انواع صفحه نمایش دستگاه های هوشمند

انواع صفحه نمایش super Amoled

انواع صفحه نمایش دستگاه های هوشمند: یکی از مهمترین بخش های دستگاه های هوشمند امروزی صفحه نمایش حرفه ای آنها می باشد . ولی خیلی از کاربران اطلاعات زیادی در رابطه با نوع صفحه نمایش دستگاه های هوشمند امروزی ندارند در این مقاله قصد دارم با ارئه ی توضیحی مناسب و کلی شما را با انواع صفحه نمایش های دستگاه های هوشمند امروزی آشنا کنم. همچنین این مزیت و معایب هر یک از صفحه نمایش های گوشی هوشمند نوع خازنی ، مقاومتی ، OLDE ، AMOLED وsuperAMOLED را نیز در رابطه با هم توضیح خواهم داد.

صفحه نمایش TFT  | نوعی LCD

صفحه نمایش TFT

صفحه نمایش Thin Film Transistor یا همان tft نوعی صفحه نمایش LCD است که با یک غشای بسیار نازک ترانزیستور طراحی شده است. لایه ی نازک ترانزیستوری برای آدرس دهی و کنتراست بالاتر  هر پیکسل در نظر گرفته شده تا تصویر صفحه دارای وضوح بالایی باشد. صفحه نمایش های tft امروزه در گوی های همراه ، لپ تاپ ها و در برخی از انواع خاص دستگاههای GPS استفاده می شوند.

دو نوع پر کاربرد صفحه نمایش های TFT

صفحه نمایش TN) Twisted Nematic)

این نوع از صفحه نمایش ارزان قیمت می باشد ، ولیبا این حال سرعت پاسخگویی پیکسل ها تا حدودی بالا رقته است هم چنین نسب  به نمایشگر های قدیمی تر سایه های اضافی حذف شده است. بزرگترین عیب این نوع از صفحه نمایش ها زاویه محدود دید آن است به طوری که در زاویه ی عمودی (ایستاده) تقریبا دید ندارد.

صفحه نمایش (IPS)  in-plane Switching

این نوع صفحه نمایش را شرکت هیتاچی مطرح کرد. این صفحه نمایش برای بهبود وضعیت زاویه دید صفحه نمایش TN توسط هیتاچی طراحی شد .در این نوع از صفحه نمایش tft ملکولهای پیکسل بجای حرکت در سمت عمود بر صفحه نمایش بصورت حرکت می کنند و این امر موجب بهبود پراکندگی نور می شود و در نتیجه زاویه ی دید افزایش می یابد.

Resistive touch screen | صفحه نمایش لمسی مقاومتی

 صفحه نمایش لمسی مقاومتی  چند لایه تشکیل شده اند  ولی در بین این لای ها فقط دو لایه ی میانی کار اصلی را انجام می دهند . طرز کار این نوع از صفحه نمایش ها بسیار جالب است .

طرز کار صفحه نمایش لمسی مقاومتی

این صفحه نمایش ها بدین صورت کار می کنند که بخشی از صفحه نمایش را فشار می دهیم تا دو لایه ی اصلی به یکدیگر متصل شوند. توئجه کنید که به یکی از این لایه ها (فرقی ندارد در)، ولتاژ الکتریکی با میزان مشخص متصل است  که در جهت امتداد محورX ها (طول صفحه نمایش) حرکت می کند در نتیجه این صفحه دارای مقاومت الکتریکی می باشد پس هرچه به لبه ی صفحه ی دیگر نزدیک شویم از ولتاژ آن کم می شود.

با لمس صفحه نمایش لمسی مقاومتی در نقطهای این دو صفحه به یکدیگر متصل می شوند که ولتاژ آن نقطه به صفحه دیگر اعمال می شود. در نتیجه اخلاف ولتاژ حاصل از این نقطه به لبه های دیگر این لایه ها ارسال می شود(البته در جهت عرض صفحه نمایش |محور yها) با این عمل محل دقیق انگشت روی صفحه نمایش مشخص می شود.شاید به نظر برسد که این عمل کند انجام می شود ولی برعکس با سرعت بالایی محل دقیق انگشت روی صفحه نمایش پیدا می شود. نکته ی بسیار جالب این نوع از صفحه نمایش لمسی مقاومت در این است که با اینکه لایه های زیادی در آن استفاده میشد ولی هزینه ی ساخت آن بسیار پایین است.

مزایای صفحه نمایش لمسی مقاومتی

صفحه نمایش مقاومتی

شاید گفت مهمترین مزیت این نوع از صفحه نمایش ها هزینه پایین ساخت آن است.

از دقت بالایی برخوردار است.

بر روی هر دستگاهی که بتوان روی آن اشاره ایجاد کرد واکنش نسان می دهد و ربطی به رسانا یا نارسانا بودن آن ندارد.

معایب صفحه نمایش های لمسی مقاومتی

ایراد اساسی این نوع از صفحه نمایش ها تاپیر گذاری فشار دست بر روی صفحه نمایش است البته با بهبود فناوری این نوع از صفحه نمایش ها این عیب نیز کمی برطرف شده است (نه کامل)

عیب دیگر این نوع از صفحه نمایش پایینبودن وضوح تصویر آن است.( نسبت به صفحه نمایش خازنی)

Capacitive touch screen | صفحه نمایش لمسی خازنی

صفحه نمایش لمسی خازنی

صفحه نمایش لمسی خازنی از یک صفحه ی عایق که به وسیله پوشش شفافی مانند اکسید ایندیم پوشانده شده تشکیل شده است. با عبورجریان الکتریکی از آن  یک میدان بسیار دقیق الکترواستاتیکی را شکل می دهد  که این میدان الکترواستاتیکی عملکرد اساسی صفحه نمایش لمسی خازنی را تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید  کمپانی سامسونگ در حال فعالیت بر روی یک پروژه جدید

این میدان بسیار دقیق الکترواستاتیکی بسیار دقیق و حساب شده است . ازاین رو به محض تماس هر شیء رسانا (نظیر انگشت انسان) این میدان دچار انحراف شده و این تغییر موجها در دو محور X و y توسط مدارات اکترونیکی اطراف صفحه احساس می شود که در نتیجه اطلاعات از آنجا به کنترلر رفته تا پردازش های ریاضی بر روی آن انجام شود. بدین شکل محل دقیق لمس کردن ، مشخص و متناسب با آن فرمان مربوطه صادر می شود.

معایب صفحه نمایش لمسی خازنی

صفحه نمایش های خازنی تنها به اجسام رسانا واکنش نشان می دهند .

یکی دیگر از معایب صفحه نمایش های لمسی خازنی قیمت بالای آنهاست .

مزایای صفحه نمایش های لمسی خازنی

وضوح تصویر این نوع از صفحه نمایش ها بالا تر است

قابلیت چند لمسی به راحتی در آنها تعریف می شود.

دقت بالایی دارند.

به دلیل اینکه فقط به اجسام رسانا واکنش نشان می دهند می توان با یک دستمال حتی با باز بودن صفحه نمایش آن را پاک کرد بدون آنکه عمل خاصی انجام پذیر.

Organic Light Emitting Diode| صفحه نمایش OLED

صفحه نماییش های OLED همان صفحه نمایش های LED هستند تنها تفاوتی که بین این نوع از صفحه نمایش ها با صفحه نمایش های LED وجود دارد تکنولوژی ساخت آن ها است که کمی تغییر کرده است. در نمایشگرهایی LED نور پشتی یا Backlight تأثیر منفی در کیفیت و کنتراست تصویر می گذارد ، در حالی که این ایراد در صفحه نمایش OLED کاملا برطرف شده است .

انواع صفحه نمایش

این نوع از صفحه نمایش ها با حذف لایه های اضافی که وظیفه ی نوردهی را داشته اند کم حجم تر و سبک تر شده اند این کار با استفاده از تکنولوژی " لایه های نازک وانعطاف پذیر پیاد سازی شده اند . این تکنولوژی بدین صورت عمل می کند که لایه های نازک با پوشش نازکی از مواد آلی پوشانده شده اند که پیکسل ها ی آن هنگام عبور جریان الکتریکی روشن می شوند.

مزایای صفحه نمایش های OLED

دستگاههایی که از این نوع صفحه نمایش برخوردارند سبک تر هستند و نسبت به دستگاه های مشابه با صفحه نمایش LED کم حجم تراند  زیرا لایه های اضافی که وظیفه ی نوردهی را بر عهده داشتند حذف شده اند.

انواع صفحه نمایش

 یکی دیگر از مزیت های این نوع از صفحه نمایش ها مصرف پایین انرژی است که موجب بالا رفتن طول عمر باتری دستگاه می شود . بالا بودن کیفیت و کنتراست بالاتر تصویر نیز از دیگر مزیت های صفحه نمایش های OLED است.

صفحه نمایش AMOLED

 شاید بیشترین موضوعی که در خرید نمایشگر های تلویزیونی ، یا موبایل های هوشمند بیشتر بحث می شود واژه صفحه نمایش AMOLED (Active Matrix Organic Light ) می باشد. همان طور که از نام این نوع از صفحه نمایش ها پیداست آدرس دهی پیکسل با استفاده از ماتریس های فعال صورت می پذیرد.

بدین صورت که هر پیکسل توسط یک ترانزیستور مجزا کنترل می شود که نتیجه اش بالا رفتن  سرعت عمل و دقت بسیار بالای نمایش می باشد . با این حال اختصاص یک ترانزیستور به ازای هر پیکسل موجب شده است تا این نوع صفحه نمایش ها را بتوان در ابعاد خیلی بزرگ ، به راحتی طراحی و ساخت.

 مزایای صفحه نمایش های AMOLED

 مصرف بسیار پایین انرژی

نمایش رنگ سیاه بطور کامل و عمیق " دلیل این عمر خاموش شدن پیکسل مربوطه در هنگام نمایش رنگ مشکی"

سرعت پاسخگویی تصویر بسیار بالا است

 معایب صفحه نمایش Amoled

صفحه نمایش های AMOLED داری یک ایراد اساسی هستند و آن در زیر نور خورشید دیدشان پایین می آید و آن هم به دلیل بازتاب زیادی است که از خودشان نشان می دهند که در نتیجه بر کیفیت تصویر تاثیر منفی می گذارند.ولی در نسل بعدی این نوع از صفحه نمایش های این ایراد تا حد قابل قبولی برطرف شده است.

صفحه نمایش های Super AMOLED

ایرادی اساسی که در AMOLED وجود داشت در این نسل از صفحه نمایش ها با حذف لایه هایی که نور خورشید را منعکس می کردند رفع شده است . و این کار را با استفاده از آمیخته کردن لایه ها در یکدیگر بهبود بخشیده اند.

صفحه نمایش super Amoled

تفاوت LED Backlight   و Super AMOLED

 Super AMOLED ها بیشتر در دستگاه های هوشمند گران قیمت استفاده می شوند.مصرف بسیار پائین انرژی و شفافیت بسیار بالای superAmoled نسبت به سایر صفحه نمایش ها حتی LED Backlight که جزء اصلی ترین مشخصه های این نوع صفحه نمایش های پیشرفته به حساب می آیند.

مقایسه انواع صفحه نمایش

منبع : زوم تک

3.9/5 - (7 امتیاز)

نظرات در مورد : انواع صفحه نمایش دستگاه های هوشمند

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *