10 نکته اساسی برای افزایش امنیت گوشی

امنیت گوشی

در سال های نه چندان دور کاربرانی که تلفن همراه داشتند، اطلاعات ذخیره شده آن ها تنها به تعدادی شماره تلفن های مخاطبین و پیامک ‌های متنی محدود می ‌شد و بحث امنیت گوشی چندان مطرح نبود، اما حالا قضیه کاملا متفاوت شده و با گسترش تکنولوژی و تولید گوشی های هوشمند امروزی، کاربردهای فراوان این دستکاه ها و از طرفی گسترش دنیای اطلاعات، بحث امنیت گوشی متفاوت تر از قبل بررسی می شود.

با افزایش امنیت گوشی از اطلاعات خود محافظت کنید

امروزه کمتر کسی برای نوت برداری های سریع قلم و کاغذ با خود حمل کرده و یا برای ضبط خصوصی ترین لحظه هایش دوربین عکاسی با خود جابجا می کند، چون همه و همه در گوشی های هوشمند خلاصه شده اند و از این رو است که می گوییم موضوع امنیت گوشی باید موشکافانه تر بررسی شود.از تصاویر و اطلاعات خصوصی گرفته تا نامه‌های مهم اداری، پسورد های حساب‌های بانکی و شبکه‌های اجتماعی و فایل های کاری محرمانه همه در گوشی تلفن همراه نگهداری می شوند که حیاتی بودن حفظ حریم این دسته از اطلاعات یاد شده، مجددا اهمیت امنیت گوشی را ذکر می کند.

امنیت گوشیبر روی برنامه‌های کاربردی خود قفل قرار دهید

اهمیت این مورد در بحث امنیت گوشی را هرگز فراموش نکنید.این مورد در مورد اپلیکیشن هایی که اطلاعات مهمی را در بر دارند پر اهمیت تر جلوه می کند و درصد اهمیت آن افزایش می باید.لایه دوم امنیتی نام مناسبی است که می توان به این کار داد، چون در مواقعی که دستگاه شما در اختیار شخص دیگری است، به ‌ویژه به زمان گم شدن و در حالیکه قفل اول باز است، می تواند از افشای اطلاعات شما جلوگیری کند و امنیت گوشی را ارتقاء بخشد.
از جمله اپلیکیشن های کاربردی در این زمینه App Lock را می توان نام برد.

امنیت گوشیایمن ‌سازی شبکه ارتباطی در امنیت گوشی

امنیت شبکه ارتباطی مورد مهمی در امنیت گوشی به شمار می رود؛ چون به طور مثال با اتصال به ارتباطات بی‌ سیم عمومی در واقع مجوز لازم برای سرقت اطلاعات خود را داده اید. جدا خودداری کنید.لزوم خودداری از این کار زمانی بیشتر می شود که قصد دارید بعد از اتصال به شبکه مربوطه کارهای مهمی از جمله تراکنش های بانکی انجام دهید.زمان اتصال به شبکه بی ‌سیم عمومی دیگران قادرند به ‌راحتی بسته‌های ارسالی شما را شنود کرده و از ان ها استفاده کنند.
(این مطلب را بخوانید –> حفظ امنیت هنگام استفاده از Wi-Fi در مکان های عمومی)

امنیت گوشیفعالسازی امکان ردیابی دستگاه مفقود شده

خوشبختانه گوشی ‌های هوشمند به لطف بهره بری از GPS قابل ردیابی هستند که تاثیر فوق العاده ای در امنیت گوشی دارد.برنامه ‌های کاربردی زیادی از جمله AntiDroidTheft برای یافتن دستگاه به سرقت رفته و یا مفقود شده در زمان های بحران می توانند به شما کمک کنند و از آنجایی که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، بهتر است از همین الان به نصب این اپلیکیشن ها اقدام کنید که برخی از آن‌ها قابلیت روشن کردن GPS از راه دور را نیز دارند.
(این مطلب را بخوانید –> آموزش ردیابی گوشی های مفقود یا دزدیده شده
ردیابی گوشی و تبلت گم شده یا به سرقت رفته (پیشگیری بهتر از درمان است))

برای حفظ امنیت گوشی همه پسوردها را در گوشی ذخیره نکنید

ذخیره کردن پسورد سرویس‌های آنلاین، سایت‌های مختلف، شبکه ‌های اجتماعی، ایمیل ها و… در بین کاربران گوشی های هوشمند باب شده که با امنیت گوشی در تضاد است.حتی اگر به میزان یک درصد به دسترسی شخصی دیگر به گوشی خود احتمال دهید، می توان دریافت که آن شخص خواهد توانست به ‌تمامی اطلاعات شما نفوذ پیدا کند، پس این کار در تقابل صد در صدی با امنیت گوشی است، پس از ذخیره سازی پسوردهای بسیار مهم مانند پسوردهای بانکی به صورت آزاد در گوشی جدا خودداری کنید.
البته برخی از اپلیکیشن ها هستند که مخصوص نگهداری این دسته از اطلاعات نوشته شده اند که علاوه بر اینکه خود اپلیکیشن امنیت قابل توجهی دارد، دیتابیس آن ها نیز با الگوریتم های خاصی ذخیره می شوند و دسترسی به اطلاعات شما را تا حد بسیار زیادی ناممکن می سازند.
(این مطلب را بخوانید –> تامین امنیت رمز عبورها)

بیشتر بخوانید  آشنایی با ایمن ترین گوشی های دنیا

مجوزهای درخواست شده اپلیکیشن ها را قبل از نصب بخوانید

همواره دیده اید که پیش از نصب اپلیکیشن و به منظور افزایش امنیت گوشی، یک لیست از درخواست ‌های دریافت مجوز که اپلیکیشن یرای درست کار کردن به آن ها نیاز دارد نمایش داده می شود.حال باید دقت کنید که اما همه مجوزهای درخواستی ضروری نیستند و باید مطمئن شوید مجوزها مربوط به کارهایی است که واقعاً آن برنامه کاربردی باید انجام دهد یا خیر.به طور نمونه یک اپلیکیشن روشن کردن LED برای استفاده از آن به عنوان چراغ قوه، به دسترسی به پیام های متنی شما احتیاجی ندارد!

سایر موارد لازم برای افزایش امنیت گوشی

اگر کاربر، دقت لازم را نداشته باشد تمامی اطلاعات وی ممکن است قابل‌ ردیابی، دانلود و یا حتی به اشتراک‌ گذاری در اینترنت باشد و به این ترتیب زمینه برای سرقت توسط افراد سودجو فراهم می‌‌شود.
موارد دیگری نیز وجود دارند که به نوبه خود نقش مهمی در تامین امنیت گوشی شما ایفا می کنند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

امنیت گوشیاز امکانات امنیتی موجود در سیستم‌ عامل بهره ببرید

استفاده از قفل صفحه ‌نمایش و رمزنگاری ابتدایی ترین کاری است که می توانید برای تامین امنیت گوشی استفاده کنید. در حالت کلی تنوع زیادی در قفل صفحه ‌نمایش وجود دارد که می توانید بسته به سرعت و سهولت استفاده از آن ها، یکی را برگزینید.پین کد، الگو (Pattern)، تشخیص چهره، اثرانگشت همه دست به دست هم می دهند تا به رشد امنیت گوشی هوشمند شما کمک کنند.

برای امنیت گوشی از اپلیکیشن های ضد ویروس استفاده کنید

اگر گوشی شما از لحاظ سخت افزاری در وضعیت خوبی به سر می برد، نصب یک آنتی ویروس تاثیر منفی بر روی عملکرد آن نخواهد گذاشت.به طور حتم داشتن یک برنامه کاربردی از نوع ضد ویروس کار شما را در تامین امنیت گوشی راحت ‌تر می ‌کند.

به وسیله چند حساب کاربری از حریم خصوصی خود محافظت کنید

در نسخه ‌های جدید سیستم ‌عامل اندروید گزینه ایجاد حساب‌های کاربری وجود دارد که شما را قادر می سازد تا بدون دغدغه گوشی خود را به اطرافیان بسپارید.و نگران امنیت گوشی نباشید.همچنین یک حساب کاربری عمومی برای هرکسی که می‌ خواهد از دستگاه شما استفاده کند محدودیت دسترسی به اطلاعات ایجاد می کنید.برای این کار وارد قسمت Users در Setting شوید.

از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

اگرچه یک کاربر حرفه ای می تواند از راه دور اطلاعات خود را از روی دستگاه پاک کند، اما دست وی به جایی بند نیست و اگر از آن اطلاعات پشتیبان گیری نکرده باشید تمام اطلاعات خود را از دست خواهید داد.پس این مورد نیز از جمله موارد پیشگیرانه در امنیت گوشی به شمار می رود.

فعال کردن قسمت پاک ‌سازی از راه دور

با وجود اینکه فعالیت های بالا امنیت گوشی بسیار بالای شما را تضمین می کند، اما یک قدم دیگر باقی خواهد ماند و آن قابلیت حذف اطلاعات دستگاه از راه دور است.در مواقعی که امیدی به باز پس گیری دستگاه نیست، می توانید از اپلیکیشن های کاربردی زیادی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید که از جمله آن ها می توان ۳CX Mobile Device Manager را نام برد.

این مطالب را نیز بخوانید
چند نکته امنیتی برای کاربران اینترنتی
چگونه امنیت مودم وایرلس رو افزایش بدیم؟
چطور امنیت کامپیوتر و لپ تاپمون رو افزایش بدیم؟
هک کردن لینوکس با ۲۸بار فشار دادن دکمه بک اسپیس / حفره امنیتی جدید در لینوکس

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : 10 نکته اساسی برای افزایش امنیت گوشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *