پادویش

10 دانشمندی که در راه علم و هدفشان کشته شدند

زندگی در دنیای تکنولوژی و راحت امروزی ساده و بدون هزینه به دست نیامده است.دانشمندان بسیاری دست به دست به توسعه علوم مختلف پرداخته اند تا ثمره ای که امروز شاهد آن هستیم به دست آمده است.آن ها شبانه روز به فعالیت پرداخته اندو زندگی شیرین خود را برای کمک به جامعه بشری با تلخی های زیادی رو به رو ساخته اند.
برخی از آن ها تا جایی پیشروی کرده اند که جان خود را در راه هدفشان از دست داده اند که در ادامه به معرفی 10 تن از آنان خواهیم پرداخت.

فرادرس

ماری کوری
به طور حتم کمتر کسی وجود دارد که نام وی را نشنیده باشد.ماری به همراه همسرش پییر، در سال ۱۸۹۸ رادیوم را کشف کردند و در نتیجه آن، به انجام مطالعات شبانه روزی بر روی آن پرداختند.از آنجائیکه کار با مواد رادیواکتیو بسیار خطرناک و سرطان زا است، وی در سال ۱۹۳۴ در نتیجه ابتلا به لوسمی درگذشت.

ماری کوری

اتو لیلینتال
” پادشاه گلایدر ” لقبی است که برای وی انتخاب شده است.او از جمله از پیشگامان هوانوردی به شمار می رفت و نخستین انسانی بود که چندین پرواز موفق با گلایدر داشت.وی در تلاش برای پراکنده کردن این باور بود که هوانوردی، امری ممکن خواهد شد.
او معتقد بود که فداکاری‌های کوچک باید انجام شوند.
اما در جریان پروازی در سال ۱۸۹۶، ستون مهره او بعد از سقوط از ارتفاع ۱۷ متری شکست و منجر به مرگ وی شد.

اتو لیلینتال
الیزابت اسکیم
وی شغل اصلیش که کتابداری بود را برای پرداختن به موضوعی که به آن شیفته شده بود رها کرد.الیزابت به همراه همسرش یک ماشین اشعه ایکس خریدند و نخستین آزمایشگاه اشعه ایکس را در سانفرانسیکو احداث کردند. متأسفانه آنها از عوارض اشعه ایکس آگاه نبودند و خودشان را در آزمایشات در معرض اشعه قرار می‌دادند و موضوع آزمایشات می‌شدند. سرانجام الیزابت اسکیم در نتیجه سرطان درگذشت.

الیزابت اسکیم

جان گادفری پاری توماس
او که همیش در آرزوی شکستن رکورد سرعت مالکوم کمپل به سر می برد، یک مهندس و اتوموبیل‌ران اهل ولز بود.در راستای تحقق این خواسته وی دست به ساخت خودرویی با نام ” بابز ” زد، اما در جریان تلاش برای شکست رکورد، یکی از زنجیرهای اتوموبیل او پاره شد و به گردنش برخورد کرد و مرگ سریع وی را رغم زد.

جان گادفری پاری توماس

لوییس اسلوتین
در یکی از آزمایشات در پروژه منهتن که درست کردن نخستین بمب هسته‌ای را مد نظر داشت، به صورت تصادفی ظرفی محتوی بریلیوم را در درون محفظه دیگری رها کرد که باعث یک واکنش خطرناک شد.میزان اشعه‌ای که او دریافت کرد، تقریباً به اندازه اشعه‌ای است که در صورت فاصله ۱۵۰۰ متری از یک اتفجار اتمی، یک فرد دریافت می کند.

لوییس اسلوتین


جان فرانسیس دو روزیه
اگرچه زمیکنه کاری وی تدریس فیزیک و شیمی بود، اما در زمره کسانی قرار داشت که نخستین پرواز بالون را نظاره کرده و همین مطلب شوق پرواز را در درون وی تشدید کرده بود، از همین رو وی تبدیل به اولین کسی شد که با بالون به ارتفاع ۹۰۰ متری رسید.
جان دست از کارش نکشید و به فعالیت های خود ادامه داد.اما در قدم بعدی و وقتی که سعی می کرد تا از فراز کانال انگلیس به فرانسه برود، پس از اوج گرفتن تا ارتفاع 450 متری از سطح زمین به علت منفجر شدن بالون جان خود را از دست داد.

جان فرانسیس دو روزیه

 

الکساندر بوگدانف
او در مسیر یافتن راز جوان ماندن همیشگی، دست به آزمایشاتی روی انتقال خون زد.وی پس از انجام این آزمایش روی خودش مدعی شد که ریزش موهایش متوقف شده و دید چشمانش نیز بهتر شده است.
او هرگز خون های دریافت شده را آزمایش نمی کرد، از این رو در یکی از آزمایشات خون فردی مبتلا به مالاریا و سل را به خودش تزریق کرد و در نتیجه عوارض آن ها درگذشت.

الکساندر بوگدانف

 

هنری وینستنلی
ابداع وی یک فانوس دریایی بود که در ادیستون در بریتانیا احداث شد و بعدها بسیار معروف گردید.او به اندازه ای از استحکام سازه‌اش مطمئن بود که به طور داوطلبانه تصمیم گرفت در زمان یک طوفان در درون آن بماند. متأسفانه فانوس دریایی او در هم شکست و وینستنلی و ۵ نفر دیگر در این میان کشته شدند.

هنری وینستنلی

 

کارل اسکیل
حرفه اصلی وی داروسازی بود و در کارنامه کاری خود کشف عناصر بسیاری از جمله اکسیژن، کلورین، تنگستن، منگنز و مولیبیدن را دارد. اما او در عین هوشمندی، عادت عجیبی داشت، ” چشیدن کشفیاتش ”
کارل اگرچه از چشیدن سیانید هیدروژن، جان سال به در برد اما دفعه بخاطر از چشیدن جیوه درگذشت.

کارل اسکیل

 

کارل سوسِک
ابداع وی کپسولی بود که طبق ادعای خودش قادر بود تا شخصی را از بالای آبشار نیاگارا به سلامت به پایین آن برساند.در سال ۱۹۸۵، آزمایش کپسول ویژه‌ وی با کمک یک سرمایه گذار که به ایده او علاقمند شده بود صورت گرفت.به همین منظور در یکی از مناطق تگزاس آبشاری ۵۵ متری ساخته شد.
طبق برنامه ریزی ها و پیش بینی های انجام شده وی میبایست بعد از فرود درون چاله پایین آبشار مصنوعی می‌افتاد، اما متأسفانه کپسول به لبه این چاله برخورد کرد و سوسک روز بعد درگذشت.

کارل سوسِک

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : 10 دانشمندی که در راه علم و هدفشان کشته شدند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *