مقایسه ووکامرس و Easy Digital Downloads

woocamers

راه اندازی فروشگاه های اینترنتی، روش جدیدی برای توسعه کسب و کار با ارائه مفهوم اینترنت و وب سایت، مشاغل جدیدی در این حوزه مطرح شدند و برخی مشاغل سنتی و قدیمی نیز، به شکل جدیدی در محیط وب ارائه شده و کاربران می توانستند از امکانات ارائه شده استفاده کنند. از جمله مشاغلی که با شکل دیگری در محیط وب ارائه شدند، فروشندگی کالا بود.

در گذشته شما در صورتی که نیاز به خرید کالایی داشتید، احتیاج بود تا به فروشگاه مورد نظر مراجعه کرده و بعد از انتخاب و خرید، به محل اولیه بازمی گشتید. خوب این رفت آمد، هزینه زمانی بالایی داشت و باعث اتلاف وقت و زمان شما می شد. در کنار آن، بعضا کالای مورد نظر وجود نداشت که یا باعث انصراف از خرید می شد و یا به ناچار کالای دیگری را تهیه می کردید. عدم امکان بررسی در خرید اولیه کالا، دیگر مشکل مطرح بود. شما نمی توانستید به کیفیت کالا پی ببرید مگر اینکه یکبار از آن استفاده می کردید  و بعد از بررسی، در مورد استفاده مجدد آن کالا و یا جایگزینی با کالای دیگر تصمیم می گرفتید.

با راه اندازی فروشگاه های اینترنتی، بسیاری از مشکلات بالا حل شد. شما دیگر نیازی نبود تا به صورت حضوری به فروشگاه مورد نظر مراجعه کنید. تنها لازم است که محصول مورد نظر را انتخاب کرده و خریداری نمایید کالای مورد نظر را در محل دریافت کنید. از طرفی کاربرانی که از محصولی خریداری کرده اند نظرات و انتقادات خود را در صفحه همان محصول یادداشت می کنند و شما می توانید با بررسی نظرات دیگران، تصمیم بهتری به منظور خریداری کالا اتخاذ کنید. به منظور پرداخت وجه نیز، می توانید از طریق هدایت از فروشگاه اینترنتی مورد نظر به درگاه بانکی، هزینه کالا را پرداخت کرده و خرید خود را نهایی کنید.

یکی دیگر از نکات مثبت راه اندازی فروشگاه اینترنتی، توسعه کسب و کار می باشد. در حال اولیه، شما فقط می توانید به مشتریان خود در محل فروشگاه خدمات و کالای خود را ارائه کنید. یعنی هر شخصی که به صورت حضوری فروشگاه شما مراجعه کرد می تواند از محصولات ارائه شده خریداری کند. اما در هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی، هر شخصی که به اینترنت دسترسی داشته باشد می تواند به فروشگاه شما مراجعه کند. یعنی شما با هزینه ای کم توانسته اید کسب و کار خود را در مقیاس استان و یا کشور توسعه دهید. منظور از هزینه کم هم هزینه راه اندازی و نگه داری فروشگاه اینترنتی با فروشگاه های فیزیکی می باشد.

 

چگونه می توان فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرد؟

به منظور راه اندازی فروشگاه های اینترنت، شما چند راه پیش رو دارید:

 1. استفاده از سیستم های آماده و مخصوص راه اندازی فروشگاه اینترنتی
 2. پیاده سازی و برنامه نویسی یک فروشگاه اینترنتی از ابتدا

بیشتر افراد و به ویژه افرادی که تخصص و مهارت بالایی در برنامه نویسی ندارند، بیشتر به سمت استفاده از سیستم های آماده روی می آورند. از جمله سیستم های آماده مخصوص راه اندازی فروشگاه اینترنتی می توان به OpenCart و Magento و … اشاره کرد. اما برخی سیستم های دیگر نیز مانند وردپرس، امکان تبدیل به فروشگاه اینترنتی را دارند.

با استفاده از وردپرس، شما می توانید یک وب سایت فروشگاهی راه اندازی کرده و محصولات مورد نظر خود را در این فروشگاه اینترنتی ارائه کنید. وردپرس به عنوان یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا، دارای افزونه ها و قالب های فراوانی است که به شما این امکان را می دهد تا در کنار سایت خود، یک فروشگاه جانبی نیز داشته باشید و یا یک فروشگاه کامل با تمامی ابزار های هوشمند، راه اندازی کنید و محصولات خود را در این فروشگاه به فروش برسانید.

به منظور راه اندازی فروشگاه با استفاده از وردپرس، تا کنون چند افزونه ارائه شده است که از جمله محبوبترین و مناسبترین آن ها می توان به WooCommerce و Easy Digital Download اشاره کرد.

ووکامرس، راه اندازی فروشگاه های چند منظوره

ووکامرس یکی از افزونه های ارائه شده برای وردپرس است که به شما این امکان را میدهد تا فروشگاه هایی را به منظور ارائه محصولات فیزیکی و مجازی، راه اندازی کنید. ووکامرس از محصولات شرکت woothemes می باشد که به صورت رایگان ارائه شده است.

بعد از نصب ووکامرس، چند بخش به وردپرس اضافه می شود که به شما امکان مدیریت محصولات و همینطور سفارشات ثبت شده را می دهد. همچنین می تواند برای قسمت های مختلف فروشگاه اینترنتی خود تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید و مشخص کنید در هر بخش از چه تنظیمات و جزئیاتی استفاده کند.

از امکانات ووکامرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ارائه محصولات فیزیکی و مجازی
 2. ارائه محصول رایگان
 3. ایجاد کد تخفیف با تنظیمات و گزینه های بسیار عالی!
 4. مدیریت سفارشات
 5. دریافت آمار های مناسب بر اساس ماه
 6. تعیین روش های پرداخت وجه
 7. تعیین روش های ارسال محصول
 8. تعیین هزینه برای هر روش
 9. تنظیم و پیکربندی ارائه لینک دانلود برای محصولات دانلودی
 10. تنظیم درگاه پرداخت
 11. اعمال مالیات
 12. و….

Easy Digital Downloads ، راه اندازی فروشگاه محصولات دانلودی

از دیگر افزونه های ارائه شده برای راه اندازی فروشگاه های اینترنتی برای وردپرس می باشد که به شما امکان راه اندازی فروشگاه ارائه محصولات دیجیتال را می دهد. با استفاده از این افزونه، می توانید فایل های مورد نظرتان را برای فروش و دانلود قرار دهید و از امکانات جانبی افزونه استفاده نمایید.

بعد از نصب این افزونه، بخشی به وب سایت وردپرسی شما اضافه می شود که به شما این امکان را می دهد تا به سادگی محصولات مورد نظر خود را برای فروش قرار دهید. تنظیمات سیستم به خوبی قابل شخصی سازی است و شما می توانید به سادگی بر روی قسمت های مختلف افزونه و فروشگاه خود، تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید.

بیشتر بخوانید  بد افزار جدید که به سایت های وردپرسی حمله می کند

از مزیت های این افزونه می توان به آمار فروش محصصول اشاره کرد به اینصورت که شما می توانید به صفحه هر کدام از محصولات، میزان فروش دقیق هر محصول را بررسی کنید و مشاهده کنید که از هر محصول، چه میزان درآمدی کسب کرده اید.

از جمله ویژگی های این افزونه می توان به موار زیر اشاره کرد:

 1. نمایش آمار میزان فروش هر محصول
 2. امکان تنظیم درگاه پرداخت
 3. تنظیمات مالیات
 4. اعمال محدودیت بر روی لینک های دانلود
 5. امکان ایجاد کد تخفیف
 6. و….

WooCommerce یا Easy Digital downloads؟ کدام مناسب تر هستند؟

هر کدام از این افزونه ها در قسمت های مختلفی کاربرد دارند و نمی توان گفت که کدام یک از این افزونه ها، کارآمد تر و مناسب تر هست. اما در ادامه در مورد قسمت های مختلف و امکانات یک سایت فروشگاهی، جداولی اماده شده است که امکانات مورد نیاز برای هر بخش را ارائه کرده و مشخص شده است که این امکان در کدام یک از این افزونه ها در دسترس می باشد.

 

نام ویژگیWooCommerceEasy Digital Downloads
کد تخفیفبه صورت پیش فرض دارد.به صورت پیش فرض دارد.
نقد و بررسی محصولبه صورت پیش فرض دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
حق اشتراک و پرداخت دوره اینیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
حمل و نقل سادهبه صورت پیش فرض دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
حمل و نقل پیشرفته با نرخ متفاوتنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.ندارد.
پیگیری ارسال بستهنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.ندارد.
امکان فروش لایسنسنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
مقایسه محصولنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.ندارد.
خرید و فروش متقابلنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
صدور فاکتور به صورت PDFنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
پیشنهاد محصول مرتبطنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
ثبت و پیش ثبت سفارش بر اساس تاریخنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.ندارد.
لیست محصولات مورد علاقهنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
بررسی اعتبار آدرسنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.ندارد.
درونریزی محصولات از CSVنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.به صورت پیش فرض دارد.
معرفی محصول در شبکه های اجتماعینیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
درج واترمارک بر روی تصاویرنیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
سیستم امتیاز گیری و رتبه بندینیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
انجمن های پشتیبانینیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.
اتصال به درگاه های پرداخت ایرانینیاز به نصب افزونه جانبی دارد.نیاز به نصب افزونه جانبی دارد.

 

در بالا خصوصیات مورد نظر و کاربردی مطرح شدند و از پرداخت به برخی خصوصیات و امکانات مانند امکان اتصال به وب سایت آمازون و یا کار با درگاه پرداخت پی پال، صرف نظر شد.

در کل اگر بخواهیم جمع بندی کنیم، افزونه ووکامرس، بیشتر مورد تایید کاربران است و تعداد دانلوده ای بیشتری نسبت به Easy Digital Downloads دارد. آمار های ارائه شده توسط وب سایت WordPress.org، حاکی از آن است که ووکامرس بیش از 1 میلیون نصب فعال دارد و در کنار آن، Easy Digital Downloads، تاکنون بیش از 50 هزار بار نصب شده است. یعنی ووکامرس، 20 برابر بیشتر از Easy Digital Downloads مورد استفاده قرار میگیرد.

مزیت دیگری که ووکامرس نسبت به Easy Digital Downloads دارد این است که ووکامرس، امکان ارائه محصولات فیزیکی را دارد و در کنار ارائه محصولات فیزیکی، محصولات دانلودی و همینطور خدمات را نیز ارائه می کند ولی Easy Digital Downloads، همانطور که از نامش پیداست صرفا برای راه اندازی فروشگاه فایل های قابل دانلود می باشد.

نتیجه گیری

در بالا صرفا سعی شد تا برخی امکانات و قابلیت ها و ویژگی های این دو افزونه بررسی شوند. به منظور راه اندازی فروشگاه اینترنتی با هر کدام یک از این افزونه ها، ابتدا بررسی کنید که هدفتان از راه اندازی فروشگاه اینترنتی چیست؟

در حال حاظر چه محصولاتی برای ارائه و فروش دارید و در آینده چه محصولات دیگری به این محصولات اضافه می شود؟

این نکته را در نظر بگیرید که اگر بعد از گذشت مدتی، بخواهید در کنار محصولات دانلودی، محصولات فیزیکی را نیز برای فروش قرار دهید، افزونه Easy Digital Downloads، دیگر کارایی نخواهد داشت و شما مجبور خواهید بود که یا به ووکامرس کوچ کنید و یا برای Easy Digital Downloads، افزودنی مورد نظر را بنویسید تا بتوانید محصولات فیزیکی را برای فروش قرار دهید.

یک جمع بندی در مورد امکانات مورد نظر داشته باشید و سپس شروع به راه اندازی سایت مورد نظر و فروش محصولاتتان بکنید.

این مقاله توسط هیات تحریریه فرادرس، برای انتشار در وب‌سایت زوم تک تهیه شده است. بخش مهمی از دو هزار ساعت آموزش ویدئویی ارائه شده در فرادرس، به موضوع آموزش وردپرس، برنامه نویسی و طراحی وب سایت، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی اختصاص دارد و منبعی بسیار مهم، برای دانشجویان فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : مقایسه ووکامرس و Easy Digital Downloads

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *