لپ تاپ مناسب رشته کامپیوتر و برنامه نویسی

لپ تاپ مناسب رشته کامپیوتر و برنامه نویسی

هر کدام از لپ تاپ‌های تولید شده یک هدف دارد، هدف آن لپ تاپ این است که بهترین گزینه برای شما باشد. آیا بهترین لپ تاپ برای رشته کامپیوتر و برنامه نویسی را می‌شناسید؟ این که لپ تاپ مورد نیاز شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، یک راز است که در این مقاله به شما می‌گوییم.

در بازار ایران می‌توانید لپ تاپ ایسوس، لنوو، ایسر و HP را برای دوران تحصیل و کاری خود خریداری کنید. اما برای خرید بهترین لپ تاپ باید چند نکته را بدانید؛ آی تی هوم اینجاست تا رمز و راز خرید لپ تاپ را به شما بگوید.

سخت افزار مناسب برای برنامه نویسی از تازه کار تا حرفه‌ای

هر کدام از انواع زبان‌های برنامه نویسی را می‌توانیم در سه سطح تازه کار، متوسط و حرفه‌ای دنبال کنیم. هر سطح از برنامه نویسی به یک سطح از سخت افزار نیاز دارد که قبل از خرید لپ تاپ باید آن را بدانیم. برای مثال شما می‌توانید با نرم افزار VS.Code اکثر زبان‌های برنامه نویسی را دنبال کنید و این نرم افزار در حالت عادی با یک سخت افزار ضعیف نیز وظایف خود را برای پروژه‌های سبک انجام می‌دهد.

از طرفی دیگر، برای هر کدام از زبان‌های برنامه نویسی یک نرم افزار اختصاصی وجود دارد که به سخت افزار قدرتمندی نیاز داشته و به کمک آن می‌توانید یک زبان خاص را در حالت ایده آل دنبال کنید. به طور کلی زمانی که یک پروژه را در سطح بالا دنبال می‌کنیم، نیاز به باز کردن چند نرم افزار در کنار یکدیگر وجود دارد که در این حالت به سخت افزار رده بالا نیاز پیدا می‌کنیم.

سخت افزار مناسب برنامه نویس تازه کار

یک برنامه نویس تازه کار با یک سخت افزار ساده نیز می‌تواند تمام کارهای خود را انجام دهد. حجم پروژه برای یک برنامه نویس تازه کار بزرگ نیست و به سخت افزار قدرتمند نیاز ندارد.

 • پردازنده: پردازنده اینتل سلرون و Core i3 یا AMD رایزن 3
 • حافظه رم: 4 گیگابایت
 • کارت گرافیک: 1 گیگابایت یکپارچه با پردازنده
 • فضای ذخیره سازی: از نوع SSD حداقل با ظرفیت 256 گیگابایت

سخت افزار مناسب برنامه نویس متوسط

حالت پیشنهادی شرایط خوبی از اجرای نرم افزارهای تخصصی هر کدام از زبان‌های برنامه نویسی را در اختیار شما قرار می‌دهد. سخت افزار پیشنهادی به شما اجازه می‌دهد تا پروژه سبک و متوسط خود را به کمک نرم افزارهای اختصاصی اجرا کرده و خروجی مورد نظر خود را دریافت کنید. از طرفی باید بدانید که این دستگاه برای پروژه‌های سنگین مناسب نیست و توانایی اجرای آن را ندارد. برای پیدا کردن یک لپ تاپ با این مشخصات می‌توانید لپ تاپ‌های میان رده را بررسی کنید.

 • پردازنده پیشنهادی: اینتل Core i5 نسل یازده یا نسل دوازده، AMD رایزن 5 سری 6000
 • حافظه رم: 8 گیگابایت
 • کارت گرافیک: انویدیا 2 تا 4 گیگابایت
 • فضای ذخیره سازی: از نوع SSD حداقل با ظرفیت 256 گیگابایت

سخت افزار مناسب برنامه نویس حرفه‌ای

لپ تاپ مناسب رشته کامپیوتر و برنامه نویسی

یک برنامه نویس حرفه‌ای هر کدام از زبان‌های مختلف را در حالت ایده آل به کار می‌گیرد، برای مثال: حالت ایده آل کار با زبان برنامه نویسی .NET استفاده از Visual Studio است و حالت ایده آل کار با زبان PHP استفاده از PHPStorm بوده که به سخت افزار قدرتمند نیاز دارد.

اما کار به نرم افزار اختصاصی هر زبان خلاصه نمی‌شود، یک برنامه نویس حرفه‌ای هم زمان چندین صفحه را در کنار هم باز می‌کند. اگر برنامه نویس موبایل باشید، به یک سیستم عامل مجازی هم نیاز داریم که برای اجرای هم زمان VM در ویندوز سخت افزار قدرتمند نیاز است. با در نظر گرفتن تمام این موارد به یک سخت افزار با شرح زیر نیاز دارید.

 • پردازنده: اینتل Core i7 یا Core i9 نسل دوازدهم، AMD رایزن 7 یا رایزن 9 سری 6000
 • حافظه رم: بیش از 16 گیگابایت DDR5
 • کارت گرافیک: انویدیا RTX 3060
 • فضای ذخیره سازی: SSD با درگاه اتصال PCIe 4.0

حالا باید بر اساس سخت افزار مورد نیاز در نرم افزارهای تخصصی رشته مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی یک لپ تاپ خوب انتخاب کنیم. یک لپ تاپ که بتواند از دوران دانشگاه تا کار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

بهترین لپ تاپ برای رشته مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی

بهترین لپ تاپ برای دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر یک لپ تاپ سبک با عمر باتری طولانی است. اما در دوران کاری اولویت‌ها تغییر کرده و سخت افزار اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. در نتیجه باید هر بخش از لپ تاپ را جداگانه بررسی کنیم.

پردازنده و کارت گرافیک

آیا برای برنامه نویسی به یک لپ تاپ قدرتمند نیاز داریم؟ خیر، اما باید بدانید که قدرت سخت افزار لپ تاپ به حجم پروژه شما گره خورده است. پردازنده باید اولویت شما در انتخاب لپ تاپ مناسب برنامه نویسی باشد، چراکه این کار به کارت گرافیک فشار زیادی وارد نمی‌کند. از طرفی یک لپ تاپ قدرتمند با پردازنده H قطعا با کارت گرافیک RTX یا GTX انویدیا همراه می‌شود. این یک خبر خوب است که اگر وقت اضافی داشته باشید، می‌توانید از دنیای بازی‌ها لذت ببرید.

صفحه کلید و نمایشگر

صفحه کلید دوست همیشگی شما خواهد بود، دست یک برنامه نویس همیشه و در هر حال با صفحه کلید سروکار دارد. به همین دلیل باید به انتخاب صفحه کلید دقت کنید؛ بهترین صفحه کلید برای شما یک صفحه کلید مکانیکی با کلیدهای جزیره‌ای است. متاسفانه صفحه کلید مکانیکی یک ویژگی نایاب در دنیای لپ تاپ‌ها به حساب می‌آید. بهترین انتخاب برای شما می‌تواند یکی از انواع لپ تاپ ایسوس با صفحه کلید نیمه مکانیکی باشد.

اگر روش کارکرد صفحه کلید را فراموش کرده و نادیده بگیریم، این نکته را به یاد داشته باشید که صفحه کلید دستگاه حالت جزیره‌ای داشته و کلیدها به یکدیگر نچسبیده باشند. جدا بودن کلیدها و فاصله مناسب آن‌ها از یکدیگر در زمان تایپ سری اهمیت قابل توجهی دارد. ویژگی با اهمیت دیگر یک لپ تاپ مناسب برنامه نویسی نمایشگر آن است؛ شما می‌توانید انواع لپ تاپ با نمایشگرهای مختلف را در فروشگاه آی تی هوم مشاهده کنید اما بهترین گزینه را چطور انتخاب کنیم؟

بهترین نمایشگر لپ تاپ برای شما که قیمت مناسبی هم داشته باشد، یک لپ تاپ با نمایشگر IPS است. فناوری IPS زاویه دید گسترده، تعداد فریم بالا و تفکیک رنگ مناسبی را ایجاد می‌کند. اگر نمایشگر لپ تاپ شما مات باشد، همه چیز بهتر خواهد شد؛ چراکه با نمایشگر مات می‌توانید زیر نور آفتاب هم به کار خود ادامه دهید.

لپ تاپ مناسب رشته کامپیوتر و برنامه نویسی

حافظه رم و فضای ذخیره سازی

حافظه رم در دنیای برنامه نویسی اهمیت زیادی دارد، اطلاعات زیادی در حافظه موقت رایانه ذخیره شده که باید به سرعت در دسترس پردازنده قرار بگیرد. به همین دلیل یک برنامه نویس به یک حافظه رم حجیم با سرعت بالا نیاز دارد. اگر شما یک لپ تاپ با پردازنده اینتل نسل دوازده یا AMD رایزن سری 6000 را از آی تی هوم خریداری کنید، لپ تاپ شما از حافظه رم DDR5 پشتیبانی می‌کند که جدیدترین نوع حافظه رم است.

حداقل حافظه رم مورد نیاز برای برنامه نویسی را 8 گیگابایت می‌دانیم. اگر حافظه رم دستگاه شما از این مقدار کم‌تر باشد با کوچک‌ترین کار با مشکل رو به رو خواهید شد. از طرفی مقدار رم پیشنهادی ما به شما 16 گیگابایت و بیش‌تر از آن است؛ حافظه رم بیش‌تر ثبات رایانه و سرعت انجام دستورات شما را افزایش می‌دهد.

در نهایت به فضای ذخیره سازی دستگاه می‌رسیم؛ یک لپ تاپ برنامه نویسی باید از حافظه SSD استفاده کند. استفاده از حافظه SSD سرعت انتقال اطلاعات را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد؛ در برنامه نویسی شما به ثانیه‌ها هم توجه می‌کنید، ثانیه‌های ارزشمند که با یک SSD خوب در دست شما قرار می‌گیرد.

حکم آخر بررسی بهترین لپ تاپ برای برنامه نویسی

قبل از باز کردن وب سایت فروشگاه آی تی هوم، باید چند سوال از خود بپرسید، چند سوال مهم که سرنوشت خرید لپ تاپ را مشخص می‌کند. این سوالات به شرح زیر است:

 • بودجه من برای خرید لپ تاپ چه مقدار است؟
 • از این لپ تاپ برای چه کارهایی استفاده می‌کنم؟
 • تا چند سال می‌خواهم از لپ تاپ استفاده کنم؟
 • سخت افزار دستگاه برای من اهمیت بیش‌تری دارد یا قابلیت حمل و نقل مهم‌تر است؟

بعد از جواب به این سوالات می‌توانید بهترین گزینه برای خود را انتخاب کنید. هر جوابی برای سوالات بالا داشته باشید، انواع لپ تاپ ایسوس یک گزینه خوب برای شما خواهد بود. اگر حمل و نقل برای شما اهمیت داشته باشد، می‌توانید از دسته بندی لپ تاپ ذن‌بوک فروشگاه ما بازدید کنید. اگر سخت افزار اولویت شما است می‌توانید از دسته بندی گیمینگ ایسوس بازدید کرده و هیولای خانگی خود را انتخاب کنید.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : لپ تاپ مناسب رشته کامپیوتر و برنامه نویسی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *