چگونه همایش برگزار کنیم ؟ (صفر تا صد برگزاری همایش را بیاموزید)

چگونه همایش برگزار کنیم؟ (صفر تا صد برگزاری همایش را بیاموزید)

چگونه همایش برگزار کنیم؟ (صفر تا صد برگزاری همایش را بیاموزید) : برگزاری همایش ها در افزایش میزان فرهنگ یک جامعه تاثیر زیادی داشته است که و نمیتوان به سادگی از کنار مزیتهای بیشماری آن رد شد. البته برای بهره مندی از مزیتهای یک همایش باید نوع همایش و چگونگی برگزاری آن تعیین گردد. همایش به سه نوع بنیادی،کاربردی، توسعه ی می تواند باشد و شکل آن نیز به صورت گفتمان میزگرد، کنگره یا سیمنار می باشد.

برگزاری موفق همایش

برگزار کردن همایش قطعا کار ساده ی نیست و نیاز دارد تا در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشیم. برای اینکه برگزاری موفق همایشی را در پیش داشته باشیم نیاز است که موارد زیر را مدنظر بگیریم:

 1. موضوع را مشخص کنیم
 2. چند شریک قابل اعتماد داشته باشیم
 3. تا جایی که ممکن است سخنران ها را برای همایش تعیین کنیم
 4. ارزیابی کنیم که چقدر میتوانیم برای انتخاب سخنران ها هزینه کنیم
 5. برای برگزاری مراسم یک مکان مناسب را انتخاب نماییم
 6. مشخص کنیم که قرار است با چه چیزهای از مهمان هایمان پذیرایی کنیم
 7. لیستی تهیه کنیم که قرار است چه کارهای انجام گردد
 8. قوانین مربوط به کنسل کردن همایش را تعیین و مرور کنیم
 9. از شبکه های اجتماعی موجود حداکثر استفاده را داشته باشیم
 10. تیم فنی عالی را استخدام نماییم
 11. امور مرتبط با چاپ را مشخص کنیم
 12. یک مسئول ممتاز را برای انجام تدارکات انتخاب کنیم
 13. باید انتظار ضررهای مالی را داشته باشید
 14. بعد از اینکه تدارکات لازم را انجام دادید، برای خودتان آرزوی موفقیت و پیروزی نمایید
 15. هر نوع نظرات را در آخر همایش جمع آوری نمایید و یک جایزه نیز میتوانید تعیین کنید.

برگزاری موفق همایش

9 نکته مهم در برگزاری همایش

چگونه همایش برگزار کنیم ؟ همانطور که اشاره کرده ایم یکی از پر استرس ترین کارهای که شما در پیش دارید برگزاری همایش است. قاعدتا اگر بخواهید بدون هیچ اصولی همایشی موفقی را برگزار نمایید ، شدنی نیست. برگزارکنندگان باید به تمامی جزئیاتی که در خصوص همایش وجود دارد دقت کنند و بر روی آن ها کنترل داشته باشند تا فرآیند برگزاری همایش و رویدادها را با موفقیت و با کم ترین استرس به پایان برسانند.

 1. هدفتان را مشخص کنید. اینگونه میتوانید تاثیر زیادی در میزان آگاهی مردم از برندتان داشته باشید.
 2. برای کارهای خود اولویت را قرار بدهید. وقتی شما بتوانید مدیریت زمان را در پیش بگیرد تا حد زیادی به موفقیت نزدیک می شوید.
 3. باهوش عمل کنید و از زمان استفاده کنید. افرادی که تمام تلاش و هوش را در برگزاری همایش در نظر میگیرند میتوانند در ساعتهای ضروری تغییرات جدی را مشاهده کنند و اگر نیاز به تغییر چیزی احساس شد حتما و سریعا آن را انجام بدهند.
 4. مذاکره را فراموش نکنید. اینکار ممکن است قبل از برگزاری همایش تا آخر آن نیاز باشد. اصلی ترین بخش مذاکره های شما در ابتدای رویداد و برای موضوع بودجه خواهد بود.
 5. زمان را در نظر داشته باشید و برای بازاریابی تصمیم های جدی بگیرید. هر چقدر شما بتوانید فرآیند بازاریابی را زودتر عملی کنید به اهدافتان نزدیک تر شده اید. در نقشه بازاریابی خود مشخص کنید که قرار است از چه ابزارهای استفاده نمایید.
 6. اعضای تیم را مشخص کرده و به هر کدام از آن ها بگویید که باید چه کارهای را انجام بدهند.
 7. با افرادی که به عنوان اعضای تیم آن ها را تعیین کرده اید و همچنین مسئول فنی رفیق باشید. هیچ نیازی نیست که شما مثل یک رئیس بالای سر آنها بیاستید و فقط دستور بدهید اینگونه شاید نتوانید از تمامی مشکلات و زیر کارها مطلع شوید.
 8. محلی را که برای برگزاری همایش تعیین کرده اید به خوبی بشناسید و بارها بازدید از آن را انجام بدهید تا اگر کم و کاستی وجود دارد را برطرف کنید. (به تعداد افرادی که قرار است در همایش شرکت کنند توجه نمایید؛ محل مورد نظر نباید کوچک باشد یا زیادی بزرگ باشد).
 9. حتما از افرادی که تجربه دارند یا در گذشته همایش برگزار کرده اند، کمک و راهنمایی بخواهید. هر چقدر هم که شما برای جزئیات و کارها برنامه ریزی کرده باشید بازهم احتمال رخ دادن اتفاق غیرمنتظره وجود دارد و این شرایط میتواند کاملا استرس زا باشد و بهترین پیشنهاد در چنین مواقعی کمک خواستن و راهنمایی از دیگران است.

9 نکته مهم در برگزاری همایش

برگزاری همایش چه مزیت های داشته است؟

چگونه همایش برگزار کنیم ؟ هیچکس نمیتواند منکر این شود که برگزاری همایش بدون هیچ مشکلی است چون واقعا سختی کار و استرس های زیادی را به دنبال داشته است اما در کنار این موارد مزیتهای بیشماری را برای برگزارکنندگان به همراه می آورد. زمانی که همایش به پایان می رسد شما حس خوبی خواهید داشت که واقعا چه کار بزرگی انجام داده اید. همین حس خوشایند برای روحیه دادن به شما لازم است.

همانطور که در قسمت فوق گفته ایم شما میتوانید پس از برگزاری همایش ،از مهمان های خود بخواهید نظراتشان را در خصوص همایش بنویسند و به شما تحویل بدهند و پس از دریافت نظرات متفاوت شرکت کنندگان به ارزش کارتان پی میبرید و قطعا به خودتان افتخار میکنید که چقدر موثر عمل کرده اید.

اگر قصد دارید همایشی را برگزار کنید این نکته را به خاطر بسپارید که هر چقدر شما برای کارهایتان برنامه ریزی کرده باشید و همه امور را سازماندهی کرده باشید بازهم ممکن است مشکلی بروز دهد و اتفاق غیرمنتظره ی رخ بدهد پس امادگی کامل برای رویایی با این موارد را در خودتان تمرین کنید.

ولی در آخر امیدوار باشید که همه چیز به خوبی پیش می رود و خیالتان راحت باشد. تا جایی که میتوانید برنامه ریزی و سرعت را انجام بدهید و به خاطر داشته باشید که هر چیزی ممکن است نواقصی داشته باشد که برگزاری همایش نیز از این قاعده مستثنی نیست.

جمع بندی و دانلود

چگونه همایش برگزار کنیم؟ (صفر تا صد برگزاری همایش را بیاموزید) : هر چقدر شما بتوانید برای برگزاری همایش خود برنامه ریزی دقیقتر و بهتری را داشته باشید، روزهای کم استرس تری را تا روز برگزاری همایش خواهید داشت. با توجه به اینکه برگزاری همایش سختی و مشکلات زیادی دارد ولی برنامه ریزی صحیح و آگاهی از موارد فوق میتواند به شما کمک فراوانی داشته باشد.

جمع بندی و دانلود (راهنمای جامع برگزاری همایش)

کاربران عزیز برای اینکه مطالب بیشتری در خصوص برگزاری همایش مطالعه کنید میتوانید فایل PDF و WORD را از لینک زیر دانلود کنید. (برای دانلود بر روی لینک های زیر کلیک کنید)

دانلود : فایل PDF (راهنمای جامع برگزاری همایش ها)

 

3/5 - (4 امتیاز)

نظرات در مورد : چگونه همایش برگزار کنیم ؟ (صفر تا صد برگزاری همایش را بیاموزید)

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *