آموزش کوک پیانو

آموزش پیانو

بعد از چند ماه، یا حتی سالی یکبار باید پیانو آکوستیک خود را کوک کنید که البته این موضوع بستگی به مدل، سن و شرایط پیانو شما دارد. بر خلاف کوک ساز هایی نظیر گیتار و ویولن، کوک پیانو کار پیچیده است و نیازمند تسلط و سال ها آموزش و تمرین است. در این مقاله که به کمک سازکالا منتشر شده است آموزش کوک پیانو را خواهیم آموخت و شما می توانید علاوه بر مشاهده قیمت پیانو در سازکالا از ویدیوهای آموزش پیانو نیز استفاده نمایید.

تجهیزات لازم برای کوک کردن پیانو

اهرم کوک / همر: این ابزار ساده برای چرخاندن پین های کوک استفاده می شود. با این ابزار می توانید میزان کشش سیم ها را تنظیم کرده تا هر نت به درستی کوک شوند. دسترسی به دندانه های کوک پیانو و کوک آن ها سخت تر از ساز های دیگر است، بنابراین شما نیاز به یک همر برای کوک هر سیم خواهید داشت.

بی صدا کردن کلاویه ها با Mute ها: از آنجایی که کوک پیانو کار بسیار حساسی است، برای جلوگیری از به صدا درآمدن سیم های دیگر هنگام کوک یک سیم، لازم است از میوت ها برای بی صدا کردن سیم های دیگر استفاده کنید. وقتی یک کلاویه را فشار می دهید و همر یا چکش به سیم ضربه می زند، اغلب ارتعاش قابل توجهی ایجاد می شود و ممکن است سیم های دیگر نیز ارتعاش داشته باشند، پس استفاده از میوت ها برای بی صدا کردن سیم های دیگر یک امر ضروری خواهد بود.

Tuning Fork ( چنگال کوک ) یا تیونر الکترونیکی ( ETD): این ابزار به تکنسین در کوک سریع هر نت پیانو کمک می کنند.

اهمیت تیونر ها در کوک کردن پیانو

قرار دادن هر نت در هارمونی درست نیاز به دانش فنی و مهارت خاصی خواهد داشت. افرادی که پیانوی شما را کوک می کنند، نه تنها صدای هر نت هنگام فشردن هر کلاویه را می شنوند، بلکه محدوده فرکانسی آن را نیز در نظر می گیرند. مغز انسان همواره در حال پردازش هارمونیک ها می باشد. هارمونی صدای شما در واقع باعث متمایز شدن صدا به نسبت دیگران خواهد شد. با تمرین می توانید هارمونی های هر تن را بررسی کنید. به عنوان مثال هر دو تن در فاصله یک چهارم دارای یک هارمونی هستند: هارمونیک چهارم تن پایینتر و هارمونیک سوم تن بالاتر.

آموزش پیانو

فرآیند کوک پیانو

برای دسترسی به صدا و احساس مورد نظر در رابطه با کوک صحیح هر نت، تکنیک یکسانی استفاده نمی شود. با این حال، همه فرآیند های کوک دارای پایه و اساس مشترکی می باشند. تکنسین ها از تیونر های الکترونیکی برای تشخیص وضعیت هر نت استفاده می کنند. کوک با استفاده از گوش دادن به هر نت شامل شنیدن ضرباتی است که هنگام پخش 2 نت به گوش می رسد.

ضرب در واقع تداخلی است که هنگام نواختن دو نت با فرکانس های مختلف پخش شده که این امر موجب ایجاد صدای ترمولو مانندی می شود. هنگامی که دو نت در یک فرکانس واحد به هم نزدیک شوند، ضرب ها کمتر و در نهایت متوقف می شوند.

هنگامی که این ضرب ها متوقف شد، نت ها با یکدیگر هماهنگ می شوند. در یک پیانو این فرآیند کار پیچیده ای است زیرا در کلاویه های میانی و سه تایی ها، 3 سیم در هر نت وسط و تربل وجود دارد، هر سه باید با یکدیگر هماهنگ شود.

آموزش پیانو

در مرحله اول، ارزیابی کوک کلی ساز و وضعیت آن بررسی می شود، آکورد ها و هر نت برای تشخیص بهتر تکنسین مورد ارزیابی قرار می گیرند.

در مرحله بعد درب بالای و درپوش کلاویه را بر می دارد تا پین های کوک و اکشن در دسترس باشند.

با استفاده از ETD محتوای هارمونیک C1 ، C2 ، C3 ، C4 و C5 را اندازه گیری کرده و سپس منحنی نتایج را مورد بررسی قرار می دهند تا از درستی کار مطلع شوند.

با شروع از پایین ترین نت به کوک کردن سیم های بیس کرده و تک تک نت ها را کوک می کنند. پس از آن، آکورد های دوتایی را کوک کرده که هر نت شامل دو سیم می شود و اینکار با استفاده از ETD و در مرحله بعد با گوش انجام می دهند. هنگام کوک، به طور مداوم اکتاو ها را بررسی می کنند، فاصله پنجم و ششم با توجه به استراحت ها مورد بررسی قرار می گیرند. امیدواریم که این آموزش سازکالا در مورد کوک پیانو مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آموزش کوک پیانو

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *