پادویش

گوگل چه چیزهایی از من می داند؟

گوگل چه چیزهایی از من می داند؟ آیا گوگل از من جاسوسی می کند؟

گوگل چه چیزهایی از من می داند؟ چطور می توانم مانع از دسترسی گوگل به تصاویر، تاریخچه جست وجو، مخاطبین، لوکیشن و … شوم؟

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت cnbc، همه ی ما چیزهای زیادی در خصوص سرقت اطلاعات شخصی مان توسط کمپانی های بزرگ تکنولوژی هم چون گوگل شنیده ایم، اما واقعا این شنیده ها تا چه قدر درست هستند؟

اگر خیلی خلاصه بخواهیم به شما بگوییم؛

گوگل اطلاعات شخصی شما و دیگر کاربران را به منظور تبلیغات دقیق تر و بهبود تجربه کاربری، جمع آوری می کند.

 • شاید از شنیدن اینگه گوگل تا چه از حدی از شما هم چون دیگر کاربران خبر دارد، تعجب کنید!
 • زوم تک به شما نشان خواهد داد که گوگل چه اطلاعات از شما را دنبال می کند، چه چیزهایی از شما می داند و چطور شما می توانید اطلاعات ذخیره شده از شما در گوگل را محدودتر کنید.

 

گوگل چه چیزهایی از من می داند؟

گوگل بیشتر از آن چیزی که حتی فکرش را هم بکنید، درباره ب شما می داند.
اگر شما تنها فقط از یکی از سرویس یا محصولات این کمپانی هم چون گوگل جیمیل، موتور جست و جوگر گوگل یا حتی اسمارت فون های اندرویدی استفاده می کنید، گوگل اطلاعات شخصی و دیتایتان را به منظور بهبود عملکرد سرویس برای تجربه بهتر کاربران استفاده می کند.

نه تنها گوگل؛ حتی فیسبوک نیز چیزهای زیادی در خصوص شما می داند که در آینده به فیسبوک نیز می پردازیم، اما فعلا تنها می خواهیم به سراغ چیزهایی که گوگل از شما و دیگر کاربران می داند بپردازیم.

نکته ای که حائز اهمیت این است که گوگل خود رسما به شما می گوید که می خواهد درباره ی شما بداند و چیزی را از شما پنهان نمی کند، اما اینکه واقعا چطور می تواند انقدر زیاد در خصوص شما بداند، خود جای تعجب دارد.

برای مثال، هم زمان با وقتی که من در حال نوشتن این مقاله برای زوم تک بودم، فهمیدم که گوگل درباره ی من این موارد را می داند:

 • اسم من، جنسیت و زمان تولد
 • شماره تلفن شخصی من
 • تاریخچه و جست جوهای اخیر من در موتور جست وگر گوگل
 • وبسایت های که من به آن ها مراجعه می کنم
 • زمانی که من به سراغ تخت خواب برای  خواب می روم
 • هرجایی که من در سال های اخیر در آن جا بوده ام
 • می داند که من به فوتبال علاقه دارم؛ دوست دارم به آهنگ های پاپ و رپ گوش کنم؛ می داند که غذای مورد علاقه من چه چیزی است و خیلی چیزهای دیگر!
 • کجا کار می کنم و چه کار انجام می دهم
 • کجا(ها) زندگی کرده ام
 • ویدیوهای یوتیوبی ای که من در جست و جوهای درون یوتیبوبی ام مشاهده کرده ام
 • هر زمانی که من با گوگل اسیستنت ( دستیار هوشمند گوگل) تعامل داشته ام ( به همراه صوت های کامل ظبط شده توسط شما که به گوگل اسیستنت) می گفتید

 

برای دانستن اینکه گوگل دقیقا چه چیزهایی درباره شما می داند، لینک های ذیل را کلیک کنید. هم چنین یادتان نرود که برای محدود کردن دیتایی که گوگل از شما ذخیره کرده است – به شرطی که واقعا نمی خواهید گوگل هم چنین اطلاعاتی را از شما داشته باشید-  لینکی را که برای تان فراهم کرده ام را نیز کلیک کنید.

 

شخصی سازی تبلیغات گوگل

با توجه به عکس ذیل؛ پیدا کنید که به نظر شما گوگل فکر می کنید که شما بیشتر به تبلیغات چه تاپیک هایی علاقه مند هستید

اول از هر چیزی مطمعن شوید که وارد حساب گوگل تان شده اید، سپس برای بر روی این صفحه «مدیریت تنظیمات گوگل ادز» کلیک کنید که به شما نشان می دهد که به نظر گوگل شما به دیدن تبلیغات چه موضاعاتی علاقه دارید. شما چیزی مشابه با تصویر فوق خواهید دید. صفحه را به پایین بکشید؛ گوگل به شما جنسیت، سن و تبلیغاتی که شما آن را بلاک کرده اید را نشان می دهد.

 

چطور اطلاعاتم را محدود کنم؟

در بالای صفحه تنظیمات گوگل ادز (Ads)، بر روی گزینه « Turn off ads personlization یا همان غیرفعال کردن شخصی سازی کردن تبلیغات» کلیک کنید.

 

مشاهده تاریخچه گوگل مپ

صفحه تاریخچه محل گوگل یا « Google’s Location History Page»

 یک راهنمای کامل است که به شما نشان می دهد شما  علاوه بر محل کار و خاته تان، کجاها بوده اید که ممکن است شما در گوگل مپ ذخیره کرده بودید. شخصا برای خود من، گوگل از سال 1390 می داند که من کجاها بوده ام و به کجاها رفته ام. نقشه فوق نماینگر مکان هایی است که گوگل می داند من در آن جاها بوده ام.

چطور اطلاعات گوگل مپ را محدود کنم؟

در انتهای صفحه «Location History Page» بر روی گزینه « Pause Location History یا توقف تاریخچه لویشن» کلیک کنید.

 

مشاهده تاریخچه یوتیوب

مشاهده فعالیت های حساب گوگل ( See Google Activity)

نه تنها اپل؛ بلکه گوگل نیز دیتا دستورهایی گفتاری که به دستیار هوشمند گوگل «گوگل اسیستنت» را می دهید را به طور خودکار ذخیره می کند. فرقی هم نمی کند از طریق گوگل هم باشد یا از طریق اسمارت فون ها!؛ دیگر خودتان هم می دانید که تاریخچه وبسایت های که مشاهده می کنید را مو به مو می داند و تعجب نکنید که گوگل شما را «اصلا» نمی پاید!

برای مثال، شما در اینجا می توانید ببنید که گوگل رد من را وقتی که از گوگل هم خواستم چراغ های اتاق حال خانه را خاموش کند را زده است ( دقیقا به همراه ویس کاملی که من به گوگل هم دستور دادم) و وبسایت اپل کار را مشاهده کردم.

برای مشاهده کامل تاریخچه حساب گوگل تان می توانید به صفحه « See My Google Activity  یا مشاهده فعالیت حساب گوگل من» مراجعه کنید.

چطور باید تاریخچه فعالیت حساب گوگل را محدود کنم؟ برای این کار به صفحه « Google Web and Activity Page» مراجعه و بر گزینه « Manage Activity  مدیریت فعالیت» کلیک کنید تا ببینید گوگل از شما چه چیزی را ذخیره کرده است.

 

مشاهده فعالیت گوگل

مشاهده فعالیت حساب یوتیوب

همان طور که می دانید گوگل به طور خودکار تمام جست وجوهایی که شما در نوار جست وجو یوتیوب انجام داده اید و تاریخچه ویدیوهایی که مشاهده کرده اید را مو به مو می داند.

شما با کلیک یکی از لینک های دیل می توانید ببینید گوگل دقیقا کدام یک از جست وجوهایی که در یوتیوب انجام داده اید یا تاریخچه ویدیوها مشاهده تان را می داند.

 

محدود کردن دیتا گوگل

شما می توانید اطلاعتی که گوگل نگه می دارد را محدود کنید

آیا می خواهید اطلاعات که گوگل از شما می داند یا اطلاعات شخصی که گوگل بدون اجازه شما با دیگران به اشتراک می گذارد را محدود کنید؟ مطمعن شوید که از ابزار Privacy Checkup استفاده می کنید. هم چنین شما می توانید به صفحه Visit The Activity Page مراجعه کنید و همه گزینه ها را غیرفعال کنید، که در این صورت دیگر گوگل لوکیشن شما را دنبال و ظبط نمی کند، اطلاعات دستگاه هوشمند را بررس نخواهد کرد، فعالیت های وبسایت ها و اپلیکیشن ها را دنبال نمی کند، فعالیت گفتاری و شنیداری شما را دنبال نخواهد کرد و دیگر حق ندارد نه جست های یوتیوبی شما را بداند، از تاریخچه مشاهده ویدیوهای یوتیوبی شما را در نظر بگیرید و نه خیلی کارهای دیگر … .

 

آیا گوگل دیتا من را می فروشد؟

گوگل چه چیزهایی از من می داند؟ آیا گوگل دیتا من را می فروشد؟

همان طور که پیشتر نیز گفتیم؛ گوگل از ابراز این حقیقت که گوگل اطلاعات بسیاری در خصوص شما می داند و اینکه چرا می داند، باکی ندارد و آن را رسما خود اعلام می کند. در صفحه « Your Data»، گوگل توضیح می دهد که گوگل جیزی که شما درست می کنید، هم چون گوگل جیمیل، مخاطب های که اضافه می کنید، تاریخ اتفاقاتی که به تقویم گوگل اضافه می کنید و عکس هایی که در گوگل آپلود می کنید را رسما رصد می کند.

هم چنین؛ گوگل  اسم شما، آدرس ایمیل، روز تولد، شماره تلفن شخصی و کشور و شهر شما را می داند. وقتی که شما ویدیویی را مشاهده می کنید، بر روی تبلیغاتی کلیک می کنید، آدرس حقیقی شما، اطلاعات دستگاه شما، آدرس IP دیتاهای کوکی؛ گوگل دیتاهایی را گلچین می کند.

گوگل می گوید این کار به خاطر آن چه گوگل در وهلله اول بهبود عملکرد سرویس هایش برای شما می خواند می داند که در حقیقت نیز درست است؛ اگر شما همه چیز را بلاک کنید، شما در حقیقت توانایی گوگل را در نمایش مطالب بیشتری که مورد پسند شما است را محدودتر می کنید.

هم چنین، گوگل به کاربران این فرصت را می دهد که تمام دیتاهایشان که شامل تصاویر، ایمیل، مخاطبین، بوک مارکس ها و دیگر چیزها است را دانلود کنند. پس شما می توانید از دیتایتان کپی داشته باشید، بک آپ بگیرید یا آن را به جای دیگری منتقل کنید.

اگر نگران دزدیده شده دیتاهای شخصی تان توسط دیگر کمپانی های ثالث هستید، اصلا نگران چیزی نباشید، چراکه گوگل به کاربران قول داده است که این کمپانی در برابر حفاظت از تمام اطلاعات و دیتاهایی که از طریق اسمارت فوت یا کامپیوتر شخصی تان با سرورهای گوگل در تعامل است، مسئول است و به خوبی از آن ها مراقب می کند.

همچنین اعلام کرده است که زیرساخت های ابری گوگل از این دیتاها محافظت می کند و حتی به دولت ها اجازه دسترسی مستقیم  یا دسترسی مخفیانه به هیچ کدام از این اطلاعات را نمی دهد. گوگل همیشه گزارش شفافیت عمومی درباره همه درخواست ها و سایر مواردی که ممکن است بر نظر کاربران تاثیر بگذارد را ارائه داده است.

در آخر، گوگل این قول را به شما داده است که به هیچ وجه اطلاعات شخصی شما را هیچ سازمان یا کمپانی ثالث دیگری نفروشد، اما تنها از این دیتاها برای حین استفاده از مرورگرتان برای نمایش آنچه گوگل آن را نمایش تبلیغات مرتبط « Make Ads Relavant» می خواند، استفاده می کند. گوگل می گوید که هیچ کدام از این دیتاها و اطلاعات شخصی را با تبلیغ کننده ها به اشتراک نمی گذرد.

نظر شما در این باره چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

منبع: cnbc

 

 

در ادامه در زوم تک بیشتر بخوانید:

آیپد پرو جدید به همراه اپل ایرتگ در اوایل فروردین معرفی می شوند

یوتیوب این دست دیتاهای شخصی شما را جمع آوری می کند

استرالیایی ها در صورت تحریم گوگل، از بینگ استفاده خواهند کرد

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : گوگل چه چیزهایی از من می داند؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *