آنتی ویروس پادویش

حوثی ها چه کسانی هستند؟

حوثی ها

حوثی ها چه کسانی هستند؟ حوثی ها به نیروهای مردمی ارتشی یمن گفته می شود که توانسته اند ایستادگی های در برابر رئیس جمهور مخلوع و ارتش ائتلافی داشته باشند. سوال اینجاست که آیا آنها علی عبدالله صالح را کشته اند؟ اخبارها اینگونه نشان میداد که این شخص در زمان فرار توسط نیروهای مردمی کشته شده است و حاکی از آن است که مردم همان حوثی ها می باشند که وی را در زمان فرار کشته اند.

در واقع اینگونه گفته می شود شیعیان زیدی که در استان صعده و برخی منطقه های یمن ساکن می باشند ، شیعه 5 امامی هستند و به امامت زید بن علی زین العابدین بن حسین(ع) بن علی(ع) معتقد می باشند. با اینکه زید بن علی خود را امام نمی داند و برای خون خواهی مظلومان عاشورا قیام کرده است ولی پیروان او ، مقاوم امام پنجم را به او داده اند و به همین دلیل او را زیدیه می شناسند.

همه چیز درباره حوثی ها

حوثی ها چه کسانی هستند؟ ایشان که فردی اهل علم بوده اند و همچنین شجاعت های زیادی را تجربه کرده اند ، در سال سال 122 هـ.ق  دست به قیام بر علیه دولت ظلم و جور امویان در کوفه نموده است که در دوره خلافت هشام بن عبدالملک اموی بوده و در پی این قیام به همراه زیادی از یاران خود به شهادت رسیده است.

دلیل اینکه پیروان او (زیدبن علی(ع) ) درجه امامت را به او داده اند و وی را امام می دانند این است که عقایدی بر علیه دولت ظلم داشته است و همچنین قیام او نیز دلیل دیگری برای این موضوع می باشد و بعد از شهادت او در عراق و کوفه ، یمن و ایران نیز اقداماتی را در مقابل حکومتهای وقت بزنند و حکومت های زیدی را ایجاد نمایند.

3 فرقه اصلی زیدیه به شرح زیر می باشد که در ایران فرقه های دیگری از آن نیز مثل “قاسمیه” و “هادویه” و “ناصریه” شکل گرفته است.

  • جارودیه
  • سلیمانیه
  • صالحیه

یکی از اصلی ترین حکومت های زیدی که در ایران به وجود آمد “قیام حسین به علی معروف به داعی کبیر” بوده که در سال 250 هـ.ق با ورود  یحیی بن عبدالله به دیلم و پس از شهادت او به واسطه عباسیان بوده است.

یحیی بن حسین(رهبر فرقه هادویه)

در سال 284  هـ.ق یحیی بن حسین در صعده یمن( رهبر فرقه هادویه) ، توانست مذهب هادویه را رواج بدهد و موجب تشکیل حکومت زیدی شود. این حکومت توانست با فراز و نشیب های که داشت تا استیلای عثمانی پیش برود اما پس از شکست عثمانیها ، این شرایط به وجود آمد که حاکمیت مجددی برایشان ایجاد گردد و تا سال 1964  در اختیار زیدی ها باشد و در این سال نیز اعلام جمهوری صورت گرفت.

یکی از فقهای زیدیه که حدود نود سال نیز سن داشته ، بدرالدین الحوثی می باشد که پدر حسین الحوثی در سال 2004 در جنگ با ارتش یمن کشته شد و رهبر سابق الحوثی ها بوده است.

در تعبیری می توانیم بگوییم که الحوثی ها به عنوان همراه مسلح شیعه های مظلوم استان صعده می باشند و در مقابل تهاجم های دولت مرکزی دفاع می نمایند.زیدی ها از نظر اعتقادی با شیعه های اثنی عشری شباهت های دارند و به صورت گسترده ، مراسم عاشورا و جشنهای الغدیر را برگزار می کنند.

حوثی ها چه کسانی هستند؟ الحوثی ها مخصوصا عبدالملک الحوثی تاکید می کند که استان صعده(استان شیعه نشین) به عنوان جزئی از خاک یمن بوده که اصلا هدفی برای جدایی آن نداشته است. رهبر کنونی الحوثی ها بارها این موضوع را بیان کرده که توسط هیچ کشوری حتی ایران تحت حمایت نبوده و خواسته های داشته که توجهی از دولت مرکزی به آن نشده است.

عبدالملک الحوثی پس از کشته شدن برادرش ، حتی با وجود برادر بزرگتر به دلیل شخصیت پر قدرت و قوی او به عنوان رهبری این جنبش انتخاب شده است.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : حوثی ها چه کسانی هستند؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *