پادویش

الگوریتم فشرده‌سازی جدید گوگل

گوگل الگوریتم جدیدی را برای فشرده سازی تصاویر توسعه داده است. این الگوریتم به شما کمک خواهد کرد که حجم اینترنت کمتری نسبت به گذشته مصرف کنید. در ادامه با زوم تک همراه باشید تا با این الگوریتم جدید آشنا شوید.

فرادرس

الگوریتم جدید فشرده سازی تصاویر متن باز گوگل، قادر است که حجم تصاویر با فرمت JPEG را تا ۳۵ درصد کاهش دهد. این کاهش حجم، کیفیت تصاویر زیاد پایین نمی‌آورد و تصاویر با کیفیتی را بعد از فشرده سازی تحویل می‌دهد. نتیجه این فشرده سازی با نرم افزارهای ویرایش تصویر و تمامی مرورگرها نیز سازگار می‌باشد.

این الگوریتم که Guetzli نام دارد، از کوانتیزه کردن برای فشرده سازی تصاویر JPEG استفاده می کند. Guetzli سعی می کند که با حذف جزئیات تصاویر حجم آنها را پایین بیاورد. و در عین حال کیفیت تصویر زیاد پایین نیامده و تصویر اصلی نیز محو نشود.

این الگوریتم فشرده سازی برای کاهش حجم فایل از مدل psychovisual گوگل استفاده می‌کند. به این صورت که میزان ادراک رنگ را تخمین می‌زند و حجم تصویر با حفظ کیفیت مناسب کاهش می دهد. البته این کیفیت مناسب الگوریتم Guetzli یک هزینه نیز دارد. و آن سرعت پایین این الگوریتم است. چرا که الگوریتم گوگل نسبت به سایر الگوریتم‌های فشرده سازی تصاویر مشابه سرعت پایین تری دارد.

در تصوری پایین می‌توانید مثالی از نحوه کار این الگوریتم را ببینید :‌

تصویر سمت چپ : تصویر اصلی | تصویر وسط : فشرده شده توسط libjpeg | تصویر سمت راست : فشرده شده توسط Guetzli

همان طور که مشاهده می کنیدآ الگوریتم Guetzli بهتر از الگوریتم مشابه libjpeg عمل می کند. ولی همان طور که در بالا میز به‌ آن اشاره کردیم، سرعت این الگوریتم نسبت به الگوریتم‌های مشابه خود پایین تر است.

 

یک مثال دیگر از الگوریتم Guetzli :

تصویر سمت چپ : تصویر اصلی | تصویر وسط : فشرده شده توسط libjpeg | تصویر سمت راست : فشرده شده توسط Guetzli

الگوریتم Guetzli یک الگوریتم متن باز است. و قابلیت سازگاری با برنامه های مختلف و مرورگرها را دارد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : الگوریتم فشرده‌سازی جدید گوگل

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *