آنتی ویروس پادویش

نمودار عمق بازار (Market Depth) چیست؟

فعالان دنیای ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاران صنعت کریپتوکارنسی برای داشتن عملکردی موفق و سودمند به ابزارهای خاصی نیاز دارند. یکی از این ابزارها نمودار عمق بازار (Market Depth) است. این نمودار به یکی از اصطلاحات و مفاهیم مهم در صنعت کریپتو اشاره داشته و میزان عرضه و تقاضای یک دارایی دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهد. سرمایه‌گذاران با کمک این نمودار می‌توانند ریسک سرمایه‌گذاری در رمزارزهای مختلف را کاهش دهند.

نمودار عمق بازار سفارش‌های خریدوفروش یک دارایی دیجیتال خاص را در قیمت‌های مختلف نشان می‌دهد. با تحلیل درست این نمودار می‌توانید درک بهتری از میزان تمایل خرید یا فروش دارایی‌های دیجیتال مختلف داشته باشید. در نتیجه در زمان درست‌تر و با انتخاب هوشمندانه‌تری وارد عرصه کریپتو خواهید شد. با ما همراه باشید تا با مفهوم نمودار عمق بازار (Market Depth) آشنا شوید.

نمودار عمق بازار به چه معنا است؟

اگر دستی بر فعالیت‌های اقتصادی در بازارهای مختلف داشته باشید، احتمالاً از اهمیت مفهوم عرضه و تقاضا و تأثیر آن روی قیمت دارایی‌های متفاوت آگاه هستید. نمودار عمق بازار (Market Depth) یکی از مفاهیم کاربردی و جذاب دنیای کریپتو است که درباره میزان عرضه تقاضای رمزارزهای مختلف، اطلاعاتی مفید در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به طور کلی می‌توان این گونه گفت که این نمودار پارامترهایی مثل سطح، وسعت و پیشنهادات در یک معامله را بررسی کرده و درباره میزان خرید و فروش یک دارایی خاص صحبت می‌کند.

نمودار عمق بازار (Market Depth) در یک تعریف کلی می‌تواند اطلاعات زیر را به کاربران نمایش دهد:

 • میزان عرضه و تقاضا بازار رمزارزها
 • سفارش‌های ثبت شده برای یک دارایی در قیمت‌های مختلف

در انواع پلتفرم‌های معاملاتی که توسط صرافی‌های ارز دیجیتال ارائه می‌شوند دو نمودار مهم وجود دارد. یکی از آن دو نمودار که از دو بخش سبز و قرمز تشکیل شده است به عمق بازار اشاره دارد. نمودار عمق بازار اطلاعاتی را نمایش می‌دهد که در دفتر سفارش ثبت شده‌اند. این داده‌ها معمولاً به شکل جدولی پیچیده و حجیم از اعداد و ارقام در دفتر سفارش به ثبت می‌رسند و به همین دلیل بررسی آن‌ها کمی دشوار خواهد بود. نمودار Market Depth با بررسی این داده‌ها در قالب نمودار، تحلیل اطلاعات را آسان‌تر کرده است.

بررسی مفهوم عمق بازار و بازار عمیق (Deep Market)

حال که با مفهوم نمودار عمق بازار (Market Depth) آشنا شدید، فکر می‌کنید عبارت عمق بازار به تنهایی به چه مفهومی اشاره دارد؟ عمق بازار (Depth Of Market) نشان‌دهنده ظرفیت و توانایی بازار برای جذب و تحمل سفارش‌های بزرگ است، طوری که تأثیری روی قیمت نداشته باشد. با توجه به این موضوع بازار عمیق به بازاری گفته می‌شود که برای یک ارز دیجیتال خاص با قیمتی معین، تعداد زیادی سفارش خریدوفروش در انتظار تکمیل و ثبت باشند. در این شرایط بازار عمیق بوده و ثبت یک سفارش بزرگ نمی‌تواند تغییر زیادی در قیمت یک دارایی ایجاد کند. یک بازار عمیق باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • ساده بودن انجام تمام معاملات
 • انجام معاملات در زمان کوتاه
 • تأثیر کم رفت‌وآمد سرمایه روی قیمت دارایی‌ها
 • وجود نقدینگی کافی در بازار

نمودار عمق بازار (Market Depth) زمانی وضعیت یک بازار را به شکل عمیق نشان می‌دهد که تعداد فروشندگان یک بازار با حجم سفارشات خریدی که ثبت می‌شود تناسب داشته باشد. اصطلاحاً در چنین بازاری نقدینگی بالایی وجود داشته و نوسانات قیمت رمزارزها نیز در روند منظم‌تری قرار می‌گیرد. برای مثال اگر قصد خرید ارز دیجیتال دوج را داشته باشید، پس از تحلیل و بررسی نمودار عمق بازار درباره این دارایی می‌توانید تصمیمات به‌موقع و درستی بگیرید.

تحلیل نمودار عمق بازار

نمودار عمق بازار (Market Depth) روند تغییرات قیمت در جفت ارزهای دیجیتال مختلف را نمایش می‌دهد. برای تحلیل درست نمودار عمق بازار باید با شکل گرافیکی آن آشنا باشید. دو منحنی به رنگ‌های سبز و قرمز در این نمودار وجود دارد که هر کدام به ترتیب نشان‌دهنده خرید جفت ارزها و سفارش‌های فروش تکمیل نشده است.

برای تحلیل درست این نمودار، باید به فاصله‌های مختلفی که بین جفت ارزها وجود دارد نگاه کنید. این فاصله اختلاف قیمت جدیدترین سفارش خریدوفروش و آخرین قیمت آن در بازار را به شکل درصد نمایش می‌دهد. در نتیجه این شکاف را می‌توان به عنوان پارامتری در نظر گرفت که اختلاف کم‌ترین قیمت فروش و بیشترین قیمت خرید را نشان می‌دهد. کم‌بودن این اختلاف، حاکی از واقعی‌تر بودن قیمت آن دارایی است.

یکی دیگر از نکاتی که هنگام تحلیل نمودار عمق بازار (Market Depth) باید بدانید این است که محور افقی آن قیمت ثبت سفارش‌های خریدوفروش و محور عمودی آن حجم سفارشات در آن قیمت را نشان می‌دهد. هر کدام از دو منحنی موجود در این نمودار نشان‌دهنده یک پارامتر هستند. منحنی سبز برای bid و منحنی قرمز برای ask بوده و هر نقطه در آن‌ها نشان‌دهنده میزان دارایی است که در آن نقطه می‌توان معامله کرد.

مولفه‌های نمودار عمق بازار

نمودار عمق بازار در پلتفرم‌های مختلف ممکن است شکل گرافیکی متفاوتی داشته باشد، اما مولفه‌های آن ثابت بوده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • خط پیشنهاد خرید (Bid Line): منحنی سبزرنگ موجود در سمت چپ نمودار که ارزش سفارش‌های خرید در هر نقطه قیمت را نشان می‌دهد.
 • خط درخواست فروش (Ask Line): منحنی قرمزرنگ موجود در سمت راست نمودار که ارزش سفارش‌های فروش در هر نقطه قیمت را نشان می‌دهد.
 • محور افقی (X): قسمت سبزرنگ نشان‌دهنده قیمت سفارش‌های خرید و قسمت قرمزرنگ نشان‌دهنده قیمت سفارش‌های فروش
 • محور عمودی (Y): نمایشگر حجم کل سفارش‌های خرید یا فروش در سطوح مختلف قیمت
 • دیوار خرید (Buy Wall)
 • دیوار فروش (Sell Wall)

دو مؤلفه دیگر نمودار عمق بازار (Market Depth) مربوط به دیوار خریدوفروش می‌شود. این دیوارها نشان‌دهنده حجم بزرگی از سفارش‌های مختلف در قیمت‌های معین است. در این نمودار دیوارهای خریدوفروشی فهرست شده که هر کدام می‌تواند به شما نشان دهد که معامله‌گران و تریدرهای دیگر روند قیمت دارایی‌های بازار را چطور پیش‌بینی کرده‌اند. برای دسترسی گرافیکی به این دیوارها می‌توانید به بخش‌های رنگی مراجعه کنید که از تقابل محور عمودی و افقی نمودار تشکیل می‌شود.

اگر تعداد سفارش‌های خرید در یک سطح قیمتی مشخص زیاد باشد، دیوار خرید شکل می‌گیرد. حال هرچه تعداد این سفارش‌ها بیشتر باشد، دیوار خرید هم بلندتر می‌شود. در چنین شرایطی می‌توانید رفتار معامله‌گران را تحلیل کنید. احتمالاً آن‌ها اعتقاد دارند با وجود فراوانی تعداد سفارش‌های خرید، اما قیمت آن به زیر سطح قیمت معین شده نزول پیدا نخواهد کرد.

دیوار فروش در نمودار عمق بازار (Market Depth) درست در نقطه مقابل دیوار خرید قرار دارد. زمانی شاهد تشکیل این دیوار هستیم که تعداد سفارش‌های فروش موجود در یک سطح قیمتی خاص زیاد باشد. با افزایش تعداد این سفارش‌ها، ارتفاع دیوار فروش نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اگر با چنین شرایطی روبه‌رو شدید، رفتار معامله‌گران را این‌طور تحلیل کنید که احتمالاً معتقدند که قیمت فراتر از حد معین شده نخواهد رفت.

اهمیت نمودار کاربردی عمق بازار

فعالیت تریدرها و معامله‌گران بازار ارز دیجیتال زمانی سودمند خواهد بود که با تحلیل، تحقیق، دانش و بررسی کافی شرایط بازار همراه باشد. این بررسی‌ها باید از طریق ابزارهای کاربردی مثل نمودار عمق بازار (Market Depth) انجام شود. معامله‌گران از طریق این نمودار می‌توانند درک بهتری از موقعیت بازار و عرضه و تقاضای رمزارزها داشته باشند. به همین واسطه در موقعیت‌های مناسب‌تری برای خرید و فروش دارایی‌های مختلف اقدام خواهند کرد.

هر عاملی که روی میزان عرضه و تقاضای یک دارایی دیجیتال تاثیرگذار باشد ممکن است باعث ایجاد تغییر در نمودار عمق بازار شود. این نمودار مهم در پلتفرم‌های صرافی‌های ارز دیجیتال و در کنار نمودار قیمت نمایش داده می‌شود. کافی است موس خود را روی منحنی‌های نمودار حرکت دهید. مکان‌نمای موس روی هر نقطه‌ای که قرار بگیرد، اطلاعاتی از قبیل سطح قیمت، مجموعه حجم سفارش، قیمت مجموع آن سفارش‌ها و… در اختیارتان خواهد گذاشت.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نمودار عمق بازار (Market Depth) چیست؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *