پادویش

گوگل استرالیا را تهدید به حذف از موتور جست و جوگرش کرد!

تهدید گوگل به حذف استرالیا

به گزارش زوم تک به نقل از The Verge، در پاسخ به گفته های گوگل؛ نخست وزیر این کشور از عدم تمایل این کشور به  پاسخ در برابر تهدید گفت.

فرادرس

در صورت تصویب قانون پرداخت حق نشر  اخبار به ناشران توسط دولت استرالیا، گوگل تصمیم دارد که کاربران استرالیایی را از  استفاده از موتور جست و جوگر گوگل مسدود کند.

کل داستان به وجود آمده سر این است گه دولت استرالیا از گوگل می خواهد علاوه بر نشر اخبار ناشران این کشور در نتایج جست و جو و بخش Google News علاوه بر آوردن قرار اسم نویسندگان مطالب، مبلغی را بابت استفاده از مطالبشان در نتایج موتور جست و جوهایش به آن ها پرداخت کند.

معاون رئیس جمهور استرالیا در گزارش اعلام کرد که مدتی می شود که دولت استرالیا از فسبوک و گوگل می خواهد که به ناشران خبر پول پراخت کنند، اما هر دو کمپانی از این قانون سر باز می زنند. به تازگی گوگل استرالیا را تهدید به حذف از موتور جست و جوگرش کرده است. اگر چینن درخواستی واقعا به کرسی تصویب برسد، شاید دیگر دولت استرالیا هیچ چاره ایی جز از دسترس خارج کردن گوگل از اینترنت این کشور ندارد. وی در ادامه تشریح کرد که با در نظر گرفتن دقیق قانون هیچ راهی برای اجازه سرویس دادن گوگل در این کشور نمی بیند.

در آن طرف؛ کمپانی گوگل که برای چندین ماه علیه تصمیم استرالیا به مخالفت پرداخته ادعا می کند که ‌این تصمیم استرالیا نه تنها بر خلاف سیاست های گوگل است، بلکه به بازار دیجیتال هم آسیب می رساند و با ساز و کار موتور جست و جوگر گوگل سازگاری ندارد. به دلیل شرایط پندمیک و دیگ مشکلات مدیاهای دنیا در این روزها که هر روز با مشکلات اقتصادی بیشتری سروکله می زنند، دولت استرالیا می گوید که غول های دنیای تکنولوژی با استاده از محتواهای این مدیاهای محلی برای خود کسب و کار قدرت مندتری ایجاد کرده اند و سرمایه های کلانی به جیب می زنند بدون آن که بخواهد درصدی را بابت حق انتشار به ناشران این مطالب بپردازنند. پس از تهدید کمپانی گوگل برای حذف استرالیا از موتور جست و جوگرش نخست وزیر وقف استرالیا اسکات جان موریسون  (Scott John Morrison) در خصوص این تهدید گفت؛ این کشور استرالی است که در خصوص قوانین مربوط به استرالیا تصمیم می گیرد نه شخص دیگری! این مجلس استرالیا است که در خصوص تصمیمات این کشور تصمیم می گیرد. هر که یا هر سازمانی که می خواهد در چارجوب قوانین این کشور در استرالیا به فعالیت بپردازد باید از ما اطاعت کند؛ ما به کسی باجی نمی دهیم.

طرح این درخواست از جانب دولت استرالیا؛ منتقدانی را برای استرالیا و طرفدارانی را برای گوگل موجب شده است. سر تیم برنرز لی (Sir Tim Berners Lee) سازنده World Wide Web از گوگل حمایت کرد و درخواست دولت استرالیا را نقض کردن قوانین دنیای دیجیتال خوانده. وی اعلام کرد قرار دادن لینک و اسم نویسنده مطالب در کنار مطالب منطقی نیست.

پیشتر نیز برخی از کاربران گوگل در استرالیا اعلام کرده بودند که در صورت جست و جو کردن مطالبی، با اخبار قدیمی بر می خورنند. البته گوگل این اخبار را شایعه خوانده است و گفته طی آزمایشی تنها برای عده ایی کمی از کاربران استرالیا چنین چیزی اتفاق افتاده است.
منبع: the verge
بیشتر بخوانید:
به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : گوگل استرالیا را تهدید به حذف از موتور جست و جوگرش کرد!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *