محققان دیسکی طراحی کرده اند که اطلاعات را 1 میلیون سال ذخیره می کند.

Researchers claim to have created a million-year data storage disk

محققان دانشگاه توئنت کشور هلند ادعا می کنند دیسکی ساخته اند که قادر است اطلاعات را به مدت یک میلیون سال در خود ذخیره نماید .

جرون د وریز و همکارانش در دانشگاه توئنت هلند با این ایده که ذخیره اطلاعات باید با کمترین انرژی انجام گیرد وپس از ذخیره شدن اطلاعات نباید این انرژی جدا گردد. بطور مثال برای تبدیل 1 به 0 به انرژی بسیار زیادی نیاز است ، همچنین در این تبدیل به گرمای زیادی هم نیاز است .

Researchers claim to have created a million-year data storage disk
Researchers claim to have created a million-year data storage disk

محققان در محاسبات خود دریافتند با استفاده از این روش می توان اطلاعات را به مدت یک میلیون سال ذخیره کرد. جرون د وریز می گوید : ” انجام دادن چنین کاری با علم و تکنولوژی امروزی کاملا قابل انجام است. این دیسک از ترکیب تنگستن (برای ذخیره اطلاعات) و سیلیکون نیترید(محافظ لایه ها) تشکیل شده است ، وریز و همکارانش درایوی طراحی کرده اند که در برابر گرمای بسیار بالا مقاوم است ، ضریب انبساط حرارتی این دیسک کم و دارای مقاومت به شکستگی بالایی دارد.

این دیسک از تکنیک الگودهی استاندارد و داده هایی در شکل کدهای مینیاتوری با عرض خطوط 100 نانومتری ساخته شده است ، در تست این دیسک در هنگام ذخیره سازی داده ها محققان متوجه شدند که این دیسک این قابلیت را دارا است که داده ها را تا زمان های بسیار طولانی ذخیره نماید. برای ذخیره سازی اطلاعات به مدت یک میلیون سال این دیسک باید قادر به زنده نگه داشتن اطلاعات 445K به مدت یک ساعت بود ، اما براساس آزمایشات محققان این دیسک قادر بود به مدت دوبرابر زمان ذکر شده و درمای مورد نظر اطلاعات را نگهداری نماید و این بعنی موفقیت این گروه تحقیقاتی در پروژه ساخت دیسک با ماندگاری یک میلیون سال.

هنوز هم راه طولانی برای تجاری سازی این روش وجود دارد اما ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که با تجاری سازی این دیسک از بین رفتن اطلاعات دیگر اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه شما خودتان قصد نابودی اطلاعاتتان را داشته باشید.

راستی نظر شما درباره این تکنولوژی چی هست؟

به این پست امتیاز بدید

بیشتر بخوانید  نگاهی کوتاه به کمپانی بلک بری در سال 2013

نظرات در مورد : محققان دیسکی طراحی کرده اند که اطلاعات را 1 میلیون سال ذخیره می کند.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *