آنتی ویروس پادویش

ساخت عقرب رباتیک با قابلیت نیش زدن دشمن ! + عکس

عقرب رباتیک

دانش رباتیک در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است، به طوری که ربات های ساخته شده اخیر در سطح جهانی شباهت بسیار زیادی هم از لحاظ ظاهری هم از لحاظ ادراکی با انسان ها پیدا کرده اند.
اما دسته دیگری از متخصصین این حوزه تمایل بسیار زیادی نسبت به شبیه سازی جانوران گوناگون در قالب روبات با ذهنی خلاق دارند که دانشجویان دانشگاه ” گنت ” بلژیک نیز دسته ای از آن ها هستند.آن ها اخیرا موفق به ساخت ربات خزنده عقرب با قابلیت حرکتی بالا و جزئیات ظاهری شبیه به نمونه واقعی شده اند.

این ربات از نظر طراحی و حرکات مفاصل کاملا شبیه به عقرب واقعی عمل می کند، به نحوی که قادر است حرکاتی از جمله خزیدن، گرفتن طعمه با چنگک ‌ها و حتی نیش ‌زدن با دُم را با دقت و سرعتی مثال زدنی انجام دهد.
نکته جالب در ساخت این محصول این است که محققان برای ساخت قطعات مختلف آن از چاپگر سه ‌بعدی استفاده کردند.
گفتنی است به کمک چاپگر سه‌ بعدی که تحولی عظیم در صنعت به شمار می رود می ‌توان قطعات پیچیده ای از جمله ربات و مفصل‌ های آن را با دقت بالایی تولید (چاپ) کرد.

عقرب رباتیک عقرب رباتیک

 

 

 

محققین فعال در این طرح هدف خود را از طراحی و تولید ربات 6 پا با قابلیت حرکتی بسیار بالا، کاربردهای آن از قبیل شناسایی و نجات عنوان کرده اند.همچنین آن ها علت انتخاب الگوی عقرب برای طراحی ربات، قابلیت‌های حرکتی و مهارتی این جانور در گرفتن موجودات با چنگک‌ها و مانور جالب توجه دُم این جاندار دانسته اند.

عقرب رباتیک برخلاف عقرب واقعی به جای نیش به لیزر برنده مجهز شده و با استفاده از بازوهای پرقدرت قادر است تا موانع را از سر راه بردارد.

عقرب رباتیک عقرب رباتیک

 

 

 

از دیگر ویژگی های این عقرب می توان به قابلیت کنترل از راه‌ دور آن اشاره کرد که به وسیله آن می تواند ماموریت‌های مورد نظر را به صورت خودکار با کنترل رایانه ‌ای نیز انجام دهد.

عقرب رباتیک

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : ساخت عقرب رباتیک با قابلیت نیش زدن دشمن ! + عکس

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *