پادویش

چگونه عملکرد وب سایت خود را بهینه سازی کنید ؟

عملکرد وب سایت

اگر به سایت های اینترنتی مختلف نگاهی بیندازید، اطلاعات بسیاری در مورد مدت زمان انتظار برای بارگزاری سایت ها و هدر رفت زمان در این موارد مشاهده خواهید کرد. در این بازه افرادی را خواهید دید که انتظار دارند با استفاده از پهنای باند ثابت اینترنت خود در طول یک زمان مشخص و ثابت، حتی الامکان فورا، وب سایت آن ها بارگزاری گردد؛ به خصوص کاربران تلفن های همراه که اصلا زمان زیادی برای بارگذاری یک سایت ندارند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، زمان مطلوب به منظور بارگذاری یک صفحه در اینترنت 3 ثانیه می باشد، هر چند که در اکثر سایت ها این مدت زمان به دو برابر و حتی بیشتر رسیده است. در صورتی که بیش از 10 ثانیه فرآیند بارگذاری یک صفحه در اینترنت زمان ببرد، به احتمال کاربران این سایت را رها کرده و به سراغ سایت های دیگر می روند. اساسا مدت زمانی که طول می کشد یک صفحه وب بارگذاری شود به عوامل متصل کننده ی میان سرور و دستگاه مشتری در انتهایی دیگر بستگی دارد.

در صورتی که این امکان وجود نداشته باشد، طراحان سایت نتوانند این پروسه را برای تمامی کاربران اعمال نمایند و از سطح کنترل آن ها فراتر باشد و سایت را به گونه ای تنظیم نمایند که تا حد ممکن کارآمد گردد، ممکن است آسیب های بسیاری به سایت وارد آید و عملکرد آن برای کاربران با مشکلی جدی روبرو شود. اساسا افزایش سرعت را می توان با طیف وسیعی از روش های متفاوت اعمال نمود ولی به منظور بهبود عملکرد سایت، سه ستون مرکزی قرار گرفته است. این موارد شامل افزایش میزبانی وب، بهینه سازی سایت و همچنین برخی از ملاحظات مربوط به پلتفرم می باشد.

عملکرد وب سایت

اهمیت میزبانی (Hosting)

اساسا مقدار هزینه ی میزبانی یا هاستینگ متناسب با تعداد افرادی است که از سایت موردنظر در هر روز بازدید می کنند و این مسئله نیز به مدت زمان حضور آن ها در سایت و همچنین تعداد صفحاتی که مرور می نمایند بستگی دارد. این دلایل اولیه نگرانی های بسیاری را شامل می گردد، زیرا کمپانی های کمی هستند که به صورت داخلی سیستم هاستینگ را ارئه می نمایند.

اساسا ویزبانی وب یک فرآیند مجازی می باشد و به قطعه ی خاصی در سیستم برای انجام این کار احتیاجی نیست، بلکه مجوز یک سایت در بخش هاستینگ با سایت های دیگر اشتراک گذاری می شود. خوبی استفاده از یک هاستینگ قدرتمند این است که وقتی تقاضای بالایی در سایت شما وجود دارد، به راحتی می تواند پاسخگوی نیازهای تمامی مشتریان باشد و به طورکلی در توافق نامه ی هاستینگ این امکان ذکر می گردد.

مهم این است که ترافیک موردانتظار خود را دریافت نمایید و خدمات خود را به طور مناسب ارتقا دهید. اگر شما به عنوان مدیر یک سایت درحال رشد هستید و زمانی که سیل عظیمی از بازدیدکنندگان به سایت شما هجوم می آورند و هاستینگ شما با مشکل روبرو می گردد، این مسئله می تواند شما را با مشکلات بسیاری روبرو نماید و کل پروژه ی شما را تضعیف می نماید. پس زمانی که قصد دارید یک سایت کوچکی را راه اندازی کنید، حتما به دوران بالا آمدن آن نیز توجه کنید و بر همین اساس آینده را نیز پیش بینی کنید.

بهینه سازی سایت

عملکرد هر وب سایت وابستگی بسیار زیادی به نحوه ی ساخت آن و بهره مندی از آن در فناوری های نرم افزاری دارد. زمانی که سایت شما در یک نمونه ی اولیه ی آماده شد، اولین پارامتری که باید در این مورد رعایت کنید، زمان بارگزاری سایت می باشد و باید به طور دقیق آمار این موضوع را در بیاورید.به منظور اندازه گیری میزان عملکرد یک صفحه در اینترنت ابزارهای مختلفی وجود دارد که برخی از آن سبب می گردد که زمان بندی مختل گردد یا اینکه برخی دیگر سبب می گردد تا با نمایش زمان دقیق بارگذاری یک صفحه بتوانید بیشترین میزان تاخیر را لغو نمایید.

این آزمایش چیزی نیست که شما تنها مجبور باشید تا فقط یک بار در یک کامپیوتر اعمال نمایید، زیرا تعداد بازدید کنندگان شما متفاوت می باشد و هر کدام با پهنای باند متفاوت وارد می شوند و از دستگاه های مختلفی به منظور اتصال به سایت شما استفاده می نمایند. این موضوع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که سیستم عامل های موبایلی در زمان بازدید از یک سایت، از شبکه ی وای فای استفاده می کنند و یا داده های تلفن همراه را به کار می گیرند.

به طورکلی در دنیای ایده آل، داده های انتشار یافته از سوی محل های جغرافیایی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار افراد قرار می دهند. زیرا زمانی که این اطلاعات در قالب یک Feed Back به سایت شما باز می گردند، می توانید بر اساس تجربیات خود تغییراتی را اعمال نمایید. در این مقاله به هفت مورد مهم اشاره کرده ایم که سبب می گردد سرعت سایت شما کاهش پیدا کند و این موارد به آسانی قابل حل می باشند.

1.استفاده از صفحاتی با چند منبع مختلف

در صورتی که صفحات وب موردنظر شما در زمان ها و مکان های مختلفی، از تبلیغات پر شده باشند، این موضوع با سرعت چشمگیری تاثیرات خود را بر روی سایت می گذارد. این صفحات تبلیغاتی سبب می گردند تا میزان تبادل میان سایت شما با سایت های دیگر مشخص گردد و مسائل عملکردی سایت را تحت تاثیر قرار می دهد.

در صورتی که در سایت شما به دفعات صفحات تبلیغاتی بارگیری می شود، سریعا آن ها را شناسایی نموده به منظور جلوگیری از کاهش سرعت سایت خود، سریعا آن ها را حذف کنید.

2.استفاده از ویجت ها و پلاگین ها

حضور بیش از حد این اجزا سبب می گردد تا در سایت های چند منبعی تاثیرات بسیاری زیادی بگذارد ولی به طورکلی مسئله ای است که در تاثیر آن در سایت های وردپرسی غیرقابل کتمان می باشد. باید از قرار دادن ویجت هایی برای نمایش ساعت، تقویم و یا دکمه های متحرک در سایت خود بپرهیزید تا با کاهش سرعت روبرو نشوید. این موارد کدهای مربوط به سمت سرور و سمت گیرنده را اجرا می نمایند و اغلب پیش از اینکه بارگذاری صورت بگیرد سایر عناصر موجود در صفحه ی دیگر را متوقف می نماید.

عملکرد وب سایت

3.استفاده از مقیاس های گرافیکی

نباید گرافیک وبسایت را مقیاس پذیر نمایید، یعنی تصاویر را به نحوی طراحی کنید که کاربر وقتی بر روی آن ها کلیک می کند ابعادش تغییر نماید مگر اینکه تصویری با جزئیات وجود داشته باشد و شما قصد دارید تمامی آن ها برای کاربر نمایش داده شود. ایجاد یک محتوای گرافیکی به همان میزان که باید برای کاربر به نمایش در بیاید سبب می گردد تا حجم کاری از سرور و مرورگر کاربر کاهش یابد و کاربران را قادر می سازد تا گرافیک بزرگتری را نسبت به حجم موردنیاز دانلود نمایند.

4.استفاده از رسانه های ناسازگار

یک سری از فایل ها در گذشته بودند که در کامپیوترها و لپ تاپ های مختلف از محبوبیت بالایی برخوردار بودند ولی اکنون از اهمیت آنها کاسته شده است و به طورکلی از بین رفته اند. به طورکلی کاربران گوشی های هوشمند نمی توانند به این موارد دسترسی داشته باشند و بیشتر کاربران کامپیوترها با چنین مسائلی روبرو بودند مگر اینکه هم اکنون از یک پلاگین موجود در مرورگرهای قدیمی استفاده نمایند.

به طورکلی به عنوان یک قاعده ی اصلی، فایل های ویدئویی، تصویری و موسیقی را که به طور پیش فرض با مرورگر گوگل کروم و یا میاکروسافت اج اجرا نمی شوند، در سایت خود میزبانی نکنید. زمانی که کاربران یک وب سایت در سایت موردنظرشان با خطاهای مختلف و عجیب و غریب روبرو شدند، بسیار ناراحت خواهند شد و سریعا سایت را ترک خواهند کرد.

عملکرد وب سایت

5.استفاده از کدهای Backend

تاکنون شما چند بار یک قابلیت را شسته و رفته را مشاهده کرده اید که می تواند تنها با یک خط کوتاهی از کدها به یک وب سایت افزوده شود؟ باید بگوییم که قابلیت های بسیاری از این دست وجود دارد که می تواند برای شما مفید واقع شوند. با تمامی این تفاسیر، اغلب این دست قابلیت ها سبب می گردند تا یک مشکل اساسی و بزرگ در قطعی سرویس و ایجاد یک دردسر بزرگتر نقش پیدا کنند.

در موارد بسیاری با آن ها سر و کار دارید؛ زیرا شما این کدها را در صفحه قرار داده اید و سرور در تلاش است تا این درخواست های شما را پردازش نماید تا اینکه صفحات سایت را نمایش دهد. شایع ترین موارد در سایت های مختلف، فرآیند تحلیل و پردازش فرم ها می باشد ولی کدی که وظایف آن توسط سایر موارد اعمال می گردد می تواند به عنوان یک کد اضافی تلقی گردد و تاثیرات منفی بسیاری بر عملکرد کلی سایت داشته باشد.

6.اشتباهات موبایلی

یک اشتباه کلاسیک که سبب می گردد تا کاربران گوشی های هوشمند را تحت تاثیر خود قرار دهد، این است که در زمان هدایت این کاربران به نسخه ی تلفن همراه سایت، تنها صفحه ی اصلی در این نسخه به نمایش در می آید و سایر صفحات کاملا خنثی می شوند. نتیجه به این صورت خواهد شد که انتظار برای بارگذاری سایت بیشتر می شود، زیرا پیش از اینکه موبایل شما وارد سایت شود در ابتدا باید نسخه ی دسکتاپ آن را اجرا نماید و سپس وارد نسخه ی موبایلی گردد که همین امر سبب می شود تاخیر طولانی در بارگزاری سایت شما ایجاد گردد.

در حالی که این روزها سیستم های موبایلی در حال پیشرفت هستند ولی هنوز هم از رایانه ها عقب مانده اند ولی با این سرعتی که گوشی های هوشمند پیش می روند سریعا می توانند پیشرفت نمایند و اکثر کاربران تنها با استفاده از موبایل به سایت های مختلف دسترسی پیدا کنند. در نتیجه با توجه به جنبه های موبایلی یک سایت ، اهمیت آن ها نیز شبیه به همتای دسکتاپ می باشد.

با این وجود که اغلب کاربران گوشی های موبایلی با استفاده از خدمات 3G و 4G به فضای اینترنت متصل می شوند، همیشه انتظار دارند تا با سرعت بسیاری بالایی نسبت به اینترنت وای فای وارد فضای مجازی بشوند و سرعت بیشتری نسبت به کاربران وای فای داشته باشند.

7.استفاده از فرآیند فشرده سازی

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید اطمینان حاصل نمایید، فایل هایی که سایت ها را شکل می دهند، کوچکتر هستند و در نتیجه برای بازدید کنندگان سریعتر دانلود می شوند. در دنیا فضای مجازی و اینترنت موردی به نام Gzip وجود دارد که می تواند میزان حجم فایل ها را تا 70 درصد کاهش دهد، اگر چه تنها انتخاب فایل مناسب و میزان فشرده سازی برای فایل های JPG است که می تواند عملکرد بالایی را رقم بزند.

Gzip به فعال سازی سرور احتیاج دارد و شما می توانید با استفاده از آن برای سایت خود در سرور آن ها فعال شوید. در صرفه جویی در استفاده از فرایند فشرده سازی این است که شما باید فایل ها و پوشه هایی که نمی خواهید، فشرده شوند را برای سیستم تعریف نمایید. از طرفی دیگر فایل های ویدئویی فشرده شده با فرمت های ZIP, RAR یا LZH را نمی توان دوباره فشرده سازی کرد.

 

بیشتر بخوانید

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

 

منبع: techradar

 

2/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : چگونه عملکرد وب سایت خود را بهینه سازی کنید ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *