پادویش

گوگل ترنسلیت ابزار شاهکار گوگل مختص زبان آموزان

گوگل ترنسلیت

گوگل ترنسلیت |دیکشنری گوگل | مترجم آنلاین گوگل | زبان انگلیسی نقش مهمی در فعالیت های روزانه دارد , بسیاری از کتاب های تدریس شونده در دانشگاه ها , بیشتر مقالات , گوشی های تلفن هوشمند , بازی های کامپیوتری و بسیاری از موارد دیگر به زبان انگلیسی نوشته و تنظیم شده اند. اما بسیاری از افراد نه علاقه ای به یادگیری زبان انگلیسی دارند و نه وقت و تمرکز مورد نیاز برای ترجمه متون انگلیسی را ! از این رو طراحانT نرم افزار های زیادی را به عنوان وسیله ای برای ترجمه و راهنمایی این افراد طراحی و عرضه کرده اند.

هر چند اپلیکیشن های ترجمه زیادی در ایران وجود دارد , اما باید بگوییم تمامی آن ها حالتی نسبی داشته و به هیچ عنوان نمی توان این برنامه ها را جایگزینی برای مترجمان دانست , اما می توان در صورت برخورد با مشکل از آن ها استفاده کرد. اما در میان تمامی این برنامه‌ ها و آپ هایی که در بازار وجود دارد , سایت google translate در بالا ترین جایگاه قرار دارد.

معرفی گوگل ترنسلیت

گوگل ترنسلیت

عملکرد گوگل ترنسلیت این گونه است که ابتدا زبان مبدا و مقصد مورد نظر خود را انتخاب می کنید , سپس واژه و یا عبارت و حتی جمله ای را که قصد دارید ترجمه کنید را در فیلد زبان مبدا وارد می نمایید , با انتخاب گزینه translate به آسانی متن مورد نظر شما به زبان مقصد ترجمه می شود. گوگل ترنسلیت , سایتی مناسب برای ترجمه آنلاین است اما باید توجه داشت که هر چند در میان مترجمان آنلاین رتبه ی عالی دارد , اما برای متون عمومی مناسب بوده و نمی توان خیلی زیاد برای ترجمه مقالات و متون تخصصی از این سایت کمک گرفت.

به طور کلی , گوگل ترنسلیت یکی از سرویس های ماشینی ترجمه است که تقریبا همه ی زبان های موجود در دنیا را تحت پوشش خود قرار می دهد و در کنار لپ تاپ و کامپبوتر ها , قابلیت استفاده در روی گوشب های آی او اس و اندروید را نیز دارد. رنک و رتبه این سایت بسیار بالا است و روزانه حدود 200 میلیون نفر ( گاهی بیشتر ) از این غول ترجمه آنلاین استفاده می کنند.

گوگل ترنسلیت

تاریخچه گوگل ترنسلیت

اگر از سال های قبل از این سایت استفاده کرده باشید متوجه تفاوت های آن می شوید. گوگل ترنسلیت در سال 2006 , از مبنای آمار برای ترجمه متون استفاده می کرد , متون سازمان ملل و پارلمان اروپا , پایگاه داده اطلاعات این سرویس را تشکیل داده بود , تمامی متونی که برای ترجمه ب این سرویس داده می شد , ابتدا به زبان انگلیسی ترجمه شده و سپس بر اساس آن به زبان مقصد ترجمه می شد , همین امر باعث شد گوگل ترنسلیت که بر مبنای آماری کار می کرد , از دقت بسیار کمی بهره ببرد و فعالیت آن چندان قابل قبول نبود. همین موضوع طراحان این سرویس را وا داشت تا چاره ای برای ارتقأ کیفیت ترجمه آن پیدا کنند , طراحان گوگل ترنسلیت نیز با تغییر مبنای آماری به مدل شبکه عصبی , تحولی بزرگ ایجاد کرد.

پیش از این , ترجمه متون ها به صورت کلمه به کلمه انجام می شد اما پس از اعمال این تغییر , گوگل ترنسلیت جمله ها را با مفهوم و کلمات را در قالب یک جمله ترجمه می کند. این امر باعث شد ترجمه ماشینی گوگل ترنسلیت بسیار نزدیک تر به ترجمه انسانی شود.

گوگل ترنسلیت

پس از سال 2016 , همواره شاهد پیشرفت روزانه گوگل ترنسلیت هستیم , به طوری که امروزه , این سرویس توانایی ترجمه ویس ها ,  ویدئو ها , تصاویر , متون و …. را دارد. یکی دیگر از ویژگی های بسیار جالب و مثبت این سرویس ارتقا یافته , افزوده شدن امکان تلفظ است , زمانی که یک کلمه و یا یک جمله را در کادر زبان مبدا وارد می کنید , با انتخاب یکی از کلمات و فشار دادن دکمه تلفظ , گوگل نحوه صحیح خواندن واژه مورد نظر را به زبان مبدا , برای شما ایجاد می کند.

برای ورود به مترجم آنلاین شرکت گوگل کلیک کنید

در ادامه با زوم تک همراه باشید…

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : گوگل ترنسلیت ابزار شاهکار گوگل مختص زبان آموزان

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *