پادویش

نسل جدید پردازنده های گوشی های هوشمند

پردازنده جدید ARM

نسل جدید پردازنده های گوشی های هوشمند : معماری آرم ARM) : شرکت طراحی معماری پردازنده است که در سال 1985 تاسیس شد و خلاصه شده جمله زیر می باشد Acorn RISC Machine ) اجزای سه گانه پردازنده های نسل بعدی چیپست های تلفن همراه خود را معرفی کرد . نام تجاری که ARM برای اجزاء سه گانه پردازنده در نظر گرفته به ترتیب زیر می باشد: Cortex-A72 CPU  ،  Mali T-880 GPU ،  CoreLink CCI-500 این پردازنده در سال 2016 در بالای قفسه گوشی های هوشمند نصب خواهد شد.

1-zoomtech.ir (8)

Cortex-A72 CPU 

پردازنده 64 بیتی Arm Cortex-A72 جانشین و نسل جدید پردازنده ی Cotrex-A57 است این نسل در حدود 3.5X برابر سریعتر و با عملکرد بالا نسبت به نسل قبلی یعنی Cortex- A15 است . نسل جدید  Cortex-A72 در حدود  75 درصد نسبت به دستگاه هایی با Cortex-A15  سال 2014 دارای مصرف انرژی در همان حجم کار کمتر خواهد بود.

در شکل زیر تفاوت عملکرد Cortex-A72 را در رابطه با مصرف انرژی نسبت به نسل قبلی ملاحظه می کنید.

1-zoomtech.ir (2)

در شکل زیر به تفاوت سرعت Cortex-A72  نسبت به نسل قبل که هر کدام از فن آوری های متفاوت استفاده کرده اند ملاحظه می کنید:

1-zoomtech.ir (1)

به منظور سهولت در اجرای تراشه جدید ARM آن را با استفاده از فن آوری جدید TSMC 16nm FinFET+ طراحی کرده است  . پردازنده مرکزی که با این چیپست و Cortex-A53 که از فناوری ARM Big.LITTLE بهره می برد، ترکیب خواهد شد ،عملکرد و بهره وری بالایی را به همراه خواهد داشت.

Mali T-880 GPU

پردازنده گرافیکی Mali T-880 از سوی دیگر ، 1.8X عملکرد بالا نسبت به پردازنده گرافیکی موجود یعنی Mali T-760 ارائه خواهد داد.و همچنین نسبت به آن در حدود 40 درصد انرژی مصرفی پایین دارد.این پردازنده با محتوای 4K در ذهن آدم گنجانده می شود.

با توجه به شکل زیر می توان تفاوت های قابل توجه نسبت به نسل قبلی پردازنده های گرافیکی ARM  پی برد:1-zoomtech.ir (4)

CoreLink CCI-500

 کش جدید Corel link CCI-500 با قدرت جرعه جرعه ی Big-LITTLE و به لطف پردازش اسنوپ فیلترینگ اتصال یکپارچه را فراهم خواهد ساخت. این کش در حدود دو برابر پهنای باند را نسبت به کش قبلی CCI-400 و همچنین به نسبت 30 درصد در حافظه سیستم و عملکرد آن نسبت به نسل قبلی CoreLink CCI-400  را باید ارتقاع دهد.

بیشتر بخوانید  ARM هیچ برنامه ای برای ساخت پردازنده 128 بیتی ندارد !

در شکل زیر نیز می توان تفاوتهایی را احساس کرد.

1-zoomtech.ir (6)

ARM در حال حاضر با تعدادی از شرکایی که از اجزاء جدید استفاده خواهند کرد همکاری دارد.از جمله این شرکا می توان به مدیاتک ، HISilicon،Rockchip اشاره کرد.

منبع: جی اس ام آرنا ، اخبار فن آوری

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نسل جدید پردازنده های گوشی های هوشمند

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *