آنتی ویروس پادویش

نکاتی برای افزایش عمر لپتاپ

افزایش عمر لپتاپ

اگر مطالب گذشه ما را دنبال کرده باشید، طی یک بررسی تخصصی به بررسی این موضوع که عمر مفید لپتاپ چقدر است؟ پرداختیم و متوجه شدیم که عوامل مختلفی که عمده آن ها به نحوه استفاده کاربر از دستگاه خود برمی گردد در افزایش عمر لپتاپ دخیل هستند.همچنین در ادامه به بررسی عمر نسبی قطعات به کار رفته در لپتاپ های پرداختیم و قیمت حدودی هر یک را نیز در صورت مواجهه با خرابی ذکر کردیم.

افزایش عمر لپتاپ از هزینه های اضافی جلوگیری می کند

اگر برای افزایش عمر لپتاپ خود چاره ای نیندیشید، به زودی دستگاهتان دردسرهای زیادی برایتان به ارمغان خواهد آورد!اگر از پرداخت هزینه های اضافی بگذریم، از دست خورده شدن دستگاه، نیاز به سپراندن زمانی طولانی برای تحویل گرفتن لپتاپ و از همه مهمتر قرار گرفتن هارد دیسک و اطلاعات شخصی آن نزد افراد تعمیرکار نمی توانیم بگذریم.پس با رعایت نکات زیر و افزایش عمر لپتاپ، خود را از دردسرهای یاد شده در امان نگه دارید.

افزایش عمر باتری برابر افزایش عمر لپتاپ

همانطور که در مطلب قبل به آن اشاره کردیم، اولین قطعه ای که معمولا در لپتاپ دچار اصطهلاک و فرسودگی می شود، باتری آن است که در صورتی که آن را بازار پیدا نکنید، یا جزء سری باتری های غیر تعویض باشد، لپتاپ شما عملا به یک کامپیوتر خانگی که همه جا برای استفاده از آن نیاز به پریز برق دارید تبدیل خواهد شد.پس به منطور جلوگیری از این مشکل از باتری لپ تاپ محافظت کرده و زمانی که شارژ دستگاه کامل است آن را از برق خارج کنیم. برای افزایش عمر لپتاپ همچنین زمانی که مدت زیادی در یک مکان ثابت هستید باتری را از لپ تاپ خارج کرده و لپ تاپ را بدون باتری مورد استفاده قرار دهید.

افزایش عمر لپتاپهمچنین فراموش نکنید که از آنطرف پشت بام هم نباید افتاد، به این معنی که استفاده نکردن از باتری برای مدت طولانی و هچنین بدون استفاده نگه داشتن آن زمانی که میزان شارژ زیادی درون خود دارد هم برای سلامت آن زیان بار خواهد بود.
نکته حائز اهمیت دیگر این است که در صورت خارج کردن باتری، حتما عمل برق رسانی به لپتاپ را توسط یک محافظ انجام دهید تا قطعات درون آن از نوسانات برقی در امان بمانند.

دستگاه را از فشار و ضربه در امان نگه دارید

اگر مجبورید به تعداد دفعات زیاد و طی زمان های طولانی دستگاه خود را حمل کنید، حتما توجه داشته باشید تا از هرگونه وارد آوردن فشار زیاد و ضربه به لپ تاپ ممانعت کنید چون ممکن است باعث شکستگی صفحه نمایش، یا آسیب دیدن هارد و سایر بخشهای دستگاه شود.به این منظور می توانید از کیف های مخصوص لپتاپ (ترجیحا کوله پشتی) استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  عمر مفید لپتاپ چقدر است؟

برای افزایش عمر لپتاپ دمای آن را متعادل نگه دارید.

در کامیپوترهای خانگی به خاطر وجود فضای بیشتر در قسمت اصلی یعنی کیس، استفاده از فن های قوی و کارآمد میسر است، درست همان چیزی که به دلیل ظرافت در طراحی لپتاپ، اثری از آن دیده نمی شود!پس برای خنک سازی لپ تاپ از کول پد استفاده کنید.

افزایش عمر لپتاپتوجه داشته باشید زمانی که لپتاپ وسیله اجرای بازی های کامپیوتری سنگین و یا برنامه هایی که به فرآیندهای پردازش سنگینی نیاز دارند است، الزام این کار بیشتر می شود.این وسایل حتی اگر به لپتاپ نیز متصل باشند، مصرف باتری بسیار کمی دارند.

از درایو نوری به شدت مراقب کنید.

تا می توانید کمتر از درایو نوری لپ تاپ استفاده کرده و حتی الامکان با آن ها اقدام به رایت سی دی یا دی وی دی نکنید، چون در مقایسه با کامپیوترهای خانگی، بسیار ضعیف تر هستند.همچنین توجه داشته باشید حتی در مواقع ضروری از سی دی ها و دی وی دی های خش دار استفاده نکنید؛ چون به دلیل یاد شده به طور حتم به خرابی و آسیب دیدن لنز آن ختم می شود.در این مواقع و برای افزایش عمر لپتاپ استفاده از درایوهای نوری اکسترنال پیشنهاد می شود.

افزایش عمر لپتاپدر نظر داشته باشید وقتی که از درایو نوری استفاده می کنید، حتما لپ تاپ را به برق متصل کنید، زیرا رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند، چون در این حالت باتری با سرعت زیادی شارژ خود را از دست می دهند.
حتی زمانی که شارژ باتری شما به اندازه کافی نیست این احتمال وجود دارد که بعد از خاموش شدن لپتاپ دیسک نوری شما بسوزد. از همین رو زمانی که درصد باتری شما کم است، اکثر لپ تاپ به طور خودکار درایو نوری را خاموش می کنند.

ویروس های مانعی برای افزایش عمر لپتاپ

برخی از ویروس ها و کرم ها به حدی خطرناک هستند که لپتاپ شما را به کلی از دور مسابقات خارج می کنند! پس برای در امان ماندن از شر آن ها و افزایش عمر لپتاپ از ضد ویروسی مناسب و سبک برای لپ تاپ خود استفاده کنید تا مقدار کمتری از پردازنده را اشغال کرده و سرعت لپ تاپ را پایین نیاورد.

Sleep , Hibernate یا Shutdown ؟؟ مسئله این است!

هرگز لپتاپ را برای مدت های طولانی روشن نگه ندارید و از هر کدام از موارد یاد شده در بالا در مواقع مناسب خود برای افزایش عمر لپتاپ استفاده کنید.به طور مثال زمانی که مطمئن هستید برای مدت زمانی بالا 12 ساعت از دستگاه استفاده نمی کنید، برای افزایش عمر لپتاپ آن را Shutdown کنید.اما اگر این زمان کمتر و حدود 4 یا 5 ساعت بود آن را بر روی Hibernate قرار دهید.از Sleep نیز در مواقعی که نهایتا یک یا دو ساعت به سراغ دستگاه نمی آیید استفاده کنید.

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نکاتی برای افزایش عمر لپتاپ

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *