ اعمال تحریم‌هایی برعلیه هوآوی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی چینی و جهان بوده است.

به تازگی مشخص شد تراشه ساز تایوانی یعنی TSMC که همکاری با شرکت‌های بزرگی نظیر اپل، سامسونگ و چندی دیگر دارد، تمامی سفارش‌های هوآوی را به حالت تعلیق درآورد. این امر موجب خواهد شد تا حتی پردازنده‌های بومی کایرین هوآوی نیز به تولید نرسند.

زیرا TSMC موجب انبوه سازی چیپ شده، اگرچه معماری به شرکت موردنظر تعلق دارد. شاید هواوی از معماری پردازشی خاص خود برخوردار است، اما بدون TSMC قادر نیست این چیپ را برای استفاده در محصولاتش به تولید برساند.

به تازگی ایالات متحده اعلام کرده که تا یک سال دیگر تحریم‌های هوآوی را تمدید می‌کند. این امر از اواخر سال 2019 آغاز شد و موجب گشت تا بسیاری از شرکت‌های مطرح فناوری امریکایی ارتباط خود را با هوآوی به طور کلی قطع کنند. یکی از آنها قطع همکاری گوگل بود و این موضوع موجب شد تا محصولات اخیر هوآوی با سرویس‌های نرم افزاری غیرگوگل و اختصاصی هوآوی راهی بازار شود.

گویی دولت ترامپ به دلیل اتهام جاسوسی هوآوی برای چین، سخت از این شرکت ناراضی بوده و می‌خواهد به تنبیه آن بپردازد. گذشته از ترامپ، کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای خبر از تحریم شدیدتر برعلیه هوآوی داده است. این یعنی کمپانی چینی قرار نیست روزهای خوشی را در آینده سپری کند. ایالات متحده سخت در تلاش است تا تولیدکنندگان بین المللی چیپ را هم برعلیه هوآوی کرده و ارتباط آنها را با این شرکت قطع سازد.

TSMC و مقابله با هواوی برای تحریم ایالات متحده

همین موضوع موجب شده تا شرکت‌هایی که از تجهیزات امریکایی استفاده کرده و پای بند قوانین این دولت هستند، از جمله TSMC حق ندارند با هوآوی ارتباط کاری داشته باشند. یک منبع نزدیک در گفتگو با  Nikkei Asian Review بیان داشت:

قانون جدید دولت امریکا موجب شد تا شرکت TSMC از ثبت سفارش جدید برای هوآوی سرباز زند. بنابراین شرکت تایوانی قصد دارد جدیدترین قانون پیرامون صادرات ایالات متحده را عملی سازد. البته سفارش‌های مربوط به قبل از تصویب قانون جدید در جای خود باقی هستند و آنها به هواوی تحویل داده خواهند شد. بنابراین تا پیش از سپتامبر 2020 اگر امکانی برای عرضه تراشه وجود داشته باشد، تولید ادامه دارد.

به گزارش  Nikkei Asian Review، شرکت TSMC به فرمان ایالات متحده عمل کرده و سفارشات جدید هوآوی کاملا به حالت تعلیق درآمدند. پیشتر هم گفته شد سفارشات قبل وضع قانون جدید عملی هستند، اما جدید به حالت تعلیق درخواهند آمد. TSMC را باید یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده چیپ در دنیا محسوب کرد که تاکنون سعی داشته نیاز شرکت‌های مختلفی را برآورده سازد.

بیشتر بخوانید  آنر نوت 10 در تاریخ 9 مرداد معرفی خواهد شد

پیشتر نیز وزارت بازرگانی ایالات متحده در قانون جدید اعلام داشته که تمامی شرکت‌های غیرامریکایی تولیدکننده تراشه که از تجهیزات این کشور استفاده می‌کنند حق ندارند هیچ همکاری با هوآوی داشته باشند.

متاسفانه هوآوی وابستگی فراوانی به TSMC داشته و این امر موجب شده تا ایالات متحده تحریم سختی برای شرکت چینی تدارک بیند تا فشار زیادی به آن وارد شود. شایان ذکر است که TSMC وظیفه تولید چیپ‌های هوش مصنوعی و شبکه هوآوی را برعهده دارد.

به هر حال باید منتظر ماند تا مشخص شود فرجام جنگ تجاری چین و ایالات متحده چه خواهد شد.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : تعلیق سفارش های هوآوی توسط TSMC

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *