آنتی ویروس پادویش

دانشمندان نشانه هایی از وجود آب مایع بر روی مریخ یافتند

طبق گزارش نیویورک تایمز آب مایع چیزی نیست که فقط در گذشته در مریخ وجود داشته، ناسا نشان داد هنوز هم در سطح این سیاره آب مایع وجود دارد. دانشمندان رگه هایی از نمک هیدراته در سطح مریخ یافتند که توسط آب مایع شکل می گیرد که منجر به این نتیجه گیری است که آب مایع در مریخ رایج تر از آن است که ما فکر می کردیم. آلفرد مک ایوان که یکی از اساتید رشته زمین شناسی سیاره ای در دانشگاه آریزونا است به همراه دیگر دانشمندان درپی بررسی تصاویر گرفته شده توسط ناسا از سطح مریخ به یک اکتشاف رسیدند. آن ها رگه هایی تیره و طولانی در کنار دره ها، دامنه ها و چاله ها در مریخ یافتند که به طور فصلی ناپدید می شدند. دانشمندان حدس زدند که ممکن است آب با R.S.L. در ابتدا ترکیب شده اما این فرضیه زمانی اثبات شد که استفاده از طیف سنج  وجود نمک هیدراته در سطح مریخ را نشان داد.

چگونه امکان دارد در مریخ آب مایع وجود داشته باشد در حالی که میانگین دمای این سیاره چیزی حدود منفی هفتاد درجه فارنهایت است؟ همانند زمین، نمک دمای انجماد آب را در مریخ نیز پایین می آورد و باعث می شود در این دما مایع باشد همچنین به مریخ کمک می کند در فصل تابستان و در نزدیک خط استوای خود به دمایی حدود هفتاد درجه فارنهایت برسد.

در واقع دانشمندان هنوز هم از وجود آب مایع در مریخ مطمئن نیستند. در حال حاضر مطالعات جو مریخ میزان بسیار کمی از رطوبت را در اتمسفر این سیاره نشان می دهد اما هنوز از سطح این سیاره اطلاعات کمی داریم. همچنین احتمال دارد آب های زیر زمینی در این سیاره وجود داشته باشد.

در حال حاضر می دانیم که دریاچه های یخ زده بزرگی در قطب های مریخ وجود دارد ولی این یافته های جدید نظر ما را نسبت به مریخ از یک بیابان خشک به سیاره ای زنده تغییر می دهد.

منبع: engadget

به این پست امتیاز بدید

بیشتر بخوانید  با گجت ناسا در سفر بعدی به مریخ او را همراهی کنید

نظرات در مورد : دانشمندان نشانه هایی از وجود آب مایع بر روی مریخ یافتند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *