فرانت اند و بک اند؛ فرق اصلی آن‌ها چیست و بهتر است که کدام یک را یاد بگیرید؟

فرانت اند و بک اند

فرانت اند و بک اند؛ یا انتخاب هر دوی آن‌ها “فول استک”  همیشه باعث سردرگمی کسانی می‌شود که می‌خواهند حرفه کد نویسی را به تازگی شروع کنند!

بسیاری از کسانی که معمولا به تازگی می‌خواهند حرفه کدینگ را شروع کنند، با پرسش‌های گیج کننده‌ایی روبرو می‌شوند. پرسش‌هایی همچون: آیا باید ابتدا فرانت اند را فرا گرفت یا بک اند را؟ آیا می‌توان هر دو را هم‌زمان انجام داد؟ آیا یادگیری یکی از آن‌ها پیش شرط دیگری است؟ کدام یک بهتر است یا پرسشی همچون با کدام یک پول بیشتری می‌توان درآورد؟ آیا با دانستن کدزن HTML و CSS نیز می‌توان کار پیدا کرد؟ و… . در این مطلب ما نگاهی بر تفاوت‌های هر یک با در نظر گرفتن توضیحات، زبان‌های برنامه نویسی و میزان درآمد خواهیم داشت.

 

بیشتر بخوانید: پایتون و جاوا؛ کدام یک از زبان‌های برنامه نویسی را باید یاد بگیرید و فرق آن‌ها در چیست؟

 

توسعه دهنده فرانت اند vs توسعه دهنده بک اند

  • توسعه دهنده فرانت اند: طراحی ظاهر وبسایت
  • توسعه دهنده بک اند: طراحی عملکرد وبسایت

بهتر است بگوییم برای مثال، شما می‌خواهید یک وبسایت تحت ورد پرس را برای تجارت خود بسازید. توسعه دهنده فرانت اند تم را طراحی می‌کند: تصاویر، استایل و ارائه. از طرفی دیگر توسعه دهنده بک اند وبسایت ممکن است بروی دیتابیس وبسایت و هم‌چنین دیتابیس کاربران، امنیت و مشکلات عملکردی وبسایت کار کند.

 

 

زبان‌های برنامه نویسی

توسعه دهندگان فرانت اند عمدتا از این 3 زبان استفاده می‌کنند: HTML 5, CSS5 & JavaScript، در طی چند سال اخیر نقش توسعه دهندگان فرانت اند افزایش یافته است. بسیاری از توسعه دهندگان فرانت اند به دنبال افزایش مهارت خود بخصوص در مهارت‌های جاوا اسکریپت هستند. علاوه بر مهارت‌های جاوا اسکریپت، فراگیری مهارت‌های استفاده از ابزارهای command-line و فریم ورک‌هایی همچون React در این سال نیز بسیار اهمیت پیدا کرده است.

توسعه دهندگان بک اند باید به زبان‌هایی که مربوط به قسمت سرور سایت هستند تسلط کامل داشته باشند. مهم‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی بک اند: pHP, Ruby, Python, Node.js و java هستند. معمولا یک بک اند کار نسبتا خوب حداقل باید به یکی از این زبان‌های برنامه نویسی تسلط کامل داشته باشد، اما ار آن‌ها انتظار می‌رود در صورت نیاز به کد نویسی به زبان 2 و 3 ام نیز آشنایی نسبی داشته باشند. توسعه دهندگان بک اند برای کار با دیتابیس‌هایی همچون MySQl ,Oracle  و SQL Serve  نیز باید آشنا باشند.

اگر با هیچ یک آشنایی ندارید و نمی‌دانید که علاقه‌ یا توانایی شما در کدام بخش است، پس بهتراست که در چند کلاس به زبان‌های مختلف برنامه نویسی

شرکت کنید، در صورت علاقه و ظرفیت ذهنی خود می‌توانید کار خود را در زبان برنامه نویسی که به آن علاقه مند هستید، شروع کنید.

 

مهارت

مهارت‌هایی هر یک از توسعه دهدگان بک اند و فرانت اند به آن نیاز دارند کدام هستند؟

توسعه دهندگان فرانت اند بر بروی ظاهر و رابط کاربری وبسایت کار می‌کنند. علاوه آشنایی و مهارت در استفاده از زبان‌هایی که در بالا برای توسعه دهندگان فرانت اند اشاره شد، از توسعه دهندگان فرانت اند انتظار می‌رود به ابزار‌های همچون PhotoShop، Sketch و Figma به منظور طراحی وبسایت مسلط باشند. هم‌چنین توسعه دهندگان فرانت اند باید اساس هاست (Host) وبسایت و  دامین (Domain) را نیز بدانند.

توسعه دهنده بک اند از طرفی دیگر، باید قابلیت درک مسائل پیچیده را داشته باشند. توسعه دهندگان بک اند علاوه بر طراحی یک سیستم برای ایجاد رابط کاربری و یا حتی طراحی چگونگه بودن رابط کاربری بین وبسایت و کاربر،  اغلب مشکل زدایی کد را نیز انجام می‌دهند. پرسش‌هایی که یک بک اند کار باید قادر به پاسخ آن‌ها باشد: دیتا در کجا ذخیره شده است؟ آیا دیتا بصورت امن ذخیره شده است؟ آیا اگر ترافیک بازدید سایت یک شبه 100 برابر شود، سرعت سایت کم‌تر می‌شود؟ چطور باید یک ویژگی یا افزودنی جدید به سایت بدون قطع عملکرد فعلی را اضافه کرد؟ چطور باید یک وبسایت را تست کنیم؟ (برای مشاهده هر گونه باگ یا مشکل) تا برای بازدید کننده سایت هیچ مشکل یا باگی حین وبگردی وجود نداشته باشد.

 

آموزش

 

 

اگر می‌خواهید یک فریلنسر باشید یا حتی تجارت خود را به راه بیاندازید، گاهی باید برای پیشرفت به سراغ کلاس‌های آنلاین بروید، زیرا تقریبا کلاس‌های دانشگاه و حتی مدرک شما در دنیای واقعی کار به دردی نخواهد خورد. پس تا وقتی که دانش و مهارت‌های شما آینده کاری و موفقیت را برای شما تضمین می‌کند، الزما نیازی به مدرک دانشگاهی رنگارنگی ندارید.

اگر کاملا در حرفه برنامه نویسی مبتدی هستید، پس بهتر است در ابتدا، چند پروژه برای انجام  دادن و کسب تجربه از چند شرکت در این حوضه بگیرید. با گرفتن و انجام پروژه، علاوه بر بالا بردن تجربه و مهارت‌های خود، می‌توانید خود را به کارفرمایان و مشتریان‌ حوضه کار خود معروفی کنید. انجام و گرفتن پروژه‌های کاری برای بالا بردن تجربه بخصوص برای فرانت اند کارها بسیار حائز اهمیت است. در این کار تجربه و انجام دادن پروژه‌های مختلف گوناگون زیاد به منزله موفقیت بیشتر است.

اگر می خواهید توسعه دهنده فرانت اند، بک اند کار یا هر دوی آن‌ها “فول استک” کار شوید، بهتر از پس تحقیق و گذراندن زمانی در کلاس‌ها شروع به تصمیم گیری برای آینده حرفه‌ی کدینگ خود شوید. حال اگر وقت یا حوصله‌ی کافی برای شروع هیچ کلاسی را ندارید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای شروع حرفه‌ی کدینگ خود HTML 5 و CSS 3 را در آغاز فراگیرید. هم HTML 5  و هم CSS3  از پیش نیاز‌های Web Development  (توسعه وب) به شمار می‌آیند.

یادگیری آن‌ها تقرییا در مقایسه با سایر چیزهایی که در Web Development وجود دارند، بسیار ساده‌تر است. علاوه بر آسانی، HTML 5  و  CSS3  از قدرتمندترین زبان‌ها به شمار می‌آید که اساس کدینگ در هر دوی فرانت اتد و بک اند است.

 

درآمد یک توسعه دهنده وب بسته به عناصری که در زیر آمده است، ممکن است بخاطر عوامل زیر فرق کند:

  • اگر شما یک توسعه دهنده فریلسنر هستید که برای خود کار می‌کنید، تمام وقت بودن یا نیمه وقت کار کردن یا  اگر اینکه شما پیمانکار هستید.
  • داش برنامه نویسی شما؛ زبان‌های برنامه نویسی که بلدید یا ابزار‌هایی که می‌توانید با آن‌ها کار کنید و … .
  • اگر اینکه شما مستقیما با مشتری در تعامل هستید، دارا بودن از مهارت‌های مدیریتی، یا ایکه عضوی از گروه هستید یا باید یک گروه را مدیریت کنید.
  • جایی که شما در آن زندگی می‌کنید یا کار می‌کنید ( دورکاری یا کار در خانه)
  • چقدر تجربه در حوضه‌ی کاری خود دارید
  • مدت زمانی که شما برای یک شرکت به عنوان نیرو کار تمام وقت یا نیمه وقت کار کرده اید.

 

فول استک کار کیست؟

افرادی که هر دو مهارت فرانت اندینگ و بک اندینگ را فرا گرفته و بر هر 2 تلسط کافی دارند، معمولا به عنوان فول استک (stack developers) کار شناخته می‌شوند. به معنای دیگر، آن‌ها مهارت‌هایی دارند که شامل طراحی رابط کاربری و هر چیزی که در بک گراند وبسایت دیده و به کار رفته است می‌شود.

برخی از مردم طعنه‌های متفاوتی به فول استک کار‌ها می‌اندازند، چرا که آن‌ها نه اختصاصا فرانت اند کار هستند و نه اختصاصا بک اند کار. از فول استک کارها به عنوان همه فن حریف‌هایی یاد می‌کنند که به هیچ چیزی تسلط کافی ندارند. گرچه بکار بردن هم‎‌چین الفاضی در حرفه‌ی کدینگ زیاد مناسب  و منطقی نیست، زیرا کسانیکه می‌خواهند بیشتر در این حرفه موفق شوند، هر چه بدانند و یاد بگیرند موفقیت بیشتری را مسلما کسب خواهند کرد.

به عنوان یک برنامه نویس، فعالیت بعنوان یک فول استک کار یعنی موقعیت‌های کاری بیشتر. با دانستن هر دوی فرانت اندینگ و بک اندینک، موقعیت‌های پیمان کاری تمام وقت و یا حتی نیمه وقت بیش‌تری برای شما پیش می‌آید. به عنوان یک فریلنسر پروژه‌های که دریافت می‌کنید دیگر محدود به بک اندینگ یا فرانت اندینگ نخواهد بود. و این یعنی تجربه و وپل بیشتر؛ صد البته مسئولیت‌های سنگین‌تر!

در صورت فول استک کار بودن، از نظر مشتری یا کارفرما؛ شما قابلیت درک و انجام پروژه را به تنهایی خواهید داشت. درک و انجام مسئولیتی همچون برآورده ساختن خواسته‌ی مشتری یا کارفرما بر روی سایت یا اینکه دیگر خود می‌دانید چه مواردی باید در قسمت بک اند بک گراند انجام شود. شما برای  همه‌ی نیازهای آن‌ها برای داشتن یک وبسایت کامل تنها یک نسخه می‌دهید، و هر زمان، در هر جایی که در کد نویسی به مشکلی بر خوردید، دیگر نیازی به یک مختصص فرانت اند یا یک اند مجزا ندارید! تمام این موارد و متکی بودن بر خود به عنوان فول استک کار، از شما یک برنامه نویس معبتر و قابل اعتمادتر می‎سازد!

احتیاج به استخدام و وجود داشتن هر دوی بک اند کار و فرانت اند کار به یک میزان در طی این چند سال به مقدار بسیار بالایی بیشتر شده است. بنابراین، دانستن یکی از فرانت اندینگ یا بک اندینگ و چه بهتر هر دوی آن‌ها؛ به شما کمک می‌کتد که هر چه سریع‌تر به حرفه یا تجارتی که همیشه به فکر آن بودید، نزدیک‌تر شوید. برای موقق شدن در حوضه‌ی توسعه وب، حتما مطمعن شوید که می‌خواهید در کدام یک فعالیت کد نویسی خود را آغاز کنید. انتخاب بهتر و هوشمندانه‌تر همیشه منجر به موفقیت در آینده نه تنها دور شما می‌شود. این را هم به یاد داشته باشید برای موفقیت در حوضه‌ی برنامه نویسی، حتما نیازی برای کار کردن برای گروه یا شخص دیگری ندارید، برای موفقیت امپراطوری خود را سازمان بدهید!

 

منبع: learn.onemonth

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : فرانت اند و بک اند؛ فرق اصلی آن‌ها چیست و بهتر است که کدام یک را یاد بگیرید؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *