پادویش

دیگر در مقابل تلگرام نمی توان ایستادگی کرد!

تلگرام

این روزها با اینکه تلگرام در ایران فیلتر شده است و بسیاری از افراد از این موضوع ناراحت و دلگیر می باشند ولی کاربران بسیاری نیز با استفاده از فیلترشکن های مختلف به این پیام رسان محبوب وارد می شوند و همچنان از آن استفاده می نمایند. در این میان، در خبرها گفته شده بود که پاول دورف قصد دارد این پیام رسان را به نحوی فعال نماید که هیچ یک از دولت ها نتوانند با فیلترینگ در مقابل آن ایستادگی نمایند و بر اساس این گفته گویا قصد دارد از این پیام رسان در بلاک چین استفاده نماید و به طوری که هیچگونه راهی برای ردیابی کاربران وجود نداشته باشد و امنیت افراد تضمین شده باشد.

با بررسی سند انتشار یافته توسط تلگرام به نام تلگرام شبکه باز یا Telegram Open Network نشان می دهد که پاول دورف برای ایجاد قابلیت ضد سانسوری پیامرسان تلگرام از پروتکل‌ ها و روش‌هایی مثل TOR استفاده کرده است، به این معنا که دسترسی بی‌ حد و مرز و فعالیت در محیط وب سیاه فضای مجازی که بسیار مخرب‌ تر از پراکسی‌ های معمولی می باشد، هم اکنون در دسترس افراد می باشد.

تلگرام

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری‌جهرمی، برای دفاع خود از فیلتر نشدن تلگرام، موضوع انتشار گسترده ی فیلترشکن‌ ها را مطرح کرده بود ولی شواهد حاکی از آن است که پایدار ماندن تلگرام با هدفی که مدنظر داشته اند و آن را نیز به صورت عمومی اعلام هم کرده بود، مشکلی به مراتب بزرگ‌ تر بر سر راه کاربران تلگرام قرار می دهد.  آزمایشگاه بلاک‌چین دانشگاه صنعتی شریف، در گزارش خود درباره رمز ارزهای گرام اطلاعاتی را در خصوص بکارگیری TOR در شبکه جدید تلگرام به نام Telegram Open Network ارائه داده است که گویا این بار تلگرام مسیری بی بازگشت را می خواهد طی کند.

بر اساس این گزارش TON PROXY عملکردی همانند TOR (شبکه‌ ای که کاربر را پنهان می نماید که اساسا جنایت‌ کاران و متخلفان مالی در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند)  خواهد داشت و تلگرام نیز در پیام‌ رسان خود از روش‌ های رمزنگاری بسیار نامتقارنی همانند این شبکه ی مخوف استفاده می‌کند. این موضوع بدان معنی است که یعنی فرستنده، گیرنده و محتوای پیام در هر حالتی غیر قابل شناسایی خواهند شد. علاوه بر آن که این مسئله می‌ تواند برای یک پیام رسان با محبوبیت بالا مناسب باشد، تلگرام به دنبال یک پلتفرمی است که بتواند جست و جو گر، طراحی وب و حتی طراحی نرم‌ افزار را در محیطی غیرقابل فیلتر در اختیار کاربر خود قرار دهد.

هم‌اکنون شبکه TOR به طور کاملا محدود این قابلیت را ارائه می نماید که بخش کوچکی از آسیب‌ های آن را می‌توان فرآیند دارکوب معرفی نمود. افرادی که نگران محدودیت تلگرام هستند باید بدانند که پروژه TON در آینده‌ ای نه چندان نزدیک شرایطی در فضای مجازی ایجاد می نماید که دیگر هیچ محدودیتی در آن مشاهده نخواهد شد و درست همانند شبکه TOR، البته لازم به ذکر شبکه TOR در تمام دنیا کمتر از ۱۰ میلیون کاربر دارد ولی پیام رسان تلگرام در ایران تعداد کاربران بسیار زیادی را تحت پوشش قرار می دهد.

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید…

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : دیگر در مقابل تلگرام نمی توان ایستادگی کرد!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *