پادویش

واتساپ را حذف کنیم یا نه؟

حذف واتساپ

حذف واتساپ یا ادامه دادن به استفاده از واتساپ؟ در قبال شرایط جدید حریم خصوصی واتساپ، چه تصمیم عاقلانه ای باید بگیریم؟

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وب سایت Vice، احتمالات فرقی نداره که چه زمانی از اینترنت و دنیای مجازی استفاده میکنند، به احتمال خیلی زیاد شما هم یکی از کاربران واتساپ هستید.

ممکن است هر روز از واتساپ استفاده کنید. اگر اخبار دنیای تکنولوژی را دنبال می کنید حتماً درباره حواشی به وجود آمده در خصوص واتساپ شنیده اید. در پی تغییراتی که فیسبوک برای سیاست حریم خصوصی واتساپ اعمال کرده است، موجب نگرانی کاربران شده است.

 

حذف واتساپ؛ واتساپ را حدف کنیم یا نه؟

طبق سیاست های حریم خصوصی جدید فیسبوک برای واتساپ ، واتساپ دیتای موارد زیر کابران را با فیسبوک در اختیار خواهد گذاشت:

 • شناسه کاربر
 • شناسه دستگاه ( گوشی هوشمند یا تبلت)
 • شناسه خرید
 • تاریخچه تبلیغات
 • شماره تلفن
 • موقعیت مکانی
 • آدرس مخاطبین
 • آدرس ایمیل
 • مشکلات مربوط به دیتا
 • تبلیغ کردن محصولات
 • اطلاعات پرداخت دیتا
 • تشخیصی عملکرد دیتاها
 • تعامل محصولات
 • پشتیبانی مشتری و سایر دیتاهای کاربران

این لیست ممطعنا باعث نگرانی شما از بیم به سرقت رفتن اطلاعات و دیتاهای خصوصی تان می شود؛ چراکه هم اکنون باعث نگرانی  2 میلیارد کاربر دیگر نیز شده است.

بسیاری از کاربران از بیم به سرقت رفتن اطلاعات خصوصی شان به سراغ پیام رسان های دیگر از جمله تلگرام و سیگنال رفته اند.

فیسبوک در ابتدا کاربران را تهدید کرده بود که اگر شرایط حریم خصوصی جدید واتساپ را در 15 ماه فوریه ( ماه فعلی) نپذیرند، برای همیشه کاربران از استفاده از واتساپ محروم خواهند شد.

در طی این فشارها و انتقادها علیه فیسبوک، بسیاری از کاربران و حتی افراد سرشناسی هم چون ایلون ماسک به این تصمیم فیسبوک عکس العمل نشان داده اند. برای مثال، اسلون ماسک ( Elon Musk) از کاربران خواسته به جای استفاده از فیسبوک و واتساپ، از پیام رسان سیگنال استفاده کنند.

البته این اولین باری نیست که واتساپ چنین درخواستی بی جایی را از کاربران می کند. شاید باور نکنید، اما واتساپ سال ها است که از دیتا شما استفاده می کند و آن را مستقیما نیز اعلام می کند. تنها تفاوتی که این بار با دفعات پیش می کند این است که فیسبوک می خواهد دیتاهای شخصی کاربران را به منظور بهبود تبلیغات استفاده و به اشتراک دیگر شرکت های ثالت بگذارد.

کمپانی بزرگ فیسبوک به جمع آوری دیتاهای کاربران از طروق مختلف کاربران مشهور است و این چیزی جدیدی هم نیست.

فیسبوک در سال 2016، پیام رسان واتساپ را به ویژگی رمزنگاری شده ( end-end encryption ) مجهز کرد و این به معنی است که هیچ شخص، سازمان ثالث و حتی خود فیسبوک هم حق ندارد به پیام های شخصی کاربران دسترسی داشته باشد که به نظر می رسد درست هم باشد. اما به نظر نمی رسد که فیسبوک در این خصوص با کاربران روراست مانده باشد.
استفاده از هر پیام رسانی که رمزگذاری نشده است، کار اشتباهی است.
مسنجر فیسبوک از ویژگی end-to-end encryption بهره مند نشده است و اگر این مورد برای شما مهم است، نباید هرگز دیگر از پیام رسان مسنجر فیسبوک استفاده کنید.
فیسبوک دیگر حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران را در الویت کارهای خود قرار نداده است. از این رو نه تنها در خصوص واتساپ، بلکه کاربران از به سرقت رفتن دیتاهای شخصی شان در دیگر برنامه های متعلق به فیسبوک؛ فیسبوک مسنجر و اینستاگرام نگران هستند.
در ادامه به 6 موردی که چرا باید دیگر از واتساپ و برنامه های متعلق به فیسبوک استفاده نکنید، اشاره کرده ایم.

فیسبوک می خواهد به تمامی اطلاعات و جزئیات مخاطبان تان دسترسی کامل داشته باشد

بله واقعا همین طور است فیس بوک به تمامی جزئیات و اطلاعات مخاطبان شما در واتساپ دسترسی کامل داشته باشد. البته این فقط درباره کسانی که زود حساب سپرده می کنند ختم نمی‌شود و بلکه تمامی مخاطبان شما را فرا میگیرد.

طبق شرایط استفاده از واتساپ که در وبسایت واتساپ منتشر شده است، واتساپ باید به تمامی اطلاعات مخاطبین شما که از واتساپ استفاده می کند و حتی آنان که از واتساپ استفاده نمی کند نیز دسترسی کامل داشته باشد. برای استفاده از واتساپ شما حتما باید این ب واتساپ برای دسترسی به مخاطبین تان را بدهید.

بیشتر بخوانید  واتساپ ویژگی های جدیدی را به نظرسنجی ها اضافه می کند

البته شما می توانید این مورد را رد کنید، ولی دیگر نمی توانید از واتساپ استفاده کنید.

 

 

واتساپ چیزهایی که شما انجام می دهید را دنبال می کند

واتساپ محتوای پیامی را که می فرستید را نمی داند، خیلی عالی است، مگر نه؟ اما هر چیزی دیگری را که بتواند جمع آوری می کند. طبق سیاست حریم خصوصی واتساپ؛ نحوه تعامل شما با دیگران با استفاده از خدمات ما و زمان ، دفعات و مدت زمان فعالیت ها و تعاملات شما توسط واتساپ جمع آوری خواهد شد. به معنای دیگر، واتساپ نمی داند که شما جه محتوایی را رد و بدل می کنیدف اما ما داند که در کجا، با کی و برای چه مدت با به گفت و گو می پردازید!

بسته به اینکه شما تنظیمات پیش فرض واتساپ را تغییر داده اید یا نه؛ واتساپ می تواند عکس پروفایل شما، نام و نام خانوادگی، استاتوس و آخرین وضعیت آنلاین شدن شما را مشاهده کند.

 

ممکن است واتساپ اطلاعات شما را با پلیس به اشتراک بگذارد!

واتساپ ابزار رصد پلیس نیست، و اگر ثابت شود که کمپانی های بزرگ اطلاعات شخصی کاربران را با سازمانی به اشتراک می گذارند، برای شان سنگنین تمام می شود! اما گاهی سازمان های اطلاعات آمریکا برای به دست آوردن دیتاهای شخصی برخی اشخاص خاص و تحت پیگرد از مسئولات فیسبوک کمک می خواهند!

 

 

برایان اکتن ( Brian Acton) یکی از بنیان گذاران سابق واتساپ این شرکت را ترک کرد!

حذف واتساپ آن زمان شبه برانگیز می شود که حتی به واتساپی که توسط شخص مارک زاکربرگ رهبری می شود، نمی شود اعتماد کرد! چراکه حتی برایان اکتن نیز به وی اعتماد و تصمیمات وی اعتماد نکرد و این شرکت را وقتی که به مبلغ 22 میلیون دلار در سال 2014 به فیسبوک فروخته شد، آن شرکت را چند سال بعد ترک کرد!
تصمیم اکتن زمانی عملی شد که وی به سیاست های حریم خصوصی و درآمد ناگهانی مارک زاکربرگ انتقاد کرد و در نهایت در سال 2017 از این کمپانی جدا شد!

فیسبوک گاهی از شما می خواهد پیام های رمزگذاری شده خود را بشکنید!

بله! اگر توجه کرده باشید، هر از گاهی پیام های پاپ آپی در نوار بالای نمایشگر برای تان ظاهر می شود که از شما می خواهد تا از پیام های تان در گوگل درایو یا … بک آپ بگیرید. در واقع یک دام است که توسط فیسبوک انجام می شود! این بک آپ؛ محتوای پیام ها و رسانه شما را بدون ویژگی رمزگذاری کردن در سرورهای گوگل درایو یا آی کلود اپل بارگذاری می کنند!

صفحه رسمی واتساپ می گوید وفتی که پیام ها و رسانه های شما در گوگل درایو بارگذاری می شوند، دیگر رمزگذاری نخواهند شد!

این مورد هم برای آی کلود نیز صدق می کند!

 

 

کد واتساپ عمومی نیست!

واتساپ هیچ گاه اعلام نکرده است که چگونه برنامه نویسی شده است! فیسبوک می گوید این امر به دلیل خاطر شرایط امنیتی است، اما این گونه نیست.

وقتی توسعه دهندگان نرم افزاری کدهای آن را به صورت عمومی منتشر می کند؛ به کارشناسان مستقل این فرصت را می دهند تا بتوانند آن کدها را با دقت از نظر نقص و ضعف های احتمالی بررسی کنند. رقبای واتساپ؛ سیگنال دارای کدهای عمومی است.

به نظر بسیاری از افراد از نظر امنیت، تلگرام گزینه خوب دیگری است، اما در واقع تلگرام نیز زیاد جالب نیست! سگینال آن طور که ادعا می شود بی عیب و 100 درصد بی نقص نیست! و دلیل آن هم یک چیزی بیشتر نیست؛ در دنیای تکنولوژی چیزی به عنوان امنیت 100 درصدی وجود ندارد و نخواهد داشت!

نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما واتساپ را حذف می کنید ؟ حذف واتساپ یا استفاده از آن؟ کدام را  انتخاب می کنید؟

 

 

 

منبع: vice

 

 

در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : واتساپ را حذف کنیم یا نه؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *