آشنایی با بازار بورس و مزیت سرمایه گذاری در آن

بازار بورس

بدون شک بازار مکانی است که افراد در آن به داد و ستد می‌پردازند و معاملاتی در آن انجام می‌دهند. اما بازار بورس چه مکانی است؟ افراد بسیاری هستند که این پرسش در ذهن آنها به وجود می‌آید که بازار بورس چیست.

بورس را هم به عنوان بازاری به حساب می‌آورند که در آن سهام شرکت‌ها داد و ستد می‌شود. در واقع بازار بورس در ذهن بیشتر مردم به بازاری اشاره دارد که در آن خریداران و فروشندگان اوراق بهادار همچون سهام  در دور هم جمع شده و دارایی‌های خود را مثل سهام، اوراق مشارکت و غیره مورد معامله قرار می‌دهند.

معاملات در بازار بورس چگونه انجام می شود؟

بازار بورس

در بازار بورس دارایی‌های مختلفی را مورد معامله قرار می‌دهند و خرید و فروش می‌کنند. بورس یکی از بازارهای محبوبی برای افرادی است که به دنبال سودآوری بزرگ هستند. سودآوری که به رقم کوچک ختم نشده و بلکه سرمایه گذاری افراد با آن دو چندان خواهد شد.

بسیاری از افراد تخصص کافی برای ورود به عرصه بورس را نداشته و به طور حتم بایستی از کارگزاران و متخصصان فعال در این زمینه کمک گیرند. عدم آگاهی کافی در بورس و ورود ناشیانه موجب به دنبال داشتن ضررهای سنگین و غیرقابل جبران مالی خواهد شد. افرادی بودند که تاکنون به دلیل عدم داشتن آگاهی کافی خود وارد این عرصه شدند اما نتوانستند به موفقیت بالایی دست یابند. بنابراین نیاز است حضور فعال و موفقیت آمیز در این بازار با مشورت و راهنمایی کارشناسان خبره و حرفه‌ای صورت گیرد.

به طور کلی ما دو نوع دارایی داریم، یک دارایی مالی و دیگری دارایی واقعی که در این نوع بازار مورد معامله قرار می‌گیرد. برای آن که بیشتر با بورس آشنا شوید، بهتر است با این نوع دارایی آشنایی پیدا کنید.

معنی دارایی واقعی دارایی است که به شکل فیزیکی بوده و مشخص می‌باشد. از جمله آنها باید به خودرو، املاک و برخی دیگر اشاره کرد. در سوی دیگر دارایی مالی به آن دسته دارایی‌های کاغذی گفته شده که ارزش آنها به پشتیبانی یک دارایی دیگر است. برای مثال داشتن سهام یک شرکت را می‌توان نام برد. بنابراین فرد نسبت به سهامی که در دارایی‌ها و منافع شرکت مورد نظر سهیم شده یا دارنده اوراق مشارکت، به واسطه مشارکت در پروژه‌ای که اوراق مورد نظر برای تأمین مالی آن پروژه منتشر می‌شود، سود کافی کسب می‌کند.

دلیل سرمایه گذاری افراد در بورس چیست؟

در بورس می‌توان با حداقل بودجه به سرمایه گذاری پرداخت و نیازی نیست تا سرمایه گذاری بزرگی در این بازار مالی داشته باشید. زیرا افراد بسیاری هستند که با بودجه کم به سرمایه گذاری می‌پردازند، جمع شدن این سرمایه‌ها در کنار یک دیگر، نیاز بنگاه‌های اقتصادی برای فعالیت دقیق و بهتر فراهم می‌شود.

در حقیقت سرمایه گذاری که افراد برای بورس می‌کنند، موجب چرخش بهتر چرخ اقتصاد کشور می‌شوند و در زمینه تحرک بیشتر اقتصاد سرمایه گذاری می‌کنند. در نتیجه هر سودی که کسب می‌شود، ارزش سهام خریداری شده را افزایش می‌دهد و از این رو سهمی که ابتدا خریداری شده، به مرور ارزشمند خواهد شد.

از این رو سرمایه گذاری در بورس نه تنها برای فرد سرمایه گذار منفعتی دارد، بلکه برای اقتصاد کشور هم رونقی ایجاد خواهد کرد و چرخ اقتصاد را بهتر چرخاند. البته برای اینکه بگوییم سرمایه گذاران چه نفعی از سرمایه گذاری در بورس می برند باید به چند مورد اشاره کرد.

بازار بورس

  • کسب درآمد

از جمله اهدافی که افراد در سرمایه گذاری بورس دارند، کسب سود و درآمد است. اگر با هوش مالی کافی در بورس فعالیت کنیم، نه تنها کسب درآمد قابل توجه ناشی از سود کسب خواهیم کرد، بلکه سهم فرد نیز در این سرمایه گذاری ارزش بیشتری پیدا می کند. البته نوع دوم که افزایش ارزش سهام در عرضه اولیه را به دنبال دارد، گزینه قوی تری است.

  • شفافیت و امنیت بالا در سرمایه گذاری

برخی ها هنگامی که با مسئله ای چون کسب سود چند برابری با سرمایه گذاری اندک طی مدت زمانی رو به رو می شوند، پرسش هایی در ذهنشان به وجود می آید از جمله اینکه آیا این سود شرعی است؟آیا ریسکی را در پی ندارد و برخی دیگر. بنابراین ترجیح می دهید که سرمایه گذاری خود را در این زمینه متنفی سازید. اما در بورس سرمایه گذاری شفاف بوده و امنیت بالاتری دارد.

بنابراین با اطمینان بیشتری می توانیم سرمایه گذاری کنیم و نتایج خالص و بهتری کسب خواهیم کرد. این ویژگی را در سرمایه گذاری های دیگر کمتر می توان مشاهده کرد و ریسک باقی بیش از سرمایه گذاری در بورس است.

بنابراین باید بیان داشت که سرمایه گذاری در بورس شفاف و امن است.

  • سرمایه حفظ شده در مقابل تورم

برخی کشورها درگیر تورم شدیدی هستند و از این رو ممکن است نتوان به شکل معمول به افزایش سرمایه پرداخت. از این رو نیاز است تا به سرمایه گذاری در بورس روی آورد زیرا یکی از ویژگی‌های مهم این بازار حفظ سرمایه در برابر تورم همیشه برقرار است.

گاهی اوقات تورم لطمه سختی به سرمایه افراد زده و موجب به وجود آمدن ضررهای سنگینی می‌شود. اما هنگامی که در بورس آن را سرمایه گذاری می‌کنید، خیالی آسوده دارید که با کاهش ارزش پول هیچ لطمه و یا ضرری به سرمایه شما وارد نشده است.

گذشته از آن سرمایه گذاری در بورس به نوعی سرمایه جاری  و در گردش بوده و با یک سرمایه ثابت رو به رو نیستیم. بنابراین افراد با خرید سهم یک شرکت، با افزایش ارزش سهام آن شرکت، سهمی داشته و ارزش سرمایه گذاری که  روی شرکت موردنظر داشتند نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

  • نقد شدن راحت

یکی دیگر از ویژگی های مثبت بورس، نقدینگی آسان سرمایه آن است. ارزش سرمایه گذاری که در بورس صورت می‌گیرد، بسیار بالاست و همین امر کمک خواهد کرد تا بتوان به سرعت سرمایه موردنظر را به نقدینگی تبدیل کرد، بدون آن که دشواری داشته باشد.

از این رو می توان نقد شدن راحت سرمایه در گردش بورس را یک ویژگی قابل توجه آن در کنار سایر موارد کاربردی این بازار مالی دانست. کارگزاری های متعددی هستند که به افراد در زمینه سرمایه گذاری مالی در بورس کمک می کنند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آشنایی با بازار بورس و مزیت سرمایه گذاری در آن

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *